Pomoc s výberom regulatora

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od střídač_N »

marko250 píše:... MakeSkyBlue můžeš dělat stringy po čtyřech sériově(VOC do 160VDC)........
Jsem připraven k sázce, že takováto kombinace nepřežije, v elektrickém zdraví, zimu!!!
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od Jozef51 »

Jsem připraven k sázce, že takováto kombinace nepřežije, v elektrickém zdraví, zimu!!!
střídači - prezit by mohla (stavku neberem) s odretymi usami a podla kvality daneho kusu regulatora. Ale pri cistej oblohe nizkej teplote a ziariacom slniecku nebude pracovat. MSB je osadene na vstupe suciastkami do 200V + technologicka rezerva vyrobcu. Regulator ma snad nadej prezit. Ale nie pracovat. Sofwerova ochrana pri vstupnom napati 160V odstavi regulator a caka. Tento stav som ja osobne este netestoval ale myslim, ze kodl69 tento stav spominal v jednom zo svojich prispevkov. 4x60clankovych panelov v serii je asi privela. 3x60cl panel pre 48V systemu je pre MSB povedal by som - idealne.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od střídač_N »

Jsou ve své podstatě tři důvody proč používat jen a jen tři panely 60 čl. v sérii. Dovolím si je zopakovat a doplnit, neb o tomto již mnohokrát referoval kybos.

1. bezpečnost,
2. účinnost,
3. přetěžování techniky.

Začnu bodem 2. Čím menší změna potenciálu-napětí, tím vetší účinnost. Nejúčinnější je neměnit napětí vůbec. Pro naše systémové napětí 48V (40-60V) plně dostačuje 3S panely.
S tím jsme u bodu 1. bezpečností. U stejnosměrného napětí je hranice bezpečnosti kolem 120V. Cokoli navíc dělá stupňující se nebezpečí.
Jistě připustíme, že napětí 120V zatěžuje techniku méně, než 160V, což se bezesporu projeví v životnosti.

Těch pár metrů káblu navíc, za ty předchozí body stojí.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od xmasin »

Zkusil jsem přes kalkulátor regulátorů od Victronu spočítat, jestli by regulátor vydržel 4 panely v sérii a odpověď je, že vydržel. Při -25°C vychází VoC napětí na 177V. Počítáno pro panel Canadian Solar 280P s parametry 280W, Vmpp 31.3V, VoC 38.2V Vtemp -0.31%. Pro ostatní polykrystalické panely to bude podobné.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od rva »

Takový jasný zimní den se zasněženou krajinou může dát intenzitu osvětlení vyšší, než je normovaná (při které se měří parametry panelu) a tedy i Voc bude vyšší.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od xmasin »

I kdyby byla intenzita osvětlení vyšší než 1000W/m2 tak je tam nějaká rezerva, takže bych se zapojení 4s nebál. Navíc tazatel má panely o výkonu 260Wp a ty budou mít zase o něco nižší napětí.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od střídač_N »

xmasin píše:..... Pro ostatní polykrystalické panely to bude podobné.
Je to sice již nějaký rok, ale i tak se podělím. 4S jsem provozoval s regulátorem jenž měl max. napětí 150V. Ve své podstatě se nic nedělo když regulátor reguloval. I tak často MPP bod atakoval 140V. Potíž nastala, když regulátor přestal regulovat. V ten okamžik nastal ERROR a jelikož měl regulátor odpojovací relé, tak odpojil, čímž se chránil, leč neměl jsem z toho dobrý pocit. Dnes mám jen 2S, ale pokud bych přece jen zvyšoval napětí, tak jen 3S.

V každém případě nikomu nebráním v cestě za 4S, nebo taky 4$.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od kodl69 »

vaše diskuze je veskrze zbytečná, zde http://www.midnitesolar.com/sizingTool/ stačí zadat pár parametrů, z těch důležitějších je počet panelů v sérii VOC a min. teplota, a je hned jasný, jaký tam bude napětí, když bude mrznout až praštět a do toho přijde trochu světla.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od střídač_N »

kodl69 píše:vaše diskuze je veskrze zbytečná.....
Pokud je vedena diskuse, je asi důvod ji vést, tudíž není zbytečná. Pokud je navrhováno řešení, jež je, sice za velmi okrajových případů, nevhodné, pak je třeba na to upozornit, i kdyby bylo tisíce kalkulaček někde v hloubi internétu.

4S je vhodné pro regulátory s povoleným napětím 190V, jinak je to vždy o náhodě, že se okrajové parametry nevyskytnou.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od vlkazajac »

Střídačove 3 dôvody sú jasné a v tom zmysle nie je moc dôvodov o tom diskutovať. Diskusie doženú tazateľov často do slepej uličky, ani sa to nemusí zbadať.

"....Navíc jsem prostorově omezený množstvím komínů, takže mám jeden string z šesti klasických 260W panelů 3s2p na východ a stejný na západ. Kdybych dal čtyři do série, už by mi část stringu stínil některý z komínů......"

Je predsa jasné, že čím kratšie sú stringy, tým menšie sú straty z dôvodu, ktorý si spacek uvedomuje. Prečo teda neuvažuje o dvojčlenných stringoch ? Okrem toho je to najvýhodnejšie aj z dôvodu 2/.
Nasleduje námietka, že sa zvyšujú náklady na meď a istenie. Keď sa to spočíta, je to menšie zlo, ako stratená energia zo zatienenia panelov. Dlhé tiene ( v čase aj priestore ) sú ráno a večer a predovšetkým v zime.

Moje odporúčanie pre 48 V systém je zapájať dvojčlenné stringy. S 260 Wp to je ideálne riešenie pre dĺžky vedení do 15 - 20 m. Spočítať !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
spacek
Příspěvky: 63
Registrován: stř říj 29, 2014 3:10 pm

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od spacek »

Myslel jsem, že když je větší rozdíl napětí mezi panely a baterií, tak MPPT pracuje lépe. Při nějakých 37V VOC panelu mám max 74V pro nabíjení 48V baterie, která má na konci 62-63V. Nebo ne?
MPP Solar 5048MS, NiCd 13,4kWh, 2x Solyndra 200Wp (zatím)...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od vlkazajac »

Ak je rozdiel tých napätí menší, mohlo by to byť pre vyhľadávanie mpp priaznivejšie, ale vôbec nie rozhodujúce. Málo sú popísané stavy regulátora na hraničných hodnotách panelov blízko Ubat.
1/Udáva sa " Operating Voltage " 72 - 160 V pre napätie batérií 48 V. Ako sa správa regulátor medzi povedzme 63 V - 72 V, môže byť silne individuálne, záleží na algoritme vyhľadávania mppt.
2/Potom je tu ešte otázka, kde je najvyššia hodnota účinnosti transformácie napätia dc/dc meniča, čiste teoreticky mala by byť práve tu.
Celková účinnosť regulátora je daná súčinom účinnosti vyhľadávania mpp 1/ a účinnosti konverzie napätia 2/. Kto to spočíta, zasluhuje pochvalu. Jednoduchšie je urobiť porovnávaciu skúšku so zapojením panelov 2S a 3S pri rôznych stavoch batérie a rôznej úrovni osvitu. To by som odporúčal urobiť pre každý regulátor individuálne.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja som napr. vypozoroval, že pri nízkych osvitoch do 2 A na regl., ak sú zapojené
identické panely paralelne, tak regl. z 30 V na 13 V dáva dvojnásobný výkon,
ako regl. zo 60 V na 13 V.

Nad 2 A potom paralelne pripojené panely dávajú cca. o 0.7 až 1.5 A viac pri 30 A do bateriek.
Ďalej má regl. s paralelne prip. panelmi nižšiu teplotu o 1 až 2 *C.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od marko250 »

Mám na panelech štítek VOC 37.1V což dá při čtyřech panelech 148.4V.Za tři roky provozu mám zaznamenanou maximálku 153.3V v 24.2/2018 155.1V v 6.1.2017 150.7V v 22.6/2016 a to se bavíme o pár sekundovém stavu při hledání MPPT.Nemám problém s regly a stíněním panelů,naopak využívám tohoto napětí protože mám k reglům i 18m .Makeskyblue má 72-160V pásmo přeměny MPPT a účinnost je zde také napsána .
Neměnit a získat nejlepší účinnost by bylo fajn,kdyby ale panely dávaly stabilní napětí,což nedávají.Jedou od 0V-po své maximum(38V) a to na baterku,která vyžaduje jasné hranice moc použít nejde,proto máme regly,či spínací prvky tyto hranice dodržující.Udržet s dvěma panely tu spodní hranici 72V bude problém,takže už zbývá jen volba tři/čtyři panely do série.A samozřejmě vyřešit to s ohledem na zastínění.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
spacek
Příspěvky: 63
Registrován: stř říj 29, 2014 3:10 pm

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od spacek »

Tak jste mě trochu nalomili... Jelikož mám ale NiCd od Feraku, pro které je nejlepší držet co nejdéle napětí okolo 1,5V - 1,55V na článek, tedy 60V - 62V, selským rozumem mi vychází, že při zapojení stringu 3S2P bude vstupní napětí do reglu (při méně intenzivním osvitu - ráno, večer, zataženo, ...) takové, že na výstupu bude lépe držet potřebné "nabíjecí" napětí. Proud sice bude nula nula nic, ale na baterkách to těch 60V - 62V udrží déle.
Když zapojím string 2S3P, tak vstupní napětí bude ve výše uvedených (nepříznivých) případech osvitu moc nízké.
Nebo je to lichá úvaha?
MPP Solar 5048MS, NiCd 13,4kWh, 2x Solyndra 200Wp (zatím)...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od rottenkiwi »

Ono to je tak, že ak sú panely voľné = Voc = open circuit, tak tam bude aj na obed vysoké
napatie, aj večer, aj ráno.
Ak sa panely zaťažia, tak ráno aj večer keď budú chladné, budú mať vyššie napatie
pri tej istej záťaži, ako keď na obed na nich praží Slnko.

Takže záleži na záťaži, žáťaž 0.099 A a záťaž 7 A inak zrazí napatie panelov.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
spacek
Příspěvky: 63
Registrován: stř říj 29, 2014 3:10 pm

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od spacek »

Tak jsem to nemyslel. Takto:
Za horšího osvitu mám na panelech (2S), tedy na vstupu reglu např. 56V. To už na udržení ve float režimu (61V) nestačí.
Když budou panely zapojené 3S, tak ve stejnou dobu na vstupu reglu bude 78V a tím bude baterka delší dobu ve floatu.
Takže v tomto ohledu se mi jeví vhodnější zapojení stringu ze tří panelů v sérii.
MPP Solar 5048MS, NiCd 13,4kWh, 2x Solyndra 200Wp (zatím)...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od vlkazajac »

Na udržanie float napätia 61 V Vám 2S určite stačí. Táto pochybnosť vzniká pohľadom na napätie panelov pripojených na mppt regulátor a špatnou interpretáciou tohto stavu. Ak je batéria nabitá a prejde do floatu, prúd do batérie je už razantne znížený oproti prúdu, ktorý tečie vo fáze bulk. Panel je schopný udržiavať nabitú batériu vo floate až blízko k hranici Voc, ktorá je pri dvoch paneloch v sérii až cca 75 V. Ide len o to, že chceme dostať z panelov maximum a teda najčastejšie napätie panelov pri veľkom zaťažení by malo byť blízko Pmax. Ak sa napätie zvyšuje, strácame časť výkonu posunom doprava na V-A krivke. To nevadí v prípade, ak je odoberaný výkon zo systému menší, ako výkon panelov v danom čase a prebytok výkonu nemáme kam dať. Naopak pri väčšej záťaži batérie ako je výkon z panelov sa napätie panelov posunie doľava na V-A krivke a dochádza k miernejším stratám výkonu z panelov.

Zhrnuté: Vo väčšej časti fázy bulk je napätie batérie pod napätím float, v kratšej časti nad. Absorpcia s jej malými prúdmi nie je problémová ani nedosažiteľná. Ide len o to, ako podstatná je strata časti energie počas nabíjania, keď regulátor musí napätie panelov "nútene" priblížiť k napätiu batérie ( lebo je len step-down meničom ) a teda zvýšiť nad Vmpp.

Pokračoval by som otázkou, prečo neprispôsobiť napätie batérie panelom ? V 48 V systéme je 61 V v absorpcii už celkom absurdných :roll: :roll: :roll:

Druhá otázka plynie sama od seba - keď už napätie môžeme prispôsobiť, načo si komplikovať život s mppt regulátorom ? :twisted: :twisted: :twisted: a nevyužiť výhodu krátkych stringov ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od kodl69 »

a nebo ubrat dva články z akumulátoru. Ty louhovky mají tak mizernou účinnost, že nějaký procenta rozdílu mezi MPPT a přímým připojením k panelu asi nebudou znamenat velkej rozdíl. U MPPT regulátorů bych ještě poznamenal, že mají výrazně větší vlastní spotřebu než PWM, takže při malejch výkonech (třeba midnite pod 50W) se na to vybodnou a raděj nenabíjí vůbec, než by spotřebovaly většinu energie pro svoji funkci.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Pomoc s výberom regulatora

Příspěvek od Pan Taum »

Ma nekdo tip na odzkouseny PWM za par stovek, ktery zvadne 230Wp panel s Voc 36V do aku 12V? Kamarad si koupil tady takovyho cinana https://m.ebay.com/itm/10-20-30a-USB-So ... 0408.m2460 a zjistili jsme ze na 12V zvladne jen max napeti cca 23Voc a na klasicky panel 230wp nefunguje. Potrebuje neco do zacatku aby se naucil, a treba i odpalil zkusebne :)) tak mu nechci hned cpat mppt za trojku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek