GTI invertor s omezovačem přetoků

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od solárník »

GTI ongridy se spojují na výstupu paralelně docela běžně. Tam nevzniká žádný problém. Jedinou podmínkou je dobrý průřez výstupního kabelu do rozvodné sítě.
Luboš
Příspěvky: 31
Registrován: ned úno 05, 2017 6:22 pm
Reputace: 1

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Luboš »

peater píše:Ahoj, co použít tento: http://www.ebay.com/itm/5000w-48vdc-Hyb ... 1ebd5b6edf

nebo já jsem koupil tento není hybridní: http://www.ebay.com/itm/Solar-power-inv ... 25d64c4b15
Hledám v dokumentaci ale nenašel jsem nic co by zabranńovalo přetokum a umělo pracovat bez baterie.Je to tak?
pete
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 04, 2015 9:19 pm
Reputace: 5

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od pete »

Luboš píše:Škoda že nejdou použít dva paralelně.Limitér je opravdu velké plus.Mám tu 4kwp panelu a ideál by byl připojení na jednu fázi.Marně sháním vhodný hyridní 1f střídač.
Ty invertory jdou řadit paralelně, teda tak že pracují všechny do společné zátěže na výstupu 230V. Čidla limiteru se zapojí vedle sebe na vstupní fázový vodič do baráku. Jen jejich výkon bude rozdělený náhodně, nebudou zatížené všechny stejně.
Luboš
Příspěvky: 31
Registrován: ned úno 05, 2017 6:22 pm
Reputace: 1

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Luboš »

Ve střídačích se ale ani kapku nevyznám.
Je možno třeba u tohoto střídače zamezit přetokům do sítě a provozovat jej zatím bez baterie??
Případně který to umí.
Jinak bych musel použít 3xGTI!
http://www.ebay.com/itm/5000w-48vdc-Hyb ... 1ebd5b6edf
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od rva »

Takřka jistě bez baterie nefunguje. Bez baterie obecně jen málo snížíš spotřebu domácnosti z DS, protože každý mrak vede k poklesu výkonu z panelů a teda spotřebu z DS. Bez baterek snad jen gridfree (+limiter) nebo ongrid s papírováním.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Luboš
Příspěvky: 31
Registrován: ned úno 05, 2017 6:22 pm
Reputace: 1

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Luboš »

OK.díky
Nemám ambice na ostrov ale snížení nákladu na el.uvítám.
Mám ješte jeden menší solár 500w jako samostatný zdroj a pěkně se osvědčil.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

Samozrejme ze i bez baterek bude normalne fungovat , ale zhruba z plovicni efektivitou. Jednak neni spotreba domu konstantni a za dalsi mu pri zmene odberu vzdy nekolik ( nekdy vic jak10 s )nez upravi vyrobu aby snizil spotrebu ze site. A presne tato energie pak zustane zbytecne na strese. To se nebavi o tom , kdy spotreba domu na dane fazi je nizsi nez mozna vyroba ... Proto aby to melo nejaky ekonomicky smysl tak tam ty baterky alespon v minimalni kapacitebyt musi.
Jinak pozivam zatim 2 x 2kW menice zatim pripojene na 5,5 kWp policko a baterky jsou pokazde co nim prijdu na spodnim napeti nastavenem na menicich. Takze až se dockam toho tretiho menice budu muset to policko rozsirit pocitam tak na 12-13 kWp.
JInak za ten necely mesic provozu mi to zatim vyrobilo zhruba 280 kWh. (druhy menic je tam teprve tyden )
Luboš
Příspěvky: 31
Registrován: ned úno 05, 2017 6:22 pm
Reputace: 1

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Luboš »

Jaké měniče používáš?GTI z iwifi?
Případně je na trhu měnič který by zastál tento GTI ale byl alespon 4kw?Klidně čína!Stejně jsou odtamaď všechny.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od mopadzi »

kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

Ano pouzivam ty z i4wifi. Pokud potrebujes silnejsi tak tam dej 2 at se podeli o vyrobu. Za ty prachy to stejne levneji nevyjde a za 700 navic je to s 5 letou zarukou. Rozdeleni vykonu ma vyhodu v lepsim chlazeni a tudiz by to mohlo i dele vydrzet a navic pokud neco chcipne, tak ten druhy pojede stale naplno takze ztrata po dobu reklamace bude relativne mala .
Jinak pisou ze za mesic pripluje dalsi castecne uz predem rozprodana varka... To ze privezou predem prodane zbozi taky o necem svedci ... Tim jim rozhodne nechci delat reklamu,ale tento konkretni vyrobek za tuto cenu se mi hodne libi a urcite si jich letos jeste nekolik koupim ;-)
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

Jeste dovetek:
Kazdy by chtel opravdu silny menic a pak zjisti, ze ho nema cim krmit a ze se pak stejne flaka. Proto se mi tento lego system libi daleko vic a da se postupne doladit na presne potreby daneho domu ....
Igy
Příspěvky: 97
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm
Reputace: 14

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Igy »

Uvazujem nad tymto invertorom, len by ma zaujimalo ci je mozne nasledovne riesenie. Menic dodava do siete to co moze a prebytok zo solaru ktory nespotrebuje (v pripade ze spotrebice maju nizsi odber), sa uklada do baterie. Akym sposobom a akymi zariadeniami sa to da riesit v priapde tohto menica? Snazim sa zorientovat v tejto problematike :-) ďakujem
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od rva »

To tento měnič nedělá. Dělá to jiná cenová kategorie - pravé hybridní měniče. Pak jsou dobíjené baterie a zároveň se dodává do spotřebičů tak, aby nebyly přetoky a když to nestačí, tak se přicucne z DS.
Levnější kompromis je, že když měnič nestačí, tak se přepne na DS
A nejlevnější - když měnič nestačí, tak se vypne.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

Igy píše:Uvazujem nad tymto invertorom, len by ma zaujimalo ci je mozne nasledovne riesenie. Menic dodava do siete to co moze a prebytok zo solaru ktory nespotrebuje (v pripade ze spotrebice maju nizsi odber), sa uklada do baterie. Akym sposobom a akymi zariadeniami sa to da riesit v priapde tohto menica? Snazim sa zorientovat v tejto problematike :-) ďakujem
Tak to je to jedine reseni , ktere ma ekonomicky smysl a a presne tak i funguje. Baterky se pripoji na svorky menice a panely k baterkam. Pak jsou dve moznosti.
Socialni reseni : Kdy napeti stringu na prazdno jen mirne prevysuje 90 V - pak neni treba ani regulator nabíjení a jednotlive stringy staci pripojit pouze pres diodu.
Drazsi reseni s o neco vyssi ucinnosti. Pouzit MPPT regulator mezi panely a baterky. Je pravdou ze ucinnost nabijeni se zvysi, ale ekonomicka navratnost se vetsinou o nejaky ten rok prodlouzi takze at si kazdy sam propocte zda mu to stoji za to ...
Druha moznost se vyuziva i tam , kde z nejakeho duvodu jsou v znacnem nepomeru napeti panelu a baterek. V tomto pripade je rovnez na kazdem, aby si zhodnotil duvody tohoto stavu a vybral pro nej nejvhodnejsi reseni ... ;-)
Igy
Příspěvky: 97
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm
Reputace: 14

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Igy »

Super, nasiel som aj schemu priamo pri invertore ktory planujem kupit https://www.i4wifi.cz/Mikroinvertory-Gr ... 5-90V.html. Akurat este mam dilemu pre aky rozsah napatia sa rozhodnut, ci 22-65V alebo 45-90V ak do buducna planujem pripojit aj baterie. Ak by som isiel do toho 45-90V, potom musim pouzit MPPT regulator s 48V vystupom? Alebo je vyhodnejsie ist na nizie napatie a spravit 24V system? Dava potom zmysel z panelov z cca 60V ist na 24V a potom na 230V? Asi blbe otazky, ale snazim sa zorientovat v problematike :oops:
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od ota »

To je jedno, oba typy budou běhat s 48V baterií. Na vyšší napětí nejsou regulátory. 22-65V měnič má jen 1kW.
(nebo jsou ale tuze drahé...)
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od RCZf »

Dle meho skromneho nazoru nema cenu vubec nad tou 1 kW variantou vubec uvazovat. Jednak je slaby a za druhe je rozdil v cenach relativne minimalni. Za druhe stale nechapu proc se snazite to napeti za kazdou cenu tlacit tak dolu a pak resit ty opradu velke proudy kdere pak delaji problem jak vedeni tak i baterkam a vlastne vsemu. Proc si porad principielne vyrabite sami problemy ??? Prave provozuji system ktery pracuje v rozmezi 75-87 V ,ktery se chova nadherne samoregulacne. Navic napeti se vetsinou drzi kolem max vykonu panelu takze proc si to zytecne komplikovat ... Pokud i pri tomto systemovem napeti potrebujete zivit 3x2kW menice tak ty proudy jsou i tak brutalni. Nastesti skoro vse tece rovnou z panelu do menicu a baterky berou jen to co zbyde pokud ovsem neco zbude coz nebyva tak casto. Takze delejte si samozrejme kazdy co chcete a dal uz se k tomu nejspis vyjadrovat nebudu... Snad jen v pripade jednoznacnych nepravd ...
Igy
Příspěvky: 97
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm
Reputace: 14

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Igy »

Moj primarny ciel je pohrat sa s technologiou a ciastocne pokryt „standby“ + beznu spotrebu casti domu, ktora nie je v zasade velka (vid foto). Robi to necele 4kwh/den. Takze mi to vychadza ze budem potrebovat pokryt vykon cca 300-600W na tento ucel. Zvysok by sa ukladal do baterii a dotoval by len ciastocne nocnu spotrebu, alebo spicky pocas dna.
K tomu zapojeniu a napatiam, ak budem mat panely napr. s napatim 70V, tak ako pri tomto napati nadvyrobu umiestnit do baterii ak menic ma vstupne rozpatie 45-90V a zaroven regulator nad 48V som nenasiel? Potrebujem vyrobit bateriu so vstupnym napatim okolo 70V? Ako regulovat nabijanie baterie?
Takze zadanie je zdanlivo jednoduche:
- Panely s napatim 70V s vykonom cca 750W (panely mozem vybrat aj ine)
- Menič Gridfree 1kW, rozsah vstupneho napatia mozem este zvolit pri nakupe
- Cielovo by som rad umiestnil cast nadvyroby do baterii, otazne ako?
Aky menič teda idealne zvolit co sa vstupneho napatia tyka (22-65V alebo 45-90V)?
Ako dostat prebytok vyroby do baterii aby mohla byt rovnakym menicom zaroven tato energia z baterii spotrebovana?
Dakujem za ochotu a najlepsie riesenie pozyvam na pivo :D
Přílohy
spotreba.JPG
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Botas »

Já mám zapojeno gti s limitérem 1kw verzi rozsah 22-65 volt.
Toto si myslím že je optimální mám to zapojeno na 24volt systém s lifepo články nastavení odpínání na 25 voltů a šuplí do jedné fáze v domě.
Baterie nabíjí tristar 60a panely 72 článkové po dvou tj cca 90 volt.
Dále mi tu jede jako hlavní dodavatel energie měnič axpert mks 24v-2400wat ten má samostatnou fázi v domě.jede na stejný aku a není sebemenší problém.
Gti mám na dotování provozu i v druhé bytové jednotce axperta mám u sebe jako ostrov.
gti zatím funguje bez problémů zatím vyprodukovalo nějakých 140kwh
čidlo mám protažené o 15metrů mikrofoním kabelem a bez problému.
Pokud chceš pouze kilovatovou verzi určitě bych šel do 22-65volt je to variabilní na 24i 48volt systém na co je mraky všeho reglů měničů rozložení investic do aku atd...
Teoreticky když vezmu life nějakých 3,5v na článek je to nějakých 56 volt v nabytém stavu tak by to mohl fungovat na 48volt systému i ten vyšší rozsah.
Klidně bych se ale výkonější variantě nebránil reálně nemá 1000w ale stabilně tak těch 850w.Takže pokud by bylo dost v baterkách proč více nezadotovat pak pračku při ohřevu tou silnější 2kw variantou
Igy
Příspěvky: 97
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm
Reputace: 14

Re: GTI invertor s omezovačem přetoků

Příspěvek od Igy »

Takže ak tomu správne rozumiem, najprv cez regulátor stiahneš napätie z 90V z panelov na 24V ktorým nabíjaš batérie a tie sú priamo pripojené ku GTI? Ako sa správa GTI keď sa nabíja batéria a zároveň je odber v sieti? Potiahne prioritne do GTI, alebo sa deli s bateriou, alebo bateria doda co ma a co vladze?
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek