DIY regulátor MakeSkyBlue

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od NOPARasito »

volente píše:Zjednodušeně řečeno výrobce neví proč by si někdo kupoval 60A regl, když ho nevyužije. Však má možnost si koupit 30A.
Marko to pravdepodobne myslel, jako opci k nastaveni. Na Axpertech to je. Treba i kdyz navesim na nej 3x3kWp tak nabijeni nastavim klidne jen na 10A. Ale pak jsem samozrejme za "pitomce" :wall: .
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od chatař »

NOPARasito píše:
volente píše:Zjednodušeně řečeno výrobce neví proč by si někdo kupoval 60A regl, když ho nevyužije. Však má možnost si koupit 30A.
Marko to pravdepodobne myslel, jako opci k nastaveni. Na Axpertech to je. Treba i kdyz navesim na nej 3x3kWp tak nabijeni nastavim klidne jen na 10A. Ale pak jsem samozrejme za "pitomce" :wall: .
Proč za pitomce? Třeba za chytrého člověka, který energii necpe do drahých aku, ale snaží se jí hned spotřebovat. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3341
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od marko250 »

Vše OK,jen ať někdo nekoupí 60A ,osadí ho do plna panely a upeče malou baterku :-) .Koupit jej může,ale neosazovat 2.8kWp,když to aku nedá.Však rozšířit to jde kdykoli.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od youda »

Chatař,

tohle je na delší vysvětlování. U různých měničů a to funguje různě, nicméně v případě většiny typů Axpertů, ale i Victronů je to tak, že pokud je v nastavení omezen nabíjecí proud na nějakou hodnotu, tak tu energii z panelů nelze poslat do okamžité AC spotřeby.

Do spotřeby totiž u těchto měničů může jít jen ta energie, která protekla přes busbary baterie. A pokud do busbaru regulátor nepošle proud, tak ho měnič nemůže odebrat a poslat do spotřeby.

U měničů GoodWe, SolaX a InfiniSolar je to jinak, tam lze nabíjecí proud omezit a zároveň bez problémů výkon z panelů využít na AC. Předávacím bodem totiž není battery busbar, ale vysokonapěťový DC meziobvod.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:Chatař,

tohle je na delší vysvětlování. U různých měničů a to funguje různě, nicméně v případě většiny typů Axpertů, ale i Victronů je to tak, že pokud je v nastavení omezen nabíjecí proud na nějakou hodnotu, tak tu energii z panelů nelze poslat do okamžité AC spotřeby.

Do spotřeby totiž u těchto měničů může jít jen ta energie, která protekla přes busbary baterie. A pokud do busbaru regulátor nepošle proud, tak ho měnič nemůže odebrat a poslat do spotřeby.

U měničů GoodWe, SolaX a InfiniSolar je to jinak, tam lze nabíjecí proud omezit a zároveň bez problémů výkon z panelů využít na AC. Předávacím bodem totiž není battery busbar, ale vysokonapěťový DC meziobvod.
Nebude se toto týkat i axpert king je precijen trošku jinak koncipovaný?
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od chatař »

Díky za názor, Youdo, ale četl jsem tu dnes i názor, že Axpert umí omezit nabíjení baterky a poslat výkon do AC výstupu. Já nevím jak to je, proto jsem zaslal dotaz přímo prodejci a servisnímu oddělení v Olomouci. Jsem zvědav, co mi napíšou. Jestli je to tak, jak píšeš, pak nemá smysl kupovat Axperta za 15 tis. Když mi to samé udělá EPsolar za 6,5 tis. Plus nějaký měnič, ale stejně se na cenu Axperta nedostanu. A ještě to asi bude mít menší vlastní spotřebu. A o bypas na síť nemám zájem.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od youda »

Skutečně to může záležet od konkrétního typu toho Axperta.
Pokud daný typ neumí běžet bez baterie (což většina Axpertů neumí), tak je to právě proto, že invertorová část je napájena z baterie a tato je pouze z druhé strany doplňována vestavěným solárním regulátorem. Je-li tedy na regulátoru nastaveno proudové omezení, bude se baterka dobíjet stále pomalu, bez ohledu na AC zátěž.

Zrovna mi psal jeden z kolegů, že je to zajímavé téma a jelikož doma dva Axperty má, tak že by to v dohledné době otestoval. Jsem na to moc zvědavý!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od chatař »

No to já taky.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od josse »

Já Axperta v tomhle osvětlení nemám jak otestovat. Ale jsem přesvědčený, že Axpert stejně jak infini, hlídá proud do baterie a nikoliv do baterry bus bar. Je to sice pomalé a oběma směry to může krátkodobě přelítnout, ale v rámci možností to chrání baterie.

Vysvětlení: ten SCC sice vypadá jako samostatný regulátor, ale když se podíváte na komunikaci s main procesorem a taky na popis jak se coloumb+Weber povedlo vytvořit tam dynamic charging current. Pak je jasné, že SCC sám nefunguje, všechny informace odevzdá, nějaké příkazy přijme a změní střídu. On proud do baterky je dopočítán asi že tří čísel, odečtena nebo přičtena konstanta vlastní spotřeby (to je taky k smíchu jak to implementovali v MPP) a ještě násoben kalibrací, takže přesností hodnota proudu teda vůbec nezáří!

Tohle čtu mezi řádky v tom co mám k dispozici. Hlavně jak je udělaná kalibrace, dynamický nabíjecí proud, a jak postupovali když to chování měnili v asm.

A umí omezovat jak výkon z panelů do baterek, tak z nabíječe do baterek, tak i celkový z obou zdrojů. Odečítá vlastní spotřebu, naprosto směšným způsobem softwarově.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od DanoP »

Axpert ma aspon nieco, myslim ze presnost je na dany ucel dostatocna, na vypocet SOC to vsak nie je. Horsie je ze so samostatnych PV regulatorov to maloktory vie, musi mat bud moznost pripojit bocnik na meranie prudu baterie, alebo komunikaciu s inym systemom (BMS) ktory regulatoru da info o prude/napati do baterie.
To je napriklad nevyhoda regulatora MSB - ziadna komunikacia, ziadne meranie. Ked mu nastavim 30A tak posle 30A (ak je vykon na paneloch) ale nema moznost zisiti ze napr. 20A uz berie menic a do baterie ide len 10A a ze by teda mohol dat aj vecsi prud.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3341
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od marko250 »

Hoďte to do vlákna Axpertu dál.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od Vitek »

Chlapi tak ještě jednou.
jediný co Vám chybí je vytěžovač při dosažení napětí vyšším než XX, na regulátoru se nastaví hodnota napětí XX + 0,5V a vytěžovač vše co je mezi XX a XX+0,5 a nad vytěží do Vašich spotřebičů.

Mám cca 25 kWh baterku, 10 kWp v panelech, 3 kWh za noc vybiju, a celkem brzy se mi spíná vytěžovač když je rozumně.
vytěžovač za pomocí klimatizace ( 2,5 kW na příkonu) podlahovky (600W) přímotopu (1500) infrapanel (600W) další přímotop 2000W
mi krásně posbírá veškerý výkon z panelů a udrží napětí baterie v absorbci po celou dobu funkce.

proč jsem to takhle postavil? protože toho výkonu na panelech je fakt klasicky moc když celý den svítí a klasický regulátor ( 3 stupnový) je schopný nechat na střeše mnoho a pokud nejste doma a minimáln 16 hodin nesledujete baterku a počasí tak nemáte šanci něco rozumnýho z toho dostat.

Proč to píšu?
I kdybys chataři zůstal jen u své 200Ah baterky, mohl bys ji nabíjet kýženými 20A ( ostatní pošle vytěžovač do spotřebičů )
Takže ano dá se systém nadimenzovat i se slabší baterií a mnohem silnějšími panely a regly.

vytěžovač používám GBO, verze AKU + TC
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od youda »

Josse, to co píšeš je pravda a u některých modelů Axperta to přesně takto funguje. Konkrétně u těch, které mají v menu tu položku 31. Například PIP-MS, PIP-MG a PIP-MKS.

Pak jsou ale další modely, které položku 31 nemají, případně je na jejím místě něco jiného. To jsou právě dnes docela populární PIP-MK a PIP-GK. Teď je otázkou, jestli tam ta položka není proto, že už je implementovaná automaticky, nebo proto, že v daném modelu z nějakého důvodu prostě nejde implementovat to CPU řízení, kdy omezení proudu z SCC do battery busu není konstantní, ale uvolňuje se v závislosti na AC zátěži.

Jinak Axperty (všechny) skutečně neměří proud z/do baterie, ale dopočítávají ho z jiných údajů. Pokud si ale pamatuji správně, tak Victron Multiplus to dělá úplně stejně, proud z/do baterie také dopočítává. Asi to tedy není úplně o tom, že by to číňani neuměli udělat lépe, ale bude to mít nějaký konstrukční důvod. Například ten, že vysoké DC proudy se blbě měří a vyžadují kalibraci bočníku pro každý kus?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od chatař »

To Vítek:
"pokud nejste doma a minimáln 16 hodin nesledujete baterku a počasí tak nemáte šanci něco rozumnýho z toho dostat."

Jenže to já jsem doma, Vítku. Budu mít čas hrát si na "vytěžovač". :D Kdo chodí dopráce tak si to musí nějak zautomatizovat, to je jasné.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:To Vítek:
"pokud nejste doma a minimáln 16 hodin nesledujete baterku a počasí tak nemáte šanci něco rozumnýho z toho dostat."

Jenže to já jsem doma, Vítku. Budu mít čas hrát si na "vytěžovač". :D Kdo chodí dopráce tak si to musí nějak zautomatizovat, to je jasné.
Ano souhlas, chataři. pokud budeš alespoň rozeznávat světlo od stínu. Já se prostě jen bojím aby jsi to olovo neutavil až budeš z něj tahat 50A do přímotopu a přijde mráček …
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od chatař »

Ale no tak, Vítku. :D Na bojler, případně přímotop mám přece Sitona. Pokud budou po obloze běhat mráčky, větší zátěž než takových 500W nebudu připojovat, aby se nestalo to, co popisuješ.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od NOPARasito »

chatař píše:To Vítek:
"pokud nejste doma a minimáln 16 hodin nesledujete baterku a počasí tak nemáte šanci něco rozumnýho z toho dostat."

Jenže to já jsem doma, Vítku. Budu mít čas hrát si na "vytěžovač". :D Kdo chodí dopráce tak si to musí nějak zautomatizovat, to je jasné.
Jsem zvedavej, jak dlouho te to bude bavit. Ja to vzdam do konce mesice, doufam.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:Ale no tak, Vítku. :D Na bojler, případně přímotop mám přece Sitona. Pokud budou po obloze běhat mráčky, větší zátěž než takových 500W nebudu připojovat, aby se nestalo to, co popisuješ.
dobře dobře. tak mnoho štěsí
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od chatař »

Děkuju za přání. Já vím, bude to možná tak trochu "kolchoznická instalace", jak kdysi vtipně poznamenal, mám dojem že Youda. Ale důležité jsou dvě věci: aby to fungovalo, a aby nevyhořela chalupa. :lol:
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od chatař »

NOPARasito píše:
chatař píše:To Vítek:
"pokud nejste doma a minimáln 16 hodin nesledujete baterku a počasí tak nemáte šanci něco rozumnýho z toho dostat."

Jenže to já jsem doma, Vítku. Budu mít čas hrát si na "vytěžovač". :D Kdo chodí dopráce tak si to musí nějak zautomatizovat, to je jasné.
Jsem zvedavej, jak dlouho te to bude bavit. Ja to vzdam do konce mesice, doufam.
No to já taky. Ale fakt je, že právě v létě kromě občasného sekání trávy, venčení psa a sbírání hub, když rostou nemám moc co na práci. Takže ta fotovoltaika bude takový můj osobní vytěžovač. Se Sitonem není žádná práce, tož hledám něco nového. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek