Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Pepin
Příspěvky: 106
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Reputace: 7
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od Pepin »

vlkazajac píše:
Pepin píše:Nikdo jiný už s tím zkušenosti nemá? Nenarazil někdo na nějaký problém? Asi to budu muset vyzkoušet, snad nic neuhoří :(
Skoro by som sa urazil, že moja referencia nestačí .... :(
To sa môžeme uuu-radiť, tak ako sme tuším viacerí varovali pred "Tracerom" rady A.

Naoplátku, rád by som sa dozvedel, či novší AN je rovnaký prepadák, ako A. Ďakujem vopred.

P.S. Tak trochu sa čudujem, že to dnes za tie peniaze niekto kupuje...
Omluvám se, určitě jsem to nemyslel tak, že vaší odpovědi nevěřím. Ale jak se říká: "více hlav, více ví".

Zítra udělám test - rozpojím stávající panely na samostatné stringy a na každý regulátor připojím jeden. Uvidíme, jestli se budou při stejném nastavení chovat stejně.

PS: proč myslíte, že je série A propadák? Všechna nastavená napětí se drží +- desetina V, nikdy se nezaseknul, dodávaný SW pro mé potřeby dostačuje (nic neloguji, nesdílím, nezpracovávám) a zpracoval už 3137kWh bez problému. Jediné mínus je, že při polojasném počasí a rychlém střídání slunce/mrak občas nereaguje dostatečně rychle a nevyhledá hned MPP. Jsou to ale max. desítky sekund, max minuty. A to opravdu neřeším...

Samozřejmě chování nové verze AN se starší A porovnám. Koupil jsem druhý stejný hlavně kvůli stejnému prog. kabelu a společnému SW.
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od vlkazajac »

Nemáte sa za čo ospravedlňovať, to skôr ja ! Trocha som si posťažoval, ale len zo žartu.

Séria A nechcela pri slabšom slnku dávať toľko výkonu, koľko by mala. Až pri plnom oslnení sa regulátor prebudil a pracoval bez problému. Paralelné porovnanie regulátorov je hodnotný pokus, budem sa tešiť na výsledok ! Ja som to porovnával s Victronom aj s pwm a rozdiel bol výrazný.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Pepin
Příspěvky: 106
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Reputace: 7
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od Pepin »

Ano, občas se stane, že při nižším osvitu panelů (nebo ono rychlé střídání mrak/slunce) nedodává plný výkon, kdy drží napětí panelů kolem 35V místo běžných 55 - 65V. Takže z panelů dodává například 340W místo 500W. Ale stává se to jen občas, takže jsem to nikdy jako problém neřešil.

Pokud jsem v dosahu regulátoru, je na to fígl - rychle mu odpojím a zase připojím panely. Tím ho donutím "přepnout". Pokud je ale osvit opravdu slabý, nebo na hraně, stejně po chvíli sjede dolů. Rozhodně to není tak, že plný výkon dává až při plném *sun* !

Zajímavé je, že nový regulátor se nehlásí jako Tracer4210AN, ale jako TriRon4210 :shock: První, starší je opravdu Tracer4210A. Zároveň SN nesedí ani pro jeden regulátor :lol:

Ještě edit: EP Solar opravdu vyrábí sérii TriRon. Vypadá to trochu jinak, ale bude to asi to samé a sdílí to stejný FW.
Přílohy
New.JPG
New.JPG (25.63 KiB) Zobrazeno 907 x
Old.JPG
Old.JPG (26.26 KiB) Zobrazeno 907 x
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Pepin
Příspěvky: 106
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Reputace: 7
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od Pepin »

V sobotu jsem přivezl od p. Kolaříka další 4ks panelů 270Wp a konstrukci na střechu. Nedalo mě to a před finální montáží jsem dva panely opřel o dům a provizorně zapojil.

Nakonec jsem narazil na dost nepříjemnou věc, pravděpodobně způsobenou použitím dvou regulátorů s jiným společným pólem. Pokud na regulátoru se společným plus polem pomocí SW vypnu výstup pro zařízení, nic se nestane a vše vesele funguje dále a světla svítí... Začal jsem měřit a zjistil, že se mínus uzavírá přes port RS485, který není galvanicky oddělený. Ve chvíli, kdy vycvaknu RJ z regulátoru všechno zhasne, tak jak má. Zároveň protékající proud tenkým kabelem k USB hubu, kde jsou převodníky zapojené, způsobí útlum napětí a všechna zařízení se "zblbnou a odpojí" (myš, klávesnice atd.)

A teď babo raď, jak to vyřešit. Používám originální kabely pro EPSolar USB-RS485. Jak galvanicky oddělit RS485?

Chtěl jsem z jednoho výstupu regulátoru napájet měnič 24/12 a tím všechny drobnosti a z druhého regulátoru osvětlení akvária (nastavení času sepnutí v reglu).

Prosím, poraďte. :cry:

P.
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od Dagus »

Pokud to chceš oddělit věci co koupíš a zapojíš a cena je fuk? Jinak google a je na to šváb.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Pepin
Příspěvky: 106
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Reputace: 7
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od Pepin »

Dagus píše:Pokud to chceš oddělit věci co koupíš a zapojíš a cena je fuk? Jinak google a je na to šváb.
Nebo použít galvanicky oddělený DC/DC měnič, který PC a jeho komponenty, včetně převodníku napájí.

P.
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od youda »

Ahoj Pepine,

galvanická izolace RS485 je běžná věc, dá se na to koupit spousta převodníků za pár šupů.

Otevři ebay.com, zadej do vyhledávání isolated RS485 a pak si vyber podle chuťi. Nejlepší možná bude rovnou izolovaný převodník RS485 na USB, takže ten originální převodník od epsolaru nakonec nebudeš ani potřebovat. Na převodník pak stačí přidělat kus kabelu s RJ konektorem. RS485 potřebuje jen dva vodiče.

Možná bych zvážil, jestli nebude lepší, když se jednoho reglu zbavíš a provedeš sjednocení těch společných pólů. Kdykoliv totiž v budoucnu budeš bastlit nějakou automatizaci, může tento problém opět vyplavat. Mimochodem, právě rozdíly potenciálů jsou jedním z důvodů, proč já osobně doporučuji měniče, regly i BMSky baterek nastavovat jen z notebooku, který jede na baterky a leží na nevodivé podložce. Notesy sice mívají adaptéry třídy II, ale jeden nikdy neví, kudy si proud najde cestu. Jednou se mi například stalo, že po zasunutí RS232 do arduina napájeného z AC zdroje zhasnul LCD monitor klasického počítače :-o

Kdybych to neviděl na vlastní oči, tak bych tomu nikdy nevěřil.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Pepin
Příspěvky: 106
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Reputace: 7
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od Pepin »

youda píše:Ahoj Pepine, .
To Youda:

Převodníků RS485 s galvanickým oddělením je Ebay opravdu plný, ale raději jsou koupil "originál". Že není oddělený jsem netušil, člověk se nikde zapojení pořádně nedopátrá.

Koupit stejný regulátor místo toho starého by nebyl problém, ale kdo by ten starý chtěl? Byl jsem také trochu "podveden" prodejcem (možná to netušil), ale nabízel původní verzi A a poslal novější AN. :|

Dohledové PC mám postavené na embedded mini ITX desce Arbor (https://www.arbor-technology.com/gl/Pro ... TX-a55E3_1) která má 2 HW porty RS485, ale nepodařilo se mě je softwarově přepnout z RS232 na 485 a zároveň nevím, jestli jsou galvanicky oddělené.

Zkusím tomu ještě nějaký čas věnovat.

P.
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Pepin
Příspěvky: 106
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Reputace: 7
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od Pepin »

Ještě jeden poznatek. Pokud pomocí SW vypnu výstup regulátoru, tak připojená zátěž běží dále. Vycvaknu RJ s 485 z PC a vše zdechne. Cvaknu zpátky a už se to nerozsvítí :? nemůže být jen nějakým potenciálem sepnutý mosfet ve výstupu reglu?

Upřímně, se** mě to :evil:
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od volente »

"Chtěl jsem z jednoho výstupu regulátoru napájet měnič 24/12 a tím všechny drobnosti a z druhého regulátoru osvětlení akvária (nastavení času sepnutí v reglu)."
Měnič by měl být připojen přímo na baterie, výstup LOAD z regulátoru je tak na to osvětlení,

Nevím jestli ti to pomůže, ale některé regulátory vyžadují pro potvrzení změny odpojení a znovu připojení baterie. Samozřejmě nejdřív odpojit panely.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Pepin
Příspěvky: 106
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Reputace: 7
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od Pepin »

Ahoj všem,

ve čtvrtek proběhla konečně montáž dalších 4ks ::pv:: značky BYD 270Wp, které jsem už před skoro dvěma měsící přivezl od p. Kolaříka od Přerova. Bo nebyl kvůli služebním cestám čas...

Dále jsem se pustil do instalace nového darovaného rozvaděče, včetně starších DC jističů OEZ Letohrad. Největším peklem při přepojování ze starého je, že většinu připojených zařízení (Server + DLNA, CAM, osvětlení, INTERNET pro FB) je potřeba nechat běžet, případně s co nejkratším výpadkem. Ženám a dětem se to špatně vysvětluje, že si "hrajete s drátama a vono to nejde". :lol:

Každopádně se to nějak povedlo, i když stále nejsem ve finální verzi. Regulátory EpSolar jsou na společném nosném plechu tl. 1mm, včetně měniče 24/12. Je to z důvodu bezpečnosti při případném zahoření a zároveň celkem velká plocha plechu dobře odvádí teplo. Regulátory se nedostanou přes 50° (když byl na zdi, přes slunečný den měl i 60°).

Rozvaděč je stále ve fázi zapojování. Instaloval jsem do něl 1x RS232 relé a 1x wirelles relé, každý se 4 výstupy. Pomocí 232 chci v budoucnu spínat vytěžování. Mám nainstalovaný druhý bojler s DC spirálou 24V/2x400W. Ovládání je jednoduché, jen to nějak automatizovat. Relé ovládaná bezdrátově spínají světla na zahradu, do kotelny, garáže, Číňan k tomu má krásné malé klíčenky s tlačítky ABCD a překvapivě slušným dosahem. Zavřený přijímač v rozvaděči funguje z celého domu i zahrady.

Další panely na zimu snad zajistí funkčnost alespoň serveru a další léto budu řešit dále...

Ještě chci pozorovat, jak se dva skoro stejné regulátory od EP chovají.

Spoustu *sun* a plné *batt* všem.

Pavel
Přílohy
Rozvadeč.jpg
Střecha.jpg
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od diablo007 »

To dráty ds vypadají jako slušný zdroj stínů co? Ten plech je hliník nebo nerez že vypadá že jsi ho před montáží celý den lestil?
Pepin
Příspěvky: 106
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Reputace: 7
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od Pepin »

Dráty el. vedení problém nejsou, alespoň jsem si zatím ničeho nevšiml. Jsou tenké a od panelů cca 1,5m. Problém je ale jejich sloupek, proto jsou panely na střeše posunuté do leva co nejdále od něho.

A plech je opravdu nerez, tvrdý.

P.
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Pepin
Příspěvky: 106
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Reputace: 7
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Ostrovní FVE 520Wp Rosice

Příspěvek od Pepin »

Tak dnes byl prvni den od instalace, kdy cely den krasne svitilo a mam prvni cisla. Strana JV vyroba 3,17kWh a strana JZ 4,77kWh. Baterie plne a pripravene na spatne pocasi.

Zaroven jsem si dnes vsiml, ze novemu regulatoru nevadi napetove spicky/ruseni od menice, jako tomu starsimu. Pri urcitem zatizeni, a hlavne kdyz je menic temer naprazdno, si lehce "cvrlika" a regulator v grafu vykonu PV i DC ukazuje zuby. Novy pri stejnych podminkach uz ne. Bohuzel, ani ferity nacvaknute na privody k menici to nevyresily. Ale nijak extra me to nevadi ;)

Dale bych chtel do jara vyresit prepetove ochrany, na ktere prozatim nebyl cas, chut a penize. Zatim uvazuji o instalaci Citel DS240S 95V DC. Jde o typ 2, v jednom modulunoba poly a jeho napeti presne odpovida max. pracovnimu napeti regulatoru (100V). Vyrobce udava sice kratkodobe az 150V, ale zkouset to nechci. Jiskriste neplanuji, panely jsou v ochranem uhlu jimace a mimo preskokovou vzdalenost. Zaroven nevim, jestli jejich ram pospojit se samostatnym solo zemnicem (ktery musim udelat), nebo je nechat ve vzduchu. Urcite se nechystam je spojit se svodem od jimaci tyce.

Budu rad, kdyz poradite jak to nejlepe ale zaroven s rozumem ochranit pred projevy staticke elektriny *cloud*

Primy zasah asi neni uplne pravdepodobny, ale nejaky blizky uder uz realy je. Prestoze se v tom trochu pohybuji pri sve praci, porad to povazuji trochu za alchymii.

Diky, Pavel
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek