Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je stř úno 21, 2018 10:35 am

Osvětlení 12V v domě

Domácí i venkovní osvětlení, žárovky, úsporky, halogenky, zářivky, led, pasivní osvětlení světlovody, atd.
Předchozí

Re: Osvětlení 12V v domě

Příspěvekod solárník » čtv úno 01, 2018 11:28 pm

kodl: Souhlasím, i světlo při západu Slunce obsahuje určitý podíl modré složky. Cílem je, aby modrá složka ve světle nepřevládala, což pak nutí mozek si myslet, že je pravé poledne (kdy modrá převládá i ve slunečním světle), se všemi negativními zdravotními důsledky, které jsem uvedl (utlumí produkci Melatoninu). U kvalitních teple bílých svítidel modrá není dominantní a o to jde. Je to podobné, jako se zvukem, kdy silný zvuk maskuje zvuk slabší (na tom je založen například princip komprese MP3 a další). Mozek není spektrální analyzér a nepostupuje při vyhodnocování exaktně.

p.s. firma, která uvedla kdysi poprvé Brufen na trh reagovala na výzkum pouze vyjádřením, že při testování léku se vliv na pohlavní aktivitu bohužel netestoval. Tedy "sorry jako" :lol:
solárník

Příspěvekod vata » pon úno 12, 2018 12:26 am

vata píše:Pro zajímavost:
Celý DC okruh automatizovaně přepínám pomocí 20A relé podle stavu baterie na baterku nebo záložní DC zdroj. Nedávno se mi přepínací relé speklo - nechtěně mi pak záložní zdroj nabíjel baterii. Sice bez šance (400Ah lithium vs 100W zdroj na malém napětí něco kolem 13,2V), ale alespoň beze škody - ustál to. Poznala jsem to z logů a bohužel i ze spotřeby DS. Možná časem tohle slabé místo (relé) nahradím nějakými mosfety. Obecně jsem na DC okruhu řešila potíž častých poruch na mechanických vypínačích svítidel, vyřešila jsem až náhradou za polovodičové vypínače.

Promiňte malý off-topic: nepodařilo se mi sehnat nějaké rozumné schema s mosfetovým přepínačem zdrojů (prostě přepínací relé s jedním kontaktem), se společnou zemí zdrojů a s jediným řídícím in+. Něco použitelné jsem našla, ale bohužel s diodami a tedy s nutným úbytkem napětí a tedy s potřebou to chladit (ztrátový výkon na schotky diodě při plné záteží by byl přes 5 W). Nemáte někdo něco? Klidně dva mosfety, ale musí být společná zem, musí být zaručeno, že se oba současně zapnuté zdroje nepotkají a že to má jediný řídící signál. Díky :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
vata

Příspěvekod kodl69 » pon úno 12, 2018 4:09 pm

vím jenom o tomhle: http://www.mouser.com/catalog/specsheet ... x16915.pdf - muselo by se to udělat dvakrát a mezi shdn vstupy invertor (stačil by i jeden tranzistor) a nebo třeba tohle: http://www.linear.com/product/LTC4359 - takovejch blbin je mrak, jenom je potřeba vybrat, jestli spínat + nebo -
ostrov 3000Wp ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod střídač_N » pon úno 12, 2018 4:21 pm

kodl69 píše:vím jenom o tomhle: ..........

První k uvedenému účelu použit nelze, druhý jen v určitém zapojení.
Jinak vřele doporučuji:
https://www.aliexpress.com/item/LTC4359 ... autifyAB=0

Jako dioda vcelku ideální, dokonce to jde i ovládat. Odzkoušeno.
střídač_N

Příspěvekod lada21 » stř úno 14, 2018 8:22 pm

Ahoj Rever. Také jsem řešil osvětlení chaty. Protože mám nízké stropy vyhrály to u mě 50cm led bar světla z aliex. Balní 5ks. Světla rozmístěna na stropě jako pětka na hrací kostce. Připojeno přes dělený vypínač. Zapínám dvě nebo tři nebo všech pět. Krmim to z baterky přes DC DC converter taky z aliex. vstup 8 - 4O V výstup 12V odebíraný proud do 25A. Neoslňují a místnost je bez temných koutů.
lada21

Příspěvekod Jozef51 » čtv úno 15, 2018 3:36 pm

Vata, Vas problem ma asi viacero rieseni... nieco podobne som este nerobil, takze bez zaruky iba napad. Ale teoreticky by to mohlo fungovat - bez prepinania mechanickeho ci elektronickeho. Sietovy zdroj pripojit na akumulator cez taketo nieco (alebo podobny obvod):
https://www.aliexpress.com/item/Wholesa ... 0.0.YSlKzD
Vystupne napatie adaptera nastavene na uroven pod ktoru nechcete akumulator vybijat, vystupny prud nastaveny na 100W vystupneho vykonu. Adapter dodava energiu iba pri poklese napatia aku pod kriticke napatie a... mohlo by to fungovat. Istenie by mohlo stacit sklenou poistkou o cca 30-50% nad nastavene maximum vystupneho prudu adapteru. Cena riesenia je, myslim, celkom prijatelna.
dom vo vystavbe, priprava na FVE-poloostrov
Jozef51

Předchozí

Zpět na Osvětlení