GTI invertor s omezovačem přetoků

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
Igy píše:Takže ak tomu správne rozumiem, najprv cez regulátor stiahneš napätie z 90V z panelov na 24V ktorým nabíjaš batérie a tie sú priamo pripojené ku GTI? Ako sa správa GTI keď sa nabíja batéria a zároveň je odber v sieti? Potiahne prioritne do GTI, alebo sa deli s bateriou, alebo bateria doda co ma a co vladze?
jednoduše - regl bude tlačit co bude moct a GTI si bude brát co bude potřebovat dle limiteru . Toky el. z a do *batt* se budou přizpůsobovat aktuálnímu stavu *sun* / *cloud* a okamžitému odběru :home: .
Regl pohlídá nabíjení *batt* a na GTI se jen nastaví minimální napětí DC vstupu pod které omezí či zastaví činnost , jinak řečeno bude hlídat vybití *batt* .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
devrosx
Příspěvky: 13
Registrován: pon srp 21, 2017 10:53 pm
Reputace: 0

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od devrosx »

Ahoj, všem, asi 2 měsíce mám 2KW model a zatím spokojenost. Objednával jsem i s wifiplug pro monitorování na shinemonitor.com (má to i nějaký vlastní upravený modbus protokol ale přímo z toho se mi nepovedlo data dostat). Po serii bádání a neúspěchů se mi povedlo s jedním člověkem dát dohromady skript, kterej čte hodnoty přes jejich API (používám to ve spojení s domoticz). zobrazuje to 3 hodnoty: napětí panelů, napětí sítě a výkon. Můžu poslat nějaké screeny případně poradit se zapojením, jestli to někoho zajímá.V budoucnu bych ho chtěl využít i ktomu aby v případě nevyužité energie domoticz /zapínal/vypínal topení nebo ventilaci.
https://www.domoticz.com/forum/viewtopi ... 1&start=40

Dotaz je: chtěl bych se pustit do přidání baterií *batt* , jen v tom jsem úplný začátečník, na i4wifi jsem moc v manuálu nenašel. Zatím mám nakoupen EPEVER tracer 20a a lifepo4 3.2v 20ah 4 ks s balancerem na zkoušku. Poradí někdo ?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od ota »

Přidání baterií ti umožní uložit energii na dobu kdy nesvítí slunce. A teď je otázka jestli jen na krátkou chvilku než přejde mrak nebo na celou noc.
4x 20Ah LiFePO4 nepomůže. na 12 v ten měnič nepojede. Měnič jede od napětí 45V. To je 15xLiFePO4.
20Ah je taky malá kapacita kvůli zatížení. Při 20Ah/48V, tak 2kW by je vycucly za půl hodiny proudem 2C což je i na standardní LiFePO4 příliš.
S tím Epeverem 20A to není dobrý začátek. Pokud máš 2kW měnič, potřebuješ alespoň 2kWp solárního pole, tedy zhruba 8 panelů 250Wp.
K těmto panelům regulátor, který je schopen energii z nich zpracovat, takže min. 40A, raději 60A/48V.
Baterie, pokud použiješ LiFePO4 od Winstonů, dimenzovat kvůli životnosti na proud max. 0,5C, tedy při 40A (2kw/48V) alespoň 80Ah kapacity.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
skiam
Příspěvky: 14
Registrován: stř zář 07, 2016 10:11 am
Reputace: 1

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od skiam »

devrosx píše:Objednával jsem i s wifiplug pro monitorování na shinemonitor.com
predpokladam ze nieco taketo: http://goo.gl/tNNFQG
Menic si uz kupil s tym RS485 portom, alebo si ho tam dodatocne dorabal. Nikde som totiz nenasiel menic, ktory by mal port uz vyvedeny
devrosx
Příspěvky: 13
Registrován: pon srp 21, 2017 10:53 pm
Reputace: 0

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od devrosx »

Mám měnič rovnou s číny rovnou i s portem..., ale myslel jsem, že je tam běžně.
Teoreticky by to mohlo fungovat i s tímle, ale bylo by stím víc práce (http://www.ebay.com/itm/USR-TCP232-302- ... 2749.l2649)

S tím 12/24v měničem mi to nedošlo, takže asi není šance, že by to fungovalo dohromady (stačilo by, že by to fungovalo v raních nebo odpoledních hodinách) kdy by epover doplňoval nižší V z panelů?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od ota »

Regulátor Epever nezvyšuje napětí. Jen přizpůsobí (ale nezvyšuje napětí) energii z panelů pro nabíjení baterie. A z baterie si bude měnič brát energii pro svojí výrobu.
Takže buď napájen měnič rovnou z panelů nebo vřadit regulátor s baterií a napájen měnič z baterie 48V.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
devrosx
Příspěvky: 13
Registrován: pon srp 21, 2017 10:53 pm
Reputace: 0

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od devrosx »

Díky už tomu začínám rozumět.
Takže potom běží do regulátoru 48V a zbytek do Invertoru a z něj do sítě - potom se dá na regulátoru nastavik kdy pustí energii z baterie do invertoru?

jaký regulátor 48V/40A doporučujete aby to nestálo balík? Z číny mám doporučen tento, zatím nevím cenu https://prostarele.en.alibaba.com/produ ... 0.0.Ouwy9b

Kdyby měl někdo zájem o ten Epover tak bude k mání... holt za blbost se platí :sm1:
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od rva »

Asi toho budeš potřebovat probrat víc. Nejlepší by bylo, kdyby sis založil nové vlákno o tvé elektrárně, ať se nemusí hledat, co máš a co plánuješ. Panely + regulátor + baterie + měnič si musí vyhovovat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od ota »

Novinky z použití "modráska"
Výtěžnost není tak dobrá jak jsem předpokládal.
Když si prohládnu graf výkonu v menu, křivka je na pár stovkách W ikdyž je na panely připojeno 1,4kWp. Je to dáno tím, že se málokdy sejde výkon potřebný pro podporu DS a vstupní výkon z panelů. Chce to buď přiměřeně panely předimenzovat (což nepodpoří spotřebu v odpoledních a večerních hodinách kdy je v domě největší odběr),
a nebo
Použít úložiště energie, což vidím jako daleko vhodnější. Vzhledem k velkému rozsahu DC vstupu invertoru by možná stačily NiCd levné baterie připojené napřímo na panely. Nemám je rád, mají malou účinnost a obsahují jedovaté kadmium, ale tady bych nad nimi přivřel oko. U NiCd nevadí vybití, balancují se samy a jsou nezničitelné. Jen jich bude potřeba cca 50ks, aby běhaly v rozmezí 0,9- 1,6V.

Další alternativou je jakýkoli lithiový akumulátor s balancerem připojený na přiměřeně dimenzovaný solární regulátor.
Olověné baterie pro tuto aplikaci vhodné nejsou, protože by se při provozu nikdy nenabily úplně doplna a odešly by na sulfataci.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
devrosx
Příspěvky: 13
Registrován: pon srp 21, 2017 10:53 pm
Reputace: 0

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od devrosx »

ota píše:Novinky z použití "modráska"
Výtěžnost není tak dobrá jak jsem předpokládal.
Když si prohládnu graf výkonu v menu, křivka je na pár stovkách W ikdyž je na panely připojeno 1,4kWp. Je to dáno tím, že se málokdy sejde výkon potřebný pro podporu DS a vstupní výkon z panelů. Chce to buď přiměřeně panely předimenzovat (což nepodpoří spotřebu v odpoledních a večerních hodinách kdy je v domě největší odběr),
a nebo
Použít úložiště energie, což vidím jako daleko vhodnější. Vzhledem k velkému rozsahu DC vstupu invertoru by možná stačily NiCd levné baterie připojené napřímo na panely. Nemám je rád, mají malou účinnost a obsahují jedovaté kadmium, ale tady bych nad nimi přivřel oko. U NiCd nevadí vybití, balancují se samy a jsou nezničitelné. Jen jich bude potřeba cca 50ks, aby běhaly v rozmezí 0,9- 1,6V.

Další alternativou je jakýkoli lithiový akumulátor s balancerem připojený na přiměřeně dimenzovaný solární regulátor.
Olověné baterie pro tuto aplikaci vhodné nejsou, protože by se při provozu nikdy nenabily úplně doplna a odešly by na sulfataci.
Mám podobný problém málokdy se to sejde mám panely 2x320w a většinou šetří okolo necelé KW. Je to i dáno tím že budu muset trochu upravit jističe aby tam běželo více spotřebičů co jedou pořád na jedné fázi, ale odběr je stejně větší večer. Pustím se do té 1KW baterie Lifepo4 a uvidím
Luboš
Příspěvky: 31
Registrován: ned úno 05, 2017 6:22 pm
Reputace: 1

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Luboš »

Kolik panelů na 1 gti máte?
Nepoškodí se když na 1KW jednotku připojím 2KW panelů?
Má proudové omezení výstupu?
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od solárník »

Má omezovač, nepoškodí se.
Mimochodem, omezovače mají i zatím všechny "obyčejné" grid tie invertory, co jsem viděl z ebay. 350W GTI ho má, Involar 250W z i4wifi ho má, 1200W GTI PowerJack ho má i 500W GTI z ebay ho má. Až tedy na to, že poslední zmiňovaný má tak malá trafíčka, že se do 14 dní provozu přehřejí a bouchnou :lol:
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

Prozatimni hodnoceni provozu modrasku:
Prvni pripojen v cervenci druhy v srpnu. Hlasim ze mi prave usetrili prvni MWh energie. Jsem nadsen. Baterky stale vycucnuty na uroven nastavenou na menicich. Vzhledem k zimnimu omezeni spotreby jsem chtel koupit treti ale zasilka, ktera ma dorazit 29.9 je jiz kompletne prodana takze budu muset pockat minimalne do konce rijna :-(
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od mopadzi »

1MWh?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Luboš
Příspěvky: 31
Registrován: ned úno 05, 2017 6:22 pm
Reputace: 1

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Luboš »

Jo,jo taky čekám na 2KW verzi.
Váhám,jestli nekoupit 5Kw stringovou verzi od stejného výrobce,protože baterie neplánuju.(je s limiterem).
Ovšem cena dopravy a cla je vyšší než měnič!!!!
http://www.chinesegrid.com/en/info.aspx?Id=209
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

mopadzi píše:1MWh?
Jasne 1 MWh = 1000 kWh je na tom neco divneho ? Za tak kratkou dobu nadherny vysledek.
Jinak alespon minimalni baterie prudce zvysuji efektivitu. Nejde tak ani o akumulaci ale spis tam jsou jako prerostly kondenzator ze ktereho menice ukusuji energii jak je jim libo ...
Jinak proudy do a z baterek jsou celkem minimalni coz samozrejme vyrazne prodluzuje jejich zivotnost ...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od dracekvo »

Nevím proč mi toto téma úplně uteklo.
Chtěl sem se zeptat, má to MPPT měnič. Jaké má možnosti nastavení ten MPPT regulátor? Kolik Wp je tam možné připojit. A má to nějaký vstup? Ono řízení pomocí napětí akumulátoru není moc zdravé. Chtělo by to nějaký vstup, kterým by se zapínal, nebo vypínal chod externím zařízením, který by monitoroval stav baterie trošku detailněji.
Igy
Příspěvky: 97
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm
Reputace: 14

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Igy »

Je to "len" inverter s funkciou obmedzenia vykonu podla aktualneho odberu na danej faze (za ucelom eliminacie pretokov do siete). Mozne je priame pripojenie na panely v danom rozsahu 22-65V alebo 45-90V, alebo pripojit bateriu ale k tej je potrebny regulator nabijania (panel, regulator, inverter).
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od dracekvo »

Aha. Už to chápu. Buď panely, nebo baterky. Oboje najednou ne.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

dracekvo píše:Aha. Už to chápu. Buď panely, nebo baterky. Oboje najednou ne.
Samozrejme oboje jinak to nema smysl ...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek