Axpert

Měniče Axpert
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert

Příspěvek od Matess »

josse píše:
Matess píše:nejlevnejsi pro paralelni spojeni je pokud vim tento

http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... par-b-3039
Ano, jen bacha na 64V varianty.
1. Se nedají párovat s ostatními,
2. Má to svá úskalí, nezvládají jít s napětím tak dolů jako ostatní varianty.

Prostě nekupovat pokud nepotřebuju ( NiCd, 15-16S LiIon, ...>=17S LiFe, ...)

Nejlevnější je ta PWM varianta, to je pravda.
To mě zajímá - kde se o rozsahu napětí baterií dozvím víc?
Koukal jsem na manuál, ale přijde mi že ty manuály o tomto modelu nějak nemluví...

Pokud bych to totiz chtel spojit s NiCd, tak 40ti článková baterka chodí cca od 40V do 64V (1-1,4V) ale daji se trapit i o neco niz a stejne tak obcas se daji vyhnat i na 1,6V
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert

Příspěvek od josse »

Nikde o tom moc není, vysvětlení hledej v obousměrném DC-DC měniči. Ten co se používá jako nabíječka/střídač.

Kouzlo je, že má pevný poměr. Myslím, že normální kusy mají 1:8 a ty 64V varianty mají 1:7. Na výstupní straně má být 400V.

Já teď mám 414V z 52V. Právě těch 8x.

No a z malého bus voltage on nedokáže dělat sinusovku...
Je potřeba 325V bez rezervy, to jest 46V minimum. Ale když se jde níže, nevím jak toho docílit..., tak je to zkreslená sin, ořezané obloučky, teď už nevím jestli někdo zkoušel teoreticky, nebo i prakticky. Je třeba hledat na aeva fóru.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert

Příspěvek od Matess »

hmm takže k NiCd opravdu ne, nicmene ani klasika neni uplne idealni, protoze se baterky nedaji moc provarit. Na LiFePO4 by to ale chodit mohlo... precijen v 16s je clanek na 3V pri 48V na baterce, ale k takovemu 15s pylonu to vhodne nebude.

Ted tak premyslim... na Olovo je to taky malo, ledaze by to nekdo chtel k 54V (treba 9x6V), ale zase resit k tomu neco dalsiho je asi docela na houby.

Asi mi to hlava nejak nebere.... k cemu je to vlastne dobre?
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od kodl69 »

Ta vlastní spotřeba je otřesná. Měl jsem ze to, že už s tím něco udělali. Zatím řeším stavbu, tak jsem do PJ ani nenahlídnul, tak nevím co ho postihlo, ale asi jej zprovozním, i za cenu instalace vlastní elektroniky, kterou mám připravenou. Trafa přežily určitě...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1934
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od jahodovák »

Tak jsem se dostal k změření spotřeby jednoho z mých aexpertů,dobil jsem auto,takže jsem odečetl spotřebu obou na viktronu a při vypnutí toho druhého klesla spotřeba o 48 watů,Abych se ujistil,zapnul a vypnul jsem ho několikrát,pokud ukazuje viktron správně tak se mi nezdá 48 watů moc.....jedná se o MKS48/5000 VA/4000W PAR B,je z roku 2013.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od kodl69 »

jo, je to jenom jednou tolik jako PJ (reálných 6kW na 35W, ale na to musím mít dva Aksperty)... Když koupím dva, tak už to není zajímavý ani cenově...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1934
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od jahodovák »

Samozřejmě,každému vyhovuje něco jiného,mám to bez starostí i se dvěma mppt nabíječkama a netřeba s tím cokoliv dělat,jen zapojit a užívat...v případě poruchy jednoho druhý jede..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od kodl69 »

Jasně, to je jedna z výhod, já mám náhradní MPPT regulátor a poměrně hodně spotřebičů na DC...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

kodl69 píše:jo, je to jenom jednou tolik jako PJ (reálných 6kW na 35W, ale na to musím mít dva Aksperty)... Když koupím dva, tak už to není zajímavý ani cenově...
na reálných 5 kW stačí 1 axpert :-) se spotřebou kolem 50W... a cena kolem 16 tisíc na ebay.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

Kodl69, Vitek,

jestli to chápu správně, tak se jedná o upravený PJ8000 s nižší spotřebou a s posunutou hranicí pudu sebezáchovy, který dá 6000W trvale, aniž by pískal, nebo se vypnul. Je to tak?

Jeden 5KW Axpert by takové zatížení trvale nezvládnul a dva v paralelu budou vždycky žrát víc.

Je potřeba prostě zohlednit, že Axpert není přímo od výrobce bůhvíjak dobře vytuněn na spotřebu, navíc obsahuje dva CPU, SCC, milion vnitřních čidel a komunikační sběrnice CAN, RS485, RS232, USB, které se snaží obsluhovat a posílat do nich svoje stavové údaje. Mimochodem, vlastní spotřeba Axperta se dá trochu snížit odbornou lobotomií, kdy se vyjme SCC, pokud není potřeba. Na powerforum.co.za takový postup jeden z kolegů zadokumentoval na modelu Axpert King.

Zároveň platí, že kvalitní a levné 1f měniče s reálným výkonem nad 5kW se hledají docela blbje, protože pro ně není trh. To je dáno legislativou, která je více-méně podobná po celém světě. Voltronic by klidně mohl vyrobit 10kW 1f Axperta, ale jelikož by se málo prodával, tak to nedělá.

Victron má 8-10-15kW modely také jen proto, aby uspokojil majitele motorových jachet, což je velmi úzký segment trhu, kde cena kolem 100 tis Kč za jednu takovou krabici nehraje žádnou roli.
  • Pokud bych před takové dilema (opravit PJ vs pořídit něco spolehlivějšího) byl postaven já, asi bych poptal Fangpusun XTH 8000VA. I kdyby byl 2x dražší než PJ8000, stálo by mi to za to, že má robustní design, byť obšlehnutý Číňanem: https://www.fangpusun.com/6000w-48v-inverter
  • V případě jachty bych pak jednoznačně sáhnul po originálním Victron Quattro 10.000VA
  • Pokud by se měla zohlednit jen pořizovací cena a vlastní spotřeba, tak nic výhodnějšího než PJ, případně jiný podobný invertor z Aliexpressu, k nalezení určitě nebude.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Axpert

Příspěvek od dumi »

youda píše: Pozor, červeně označený PIP5048GK je levná varianta s vysokonapěťovým MPPT, která paralelní režim nemá. Umí ale bluetooth a její displej lze pomocí UTP kabelu odpojit a vytáhnout ze strojovny až třeba na chodbu.

Technicky nejlepší model je PIP5048MK aka Axpert King. Ten umí paralelní spojování, bluetooth, protažení displeje, i dvojitou konverzi. Ale nejvíc stojí, nejvíc žere a Ty ho nevyužiješ.

Pak je ještě otázka, když nahrazuješ PowerJack s vlastní spotřebou 35W a nepotřebuješ integrovaný SCC, jestli třeba nevzít Fangpusun Xtender XTH8000. Ano je dražší, ale je to jedna výkonná bedna. A podle všech co zatím Fangpusun Xtender koupili, má fantasticky nízkou spotřebu.

Netusite nekdo jaky re rozdil mezi MS a MK? paralelne jdou oba, parametry menice a MPPT maji zda se stejne tak v cem je ten rozdil? bluetooth + usb komunikace?

A radeji brat MPP Solar nebo axpert king?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Axpert

Příspěvek od mobilik »

Rozdiel je hlavne v tom, ze MS je stary typ a konstrukcia MK novy typ a ako pises BT, USB, vyberatelny displej.
Kvalitnejsie su menice starej konsrukcie a aj na servis su lepsie.
U starych je regulator a menic osobitna doska. U novych je to jeden cely PCB.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Axpert

Příspěvek od dumi »

Docetl jsem se ze MS neumi narozdil od MK pricucavat a ma jen bypass, je to pravda? Pricucavani rozhodne chci.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

dumi píše:
youda píše: Pozor, červeně označený PIP5048GK je levná varianta s vysokonapěťovým MPPT, která paralelní režim nemá. Umí ale bluetooth a její displej lze pomocí UTP kabelu odpojit a vytáhnout ze strojovny až třeba na chodbu.

Technicky nejlepší model je PIP5048MK aka Axpert King. Ten umí paralelní spojování, bluetooth, protažení displeje, i dvojitou konverzi. Ale nejvíc stojí, nejvíc žere a Ty ho nevyužiješ.

Pak je ještě otázka, když nahrazuješ PowerJack s vlastní spotřebou 35W a nepotřebuješ integrovaný SCC, jestli třeba nevzít Fangpusun Xtender XTH8000. Ano je dražší, ale je to jedna výkonná bedna. A podle všech co zatím Fangpusun Xtender koupili, má fantasticky nízkou spotřebu.

Netusite nekdo jaky re rozdil mezi MS a MK? paralelne jdou oba, parametry menice a MPPT maji zda se stejne tak v cem je ten rozdil? bluetooth + usb komunikace?

A radeji brat MPP Solar nebo axpert king?
Čau kdybys vyžil cestu do středních čech mužeš se stavit ukážu ti 2 paralelně pracující měniče PIP 5048MK
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

mobilik píše:Rozdiel je hlavne v tom, ze MS je stary typ a konstrukcia MK novy typ a ako pises BT, USB, vyberatelny displej.
Kvalitnejsie su menice starej konsrukcie a aj na servis su lepsie.
U starych je regulator a menic osobitna doska. U novych je to jeden cely PCB.
Dulezity a zásadní rozdíl je hlaveň v tom že MK umí díky svojí konstrukcí pricucucavat a to bez pretoku
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Axpert

Příspěvek od JonasPP »

youda píše:Kodl69, Vitek,

jestli to chápu správně, tak se jedná o upravený PJ8000 s nižší spotřebou a s posunutou hranicí pudu sebezáchovy, který dá 6000W trvale, aniž by pískal, nebo se vypnul. Je to tak?

Jeden 5KW Axpert by takové zatížení trvale nezvládnul a dva v paralelu budou vždycky žrát víc.

Je potřeba prostě zohlednit, že Axpert není přímo od výrobce bůhvíjak dobře vytuněn na spotřebu, navíc obsahuje dva CPU, SCC, milion vnitřních čidel a komunikační sběrnice CAN, RS485, RS232, USB, které se snaží obsluhovat a posílat do nich svoje stavové údaje. Mimochodem, vlastní spotřeba Axperta se dá trochu snížit odbornou lobotomií, kdy se vyjme SCC, pokud není potřeba. Na powerforum.co.za takový postup jeden z kolegů zadokumentoval na modelu Axpert King.

Zároveň platí, že kvalitní a levné 1f měniče s reálným výkonem nad 5kW se hledají docela blbje, protože pro ně není trh. To je dáno legislativou, která je více-méně podobná po celém světě. Voltronic by klidně mohl vyrobit 10kW 1f Axperta, ale jelikož by se málo prodával, tak to nedělá.

Victron má 8-10-15kW modely také jen proto, aby uspokojil majitele motorových jachet, což je velmi úzký segment trhu, kde cena kolem 100 tis Kč za jednu takovou krabici nehraje žádnou roli.
  • Pokud bych před takové dilema (opravit PJ vs pořídit něco spolehlivějšího) byl postaven já, asi bych poptal Fangpusun XTH 8000VA. I kdyby byl 2x dražší než PJ8000, stálo by mi to za to, že má robustní design, byť obšlehnutý Číňanem: https://www.fangpusun.com/6000w-48v-inverter
  • V případě jachty bych pak jednoznačně sáhnul po originálním Victron Quattro 10.000VA
  • Pokud by se měla zohlednit jen pořizovací cena a vlastní spotřeba, tak nic výhodnějšího než PJ, případně jiný podobný invertor z Aliexpressu, k nalezení určitě nebude.
Ja mam tiež 6kW PJ,po rozobrati je uplne do sučiastky totožny s 8kW a tak som mu spravil dajake šmakociny,ako posunul hornu hranicu pretaženia (ale asi som to prehnal,keď ani nad 6kW sa neozve pretaženie),zdvojil uchytenie traf o chladič,teda znižil prechodovy odpor,pohral sa s jadrom... Teraz dlhodobo dava 4kW, sem tam sa zaťaží k 6kW,občas prelezie na sekundu k 7-8kW a ani nepipne. Trvalo som ho neskušal,čo zvladne,bo chcem,aby ešte dlho fungoval a to som ho opravoval po zasahu bleskom.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2556
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

dumi píše:Docetl jsem se ze MS neumi narozdil od MK pricucavat a ma jen bypass, je to pravda? Pricucavani rozhodne chci.
MS neumi, cvakne na DS a hotovo, po odezneni přetížení ci navrat baterek na nabitou uroven pp cxa 10minutach jde zas na baterie.(cvakne zas natvrdo)
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Axpert

Příspěvek od beethowen »

diablo007 píše:
mobilik píše:Rozdiel je hlavne v tom, ze MS je stary typ a konstrukcia MK novy typ a ako pises BT, USB, vyberatelny displej.
Kvalitnejsie su menice starej konsrukcie a aj na servis su lepsie.
U starych je regulator a menic osobitna doska. U novych je to jeden cely PCB.
Dulezity a zásadní rozdíl je hlaveň v tom že MK umí díky svojí konstrukcí pricucucavat a to bez pretoku
Potom je rozdíl MS vs. MK ve volnoběžné spotřebě cca 45W vs. cca 70W, vzhledem ke konstrukci (dvojí konverze u MK). Každý má svoje pro a proti. Mě štve ta spotřeba u MS (já mám tedy MSD - dva MPPT vstupy), u MK bych to asi nepřežil, ale zase si umí přicucnout a to se někomu může hodit.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Axpert

Příspěvek od xmasin »

V tomhle příspěvku https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 61#p113044 jsem dávál spotřebu Axpert King při různých výkonech a napájeních, ale nejmenší spotřeba je cca 55W při napájení z baterie a bez odběru. Pokud je připojený k DS, tak je minimální spotřeba 65W. Zatím jsem neměřil spotřebu při připojených panelech.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Axpert

Příspěvek od dumi »

Dotaz k MK axpertum resp PIPum:

1] Jak je to s tim dososavanim? Ono jen topuje baterky? tzn kdyz je nastaveno nabijeni na napriklad 27V tak proste solar da co da a ze site se veme tolik aby bylo na baterce 27V, tzn se vykompenzuje zbytek zatizeni? Lze nastavit aby SCC nabijelo na 27,2V a z DS se pricucavalo jen na 27V, ale klidne plnym vykonem?

2] pokud vezmu PIP v MS verzi (klasicky bypass), kdyz jsou v paralelu, tak padaji do bypassu vsechny naraz? Protoze jinak by se vlastne spojil vystup menice a DS dohromady a hrozil by pretok, pripadne v tomto rezimu je bypass uplne zakazan?

ma nekdo odpoved na tyhle dotazy? diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek