HDC-FVE

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: HDC-FVE

Příspěvek od josse »

Já třeba v desulfátoru mám 4x STTH30R02DJF-TR, hřejí na dotek ale chladič nepotřebují, 6 cm2 PCB jim stačí. Staticky 60A jsem jim nezkoušel, to bez chladiče nedají. Požadovanému <1 V je to blízko bohužel pouze do 15 A.

Pro spínání ideálních diod je třeba speciálních obvodů, ta kapacita na vybití je fakt velká! Operační zesilovače to nezvládnou žádné. My v práci používáme například ZXGD3105N8, spolehlivě a včas zapínají a vypínají řádově xx nF až do nějakých 250 kHz. A pro včasné zapínání a vypínání jim stačí měřit ten zanedbatelný úbytek mezi D-S, nepotřebuje to externí řízení! A ideální diody se dnes i dají koupit hotové, jen to napájení je problém, potřebuji externí. Bez napájení je to obyč dioda nevalných parametrů.

Můj názor je ten, že ve vývodových pouzdrech zázračné parametry nelze očekávat, délky těch vývodů už jsou dnes zásadní zhoršení toho co je na substrátu uvnitř. Teď mám na mysli cokoliv jako TO-220, ... , TO-247.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: HDC-FVE

Příspěvek od brumlaj »

kodl69 píše:200V kvůli tomu, že 3 panely v sérii je cca 160V Voc. ......
Popisuješ pravděpodobně jinou konfiguraci než popisuje střídač.
střídač_N píše:Zkusme si virtuálně nasimulovat „natvrdo“ spojení baterky 24V s šedesátičlánkovým panelem. ......
Trochu se kodl69 myšlenkově míjíte. OT diskuzi o 200V diodě bych nechal až se bude probírat jiný než střídačův návrh zapojení FVE. ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: HDC-FVE

Příspěvek od střídač_N »

Vytrhl jsem činskou zásilku pošťákovi z ruky a podrobil ihned obsah diod V50100P proudovému zkoumání.

Při asi 23st. a proudu 5A bylo napětí v propustném směru 0,466V. Není to kdovíjaký výsledek, 4w při 10A, ale to je přece jen pro nás snad i zajímavý. Při porovnání s datovým listem je to přesně ten údaj jak naměřený. Při ceně ALI US12 za 10ks dobrý výsledek. Drobně to kazí, že jen 100V závěrného napětí při SS zatížení. Pro mé účely však vcelku vyhovující.
TME ji nemá v nabídce.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HDC-FVE

Příspěvek od kodl69 »

to josse: díval jsem se na ten ZXGD3105N8 a spíná od - pólu (protože N-fet) a to napájení je další obstrukce. Tohle si dokážu představit u nějakýho 12V aparátu.
to Střídač N - pošli prosím odkaz, tohle bych možná zkusil objednat
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: HDC-FVE

Příspěvek od střídač_N »

kodl69 píše:........ pošli ...............
posílám
https://www.aliexpress.com/item/new-V50 ... b6e1e771f6
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HDC-FVE

Příspěvek od kodl69 »

Zkusil jsem jich 5 objednat, za ty peníze... Doufám, že to nebude dobrý jenom na přívěšky jako nedávno IRFP4668, to už nehodlám zkoušet, už mě to stálo dost peněz a nervů...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: HDC-FVE ekonomická rozvaha

Příspěvek od střídač_N »

V průběhu „našich“ 200 jaroletníchpodzimních energeticky samostatných dnů se vždy vyskytne týden, kdy to stojí za houby a baterky, hlavně ty olověné, trpí. Nezbylo, než se s tou sluneční prolukou utkat a jak jinak, než přidat panely. Přidání panelů vyvolalo nutnost zvýšit kapacitu baterek a následně i měniče napětí. Toto kolečko jsem absolvoval v průběhu asi 4 roků několikrát, a zakončil s 5kWp panelů, 35kWh olova a 6kW měničem. Nutno dodat, že pohodlí této sestavy je již dosti vysoké. Dovoluje v teplých slunečných dnech vytvářet vnitřní budovy tepelnou pohodu v jakékoli úrovni bez omezení.

Zbývá porovnat, jaký byl výsledek v úspoře.
Oproti předchozí sestavě 2,2kWp panelů, 5kWh baterek a 3,5 kW měnič a soběstačnosti 200 dnů v roce s poměrem roční spotřeby 200/165, 1MWh/1,5MWh se tyto převrátily asi!!! na 265/100, 1,5MWh/1MWh, při nenávratné investici asi 100 000,-Kč. Spotřeba je vždy bez spotřeby klimatizace.
I zde se projevila zkušenost našich otců a to zlatý poměr 80/20. 80procent výsledku dosáhneme s 20 procentním nákladem, zbylých 20 procent výsledku dosáhneme s 80procentním nákladem.

Předpokládám, že pokračování v soběstačnosti například na 300/65 by vyžadovalo nejméně stejnou investici s tím, že výsledek by byl již velice nevýznamný, snad tak 1,75 MWh/0,75MWh. Náklady již rostou exponenciálně.

Naskýtají se dvě úvahy:
jaká by byla optimální sestava z hlediska úspory a vynaložené investice,
jak využít bezezbytku alespoň to málo co zima dá, s minimem investic navíc.

V současnosti jsou finančně dostupné měniče s možnosti přirázovat na síť se zamezením přetoku do této sítě. Je to bezesporu dobrá a cenově přijatelná varianta s jedním menším nedostatkem a dvěma velkými.
Spotřeba je nahrazována jen v údobích slunečního svitu a minim spotřeby, neboť velkou část spotřeby tvoří jen spotřeba spotřebičů trvale zapojených, ledniček a mrazáků. Jistě tato spotřeba bude různá v různých podmínkách, leč nebude větší než průměrně kolem 150W po údobí v průměru asi 10hodin denně, což činí 1,5kWh. Při sazbě 5Kč/kWh je možná roční úspora jen asi, a buďme optimisty, (300x1,5x5) 2250Kč. Pokud je cena onoho přífázovacího střídače 10000,-Kč, cena panelů s konstrukcí asi (2kWp) asi 30 000,-Kč, pak je návratnost 17 roků s tím, že ten střídač konce zaplacení se, nedožije.
Je to velice smutné, ale k větší úspoře spotřeby vede jen a jen akumulace, a když již musí být, tak jen v nezbytné kapacitě. Když již budou baterky, je třeba nějaký nabíječ, ovládání, řízení a prvotní myšlenka jednoduchosti se pomalu, ale jistě vytrácí.
Prvním velkým nedostatek je právě ono připojení, přirázování a hlídání přetoků. Nejsem optimista v tom, že když se tato hlídací část pokazí a měnič bude masivně dodávat do sítě, správce sítě a náš dodavatel elektřiny nad tím mávne rukou. Naopak, budou to vždy vyzdvihovat jako odstrašující příklad nezodpovědných fotovoltaiků a přirozeně i trestat. V kapitalismu je jediným kriteriem zisk a ten bude naší činností snižován a ve své podstatě vlastní výrobou okrádáme kapitalisty jež mají na onen zisk nezadatelné právo.
Dalším velkým nedostatkem je výpadek přirázovaného střídače při výpadku sítě. Není to sice nepřekonatelný problém, leč musíme jít vypnout hlavní jistič, přepnout střídač na ostrovní režim a pak zase zpět. Asi se našim manželkám tato činnost moc líbit nebude.
Tuto variantu jsem z uvedených důvodů zavrhl.

Ze statistik víme, že klidová spotřeba, díky našemu pohodlí nevypínat veškeré spotřebiče je kolem 50W a běžná spotřeba kolem 300W. Velké odběry jsou jen nahodilé a většinou i krátkodobé. Nabízí se možnost rozdělit spotřebu na dvě části. Na část běžné spotřeby s menšími nároky na výkon a nahodilou s většími nároky na výkon.

Tato možnost je také neprůchodná, jelikož máme nějakou strukturu vedení jež toto rozdělení většinou neumožňuje. U nových staveb by to měl být přímo zákonný požadavek. Vedení malé trvalé spotřeby a velké nahodilé spotřeby.

Zůstala jen poslední možnost, když se spotřeba zvýší nad nějakou dopředu danou hodnotu, přepnout na vnější síť, no a když se zase zmenší na pod onu hodnotu, přepnou zpět. Odhaduji, že tímto postupem by bylo možné nahradit kolem 1MWh ročně. Dobře by to fungovalo i v zimně. Ve své podstatě by k tomuto účelu stačil Axpert VP 24V 1600W. Lepší by bylo systémové napětí 48V, leč klidová spotřeba 25W jej z této naděje i tak vyřazuje.
Spotřeba kolem 0,75kWh za den je příliš mnoho. Jsou to ve své podstatě dva panely jako zdroje navíc s tím, že i k baterkám musíme přidat kolem 0,5kWh akumulace. Ve svém důsledku to znamená zvýšení nákladů o asi 15000,-Kč což naši investici odsouvá do nerentabilna.

Zbývá již jen drobnost, najít střídač kolem 1500W výkonu s co nejmenší spotřebou a „dokonalý“ přepínač sítí.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: HDC-FVE

Příspěvek od honzasl »

- Prvním velkým nedostatek je právě ono připojení, přirázování a hlídání přetoků.
- Dalším velkým nedostatkem je výpadek přirázovaného střídače při výpadku sítě.
Tuto variantu jsem z uvedených důvodů zavrhl
To co je pro někoho nepřekonatelné, pro někoho je přijatelné. S nadšením sleduji vaše vlákno.

Uvedené nevýhody mi naopak přijdou jako marginální.
Porucha hlídání přetoků je porucha jako každá jiná. Vše se může porouchat, vše má nějaké následky, vše se dá nějak ošéfovat. Každé jiné řešení bude mít stejný pro problém - při poruše to nebude fungovat.....

Výpadek sítě: To, že mám ve sklepě baterky přece nutně nemá znamenat, že celý dům musí být stoprocentně zálohován na výpadek. Když FVE nemám, taky výpadky neřeším a v klidu jdu zapálit petrolejku/nastartovat centrálu, ať už si manželka myslí co chce. Pokud mám nějaké zařízení, které nutně musí mít UPS, nechť je je ta UPS k zařízení co nejblíž a je co nejméně ovlivněná okolím.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: HDC-FVE

Příspěvek od marko250 »

Já problém vidím s tou klidovou spotřebou.Je fajn že ji výrobci Victronu a Studeru dotáhli na 8W,ale tenhle stav nikdy není,protože vždy něco běží a tak i tyto vlastní spotřeby stoupají.Pokud mám dvojici měničů a z ní jede první,tak ten druhý zahálí v klidovém těmi 8W,ale ten první díky vykrývání třeba 10W routru už těch 8W nemá a bere více než ten routr.Jediná cesta je neměnit a domácnost na to překopat,ale i tak řídící elektronika vyžaduje jiné napětí než silová část spotřebiče.Tím se ocítáme v pasti a hold musíme měnit.Nejjednodušší řešení je přepanelovat a v létě to utopit za cenu opotřebení měniče v chlazení,nebo napřímo do ohřevu vody což spirály dovolují.Ale té vody je potřeba dost,kvůli přehřátí.Další možnost je samozřejmě E-dopravní prostředek,ale díky časovému posuvu nabíjení musí být dvě baterie,jelikoš se přez den většina z nás právě dopravuje.Nebo kabel k sousedovi na el. bojler a zimní revanč opačným směrem :-) .Tento prosinec u mě bylo jen 5 dnů soběstačnosti ,zbylé dny kolem desetiny potřeby(1,2KWh) = 10x více panelů(50KWp).V létě bych s tím uživil 10 stejných domácností.Rozpětí těch temných dnů je 11 mezi soběstačností.Pro dvě domácnosti (6 členů)je to prostě nerealizovatelná záležitost,pro dvojici je to 10x snažší a realizovatelné.Jen ten dům by musel být uspůsoben i na jiné zdroje jako dřevo,fototermika,vítr,kogeneračka na celoroční rostlinný olej atd.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: HDC-FVE ekonomická rozvaha

Příspěvek od vlkazajac »

střídač_N píše:.......
Zbývá již jen drobnost, najít střídač kolem 1500W výkonu s co nejmenší spotřebou a „dokonalý“ přepínač sítí.
Môžete ísť s požiadavkami na výkon ale aj vlastnú spotrebu druhého meniča ( pre malé trvalé spotrebiče ale aj náhodile pripájané neveľké spotrebiče ) ešte hlbšie. Skúsme uveriť firemným údajom spotreby naprázdno u meničov Victron ( 24 V ) a za tým udávam osobnú skúsenosť s prevádzkou :
350 VA – 5 W ( kompresor + kotol ) nonstop
800 VA – 6 W ( 3 kompresory + kotol ) nonstop + TV
1600 VA – 10 W by bol nevyužitý !

Myslím, že 800 VA so spotrebou naprázdno 6 W by vyhovel dobre podľa Vašej úvahy aj na pripájanie ďalších spotrebičov.

Zimná prevádzka je charakteristická teoretickým podielom využiteľného svitu cca 5 hodín z 24 hodín. Problém vidím v tom, že hoci by som vedel napasovať menič k spotrebe neveľkých spotrebičov, mal by som len zriedka možnosť ho takto trvalejšie využiť po celú dobu 19 hodín denne v prípade, že som citlivý na stav Pb batérií. To preto, že ak by som chcel menič efektívne využiť, musel by som naň navešať čím viac, ale potom aj dobiť dostatočne batérie a to už je lotéria.

Pri lítiu by starostí podobného druhu bolo ďaleko menej.

Prepínanie sietí neriešim. Ráno zapnem silný menič na napájanie silných spotrebičov a na posielanie prebytkov do vody, večer vypnem.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HDC-FVE

Příspěvek od kodl69 »

Já v zimě měnič zapínám akorát když je SOC víc než 80% a předpoklad dalšího slunečnýho dne. Takže skoro vůbec.
Běžná spotřeba - světla, router, PC, monitor... jede na 48V DC, takže bez měniče. Každej den se takhle spotřebuje cca 1kWh, letos zatím dobrý, loni jsem jednou musel dobít za sítě.
Někdo namítne, že ty DC-DC konvertory taky něco sežerou, ale ony jsou to většinou původní adaptéry co podle štítku jedou od 80V. Asi mají trochu nižší účinnost než při jmen. napětí, ale vypnutý spotřebič nežere nic, na rozdíl od měniče.
Loni jsem předělal známýmu systém na chatě světla na 24V, tím pádem dost často bez potřeby měniče, a taky má ty baterky víc nabitý, než míval. Podotýkám, že tam je skoro denně.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: HDC-FVE

Příspěvek od střídač_N »

marko250 píše:.......Pokud mám dvojici měničů a z ní jede první,tak ten druhý zahálí v klidovém těmi 8W,ale ten první díky vykrývání třeba 10W routru už těch 8W nemá a bere více než ten routr.....
Ta myšlenka dvou rozvodů byla za předpokladu, že ten druhý měnič bude zapínán jen na požádání, což jsem ke své škodě neuvedl. Zapnu varnou konvici, detekuje se "zkrat" měnič se uvede do činnosti, při poklesu proudu se vypne. Jeho běh by byl právě oněch asi max. 20% času, v noci asi vůbec a o to jde především.
Je samozřejmé, pokud mám měnič s klidovou spotřebou 8W a zvýší se odběr bude i mizerná účinnost. 8W+1W=9W; 1W/9W;=> 11% účinnost. S tím nikdy nic nenadělám, prostě fyziku neočůráme.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: HDC-FVE ekonomická rozvaha

Příspěvek od střídač_N »

vlkazajac píše:.......Myslím, že 800 VA so spotrebou naprázdno 6 W by vyhovel dobre podľa Vašej úvahy aj na pripájanie ďalších spotrebičov............Prepínanie sietí neriešim................
Hodnota 1600W je trošku od boku a taky po zkušenostech s Victron Energy Phoenix 1200VA 24V jež má takovou blbou vlastnost a to pokles napětí při vetším zatížení, což vede k tomu, že elektromotor 0,75kW nerozběhne. Možná je to mým starším modelem, ale toto mne upřímně zlobí velice. Pokud by 800VA měnič byl chopen alespoň 1 vteřinu fungovat na 2kW, není problém. Mám obavy, že by to nedal.

Z druhé strany mám jednu dobrou zkušenost.
Při jedné předělávce jsem nějakou náhodou připojil tento měnič přímo k sít. Nahodím jistič a zdálo se mi že manželka pracuje s příklepovou vrtačkou do betonu. Vypnu, klid. Zapnu, sbíječka. Pochopil jsem že manželka nepracuje, ale já chybuji. Mám tedy osobní zkušenost, že je to vskutku odolný stroj.

To, že JÁ něco neřeším, ještě neznamená, že to není pro nikoho potřeba.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: HDC-FVE

Příspěvek od střídač_N »

kodl69 píše:.....Běžná spotřeba - světla, router, PC, monitor... jede na 48V DC, takže bez měniče.....
Ano, ano, ano. Pokud!! bych měl rozvody k tomu přizpůsobeny, tak to udělám taky, leč problém je, že to tak v 99% případů nejde udělat a tak se musíme zabývat měniči a přepínáním sítí. Námitka, že si to mohu předělat je jistě možná.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: HDC-FVE

Příspěvek od střídač_N »

honzasl píše:..... vše se dá nějak ošéfovat. Každé jiné řešení bude mít stejný problém.....
Soudím,že je vždy lepší být na straně větší bezpečnosti a když mohu, tak se nebezpečnosti vždy vyhnu. To, že následky jdou vždy vyřešit penězi je sice pravda, ale jen do výše těch peněz jenž mám možnost na to řešení použít a nezatížit tím svou existenci.
Já toto uspořádání mám za rizikové chování. Kdo to za rizikové chování nepovažuje, pro toho je to dobrá volba.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: HDC-FVE

Příspěvek od vlkazajac »

...35kWh olova a 6kW měničem...

... Na část běžné spotřeby s menšími nároky na výkon a nahodilou s většími nároky na výkon....

...že elektromotor 0,75kW nerozběhne....

...Prepínanie sietí...

...ještě neznamená, že to není pro nikoho potřeba....

...Soudím,že je vždy lepší být na straně větší bezpečnosti a když mohu, tak se nebezpečnosti vždy vyhnu....

Chápem, že prepínanie sietí je pre niekoho technická výzva, alebo vec komfortu. Ale pri takej kapacite a priebežnej znalosti SOC ešte pri logickom a priaznivom rozdelení výkonu do dvoch meničov je potrebné riešiť prepínanie sietí ? ( Axpertom alebo vlastným riešením )

Pýtam sa preto, že sa snažíte predstavovať jednoduchšie, lacnejšie a bezpečnejšie riešenia, čo sa mi páči.

Ak je tých problematických 0,75 kW čerpadlo vody, nemôže byť pripojené na DS ? Málo kWh a veľká obtiaž s meničom...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: HDC-FVE

Příspěvek od střídač_N »

vlkazajac píše:
.....Ak je tých problematických 0,75 kW čerpadlo vody, nemôže byť pripojené na DS ? Málo kWh a veľká obtiaž s meničom...
Musím se zlepšit ve vyjadřování myšlenek.

Píši co jsem udělal a kam došel. Z přechodu na konečné řešení mi zbylo mnoho materiálu a zkušeností s ním. Tudíž mám dokonce i měnič Studer. Tento dříve využívaný materiál neprovozuji, ale používám na zkoušení. Tudíž neřeším nějakých 0,75kW příkonu. Určitě ne v létě. Naopak, v zimě je toto zařízení konečného řešení přítěží. Velký měnič, velká vlastní spotřeba, olověné baterky, málo svitu.

Píši jaké jsou zkušenosti a také to, co to stálo a dělám závěr, že tudy pro většinu nenadšenců cesta nevede a nabízím myšlenky jak úspory zpřístupnit většině. Dokonce i netechnické většině. Toto a jen toto je cílem celého mého snažení.
Zamýšlím se jak zařízení konečného řešení na zimu vypnout a nastartovat "něco", co využije zimní sluneční svit bezezbytku.

Snad jsem se přece jen dovyjádřoval dostatečně obšírně.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: HDC-FVE

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

chápu - co nejjednoduší , nejlevnější a nejblbuvzdornější řešení pro neznalce , laiky či lamy . Systémové řešení do nesystémového prostředí upředňostňujícího pálení dinosaurů (i uran je fosilní palivo !!!) snažíc se vyhnout všem klackům a zdem jejíchž účelem je bránit pokroku v energetice .

Ke ztrátám nejen v měničích - nic není 100% , to je reálný fakt . Vlastní volnoběžná spotřeba měničů je jedna vlastnost , nezanedbatelná , nikoli směrodatná , dle mého názoru . Když už , spočítejte si tuto spotřebu na 1kW reálné zatížitelnosti onoho měniče . Přinejmenším to pomůže při porovnávání :idea: . Zda-li používat menší či větší měniče nelze obecně paušalizovat , každý jednotlivec má jiné požadavky i tužby .

K cenám - unikátní výtvor = vysoká cena , hromada vagónů plná hromadně vyráběného výtvoru = nízká cena .
Sestavování ostrovních FVE systémů z běžně dostupných komponentů je cestou schůdnou , prošlapanou a známou . Leč není zcela přímou a z důvodu konverzních ztrát každého článku né zcela v rovině - mírně z kopce . Zato cenově dostupnou .
Bude-li jiná cesta , srovnatelně bezpečná , pohodlnější a vodorovnější tak sem s ní ;) .

Jak již bylo nejednou řečeno - v létě je hojnost a v zimě není kde brát . Nejen toto je základem mého pohledu na věc . Zima není o úsporách pár % kdesi tamsi , nýbrž o zdrojích :idea: .
Pro názornost : "hospodárnější" měnič by mi dnes prodloužil dobu fungování domu z *batt* o cca 1,5% . Což není málo , avšak *batt* se ze 4kWp nabíjely déle než 14 dní :arrow: 14 dní nadíjení :arrow: 44,5 hodin chodu +1,5% by bylo 45,16 hodiny ... :sm1: cca 40 minut , to je doba strávená psaním tohoto příspěvku , což považuji za lepší investici než-li kvůli 40-ti minutám kupovat X-násobně dražší měnič .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: HDC-FVE

Příspěvek od vlkazajac »

střídači, veď v akejkoľvek rade úsporných meničov ( trebárs v tej rade troch Victronov odo mňa vyššie ) je navrchu v zozname akýkoľvek menič, ktorý je vypnutý.
K tomu, aby som tak postupoval, ma prinútili kruté zimné dni. Zimnú hibernáciu môjho systému s olovom som nedávno popísal.
A keby som mal lítium, využijem bezo zbytku zimný slnečný svit tak, že sa spotrebou trafím do zmysluplného intervalu SOC.
Takže je to vec stratégie a nie vec technického riešenia. Naši milí Záhoráci by povedali - není vo čem.

Tak štartujte, snáď ma to zobudí. Nech sa darí !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HDC-FVE ekonomická rozvaha

Příspěvek od pezizka »

střídač_N píše:Hodnota 1600W je trošku od boku a taky po zkušenostech s Victron Energy Phoenix 1200VA 24V jež má takovou blbou vlastnost a to pokles napětí při vetším zatížení, což vede k tomu, že elektromotor 0,75kW nerozběhne. Možná je to mým starším modelem, ale toto mne upřímně zlobí velice.
No já teda nevím co je starší model, mám 4 :?: roky http://shop.mypower.cz/menic-victron-ph ... sinus-2661, a to tehdy stál mnohem víc, a klimošku 1f 850W žáné soft, pěkně natvrdo :roll: Je fakt, že ji po vypnutí musím nechat odtlakovat, mrazík tvrdil, že 5 min., ale stačí 90s a ač se měnič pěkně vzteká nestalo se, že by to nedal :P Tak nevím v čem je problém. Teď ji pouštět fakt nemíním, ale až dojde léto klidně nahraji primár i sekundár na skop. To se nebavme o tom, že na 17V budou minimálně 1,5x vyšší proudy. Nebylo to živeno z nějakého měkkého zdroje?

Odpovědět