GTI invertor s omezovačem přetoků

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Bydliště: Kateřinice NJ

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od radimre »

Igy píše:Uvazujem nad tymto invertorom, len by ma zaujimalo ci je mozne nasledovne riesenie. Menic dodava do siete to co moze a prebytok zo solaru ktory nespotrebuje (v pripade ze spotrebice maju nizsi odber), sa uklada do baterie. Akym sposobom a akymi zariadeniami sa to da riesit v priapde tohto menica? Snazim sa zorientovat v tejto problematike :-) ďakujem

zdravím tě provozuji vpodstatě tvou úvahu s jinými měniči vice na mých stránkách http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/vlastni ... ktrarna-3/
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
Igy
Příspěvky: 99
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Igy »

Dnes mi konecne prisiel. vsetko nainstalovane, akurat riesim jeden problem. Nakolko je invertor v pristavbe pri dome, potreboval som predlzit kabel k limiteru o cca 15 metrov. Vyskusal som 3 rozne kable, ale vo vsetkych pripadoch po predlzeni sa limiter tvari ze je odber o cca 30-50W vacsi ako je realita. Co je vsak zaujimave, ze ked je celkovy odber na faze vacsi (nad 2KW), tento rozdiel sa strati, dokonca GTI ukazuje menej ako je realna spotreba na danej faze. Nakolko moje pouzitie bude hlavne pri nizsich odberoch (200-300W), znamenalo by to pretoky do siete cca 50W na jednej faze. A teraz otazky:
1. Napada vas nejaky sposob ako umelo znizit odpocet limiteru (cez odpor, iny typ kabla, alebo nieco také)?
2. Ak mám pretok na jednej faze, ale zaroven na zvysnych dvoch je odber ktory je vacsi ako tento pretok, ako sa zachova elektromer?
3. Ako inak zamedzit pretoku, ak inverter je napojeny na danu fazu dost daleko od isticov a medzi tym je dost vela inych spotrebicov?
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od solárník »

1) kabel by mel mit co nejmensi odpor (tedy dostatecny prurez) a co nejnizsi kapacitu, tedy draty co nejdale od sebe. Nejsem si jisty rusenim, jak je to presne zapojene. Ten original kabel asi neni stineny?

2) Zalezi na typu elektromeru. Pokud nemate prihlasenou vyrobnu, budete mit klasicky elektromer, ktery neni 4-kvadrantni. To znamena, ze vyhodnocuje kazdou fazi zvlast (ono to neni uplne presne, ale zhruba ano). Tedy pokud na jedne fazi potece 100W do domu, na druhe take 100W do domu a na treti potlaci limiter 100W ven z domu, pak celkove elektromer zaznamena 300W spotrebu, kterou zaplatite (bohuzel na kazde fazi klasicky ne4Q elektromer zapocitava dodavku jako spotrebu).

3) Nijak, senzor musi byt hned na vstupu do objektu, aby to fungovalo. Jinak bude vyrovnavat spotrebu pouze spotrebicu, ktere jsou na fazi zapojene az za senzorem. Nelze to nijak obejit, nad tim je zbytecne koumat.
rva
Příspěvky: 3529
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od rva »

1) Rozhodující je, co invertor ukazuje, když není žádný odběr. To, že pak ukazuje nepřesně, by ničemu nemělo vadit. A pokud bych chtěl na dané fázi vyšší odběr z DS, abych snížil riziko přetoků, tak bych kabel, na který se nacvakává snímač, nahradil hned za hodinama dvěma souběžně vedenými kabely a snímač nacvakl jen na jeden.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od solárník »

Nejsem si jist, co vsechno ma uvedeny senzor v sobe.

Musi tam byt merici trafo (tedy civka s prerusenym feritovym jadrem, aby to slo nacvaknout na kabel). To muze byt vse, nebo tam jeste muze byt nejaka dalsi elektronika (ta by byla v pripade dlouheho privodu lepsim resenim). Pokud je tam jen civka, kapacita dlouheho kabelu zpusobi to, ze faze mereneho signalu se pruchodem kabelem posune (kapacita kabelu zpusobi casove zpozdeni signalu) a pak to pravdepodobne bude merit a pracovat nepresne. Samozrejme kdyz neznam presne zapojeni, mohu jen hadat. Ale priblizne to tak bude. Odpor kabelu zpusobi samozrejme zmenseni signalu.

Pristroj vyhodnocuje tak, ze se porovnava casovy posun faze napeti proti proudu. Z toho se pozna, jestli jde energie do nebo z objektu a kolik ji je.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

v ruce sem jej ještě neměl , můj tip je obyč amploc ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

Jak uz zde bylo napsano tak naprosto zasadni je to co ukazuje kdyz neni zadny odber. Pokud by to ukazovalo spotrebu tak skusit prodlouzit tlustsim kabelem a nebo pouzit externi limiter ktery uvadi vyrobce, ale ten jsem v nabidce zatim nevidel.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od mopadzi »

kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Igy
Příspěvky: 99
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Igy »

Dnes som poskusal zopar moznosti. Kabel som predlzil o cca 12 metrov. Najlepsi vysledok som dosiahol pouzitim UTP kabla a vyuzitim jednej dvojlinky v nom. V tomto pripade pocita spotrebu 20-25W pri nezapojenom senzore. Ked som dal tieneny kabel, alebo hrubsi kabel, robilo mi to tych cca 40-50W navyse. Co je vsak zaujimave, ze tych +20W dava aj ked je kabel zapojeny k limiteru len jednou zilou a na druhej strane bez zapejeneho senzora. Tak ako som pisal, pri vasich odberoch sa roziel strati. Zaciatkom tyzdna sa skusim pohrat so zapojenim nejakych odporov alebo vyskusat este ine moznosti ako aj tych 20W zrazit dole a obmedzit pretoky :-)
Mimochodom, je taka moznost aby som dodaval do siete bez naroku na cokolvek, len s tym ze mi bude dodavka odpocitavana od spotreby? Ma s tym niekto skusenost na SVK?
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
Igy
Příspěvky: 99
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Igy »

Este jedno zistenie. všade su pouzite tienene kable. Skusil som tienenie uzemnit a v tom vyletela merana spotreba o cca 100W hore. Potom som tienenie medzi kablami rozpojil a rozdiel klesol uz len na 10W :-)
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
jiri59
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 26, 2017 10:29 pm
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1200
Kapacita baterie [kWh]: malá

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od jiri59 »

Pokud to prodloužení takto zkresluje, šel bych na to obráceně. Dotáhnul bych k invertoru a zpět měřenou fázi silovými vodiči a měřil na nich senzorem s originál kablikem.
ostrov = panel 5S 250 Wp + EASUN 3500 +(4 x NiCd NKO118 nabízím za odvoz) + 2,8kWh Lion z 18650
Igy
Příspěvky: 99
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Igy »

To zial nie je mozne. Musel by som to tahat cez cely dom. Rovanko ani invertor k isticom neviem umiestnit.
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od solárník »

Neříkal tu Ota, že v menu přístroje lze rovnováhu nastavit? Já mám pocit, že říkal. Pak by to bylo řešení, nastavit o kolik se to má posunout do spotřeby, aby nebyly přetoky. Prohlédněte si raději to menu.
Igy
Příspěvky: 99
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Igy »

Zial v nastaveniach to nie je mozne, aj ked by to davalo logiku. Preto do siete pri tomto setupe urcit mam, tych cca 15W :-( Idem zistovat dalej ako by sa to dalo vyriesit bez nutnosti externeho limitera...
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
Luboš
Příspěvky: 31
Registrován: ned úno 05, 2017 6:22 pm

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Luboš »

Problém je,že kabel od sondy nesmí býb souběžně se silovými vodiči 230V-ruší ho to.Stínění nesmí být uzeměno ani na jednom konci kabelu,prostě ukončeno bez připojení.Ale při nadstavení kabelu sondy,se musí stínění propojit.
Igy
Příspěvky: 99
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Igy »

Presne tak mi to pripada. Ak mam napojeny kabel, ale ten je zmotany na kope, invertor ukazuje 0W. Akonahle ho vsak natiahnem v celej dlzke 15 metrov, zacne ukazovat az 30W. Aj preto som pouzil tieneny kabel, ale rovnako po jeho natiahnuti je vysledok rovnaky. Nejaky tip kde robim chybu?
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
Luboš
Příspěvky: 31
Registrován: ned úno 05, 2017 6:22 pm

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Luboš »

Na konektoru u gti to nemáš uzeměné(stínění)?Nesmí se dotýkat konektoru.
Igy
Příspěvky: 99
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Igy »

Nie, zem na konektore som odpojil a konektor dokonca zapojil tak, aby sa nedotykal kostry. Stale bez zmeny :-( Teraz mam na tom napojeny kvalitny mikrofonny kabel a absolutne ziadna zmena. Ak ho mam zmotany, je vsetko OK, ked ho natiahnem, 30-40W. Mam vyskusať koaxial?
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
Luboš
Příspěvky: 31
Registrován: ned úno 05, 2017 6:22 pm

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Luboš »

Já to mám asi 9m a jde bez problémů.Divné hodnoty to akorát ukazovalo když to bylo ukostřené,nebo když byl připojen jen kabel,bez připojeného měřícího trafa.Zkus třeba,jen u trfa uzemnit stínění (na zem domu).Jinak mě nic nenapadá.Jo a ještě mám ukostřený - pol gti.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od rottenkiwi »

A prečo nie CAT6 STP a vyskúšať na jednom konci uzemniť ?
Ja ak použijem kvalitný kábel, tak mám v reprákoch silné rušenie,
ak sa požije XLR symetrický, tak sa rušenie vyruší.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek