Kombinace panelu pro zacatecnika.

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od rva »

Regulátoru nedělá dobře, pokud jsou připojené panely a odpojí se baterie. Občas to regulátor nepřežije. Na co stykače? Pro případ katastrofy a možnost údržby bych dal mezi panely a regulátor DC jistič tak 16A, mezi regulátor a baterii další DC jistič tak 25A a mezi baterii a měnič taky DC jistič 125A - nevím, co je za měnič, tak snad to stačí. https://www.aliexpress.com/store/produc ... 51346.html https://www.aliexpress.com/store/produc ... 01954.html https://www.aliexpress.com/store/produc ... 35864.html
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od Kamil l »

Pardon , spletl jsem si pojem stykac a jistic anonměl jsem namysli jistic .. ale z Ali.. nemuzu objednavat jelikoz to potrmebuji na tenhle ctvrtek..
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od Kamil l »

Určitě nekde najdu v praze je kramu dost. Jen mě nikdo neodpovedel jestli teda namontovat ten poly 150wp 8A nebo radsi koupit baterii poly je levnejsi a muzu ho mit hned. I kdyby se baterka ozivila tak by to ten poly mohl zvladnout jen nechapu proc ten regulator tu baterku tak rychle dobije do hodiny zacne blikat kontrolka absorbce. Pri mensim odberu kdyz jsme zapli ten malinkej nrazacek na displayu ukazalo hned 8A coz jsem nechapal nikdy to neukazalo. Pritom panel da 1.3A
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od volente »

To je normální, MPPT regulátor mění napětí na proud, laicky řečeno. Pokleslo napětí na baterii která už nemá kapacitu a regulátor začal dobíjet. Baterie je takzvaně měkká.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od Kamil l »

Jen me vydesilo proc to najednou dalo 8amper na regulatorovem displayi kdyz to nikdy neukazovalo to jsme asi ten mrazak nikdy nezapinaly ani nic tezzsiho na cistx sinus
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od rva »

JIstiče potřebuješ na DC a ty tak běžné nejsou a pokud ano, tak v Česku pěkně drahé. Pokud to doteď běhalo bez jističů, tak to ještě měsíc snad vydrží. Namátkou https://eshop.neosolar.cz/dc-jisteni
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od goodbie »

a oni jako jističe co jsou běžně k dostání se na dc nedají použít?? http://www.bbelektro.cz/jistic-10a-pl6- ... 62-c-6257/ jen tak namátkou,asi by to chtělo trochu studovat,sám eaton na DC používám a slouží naprosto bez potíží a sedí i proudově a vvypínají když je problém.
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od rva »

Asi dají, na těch 12V by to mělo být bez problémů. Jsem zblblý z toho, že mám 48V a tak mám všude jističe na DC. Nevím, jestli ty na AC vypínají při stejném proudu i na DC. Třeba ví nějaký silnoproudař.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
FRSO
Příspěvky: 2277
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, jak to tady čtu, tak jsem se nedozvěděl podstatné věci ohledně toho sytému Kamil I, dle popisu posledních příspěvků může být skutečně problém s akumulátorem, ale nemusí to být úplně pravda, nevím jak to má přesně udělané, jaký má průřez vodičů od aku k regulátoru, to samé od panelu k regulátoru, co je to za akumulátor-auto-trakční, atd. S těma proudama pokud je napětí u konce a proud je už malý, tak je to znak, že je aku nabitý. Měřit nabíjecí proud akumulátoru je potřeba se zatíženým akululátorem cca výkonu panelu, jinak se nemusí zjistit maximální dobíjecí proud daného panelu, u 150Wp panelu a slunce kolmo panelu by to mělo takto ukázat správný proud cca 8-9A. Pokud to neukáže, tak je problém v panelu, nebo vedení od panelu k regulátoru. Něco z tom smyslu už naznačil vlkazajac a mobilik. :D

Pokud by byl aku v pořádku, tak by to měl ten aku 230Ah tu lednici víkendově dát. Já mám více 12V systémů s aku 230Ah s panelem 240-260Wp v systémech s lednicí a jedou přes 3 roky v pohodě od května do října trvale !, při víkendech to musí fungovat s aku ještě více roků. :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od Kamil l »

Pokud najdu fotografie tak dodam jinak se pokusim nacrtnout nejakou skicu jak to mame zapojeny. Kdybych to zrizovl ja odpocatku hledel bych na ampery aby byli vysoke do maxima regulatoru. Nyni z panelu tece pohych 1.3 co dava vyrobce k slunci je kolmo. Vzpominam si ze kdyz jsme nabijeli doma jeste kdyz baterka byla mobilni tsk na chatce vpohode utahla vikendovy zahul sekackou cerpadlo a ledky a radio na 12v ale az se nenabijela pres autonabijecku tu velkou bosch tak nebyl. Uplne dobita jsko by jen ozivena.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od volente »

Takže já bych tu diskuzi uzavřel.
Potřebuje to nutně tento čtvrtek, ale má to už 2 roky. Patrně plánuje nějakou párty.
Rozhodování jestli koupit panel nebo baterku mě taky dojímá.
Tady je každá rada drahá a zpolovic i zbytečná.
Já se omlouvám ale je to jak věštit z křišťálové koule a nejlépe se zárukou.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od Kamil l »

Tady je ručni načrt jednoduche zapojeni i s prurezama
Přílohy
image.jpg
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od Kamil l »

Děkuji všem co mě poradili moc si toho tady vážim a jakmile ve ctvrtek tam dorazim tedy s novim panelem budu hned psat jak se to chova a děkuji za rady jak zapojit. Vše budu měřit. A napišu sem na web jak to vše dopadlo.... jinak žádná party se nekoná ale mam naplanovanou dovolenou kterou se budu venovat jen domaci elektrárně tak chci aby to bylo vse poradně zapojeny a funkční když tam pak budou rodiče jezdit aby nemuseli řešit nejaky ty vypadky energie a tak... mam to taky 400km daleko tak jsem si na to vzal tyden dovoleny a beru sebou ten panel. Myslim si ze to koupe nebude zbytečna. Budu si to vse procitat jeste jdnou pri tom měřeni. Ješte jednou díky nikdo jiný by mě tak neporadil jako tady diiiiky :)
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od volente »

Tak to je v pořádku že tak myslíš na rodiče. Podle tvého náčrtu by to mělo tak nějak fungovat, takže pokud jsou v pořádku spoje a regulátor dělá co má, tak je baterka v háji.
Jednoduchá zkouška, kup autožárovku se známým příkonem, nejlépe H7 nebo H1 ty jsou jednovláknové s příkonem 55W. Tuto zapoj na regulátoru na zátěž s plně nabitou baterií a měř za jak dlouho klesne napětí na hranici vybití. Samozřejmě s odpojeným panelem nebo přes noc, aby jsi se dopracoval ke kapacitě baterie.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od Kamil l »

Děkuji privedu jakmile to bude možny . Ottec se do toho nechce angažovat ten řika to musi za ty prachy fungovat sto let.. hold stara škola... ale jestli bude baterka vhaji tak to mě docela sklame jelikož neni tak stara aby byla. Vhaji mozna se mel koupit vice amperovej panel aby utahl takovou baterii. Jednim panelem ted uz vim že nabijet takovou baterii je šilenost a podle toho co jsem tady zjistil tak jestli počitam spravně za jak dlouho nabije ten panel bateri .... 230ah : 1,2A=191h:12h slunce=15dní 9minut i kdyby tak tu baterii ten slabi panel bude nabijet tyden. To beru vpotaz pri koupi baterie a zapojeni. Tudiz divny asi vic amperu dalo kdyz jsem byl z dosahu kontroly. Protože regulator zacal zelene blikat do absorbce uz treti den v poledne. Musi se to hlidat a vsechno proměřovat mimo reg co me ukazuje.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od Kamil l »

Děkuji privedu jakmile to bude možny . Ottec se do toho nechce angažovat ten řika to musi za ty prachy fungovat sto let.. hold stara škola... ale jestli bude baterka vhaji tak to mě docela sklame jelikož neni tak stara aby byla. Vhaji mozna se mel koupit vice amperovej panel aby utahl takovou baterii. Jednim panelem ted uz vim že nabijet takovou baterii je šilenost a podle toho co jsem tady zjistil tak jestli počitam spravně za jak dlouho nabije ten panel bateri .... 230ah : 1,2A=191h:12h slunce=15dní 9minut i kdyby tak tu baterii ten slabi panel bude nabijet tyden. To beru vpotaz pri koupi baterie a zapojeni. Tudiz divny asi vic amperu dalo kdyz jsem byl z dosahu kontroly. Protože regulator zacal zelene blikat do absorbce uz treti den v poledne. Musi se to hlidat a vsechno proměřovat mimo reg co me ukazuje.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od volente »

Ne ne, ty jsi to pořád nepochopil. Dívej se na Waty, těch je 130, a těch 130W z panelu dostaneš do baterky (teoreticky). Takže na panelu je 100V a 1,3A, a do baterky by mělo jít teoreticky při 13V 10A. Což samozřejmě není pravda protože máme nějaké ztráty, ale takhle by měl MPPT regulátor fungovat.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od Kamil l »

Jupi konečně nekdo popsal jak by se měl regulator chovat .. psk to změřim a vyprdnu se na kontrolu mt-50 display k regulatoru.. a zainvestuju zvlast do pevneho voltmetru a ampermetru pro dc ..
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od Kamil l »

Protože na displeji nikdy neukazalo hodnoty pod obrazkem baterky 13v a 10a jen hodnoty viz obrazek
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Kombinace panelu pro zacatecnika.

Příspěvek od Kamil l »

Kamil l píše:Protože na displeji nikdy neukazalo hodnoty pod obrazkem baterky 13v a 10a jen hodnoty viz obrazek
Přílohy
IMG_0452.JPG

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek