Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je ned srp 20, 2017 3:09 am

Ochrana regulátoru

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.

Ochrana regulátoru

Příspěvekod xmasin » úte srp 08, 2017 3:52 pm

Řešíte nějak ochranu regulátoru pro případ odpojení od baterií z důvodu vypálení pojistky? Většina regulátorů nemá ráda, pokud se mu odpojí baterie a zároveň jsou připojené panely.
xmasin

Re: Ochrana regulátoru

Příspěvekod FRSO » úte srp 08, 2017 4:15 pm

Tak já to neřeším vůbec, používám většinou jen Victron Blue, u EP dám pojistku o polovinu větší jak je jmenovitý proud regulátoru, u Victronu pojistku taky tak. U Victronu se přerušila pojistka v držáku a tak to jelo celý týden na připojené panely cca 500Wp 72 článků-cca 42V z panelu, MPPT hlásil jen Float a na svorkách bylo napětí floatu 13,60V. :)

Zkoušel jsem i u starých EP 2210, 3015 odpojit aku a nic se nikdy nestalo, taky bylo na svorkách aku napětí MPPT dle režimu nabíjení. Nezničil se mi zatím žádný za cca 8 let.
FRSO

Příspěvekod rva » úte srp 08, 2017 4:47 pm

Ano. Pokud odpadne baterie, na výstupu měniče Axpert1 nebude 230V, kterými napájím cívky stykačů, přes které jsou připojeny panely (takže dojde k odpojení panelů od všech tří regulátorů).
Musel jsem doplnit ještě další stykač, který přeruší přívod DS do Axpertů, protože docházelo k nečekanému jevu: potvory Axperti se snažily běžet i bez baterek, braly si něco z DS a generovaly 48V (takže spotřebiče na DC 48V běžely, i když byly baterky odpojené).

Příspěvekod FRSO » úte srp 08, 2017 5:43 pm

rva píše:Ano. Pokud odpadne baterie, na výstupu měniče Axpert1 nebude 230V, kterými napájím cívky stykačů, přes které jsou připojeny panely (takže dojde k odpojení panelů od všech tří regulátorů).
Musel jsem doplnit ještě další stykač, který přeruší přívod DS do Axpertů, protože docházelo k nečekanému jevu: potvory Axperti se snažily běžet i bez baterek, braly si něco z DS a generovaly 48V (takže spotřebiče na DC 48V běžely, i když byly baterky odpojené).

Zdravím rva: co má společného pojistka od aku k MPPT s měničem ??, já dávám k MPPT pojistku zvlášť a od aku k měniči taky další pojistku dle výkonu měniče, u Victronu 2x větší jak je jeho výkon.
FRSO

Příspěvekod rva » úte srp 08, 2017 5:55 pm

Asi nerozumím. Axpert v sobě má jak regulátor (pwm nebo mppt), tak měnič i nabíječ. A teda baterka je s Axpertem propojena jedním párem kabelů, kterými může téct proud oběmi směry. Na výstupu baterky mám tavnou pojistku a pokud ta se přepálí, tak regulátor, měnič i nabíječ v Axpertu přestanou být připojeny k baterce.

Příspěvekod mobilik » úte srp 08, 2017 6:03 pm

Ja mam ako ochranu druhu sadu bateriek 160Ah gel olovo. Ak vypadle LiFe olovo ide dalej, vyskoci na nom napatie a regulatory padnu dole z nabijanim. ;-) Samozrejme moze odist aj poistka na olove ale to nepredpokladam. ;-)

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
mobilik

Příspěvekod goodbie » úte srp 08, 2017 6:28 pm

Mám u regulátorů pojistky do vstpuu jsou slabší tedy součet proudu jdoucí z panelu plus nějaká rezerva tak že 40A na výstupu má regulátor max 60A tam mám 80A pojistky vidím to jako dostatečnou ochranu.
goodbie

Příspěvekod FRSO » úte srp 08, 2017 8:54 pm

rva píše:Asi nerozumím. Axpert v sobě má jak regulátor (pwm nebo mppt), tak měnič i nabíječ. A teda baterka je s Axpertem propojena jedním párem kabelů, kterými může téct proud oběmi směry. Na výstupu baterky mám tavnou pojistku a pokud ta se přepálí, tak regulátor, měnič i nabíječ v Axpertu přestanou být připojeny k baterce.

Tak to není asi ideální, nešlo by vytáhnout jen napájení + do toho regulátoru ?? nevím jak má Axpert udělané propojení těch + polů uvnitř, takže neporadím. V tom případě s tím nic lepšího udělat nemůžeš.
FRSO

Příspěvekod xmasin » stř srp 09, 2017 2:50 pm

Já bych chtěl jištění udělat dle přiloženého obrázku, ale nevím, co by se stalo, kdyby vypadla pojistka k baterii. Ta je tam vysloveně proti zkratu na DC propojeních.

jisteni.png
jisteni.png (9.58 KiB) Zobrazeno 299 krát
xmasin

Příspěvekod honzaL » stř srp 09, 2017 3:54 pm

Mám to uděláno obdobně jen neodpínám - pól, ale jen + póly. Navíc mám možnost sepnout DC na měnič přes minimální odpor asi 1ohm a nabít kondenzátory na měniči, neopalují se mi pak kontakty nabíjecími proudy. Udělám to i na MPPT po tom co tady čtu. Viz obrázek
Přílohy
zapojeni_DC.jpg
Zapojení DC spotřebičů včetně "náběhu" měniče a regulátoru
CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 200 Ah, MS TS60A, MeanWell TS 3000, PLC Siemens,
honzaL

Příspěvekod goodbie » stř srp 09, 2017 6:13 pm

těm pojistkám na bateriich bych se velkým obloukem vyhnul zbytek je v pohodě jen u panelů mi příjdou dve pojistky v případě bouřky a nějakého svodu lepší
goodbie

Příspěvekod volente » stř srp 09, 2017 7:41 pm

Mám celkem 5 baterií s různou kapacitou. Všechna mají svoji pojistku. 30, 40, 50, a 54AH mají pojistky 32A. 180Ah má 100A nožovku. Pokud všechny pojistky odejdou, tak je axpert i regulátory připojeny k panelům, ale ne k bateriím. To už se mi podařilo také a všechno přežilo. Asi je to tím že napětí z panelů není na hraně s max. napětím axperta a reglů.
Ovšem pojistky na bateriích bych pryč určitě nedal, zkratový proud je pár tisíc Ampér a to i kabel 50mm2 začne hořet.
4x Solartec mono 180Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, 420Ah Li-Ion, Axpert MSXE, 24V/2,4kW.
volente

Příspěvekod ixo » stř srp 09, 2017 9:12 pm

Tristar je údajne citlivý na odpojenie batérií za behu, tak tiež som nad zabezpečením tejto situácie špekuloval. Zatiaľ nemám nič iné, len pri (označených núdzových) vypínačoch výrazné označené poradie vypínania a zaškolil som aj časť rodiny (v prípade nutnosti všetko vypnúť). Zároveň dúfam, že poistka 125A mi na batériách nikdy nevybaví. Poistka nie je dimenzovaná pre nabíjací prúd (do 30 A), ale pre vybíjací prúd meniča.

Neviem, ako by sa dala spraviť jedna vec - aby pri automatickom odpojení LifeYPo4 batérií (ak ich raz budem v budúcnosti mať) dosiahnuť, aby sa najprv odpojili panely a až potom batéria:
- Odpojiť panely ako prvé nie je problém, stykač bude ovládaný relé z nejakého BMS;
- Ako následne odpojiť stykač batérií, keď ten je napájaný z batérií? :) Možno sú nejaké "vyrážacie" stykače, čo si samé pod sebou "odpília konár", ale nepoznám to...
940 Wp, Pb OpZs 24V/300Ah, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Výkonnosť systému: http://oddych.sk/e
(Ne)návratnosť systému: http://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: http://tinyurl.com/mx6gvsj
ixo

Příspěvekod tomas » stř srp 09, 2017 9:53 pm

Ach jo. Už třetí vlákno se stejným tématem. Proč furt zakládáte nové?
viewtopic.php?f=16&t=3310
Já používám přes pojistku a jistič bypass diodu která odvede přepěťovou špičku z indukčnosti MPPT regulátoru do akumulátoru, např takto:
viewtopic.php?f=16&t=2214#p37722
Regulátor může pracovat přes diodu dále, pokud je dostatečně nadimenzovaná, ale na diodě je úbytek napětí cca 0,5V a tak napětí poklesne. Používám to u regulátoru větrníku s odpojenou pojistkou (přes diodu) trvale, protože umí startovat do tmy a nevybíjí tak trvale akumulátor.
Také zřejmě existují solární regulátory kterým odpojení akumulátoru nevadí a dokonce snad umí i start do tmy (bez připojeného akumulátoru) používají je u průtočných akumulátorů které se po nabití nebo vybití úplně odpojují. Co jsem zjišťoval tak tam mají Victron. Také akumulátorové boxy od eskutr.cz se odpojují stejně jako průtočné akumulátory a také je používají s Victronem a nebyl s tím nikdy problém (já je používám s Infini Solar a ten umí také pracovat bez akumulátoru). Tristar a Midnite a další (spotřební zboží :-)) zpravidla shoří při větším výkonu a odpojením akumulátoru.
tomas

Příspěvekod brumlaj » ned srp 13, 2017 10:02 pm

xmasin píše:Řešíte nějak ochranu regulátoru pro případ odpojení od baterií z důvodu vypálení pojistky? ......
Ne. Pojistku mezi regulátorem a aku. volím jako ochranu akumulátoru a vodičů před zkratem. Spálí-li se pojistka, je už vše fakt špatně a je-li na vině regulátor, není mu pomoci. Pokud na dráty upadne gola klíč, pak regulátor má na výstupu 0V a přestane pracovat. Nenašel jsem rozumný důvod proč jistit nadproud.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj

Zpět na Regulátory