maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od marko250 »

Tome a jaký máš poměr FVE/DS (?/0.861MWh) Jinak já to na D01 převed bez problémů u ČEZu,pod 1.5MWh/rok se to oplatí.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od youda »

tomas píše:A jak se podle tebe liší nabíječ pro olovo a lithium? InfiniSolar je/byl také jen pro olovo a já ho instaluji jen s lithiem. Teď už je také dle manuálu i pro lithium a co se změnilo? Jen tam přidali funkci "Active Li-Fe Battery while commissioning" kterou jsem nikdy nepoužil.
Jen pro info, jelikož najít co vlastně dělá tahle konkrétní funkce, je docela oříšek:
Infini má na svorkách pro AKU několik velkých kondenzátorů. Ve chvíli, kdy se připojí baterie, dochází ke skokovému nabití těchto kondenzátorů obrovským proudem. Pb AKU to nevadí, ale některé Lithiové baterie s vestavěnou BMS by mohly zareagovat vypnutím kvůli nadproudu apod. Funkce Active Li-Fe Battery zajistí, že měnič po připojení sítě nejprve nabije interní kondenzátory, ačkoliv pozná že na svorkách pro AKU není připojena žádná baterie. Po několika minutách provozu lze baterii připojit, a to bez jisker a nadproudů.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... připojovat 48V *batt* natvrdo do měniče či reglu snad dělá jen úchyl :o bo nejen že to může rozhodit *batt* ale zejména vážně poškodit připojovaný měnič ! Každý trochu rozumný nebo ponaučený "montér" nabíjí přes rezistor nebo žárovku :idea: až po klidném vyrovnání el. potenciálu připojí přímé silové vedení .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od rva »

No já tedy připojuji dva Axperty přímo k bateriím (automatika přes bistabilní relé, manuálně zapnutí/vypnutí DC stykačem) a nezaregistroval jsem nic závadného. Snad ani v dokumentaci výrobce nezmiňuje nějaký speciální postup připojení k bateriím.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: maximální účinnost a výkon za minimální cenu

Příspěvek od youda »

Výrobce v dokumentaci zmiňuje přesný power-on postup. Jeho součástí je připojit AKU natvrdo jako první, pak postupně připojit další věci. Funkci Active Li-Fe Battery určitě přidal právě proto, že se mu začaly vracet měniče, případně byly problémy s těmi LiFe AKU.

Nicméně vzhledem k tomu, že dokumentace čínských produktů (včetně Infini a Axperta) je v mnoha bodech dost vágní a v dalších bodech dokonce ani neodpovídá realitě, bych se přikláněl k tomu že v tomto případě je výrobce opravdu trochu masochista a stejnou úchylku podporuje i u montérů.

PS: Já to tam taky mlátím natvrdo :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek