Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je stř zář 20, 2017 11:02 pm

Dotujúci batériový zdroj

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie

Dotujúci batériový zdroj

Příspěvekod vlkazajac » sob zář 09, 2017 2:37 pm

Príprava dotujúceho batériového zdroja

Dosiaľ sa mi dotovanie systémových batérií z pomocného zdroja osvedčilo. Za posledného pol roka som minimálne 120 dní udržal počas noci a do rána napätie hlavnej batérie o cca 0,5 V vyššie. Prínos je predovšetkým ekonomický, pretože dotujúci zdroj má hodnotu oloveného šrotu. Ide o štartovacie batérie, ktoré už neznášajú vysokú okamžitú záťaž. Hlavné gélové batérie majú obstarávaciu cenu nových batérií.
Je výhodné použiť menič 12/24 V, pretože tak či tak treba pripojenie dotujúcej batérie k hlavnej batérii napäťovo prispôsobiť.
Tento koncept znamená z energetického hľadiska len stratu na účinnosti dc/dc meniča. V čase letných prebytkov je to tolerovateľné. V zimných mesiacoch je to záložný zdroj.

Dotujúca batéria môže byť aj Lion batéria, získaná z vyhodených NB batérií. Potrebujem pokryť nočnú spotrebu cca 1,0 -1,2 kWh v priebehu 20 hodín. Musí byť čas na dobitie obidvoch batérií, čo môže byť v zimnom nedostatku často problém. Prichádza do popredia dobrá vlastnosť lítia, že nemusí byť dobité okamžite, čo je výhoda voči olovu.

Z uvedeného vyplýva požiadavka vytvorenia využiteľnej kapacity dotujúceho zdroja cca 50 Ah/24 V alebo 100 Ah/12 V. Zatiaľ som neurobil rozhodnutie o voľbe napätia, je na to ešte čas. Zameriavam sa teraz na obstaranie a selektovanie použiteľných batérií. Rozobratie, očistenie a začistenie kontaktov 6 článkov z jednej NB batérie trvá cca 20 - 25 minút, čo vzhľadom na nulovú obstarávaciu hodnotu je viac než znesiteľné.

V prvej fáze batérie nabijem na 4,0 V prúdom do 0,15 A, času je dosť... Potom ich napäťovo vyrovnám v paralelnom zapojení, niekedy aj do rána. Tu mám možnosť dobiť ich do želaných 4 V doteraz nevyhodenou nabíjačkou z mobilu, robím to cez odpor 8,2 ohm.
nabijanie sad.jpg

V tretej fáze urobím z každej sady orientačnú kapacitnú skúšku žiarovkou 24V / 10 W. Tá prebieha do konečných 3,4 V / článok.
Pracujem s batériami, ktoré majú vek niekedy aj 10 rokov a majú neznámu minulosť. Nerobím si preto ilúzie o vysokej kapacite. Viac napovie graf zo žiarovkovej skúšky :
vybijanie ziarovkou.jpg

Konečné meranie kapacity a nasledovné zoradenie článkov urobím na záver, keď pripravím dostatok článkov. Predtým ich ale všetky chcem ešte vystaviť aspoň trom nabíjacím / vybíjacím cyklom v rozpätí 4,0 V >>> 3,4 V. Ak bude kapacita postačovať, budem nabíjať len na 3,9 V.

Toľko zatiaľ môj príspevok k dnešnému 1. Európskemu dňu recyklácie batérií.

http://www.odpady-portal.sk/Dokument/10 ... terii.aspx
2 420 Wp, 3 x LS3024B, WRM15, 24V / 400 Ah gel, VE Multiplus C 800, Carspa 2000 W sin;
všetky panely pripojené paralelne;
100 % využitie prebytkov energie;
dotovanie systémových batérií oloveným šrotom ))
vlkazajac

Re: Dotujúci batériový zdroj

Příspěvekod ota » ned zář 10, 2017 8:32 pm

Velmi efektivní a přírodě přínosná recyklace baterií.
Lithiové články mají proti olovu obrovskou výhodu, že se dají vybité odstavit na libovolně dlouhou dobu.
Přeji nikdy nevysychající zdroj NTB akupacků!
Jsou zde mezi námi na foŕu tací, co používají k plné spokojenosti pouze jeté notebukovky.
5kWp + 3kW Multiplus, 15kWh LiFe
http://www.elektrarna.estranky.cz/
ota

• 1

Příspěvekod volente » ned zář 10, 2017 9:11 pm

Pravda jsou i tací, prostě vyždímají ze sběru co se dá. A vyhodit je můžou vždycky. Jak jsem někde napsal, když vydrží jen rok tak budu nespokojen, když dva roky tak budu spokojen a když déle tak budu šťasten. Zatím se drží.
4x Solartec mono 180Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, 420Ah Li-Ion, Axpert MSXE, 24V/2,4kW.
volente

Příspěvekod vlkazajac » pon zář 18, 2017 9:46 am

Pri pátraní po datasheetoch vykuchaných batérií som našiel link na cca 140 exemplárov. Ak to už niekto náhodou zverejnil inde, tak sorry.
Snáď to pomôže aj ostatným.

http://www.diypowerwalls.com/celldatabase.php

18650.jpg
2 420 Wp, 3 x LS3024B, WRM15, 24V / 400 Ah gel, VE Multiplus C 800, Carspa 2000 W sin;
vlkazajac

Příspěvekod joseff » pon zář 18, 2017 2:14 pm

vlkazajac: můžu se zeptat k tomu obrázku, na kterém nabíjíš baterie? To je más nasunuté v liště a ty vadné baterky na koncích máš jen jako zarážky?
joseff

Příspěvekod vlkazajac » pon zář 18, 2017 3:57 pm

Ano, presne tak. Povodne som chcel rychlo zacat nabijat jednu sadu, tak som to skusil takto. Potom sa mi to celkom zapacilo kvoli jednoduchosti , netreba nic letovat.....
Clanky mam zacistene na koncoch, povodne pasky netrham, necham ich kde su. Lista 18 /18 je fajn, clanky sa do nej zacvaknu a neposuvaju sa. Aby som mohol kontrolovat kazdy clanok pocas nabijania aj vybijania, su tam vlozene jednocentove mince, ku ktorym prilozim hroty multimetra.
Z dvojmetrovej listy sa daju odrezat akurat tri kusy po 66 cm.
vlkazajac

Zpět na Baterie, úložiště energie