iSTA Breeze i-2000

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
mazak11
Příspěvky: 2
Registrován: stř lis 29, 2017 8:05 pm

iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od mazak11 »

Ahoj,
přemýšlím o pořízení malé větrné elektrárny iSTA Breeze i-2000
https://www.ebay.com/itm/Windgenerator- ... SwoydWp6ev

pro vlastní spotřebu s tím že bych případné přebytky posílal do sítě. Zaráží mě ale cena měniče napětí ze 48v na 230v pro 2000w

mohli by jste mi prosím poradit zda vás napadá nějaké levné řešení, případně mi poradit kterým chybám se vyvarovat?

Děkuji
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravim. Jen podotykam drobnost, ze posilani prebytku do site tu neresime. Vyplyva to z podminek fora pri registraci. Legislativa je zcela naprd a toto forum je o ostrovnich systemech s pripadnym docucem ze site kdyz neni zbyti, nikoliv o dodavkach energie do site. Prebytky posilame treba do bojleru, tam se toho vejde obvykle ranec, pokud mame baterky plne, muzeme posilat sousedovi po dohode, nebo proste zabrzdime pokud uz to fakt neni kam cpat. Dekuji za pochopeni. Jinak samozrejme at se dari a pripadne pokud vyberete, at turbinka vyrobi co nejvice. Sam o turbinkach mnoho nevim :))
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od kybos »

mazak11 píše:... případně mi poradit kterým chybám se vyvarovat?
Větrník s průměrem kolem dvou metrů bude mít výkon 2kW nanejvýš jednou za deset let při vichřici (pokud vůbec), při které létají i střechy. Je potřeba se vyvarovat nadměrným očekávaným výkonům.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od solárník »

Hehe pravda, lidi moc věří těm popisům turbín a hlavně přeceňují počasí u nás.

Tahle má v datasheetu psáno 2kW při 12,5m/s. I kdyby to byla pravda (nepočítal jsem) tak tady nejde o nějaký ojedinělý náraz 12,5m/s ale o trvalejší stav, který je schopen překonat setrvačnost a roztočit vrtuli, což mimo jiné i předpokládá, že vítr nebude měnit směr a nebude mít turbulence.

Pokud se podívám do mých záznamů, pak to nastalo u mne letos jen jednou při nedávné vichřičce. Tedy má kybos pravdu (o čemž jsem ani nepochyboval).

Vtipný je údaj o maximální rychlosti větru 60 m/s. Mám pocit, že v ten moment bude každému zcela jedno, že by to turbína vydržela, protože budou vskutku létat střechy okolo :lol:

Při pohledu na obrázek se nemohu ubránit dojmu, že zas šetřili na materiálu vrtule. Podle kalkulátorů optimálních rozměrů mi listy připadají dost úzké. Ale třeba je to jen špatná matoucí fotografie. Pokud není, bude se to minimálně špatně rozbíhat.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od fugas »

Pokud jde o tyhle vrtule globálně ,doporučuji navštívit Trubku.Je tam spousta videí od lidí kteří si to pořídili.Bohužel nikdo nejásá nadšením.I při té vichřici to vyleze sotva na 20% slibovaného výkonu.O zpracování nemluvě.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od solárník »

Ty údaje jsou nesmyslné, projel jsem to kalkulátorem:

při průměru vrtule 2,14m bude pouze na vrtuli i při hooodně optimistické účinnosti 33% (což bývá u horního konce výkonové křivky spíš utopie, protože účinnost tam jde vlivem nepřizpůsobení dolů) při 12,5 m/s výkon okolo 1500W. A to počítáme pouze vrtuli samotnou. S přidaným alternátorem to bude ještě podstatně méně.

Navíc jak už jsem psal, musela by ta vrtule mít optimální profil, což mimo jiné znamená, že konečky listů by musely mít při tomto průměru, 3 listech a optimální rychloběžnosti okolo hodnoty 5 šířku cca 13 cm (připomínám - hovoříme o vnějších, těch slabších, koncích vrtule). To na fotografii v linku nemají ani náhodou! Z toho důvodu bude účinnost ještě o dost nižší. Lidově řečeno, nebude to "táhnout".

Je to stejné, jako byste si na člunu zařízli pádla na třetinovou šířku. Budete pádlovat jako pominutí a nepojede to.

Tedy zřejmě další turbínka s údaji, které ani zdaleka neodpovídají realitě. Klamání spotřebitelů jak vyšité.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
v České republice je také výrobce větrných elektráren. Výkon až 2500W.
Na Vašem místě bych níže uvedeného výrobce navštívil a navštívil také
jeho zákazníky a na vše se vyptal. Taková osobní návštěva Vám dá hodně přesných odpovědí a ušetří
zklamání z přecenění využitelnosti větrné elektrárny. Odkaz na výrobce je zde.
http://www.vetrne-elektrarny.eu/o-spolecnosti/
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od KUTIL »

iSTA Breeze i-2000
je typický čínsky šmejd so všetkými negatívnymi atribútmi, na aké si len možno spomenúť.
Prvým varovaním je výkonové zaťaženie na jednotku zametanej plochy v hodnote 500 W/m2.
Pre turbínku vhodnú do slabých podmienok s priemernou celoročnou rýchlosťou vetra vo výške 10 m nad zemou okolo 3,5 m/s (typické pre Čechy aj Slovensko) by táto hodnota nemala presahovať 150 W/m2. V praxi to znamená, že dvojkilowattová turbína by musela mať priemer okolo 4 metre.
Táto pri 12,5 m/s vetre by mohla mať výkon cca 1500 Wat, aj to len keby fungovala naozaj výtečne, čo ale v tomto prípade nehrozí. A vietor s okamžitou rýchlosťou vetra nad 12 m/s v roku fúka len pár dní, a vtedy už ide každej turbínke skôr o krk ako o užitočnú výrobu.
Priam smiešny je aj údaj o cut-in rýchlosti vetra 2 m/s. Vtedy je príkon na vrtuľu okolo 5 Watt (v tom najoptimistickejšom prípade) a vrtuľa nemá najmenší dôvod sa vôbec točiť, tobôž niečo vyrábať, ani miliwatt!
Aj tá „survival wind speed“ 60 m/s /216 km/hod) je nezmysel, ako tu už niekto poznamenal. Čína-nečína, turbínka veselo sa točiaca s otáčkami okolo 5000/min v oku hurikána, keď už celá dedina mizne za obzorom je naozaj krásna surrealistická predstava...
Samozrejme že chýba akákoľvek zmienka o certifikácii či osvedčení CE. To je notorický nedostatok kupujúcich- bez CE predajca turbínu nesmie vôbec uviesť na trh ani používať pre vlastnú potrebu, ale ich to nezaujíma. Bez CE nemožno stroj legalizovať ani poistiť, o škodách spôsobených okoliu ani nehovorím.
Koniec snom, nebudú žiadne prebytky do siete ani žiadna užitočná výroba.
Nechcel by som ju ani zadarmo!
mazak11
Příspěvky: 2
Registrován: stř lis 29, 2017 8:05 pm

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od mazak11 »

Děkuji za vaše informace, přesvědčilo mě to o nepořízování :-) ale zaměřit se na osvědčenou kvalitu.
od mala jsem si stavěl větrníky za domem s podomácku udělaném dynamem a nějak mě to furt táhne k těm točícím se předmětům :-D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od solárník »

Nedávno mi na úřadě vysvětlili, jak je to s tím CE u většiny čínských výrobků:

Je totiž rozdíl mezi logem CE, standardizovaným v EU (vlevo) a čínským pokusem o jeho zfalšování (vpravo):
China_export_ce[1].png
Záleží na tom, jak je daleko C od E. Pokud je to málo, nejedná se o logo EU, ale o značku China Export :lol: kterou se Čína snaží oklamat nic netušící evropany, kteří si mají myslet, že to má certifikát na prodej v EU.

A samozřejmě vám každý číňan řekne, že se vůbec nepodobají :lol:
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od mypower.cz »

Tos to by me zajimalo jaky da urad dalsi poznavaci znak, kdyz cinan to logo China Export da se stejnym rozpalem mezi pismeny. Dyt to je tak jednoduche pro cinana a pro evropana je nejake logo uplne ukradene, protoze si ho tam muze natisknout kdo chce kdy chce. Samozrejme jake nasledky to bude pro vyrobce mit od uradu to uz spotrebitele asi moc nezajima, to je asi spis vec vyrobce a uradu.

To je blazinec tohle ::rolleyes:: . Ochranny znak jako blazen :))
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od kodl69 »

Nejde o spotřebitele, ale o dovozce - ten uvádí výrobek na trh, viz zákon 22 o výrobcích - a zase jsme u toho, že se v eu dají legálně jenom pobírat dávky, ale ne něco vyrábět.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od solárník »

mazak11 píše: a nějak mě to furt táhne k těm točícím se předmětům :-D
Jo jo, fascinace rotujícími předměty, to známe :lol:

Mimochodem s tím logem CE - číňani to jejich oficiálně přihlásili, aby je právě nikdo nemohl napadnout, že používají zfalšované certifikáty...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od solárník »

kodl69 píše:Nejde o spotřebitele, ale o dovozce - ten uvádí výrobek na trh, viz zákon 22 o výrobcích - a zase jsme u toho, že se v eu dají legálně jenom pobírat dávky, ale ne něco vyrábět.
Jeden známý chtěl jako soukromá osoba - podnikatel vyrábět nějaký měřák. Když zjistil, co všechno by musel absolvovat, aby dostal všechna osvědčení, raději se na to vykašlal a prodává ho přes ebay. Tam nějaké CE nikoho nezajímá :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od mypower.cz »

Certifikaty pro me jako spotrebitele nemaji naprosto zadnou vahu (samozrejme pro jineho vahu mit mohou). Je to jako clovek co prijde na pohovor, ma radu certifikatu (skoleni microsoft, oracle, redhat) a pritom je to naprosty blb neschopny pracovat v tymu, ci neschopny pracovat vubec, proste si to tam zaplatil a odsedel potrebny cas se strojovym nabiflovanim otazek nejakeho testu. O vyrobcich plati neco podobneho. Certu jako blazen a cena produktu uplne k nicemu protoze treba i cena za certifikaci.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od solárník »

No ano, ale představ si, že si koupíš turbínku a dáš ji na střechu. Přidáš ji k pojištění domu. Pak ulétne list vrtule a vážně zraní souseda. Přijede pojišťovák a zjistí, že turbínka má sice logo CE, ale jedná se o Chinese Export. Tudíž prohlásí, že byl od počátku uveden v omyl a turbínka nesplňuje certifikaci, a proto je její pojištění od počátku neplatné.
A já zaplatím miliony za léčení souseda, pokud ho v záchvěvu bystré mysli před domem nedobiju kladivem před příjezdem orgánů, protože pohřeb bude dozajista o několik řádů levnější...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od mypower.cz »

A ted otazka co se stane kdyz list vrtule odleti z turbiny s validnim CE a sousedovi zaplati miliony pojistovna a tomu to bude k prdu protoze bude dozivotne mrzak. To je uplne jedno pak bych rekl. To je jak horely treba ty samsungy mobilni telefony. Tisice certifikatu pro kazdou zemi aspon jeden a k cemu to? Zaplaceno to bylo dostatecne ale ze samsung dal na trh smejd a ten horel a nekolik lidi vazne zranil.. tohle ten cert nikdy neporesi Tohle poresi spis praxe s vedomim ze nehody se stavaji na obou stranach bitevniho pole jak na tech s tisici certifikatu tak na tech bez nich.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od solárník »

Ano výsledkem bude mrzák soused, tomu to bude zcela jedno.

Ovšem já budu v mínusu několik možná statisíců a možná milionů na rozdíl od druhého případu, kdy bude v mínusu pojišťovna.

Teoreticky :D by měla certifiakce zabránit nejhorším pochybením výrobce. Ovšem toť teorie, že.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od mypower.cz »

Ona taky pravdepodobnost ze ulomena vrtule trefi zrovna souseda je pravdepodobna asi jako ze konkretni foton trefi po vystupu ze slunce za 8 minut zrovna nas panel clanek 4, rada 5 v 6tem panelu zleva ve spodni rade panelu :))
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 51
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od Honza_H »

Ahoj. Jám tuhle elektrárnu mám a jak se píše výše, nedosahuje 2kW ani náhodou. Normálně se pohybuju na 100-150W a jednou, při hodně silném větru, dokonce na 250W. Ale jako zdroj spekulací sousedů je to dobrý ;) .
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek