multiplus a proudový chranič

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

multiplus a proudový chranič

Příspěvek od prochazka85 »

Zdravím přátelé po delší době jsem zpět.
A hnedka s dotazem. Pořídil jsem si easysolar od victronu a mam trošičku problém s proudovým měničem který je součástí zařízeni. Jelikož mám starší barák, ještě je zapojen "postaru" tzn. Dvouvodičově kde PE je spojeno s Ground
Takže invertor mám zapojen pouze na L + Pe,
Zkusil jsem zapojit ground a ale ten se v rozvaděči stejně spoji s PE, takže to vyhazuje proudový chránič.
Takže bez zapojené Ground vše funguje OK.
Ovšem Easysolar má ještě AC-IN pro nabíječku, no a tam mě nezbývá než ji připojit na L + (PE/ground)
což zase způsobí vyhození proudového chrániče.

Netušíte někdo co stím?

Mám takovou hříšnou myšlenku, jelikož AC-OUT4 je na easysolaru napřímo, bez chrániče, co kdybych ten chránič taky
vyhodil u AC-OUT1 ?

Předem děkuji za každou radu.


PS: jakmile se vsechno usadi a začne fungovat, chystám se napsat nějký monitorovací soft
něco podobneho co jsem psal pro morningstar https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=58&t=761
Kdyby jste meli nejaky napady nebo pozadavky co by to mohlo delat sem stim
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: multiplus a proudový chranič

Příspěvek od kodl69 »

Předpokládám, že je to kombinovaný přístroj, tj chráničojistič.
Korektní řešení je předělat instalaci domu podle norem platných posledních víc než 20 let na třívodičovou (oddělené vodiče PE a N), a díky chrániči v měniči se dostat na úroveň elektrické instalace v současných holobytech pro nepřizpůsobivé, od standartu paneláku ze 70-tých let...
Další možnost je místo chrániče na fázi (L jako line) dát jistič odpovídající hodnoty, N propojit propojkou a připojit na stávajíci PEN vodič (PE protective earth a N jako neutrální vodič) Toto je ale neautoritzovaný zásah do výrobku. Osobně jsem za první variantu.
Výstup AC out4 jsem u žádného z multiplusů nenašel, asi by bylo dobrý dát na něj odkaz, jestli to má k něčemu vést.
Další věc je, že el. instalace je vyhrazené technické zařízení, které by měla opravovat a vytvářet osoba s patřičným osvědčením (vyhl. 50 par. 6 ). Kdo z vás spravuje výtah, a nebo rozvody plynu? Ale v elektrice by se vrtal každej, i když ani neví co je kterej drát zač.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm

Re: multiplus a proudový chranič

Příspěvek od prochazka85 »

V první řadě děkuji za Váš názor.

Oprava: nejedná se o AC-OUT4, ale AC-OUT2
viz obrázek. OUT1 je chráněn proudovým chráničem a OUT2 vede mimo

Chápu, že varianta předělání instalace je nejlepší, ale je to otázka proveditelnosti.
Protože předělaní kompletní elektroinstalace v 200m2 budově, kdy ke každé zásuvce by se musel
vysekávat šlinc je v tuto chvíli nereálné.

PS: svoji vyhlášku 50 bych ještě možná někde našel, je tedy už dobře třicet let propadlá, ale určitě někde bude
Přílohy
Capture.PNG
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: multiplus a proudový chranič

Příspěvek od kodl69 »

U AC out 2 je napsaný "When ACin avaiable " takže nic, tady je elektrika jenom tehdy, když je na přívodu. Spíš je zajímavý to přizemňování při zapnutým měniči, aby byla zachována funkčnost FI. Mají to promyšlený, ale s instalací TNC jaksi nepočítali. Takže jedině varianta 2.
Jinak s tím sekáním bych to až tak neviděl, zásuvky se běžně táhnou ozdobnou lištou kolem podlahy, jsou k tomu i krabice. http://koposkatalog.cz/search.php?s_style=3&tree=94
http://koposkatalog.cz/detail.php?id=25872
Když už tam ten chránič je...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: multiplus a proudový chranič

Příspěvek od Atman »

Síce stará téma, ale náhodou som na ňu natrafil, ja som na tom bol podobne, niekde v dome mám na niektorom okruhu prepoj N a PE. Povinné okruhy - kúpelňa, dielňa, bojler, vonkajšok mám na chráničoch. Lokálne ešte ak ťahám predlžku z nezvyčajného miesta používam vždy zástrčkový chránič.
Miesto rozoberania, odpájania a merania každého okruhu v rozvádzači som ten multiplusácky chránič vymenil za združený N+L istič a ich 1f chránič teraz využijem do prípravy na vetvu nabíjačku elektromobilu. Navyše sa mi ten chránič nepáčil kvôli totálnemu blackoutu v baráku keby zareagoval, aj to je proti zásade ktorá hovorí, že porucha jedného okruhu nesmie spôsobiť výpadok všetkých.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek