Zadost o radu s jistenim

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
chesburger
Příspěvky: 32
Registrován: stř úno 07, 2018 11:18 pm
Bydliště: Schleswig

Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od chesburger »

Zdravim vsechny zkusene uzivatele tohoto fora,


velice rad bych se na Vas obrati s zadosti o radu a pomoc co se tyce jisteni maleho Insel systemu, ktery jsem podedil a potrebuje komletni rekonstrukci co se tyce veskere ochrany a rozvodu.

Jde o 5 panelu celkem, ktere maji 150w a jsou na 12V systemu. Dale 2Aku 800Ah take 12v System. Menic 1600W modifikovana Sinus stabilne.

Vse je to chraneno doposud 1 nim 3fazovym jisticem na 230V a na vic vse bez uzemneni ( nechapu do ted) coz po procteni vsech temat co se dalo vim, ze neni v poradku a ja bych to rad mel v poradku.

Nyni k me predstave na zaklade toho co si do ted pamatuju co jsem cetl a videl na videiich:

Kazdy + kabel z panelu pojistka 12V ca 15A plus pri slouceni na 12V systemu jeste DC jistic 40A
+ z regulatoru taktez Dc jistic 40A do baterii
z baterii + do jistice 40a a dal do menice

Samozrejmosti je vystup z menice na Ac jistic

A jeste bych strasne rad nekam zapojil Wattmetr, ale to jeste nevim kam. Treba poradite :-)

Byl bych Vam velmi vdecny za jakoukoli pripominku ci radu nebo vymenu cehokoli. Nejsem si 100% jisty jestli je to dostatecne ochraneno a hlavne spravne.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od josse »

Nesedí mi počty:
11 V * 40 A = 440 W < 1600 W
Buď neplánuje zatěžovat měnič více než 400 W, nebo jste chtěl napsat pojistku 150 A. Pozor na rozběh.

Jaké jsou to panely? Nemyslím si, že by potřebovali větší pojistku než 10 A. Dnešní 6"X6" články polykrystalické mají zkratový proud 9.5 A, takže 10 A stačí (všechny jsou v sérii). Celkové jištění panelů bez znalosti typu panelů bych odhadl na 63 A. Stejně jako mezi regulátor a Aku. To platí pokud to nechcete rozšiřovat.

Jinak to je celkem správně. Klidně mohou být pojistky v měniči i regulátoru, další nic nezlepší. Pak to může být v pořádku i v současném stavu. Uzemnit DC není nutné, ale doporučené. Bez znalosti přesných komponent nejsou lepší řady možné.

Odesláno z mého SM-G920F pomocí Tapatalk
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
chesburger
Příspěvky: 32
Registrován: stř úno 07, 2018 11:18 pm
Bydliště: Schleswig

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od chesburger »

Dekuji za rychlou odpoved,


nerozumim tomuto: 11 V * 40 A = 440 W < 1600 W

Asi jsem to mozna napsal spatne.Myslel jsem to tak, ze kazdy + kabel z panelu pujde pres pojistku. Tech 15A bylo s ? proto, ze jsem si nebyl trochu jisty jestli tech 10A by nebylo malo. A dal jeste kazdy ten + kabel dat do jistice DC 12V 40A.

Jinak menic bude zatezovan podle potreby do onech 1600W.

O tom, jestli se bude rozsirovat ci ne bude rozhodnto jeste behem tohoto roku. Pokud by se rozsirovalo tak min o 2 100W panely.

A na zimu se snazim vykoumat maleho pomocnika z 12V motoru a Alternatu, ktery by pomahal kdyby bylo malo svetla a asi pres spinaci hodiny nebo jestli existujou nejaka rele co sepnou pri poklesu napeti a vypnou kdyz bodou aku ok.

Tohle sem ale nepatri to je jen na okraj, takze prvorade je dat vse jak ma byt.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od josse »

Měnič 1600 W: (11V, protože olovo pod zátěží), 1600 / 11 = 145 A z baterek při zátěži, spíš víc, podle účinnosti měniče.

Jestli od panelů 10 nebo 15 A, to bez znalosti panelů nejde.

Odesláno z mého SM-G920F pomocí Tapatalk
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
chesburger
Příspěvky: 32
Registrován: stř úno 07, 2018 11:18 pm
Bydliště: Schleswig

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od chesburger »

Zdravim,

rad bych podekoval za uzitecne informace.

Jak tak koukam, tak jsem neposkytl asi vse spravne. Aku nejsou olovo. Sou gelove konkterne Varta Professional LFS 105N12V 800A. Jsou nove ca 3-4 mesice. Proc tento typ? Myslelo se, ze jsou spravne a ja doufam, ze pro start to bude ok. A nyni se jeste ukazalo, ze tyto 2 aku pri soucasnem pocasi vydrzi davat energii cca max. 3-4 hod a pak logicky klesne napeti. Proto nyni zvazuji pridat k temto 2 Aku jeste jednu, ale to by byla PB urcena pro tyto ucely.

Celou vec resim 1000 Km od mista, kde se panely nachazeji, tak podrobnosti dostavam trochu pomaleji. Nyni cekam na info o panelech.

Jeste bych potreboval ujasnit, jestli jsem zvolil spravne navrh na predelani, protoze neustale se snazim najit jakekoli informace. Nekde se pise 24V sys. jinde zas 12V. Nynejsi propojeni pracuje na 24V, ale myslim si, ze tak jak jsem si to zpocital pro mne zatim vychazi lepe 12V z duvodu, ze naroste nabijeci proud a ja jako laik to chapu, ze se mi rychleji nabiji aku samozrejme v zavislosti na pocasi.

Vzhledem k Tvym logickych odpovedi bych se rad jeste dotazal, jestli mam treba pocet panelu rozdelit na 3+2 a na kazdy pocet pouzit regulator tzn. 2 Ks. Zatim mam zakoupen jeden " MPPT" Ebay a druhy je klasicky PWM.

Pokud by to bylo mozne rad bych jeste prodiskutoval vhodnou volbu vodicu pro rozvod. Myslim tim jestli zilove-vlasove a rovnez prumery. Ja bych osobne preferoval zilove min 2,5 mm.

Pokud jak jsem psal vyse se behem roku rozhodne o rozsireni bude i regl obmenen za Victron.

Mozna, ze to jde na preskacku ale doufam, ze je z toho zrejma myslenka a hlavni ucelem je mit vse OK a funkcni bez rizika.

Nejvetsi perlou vseho je, ze dosavadni system jak pracuje a jak jsem ho popsal zapojoval revizni technik solarnich parku :-) :-) :-)

Dekuji a preji prijemny den
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od rva »

Zpomal. Nejprve zjisti, jaké panely, jaký regulátor, jaký měnič a jaké systémové napětí tam je a jestli má zůstat, nebo se zvažuje změna. Pak se dá říct, jestli je to v pořádku, nebo je lepší něco změnit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od lopez »

Jen pár poznámek:
- Pokud je systém 24V, pak i měnič je na 24V. Na 12V systém by bylo potřeba koupit jiný.
- Z regulátoru jde sice při 24V nižší proud, ale protože P (W) = U (V) x I (A), tak je výkon stejný.
- Při vyšším systémovém napětí tečou při stejném výkonu měniče z baterie do měniče nižší proudy, je tedy možno použít vodiče menšího průřezu a slabší pojistky.
- Gelová baterie je taky Pb, akorát se jinak nabíjí než třeba zaplavená, což se nastaví na regulátoru. Přidat do 24V systému jednu 12V baterii nepůjde, leda paralelně dvě a to stejného typu - gelové.
- Rozvody (předpokládám 230V AC) podle výkonu měniče. Počítat tak 4 A na 1 mm2, takže 1600W / 230V = cca 7 A, což odpovídá 2 mm2. 2,5 mm2 se nic nepokazí.
chesburger
Příspěvky: 32
Registrován: stř úno 07, 2018 11:18 pm
Bydliště: Schleswig

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od chesburger »

Dekuju za odpoved,


system je nyni 24V spolu i s menicem, ktery je po oprave a tudiz z meho pohledu uz pro mne neverohodny. Jiz zakoupen novy na 12V a proto se bude prdelavat na 12V jak jsem psal v 1 zprave. Proc? Jen proto, ze se s tim rychleji nabiji Aku. Pokud jsem nekde ve vzorecku neudelal chybu:-)

Presne s takovym prumerem jsem pocital pro jistotu. DEEEEEKUJU !! aspon neco spravne.

Jen ted bojuju s jisticema, protoze poridit nekde DC jistic je docela boj a ve vetsine jsem nase jistice ac 230 a dc do 60v. Tak sem z toho trochu vedle.

Mezitim pribyli dalsi informace z tohoto fora jako napr:

- ochrana proti prepeti ( asi jsem si naivne mysle, ze se o to postara regulator)
-bistabilni rele - o tomto nemam ani paru
-pojistkovy odpojovac ???

Po pravde jsem si myslel, ze pokud vse bude ochraneno pojistkamy a jistici( pokud koupim ty spravne), ze to bude stacit a bude vse v poradku.

Pekny den a dekuju
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od rottenkiwi »

Výkon nie je závislý na systémovom napatí.

Ak mám 1000 W z panelov, je jedno či to je 83 A pri 12 V,
41.5 A pri 24 V, 20.5 A pri 48 V alebo 13.5 A pri 72 V.

Výkon je závislý na spektre zo Slnka, ktoré prechádza atmosférou až k panelom,
na tom, koľko svetla dokáže panel absorbovať a koľko ho odrazí či vyžiari spať
vo forme infra žiarenia, ak dojde k rekombinácii dier a elektrónov.
Výkon je závislý na natočení panelov smerom k Slnku, na ich teplote,
na tom, či je čo len jediný článok v sérii tienený.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od lopez »

Při 12 V se nenabije rychleji, ale to je jedno.
Proč místo jističe nepřemýšlet o pojistkách? Tahle by zvládla těch "jossem" spočítaných 150A mezi baterií a měničem.
http://www.hadex.cz/k883-autopojistka-p ... ubky-150a/ s držákem http://www.hadex.cz/k755-drzak-pojistky-do-200a/.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od rottenkiwi »

AK bude použitý menič Victron, tak ak má poistku v sebe, tak načo tam ešte dávať do série ďalšiu ?
Aby bola pri 1600 VA odberu horúca ? Stačí dimenzovať vodiče na poistku vo Victrone.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
chesburger
Příspěvky: 32
Registrován: stř úno 07, 2018 11:18 pm
Bydliště: Schleswig

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od chesburger »

rottenkiwi.: dekuji za vysvetleni - Victron bude pouze pokud se rozhodne o rozsireni.

Lopez: jako laik, zcela jiste nevim, jestli tam mohou byt ty pojistky proto jsem zamyslel jistice.
Mel bych rad jistotu. To predevsim proto, ze az to predelam, tak zas budu od toho 1000Km pryc.

Zkusil jsem nakreslit svuj plan. Predem bych rad upozornil Vas, kteri mate znacne zkusenosti a vzdelani v tomto oboru, ze je to me 1 jakesi schema, tak snad to bude pochopitelne.

Jistic jsem nasel napr. takovyto:

https://www.reichelt.de/Sicherungstechn ... stct=pos_0

Schvalite ho nebo ne?

Dekuju
Přílohy
schema.jpg
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od rva »

DC jističe používám od https://www.aliexpress.com/store/group/ ... 52587.html. Dle uvážení jedno, nebo 2-pólový. I s poštovným to vychází levněji, než jsem viděl jinde. A vodič mezi baterií a měničem musí být dimenzovaný na max. proud - tedy žádná 2.5 mm2, ale aspoň 10x tolik. Obdobně mezi regulátorem a baterií.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
chesburger
Příspěvky: 32
Registrován: stř úno 07, 2018 11:18 pm
Bydliště: Schleswig

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od chesburger »

rva píše:DC jističe používám od https://www.aliexpress.com/store/group/ ... 52587.html. Dle uvážení jedno, nebo 2-pólový. I s poštovným to vychází levněji, než jsem viděl jinde. A vodič mezi baterií a měničem musí být dimenzovaný na max. proud - tedy žádná 2.5 mm2, ale aspoň 10x tolik. Obdobně mezi regulátorem a baterií.

Dekuju.

ta 2,5 byla myslena na rozvod. mezi aku a menic bude prumer 20 mm.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od pezizka »

chesburger píše:ta 2,5 byla myslena na rozvod. mezi aku a menic bude prumer 20 mm.
Jen tak na okraj, průměr 20 mm čeho? Vodiče i s izolací, samotná měď a nebo byl myšlen průřez :?:
chesburger
Příspěvky: 32
Registrován: stř úno 07, 2018 11:18 pm
Bydliště: Schleswig

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od chesburger »

pezizka píše:
chesburger píše:ta 2,5 byla myslena na rozvod. mezi aku a menic bude prumer 20 mm.
Jen tak na okraj, průměr 20 mm čeho? Vodiče i s izolací, samotná měď a nebo byl myšlen průřez :?:[/quot

Byl tim myslen prumer vodice predpokladam. U prodejcu jsem vzdy videl jen cislo v mm tak predpokladam ze to tak je. Rad bych se dotazal na spolehlivost tebou odkazovanych jisticu. Nevim jestli se na to da 100% spolehnout.

Zrovna pred chvili jsem videl video na youtube a tam meli zapojene jistice na 230V. Tak sem z toho uz jelen. Potreboval bych mit v tom jasno....

Dekuju
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od rottenkiwi »

Dajte si tam všade odpínače.
http://www.oez.sk/produkty/opvf10-odpoj ... osti-10x38
príp. iných rozmerov a amperáži.
Pri AC ističoch nemusí zhasnúť oblúk, pri AC / DC hrozí riziko spečenia kontaktov.
Pri odpínačoch sa síce može poistka zataviť, ale určite preruší obvod bez ohnivých efektov.

Rozmery sa udávajú buď v AWG alebo u nás v milimetroch štvorcových a to je prierez,
nie priemer vodiča.
Vodiče sú dimenzované s izoláciou na určitú teplotu a tiež pri vačšom počte vodičov
v lište sa musí robiť derateing, ergo zníženie záťaže pri ur. teplote na 1 mm2.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
chesburger
Příspěvky: 32
Registrován: stř úno 07, 2018 11:18 pm
Bydliště: Schleswig

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od chesburger »

rottenkiwi píše:Dajte si tam všade odpínače.
http://www.oez.sk/produkty/opvf10-odpoj ... osti-10x38
príp. iných rozmerov a amperáži.
Pri AC ističoch nemusí zhasnúť oblúk, pri AC / DC hrozí riziko spečenia kontaktov.
Pri odpínačoch sa síce može poistka zataviť, ale určite preruší obvod bez ohnivých efektov.

Rozmery sa udávajú buď v AWG alebo u nás v milimetroch štvorcových a to je prierez,
nie priemer vodiča.
Vodiče sú dimenzované s izoláciou na určitú teplotu a tiež pri vačšom počte vodičov
v lište sa musí robiť derateing, ergo zníženie záťaže pri ur. teplote na 1 mm2.

Dekuji za zpravu.

Mohu prosim pozadat o preklad tohoto pro laika aby to pochopil:

Vodiče sú dimenzované s izoláciou na určitú teplotu a tiež pri vačšom počte vodičov
v lište sa musí robiť derateing, ergo zníženie záťaže pri ur. teplote na 1 mm2.

Cenim si vas vsech a dekuji
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od rottenkiwi »

Izolácia je dimenzovaná na max. teplotu napr. 60, 75 resp. 90 *C etc.
Ak dáte do lišty pod strechou 1 resp. 2 vodiče, tak pri max. záťaži bude
mať lišta nejakú teplotu a bude schopná odvádzať teplo do okolia.

Ak tam dáte 5 vodičov, tak už musíte znížiť zátaž alebo viesť vodiče
v oddelených lištách, lebo ak to dáte do jednej, tak sa to začne prehrievať,
alebo povrch máte rovnaký a kapacita chladenia závisí od povrchu
a od teploty a kapacity chladiaceho média, vačšinou prach+N2+O2+... etc., bežný vzduch.

Ak tam je predpoklad hlodavcov, tak treba počítať s tým, že im niektorý typ izolácie
chutí viac ako iný, takže treba zvoliť potrebnú ochranu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Zadost o radu s jistenim

Příspěvek od josse »

Na 12 V alespoň 50 mm2. (Milimetrů čtverečních, nebolí průřez). To je označení v EU, v USA používají AWG a čím nižší tím větší proud např AWG 2. Já bych volil pojistky na oba, jak + tak -. Ale pořád nevíme co to je za měnič a regulátor, třeba tam již správné pojistky jsou! Přepojistkování si akorát zvýšíte ztráty.

Zatím dodejte přesné označení komponentů, panely, regulátor, měnič. Vaše schéma je OK. Pak teprve můžeme pokračovat radit.

Odesláno z mého SM-G920F pomocí Tapatalk
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek