Osvětlení 12V v domě

Domácí i venkovní osvětlení, žárovky, úsporky, halogenky, zářivky, led, pasivní osvětlení světlovody, atd.
Rever
Příspěvky: 9
Registrován: pon led 29, 2018 11:14 am

Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od Rever »

Dobrý den, na chatě mám malý ostrovní 12V systém. Při rekonstrukci jsem si roztahal stíněné kabely (snesou cca 20 A zátěž) na osvětlení. Chtěl bych se optat zda někdo nemá v domě řešené 12V LED osvětlení. Pokud ano, tak jak? Je mi jasné, že by bylo výhodnější 24V nebo 48V, ale to nemám. Docela by se mi líbili LED panely (chtěl bych tak 1200 lumenů), ale ty jsou většinou na 230V střídavého napájení. Neprodává někdo v ČR i něco na 12V? Zajímají mě především vaše zkušenosti. Také by mě zajímalo, jak udělat pojistky k takovým rozvodům. Můžu použít klasické 12V auto-pojistky nebo existuje nějaké lepší řešení?
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od mobilik »

Na chate mam 12V rozvod na svetla a taktiez mnoho uzivatelov tohto fora to tak ma.
Ja osobne mam 12V bodove svetla.
LED panely asi iba ak ich prerobis.
Tu na fore, uz nepamatam kto, ale je to niekto z viac aktivnych uzivatelov, si vyraba vlastne LED svetla do klasickych lamp. ;-)
Autopostky nepouzivaj, tie vypinaju dost neskor. Radsej klasicke male sklenene tavne poistky. ;-) pripadne istice, alebo puzdra a positky 10x38. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od ota »

Pro osvětlení na 12V jsou šikovné COB LED pásky. Používám je k velké spokojenosti již několik let.
Níže je odkaz na světelný zdroj 12V 1000lm 10W za 2 Eura. Bacha, musí se chladit jinak se spálí.
COB 20W.jpg
COB 20W.jpg (5.7 KiB) Zobrazeno 2771 x

https://www.ebay.co.uk/itm/1000LM-10W-1 ... 0012.m1985
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od volente »

Používám tyto COB LED http://www.volumerate.com/product/hzled ... gn=product
Velká spokojenost, bez nutnosti dalších obvodů. Jen jak psal ota je nutno chladič.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od střídač_N »

Je asi ještě přínosnější varianta:

https://www.aliexpress.com/item/E27-LED ... 8c06c39479
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od kodl69 »

Tyhle žárovky mám taky, na první pohled super, na druhej jsou i ve variantě na 230V a brzo nefunkční - uvnitř je kousek hliníkové DPS s LED, která v podstatě nemá chlazení. Několik jsem jich pitval, a vždy je to "upálená" některá LED, co jsou v sérii. Pokud to svítí pár minut a pak dlouho ne, je to OK, ale na trvalý (dlouhodobý) svícení v uzavřeným svítidle to není, hlavně výkonnější varianty. Kdy nevěří, rozborka je snadná, kulová část je jenom lehce nalepená na plastové základně, tupým nožem se dá odpáčit a pak zpátky nalepit. Prostě čína.
Doporučuju ještě změřit příkon, 15W podle číňana je méně než 10W v evropě...
Ale konečnou životnost mají i COB LED, už tady mám nějaký, v kterejch se po čase přerušil přívod k některýmu čipu (při 70% jmen. proudu z regulovaného zdroje, ne přímo z baterek, s celkem dobrým chlazením) Ale za ty prachy...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od vata »

Já používám obyč 12 LED pásky s příkonem 14W/m, připojené přímo na baterii (samozřejmě přes jištění, každé svítidlo má vlastní skleněnou pojistku a celý rozvod je jištěný ještě větší, ale pomalejší pojistkou). Provozuju to takto už roky, a zatím bez potíží. Pásky jsou chlazené hliníkovými profily, na které jsou přilepené.
Dobře se to montuje, dobře se to škáluje, dobře se to opravuje (pásek v koupelně trpí - odlepují se mu pájecí plošky, měla jsem tam dát ten zalitý).
Potíž LED osvětlení je barva: bílá je pro domov skoro nepoužitelná, teplá bílá je lepší, ale působí spíš nazelenale :) Mám vyzkoušený i RGB pásek, dosažitelná barva je příjemnější, ale za cenu elektroniky před každým svítidlem.

Pro zajímavost:
Celý DC okruh automatizovaně přepínám pomocí 20A relé podle stavu baterie na baterku nebo záložní DC zdroj. Nedávno se mi přepínací relé speklo - nechtěně mi pak záložní zdroj nabíjel baterii. Sice bez šance (400Ah lithium vs 100W zdroj na malém napětí něco kolem 13,2V), ale alespoň beze škody - ustál to. Poznala jsem to z logů a bohužel i ze spotřeby DS. Možná časem tohle slabé místo (relé) nahradím nějakými mosfety. Obecně jsem na DC okruhu řešila potíž častých poruch na mechanických vypínačích svítidel, vyřešila jsem až náhradou za polovodičové vypínače.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od kodl69 »

Já mám opačnou zkušenost, spímámí DC/DC měniče čerpadla filtrace pomocí brutálně předimenzovanejch mosfetů vydrželo pár dní, stykač s ovládacím napětím 24V DC už tam jede celej rok bez zaváhání. Ono sepnout tu filtrační kapacitu do tvrdýho zdroje je celkem násilnost, a dělat nějakej softstart se mi fakt nechtělo.

Samozřejmě existují i LED s CRi >95, což už je skoro jako slunko :) nebo spíš jako halogenka. Kupodivu CRI nemá moc společnýho s teplotou bílé. Nad prac stolem mám OSRAM OSLON 7x1W, ale jistě je to za jiný peníze než obyč LED pásek od číňana: i na ebay ale už je to asi výprodej, tady by se dalo něco vybrat: digikey tohle ale nikdo, kdo dováží/nakupuje levný LED z číny jaksi nechce slyšet. Samozřejmě, že na chodbě a podobně mám obyč COB led po 20Kč/kus, ale tam, co jsem delší dobu, tak mám normální osvětlení.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od solárník »

Z mé zkušenosti - pokud chcete v noci spát, tak jiné barevné teploty než teplou bílou nepoužívejte. Mladým to až tak nevadí (ale taky je kvalita spánku pak horší), ale čím je člověk starší a blbě spí, tím víc ty denní a studené bílé způsobují nespavost (obsažená modrá složka světla).

Bohužel lidské oko je citlivější na denní bílou, proto ty teplé pásky zdánlivě vypadají, že svítí méně. Spousta lidí si pak kupuje z toho důvodu radši ty studenější odstíny, z čehož ve stáří rychle vystřízliví a vymění to za teplé (pokud se nechtějí dopovat Melatoninem z lékárny).

K té poznámce, že některé warm white pásky jsou trochu do zelena - to jsem viděl, ale pozoroval jsem, že je to otázka výrobce. Někdy bývá lepší nekoupit zcela nejlevnější brak. Rozhodně jsem viděl pásky, co svítily příjemnou teplou bílou bez zeleného nádechu.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od střídač_N »

kodl69 píše:.....Tyhle žárovky mám taky, na první pohled super..........Ale za ty prachy...
Již jsem to zde uváděl, u čínana je dobré vážit zdroj. Odkazaovaný zdroj mám na stole a pitvám. Masivní hliníkové tělo, poslední typy 15x 2835 LED -> 15W. Při 15V 0,8A. Dávám 10W. Nezkoušel jsem měřit na 60V. Předpokládám, že tam by to těch 15W dalo. Jinak, jiné než čínské led "žárovky" nemám. Zatím za mnoho roků, a mám jich asi 25, odešly jen dvě na zdroj. Jsou to ještě typy za 1,5US.

Pokud by se někdo chtěl vydat touto cestou, uvádím i značku YOYOLUO DC/AC12V-85V.

Z druhé strany, za ty prachy!
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od Mikel »

solárník píše: K té poznámce, že některé warm white pásky jsou trochu do zelena - to jsem viděl, ale pozoroval jsem, že je to otázka výrobce. Někdy bývá lepší nekoupit zcela nejlevnější brak. Rozhodně jsem viděl pásky, co svítily příjemnou teplou bílou bez zeleného nádechu.
Pokud ma svetlo zeleny nadech, je vysletleni jednoduche.
Je to vyrobeno z odpadu, ktery se na nic neda pouzit. To ze svetlo nesviti ciste je zpusobeni nizkym indexem podani barvy.
Normalne se pouziva Ra 80, pro nektere aplikace Ra 90-95.
To co ma zeleny nadecha muze mit take Ra 50. :D
Nejedna se tedy o vadu zpusobenou vyrobcem, jedna so o zpracovani odpadu, ktery by sel jinak uz jen na likvidaci. Cena odpovida pak kvalite :D
Ono v dnesni dobe u LED chipu svitivost 100LM/W jak psal Ota, uz je v podstate pro komercni vyrobu take nepouzitelne. Dnesni SMD chipy maji bezne 205LM/W a COB chipy 175LM/W. Na letosni rok jdou do vyroby nove generace LED chipu, kde bude svitivost opet vyssi. :)
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od solárník »

Pokud máte link na rozumnou cenu LED pásků s dobrým Ra / svítivostí tak klidně sem dejte.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od Mikel »

v CZ je to treba firma Tron, ktera si pasky osazuje sama a pouziva chipy Samsung. Obecne krom Trunu bych asi volil pasky treba od Osramu nebo Philipsu. Z Ciny jsem jeste kvalitni pasek nevidel :D , pokud si ho tam nenechate osadit na zaklade vasich pozadavku na zakazku. Tedy videl ale napsledy pred asi 7 lety :D
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od kodl69 »

Tak ta moje žárovka je taky voyouo, a ten příkon je cca 2/3 udávanýho, jak pro 9W tak pro 15W verzi, měřeno při 54V, při 28V je to ještě o drobek míň. Mechanický provedení je u všech těchto žárovek stejný, dnes jsem kuchal další mrtvou na 230V, tentokrát EMOS - ono je jedno, co se na to natiskne - ano, pod hliníkovou deskou s LED je tak trochu silikonem přilepenej spodek žárovky, kde je v plastu zalisovaná trocha kovu, kterej rádoby odvádí teplo do patice a vyzařuje teplo přes cca 2mm plastu, ale teploty LED v uzavřeným svítidle jsou při trvalým svícení evidentně destrukční. Kupoval jsem jakýsi LED žárovky kde byly smd led zalitý v průhledným silikonu, ale měli pouze verzi 24V, takže pro mě nic...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Rever
Příspěvky: 9
Registrován: pon led 29, 2018 11:14 am

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od Rever »

Ty COB LED pásky jsem neznal. Zatím jsem si zapojil pár světel z normálních LED pásků, které se stříhají cca po 5 cm. Proč je lepší použít skleněné trubičkové pojistky než autopojistky? Kdybych ke každému světlu dal jednu pojistku, tak by bylo asi dobré k páteřnímu rozvodu (k baterii) dát nějaký centrální jistič. Existuje nějaký centrální jistič pro 12V, řekněme pro 10A? Lze použít normální vypínače na 230V? Nebudou se na nich opalovat kontakty? Děkuji za cenné rady.
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od lopez »

Zdravím,

pro jištění 12V větve používám tento 20A jistič https://eshop.neosolar.cz/jistice. Hned za regulátorem.
Ale levněji by se to dalo asi koupit od oty http://www.elektrarna.estranky.cz/clanky/blesi-trh/ (položka DC jističe skoro dole). Je tam i vysvětlení, proč ne jistič AC 230V.
K LED - v domku, ve sklepě, na půdě, na dvorku a na terase mám "normální" LED pásky z různých zdrojů a různých výkonů - 4.8, 9.6, 14.4 W/m2 a např. ve foliáku tyto moduly https://www.gme.cz/led-moduly. S jedinou výjimkou "teplá bílá". A už tři roky jsem velmi spokojen. Tedy s tou jednou výjimkou - studená bílá dělá z lidí na pohled sinalé mrtvoly a asi pásek vyměním.
L.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od solárník »

a) Klasické LED pásky mají poměrně malou účinnost, protože omezení proudu je řešené rezistory, které zbytečně hřejí. Proto ušetříte víc energie na stejné množství světla se svítidlem, které má zabudovaný měnič místo srážecích rezistorů. Existují ovšem i pásky bez předřadných rezistorů, ovšem bývají velmi drahé, alespoň co jsem měl možnost vidět.

b) Vezmu to zeširoka, abyste pochopili biologické souvislosti. Pouze ověřitelné seriózní informace. Jak už jsem tu psal - s kvalitou a délkou spánku velmi úzce souvisí délka života. To už bylo prokázáno. Melatonin - hormon spánku - dokonce podle posledních výzkumů zastavuje šíření rakovinných metastáz. Pokusné krysy se po každovečerním přidání dávky Melatoninu do pití dožívají statisticky 135% délky života ostatních běžných krys. To byl nedávný a šokující objev. V neposlední řadě Melatonin podporuje podle výzkumů kvalitní spalování tuků, léčí deprese a tak dále. To jsou všechno podstatné a dnes už výzkumy podložené jevy. Perlička na závěr - mé tchýni po dvou večerních dávkách Melatoninu zmizel otok nohou, se kterým neúspěšně chodila po doktorech několik měsíců.

Modrá složka světla v LED světlech o vysoké teplotě (>4500K) potlačuje generování Melatoninu v lidském těle. To obzvlášť u starších lidí (kterým už se vlivem stáří generuje Melatoninu méně) způsobí nespavost a zneguje všechny zdraví přínosné procesy uvedené výš. Sníží to i kvalitu života lidí mladých. Tedy nejenom, že studené LED světlo dělá z lidí sinalé mrtvoly (jak píšete výš), ale v podstatě v důsledku dělá z lidí předčasně mrtvoly skutečné, zejména pokud jimi na sebe svítíte pravidelně ve večerních hodinách. Z toho důvodu používejte výhradně kvalitní teple bílá LED světla, která modrou složku neobsahují.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od solárník »

Ještě bych tu možná měl zmínit další nedávný poměrně šokující výzkum, který proběhl tiskem: Užívání léků na bázi ibuprofenu (Ibalgin, Brufen, Apo-Ibuprofen, Ibuprofen atd) také podstatně (při občasném požití naštěstí pouze dočasně) snižuje produkci Melatoninu v těle. Navíc, podle dávky, u mužů podstatně snižuje sexuální vzrušivost až na několik dnů. U mužů - sportovců, kteří na bolesti kloubů nebo svalů užívali tyto léky pravidelně, se zjistilo, že mají pohlavní orgány už nevratně poškozeny a jsou zcela impotentní.
Nabízí se smutná hypotéza, že za snižováním populace v Evropě i v Americe možná velkou měrou může pouze obyčejný Brufen, protože se stal velmi běžným "doplňkem stravy". Není to jediná smutná hypotéza, viz vliv snížené hladiny Melatoninu na rakovinné metastázy výše.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od kodl69 »

Jenom na upřesnění - každý bílý světlo obsahuje modrou složku. Pokud by ji neobsahovalo, bylo by to světlo +- oranžový a modrej předmět by vypadal jako černej, to je to správný osvětlení? Podle mě jistě ne.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvek od gupa »

Takže nastavit monitory a zobrazovače do žlutočervena? Já to udělal a odložil jsem brýle. Potom že v bordely bývají hodně do červena, asi to hodně motivuje a rádi se tam někteří chlapi vrací. Nakonec na brufen EU prdí, jen přemýšlí jak z ovcí dostat co největší poslušnost, furt aby člověk čuměl na jejich mediální krmiva jako zprávy, volby a čuměl na mnoho vykonstruovaných reklamích článků co se tváří jako zpráva velkého významu a přitom jak bolí hlava žral jejich brufen. Tak to tedy je. Co si člověk nespojí když se zamyslí okolo kvality osvětlení a a svitu monitorů.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek