Axpert

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
tmvideo
Příspěvky: 20
Registrován: úte říj 14, 2014 2:08 pm

Re: Axpert king neukazuje napätia

Příspěvek od tmvideo »

Pozdravujem aksperťákov , mám PIP 2024 King, v prevádzke cca rok, stroj maká, ale momentálne sa mi na pokusy dostala pod ruky Lion baterka 24 V /160 Ah. na moje prekvapenie, vo Watch poweri zrazu nevidím napätia ani po prepnutí na user, stále dokážem nastaviť iba nabíjací prúd z panelov a z AC. Ešte som si všimol, že po kúpe som mal možnosť volieb - Flooded, AGM, user, a ukazovalo mi napätia, ktoré sa dali nastavovať, tera je tam Flooded, AGM, user, pylon, WECO a neviem nastavovať napätia - ani nabíjacie, ani vypinacie, kolónky s napätiami, ale bez hodnôt vidím iba pri zapnutom WAtch poweri bez bluetooth, pri spárovaní Bluetooth už tam nie sú. Chcem nastaviť iné napätia na skúšky s LION, ale neviem sa dostať na nastavenia . Stretol sa s tým niekto? pomohlo by zadať - restore to the defaults?
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Axpert

Příspěvek od mobilik »

Nastav user priamo cez tlačidlá. Niekedy blbne komunikácia, program.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

Když už je tady řeč o Bluetooth, rád bych se zeptal, jestli mi tento bezdrátový přenos bude u Axperta VM II fungovat. Rád bych napojit USB bluetooth adaptér na ten komunikační kablík, co je k Axpertu dodáván, ale když jsem se snažil koupit USB spojku, chlápek se mě povýšeným tónem zeptal, na co to potřebuju, a když jsem mu můj záměr vysvětlil, s arogantním úsměvem, jako největšímu blbovi co kdy viděl řekl, že mi to fungovat určitě nebude. Tak nevím, jestli mám tu spojku vůbec shánět.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Axpert

Příspěvek od KubisKV »

mobilik píše:Nastav user priamo cez tlačidlá. Niekedy blbne komunikácia, program.
Má pravdu předsedo, opravdu je občas problém něco nastavit přes program, ruční nastavení přímo na displeji axperta je sice nepohodlné, ale funkční.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Axpert

Příspěvek od Majkl »

Nedávno jsme tu s kolegou Vítkem řešili přepanelování 5kW PIP MK. Respektive co udělá jeho MPPT, když dostane nakrmeno více než 4000W / 80A. Někdo tvrdí - nedávat víc panelů, než je ve specifikaci, Vítek razí teorii (podepřenou svou praxí, kdy ještě nedávno měl celkem dost přepanelováno), že to MK vydrží a na 80A výkon ořízne a dál nepůjde.
Já jsem dneska po desáté viděl věci, které mne donutily jeden string okamžitě odpojit.
Přes jinak čistou oblohu šly mraky a MPPT se mohlo zbláznit, jak se to snažilo uregulovat. Na baterce bylo necelých 59V a proud skákal od 25, do 82A. :roll: Jinak nainstalováno mám (jak podpis prozrazuje) 4800Wp na jihovýchodní střeše a 945Wp na západní fasádě. Ta do toho v 10 hodin promlouvat nemohla.
Přílohy
FV_proud.jpg
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Majkl píše:Nedávno jsme tu s kolegou Vítkem řešili přepanelování 5kW PIP MK. Respektive co udělá jeho MPPT, když dostane nakrmeno více než 4000W / 80A. Někdo tvrdí - nedávat víc panelů, než je ve specifikaci, Vítek razí teorii (podepřenou svou praxí, kdy ještě nedávno měl celkem dost přepanelováno), že to MK vydrží a na 80A výkon ořízne a dál nepůjde.
Já jsem dneska po desáté viděl věci, které mne donutily jeden string okamžitě odpojit.
Přes jinak čistou oblohu šly mraky a MPPT se mohlo zbláznit, jak se to snažilo uregulovat. Na baterce bylo necelých 59V a proud skákal od 25, do 82A. :roll: Jinak nainstalováno mám (jak podpis prozrazuje) 4800Wp na jihovýchodní střeše a 945Wp na západní fasádě. Ta do toho v 10 hodin promlouvat nemohla.
Ahoj Majkle,
Prosím upřesním..
přepanelováno mám dodnes ale pouze 2 světové strany a to východ a západ současně s 5,4 kWp. prozatím jsem tam neviděl víc než 80A. je ale pravda že po většinu času už to nemám kam dát..
Já jsem naopak byl ten kdo k tomu byl vždy trošku obezřetný a protože jsem se začal bát tak jsem si radši přikoupil jak regulátor fangpusun tak dalšího axperta. To znamená na jednom mám 4kWp ( čistý jih ), na druhém mám 5,4 kWp (zdá se optimum na východ západ ) a na třetím zatím 2kWp

Jak píše majkl sám sem to hodně přepaneloval v zimě, když jsem měl jen jeden střídač a bylo hnusně to jsem chvílí těch 8 kWp na jednom MPPT měl. nicméně sklon panelů vůči slunku nebyl v prosinci ideální....

pak jsem začal přemýšlet a nyní se snažím použít rozum, a zdáse že zatím k trablům nedochází vlivem přepanelování nebo přetěžování. A to ani při 8 - 9 kW na panelech z celkových 11,45 kWp

Co se týká ořezávání - tady jsem výrobci psal, a i výrobce mi doporučil abych se snažil nezatěžovat měnič na víc než povolených 80A - údajně v tom jsou jen 100A tranzistory. to ale nevím nemám udělanou rozborku.

Majkle prosím neber mě jako návod, ano zatím mi ani jeden měnič neshořel. ale začal jsem se bát a radši kupuju přídavný regulátory abych odlehčil axpertum typu makeskyblue a fangpusuny který ted leží ve skříni a čekaj na nový majitele.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Axpert

Příspěvek od Majkl »

Ahoj Vítku, to vůbec není žádná výtka ;) na tebe. Jen referuju o vlastních zkušenostech, aby se poučili i ostatní. Já bych tomu regulátoru taky normálně takový čoud nedával, ale když ::pv:: už jsou na střeše a druhý PIP ještě nedorazil :cry: Tak troch tahám čerta za ocas a zkouším, kam můžu zajít... Když jsem tam ale viděl ten proud, tak jsem si to experimentování dost rychle rozmyslel.

M.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Majkl píše:Ahoj Vítku, to vůbec není žádná výtka ;) na tebe. Jen referuju o vlastních zkušenostech, aby se poučili i ostatní. Já bych tomu regulátoru taky normálně takový čoud nedával, ale když ::pv:: už jsou na střeše a druhý PIP ještě nedorazil :cry: Tak troch tahám čerta za ocas a zkouším, kam můžu zajít... Když jsem tam ale viděl ten proud, tak jsem si to experimentování dost rychle rozmyslel.

M.
já Jsem se vždy bál toho jak se to chová ten regulátor MPPT, přijde mi že je o hodně pomalejší naž victron a než makeskyblue. tam právě je ten pruser že když vyleze slunko zpozamraků tak já se bál že to nestihne doregulovat dostatečně rychle pokud bys měl tedy např. 8 kW panelů jako já měl na jednu svět stranu tak jsem si skoro jist že to nedopadne a že to fakt bouchne.

Nechci strašit protože tyhle povídání nejsou založeny na žádným bouchlým MPPT. nikde sem řachlý MPPT neviděl, protože expert na přepanelování je český občan... možná i slovenský....

Jen říkám že jsem se začal bát a radši se snažím už držet štítkových hodnot..

Tak koukej odpojit jeden string at nedojde k problémům...
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Axpert

Příspěvek od DanoP »

Je tam aj iny problem, MPPT v axperte (150V) je pomerne pomaly aj co sa tyka regulacie napatia, a vsimol som si ze v takychto pripadoch robi zakmity cez maximalne nastavene napatie. Pokial su tvrde baterie tak to tak nevadi ale pri makkych to moze byt problem.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

DanoP píše:Je tam aj iny problem, MPPT v axperte (150V) je pomerne pomaly aj co sa tyka regulacie napatia, a vsimol som si ze v takychto pripadoch robi zakmity cez maximalne nastavene napatie. Pokial su tvrde baterie tak to tak nevadi ale pri makkych to moze byt problem.
Ano o tom jsem psal že je pomalý..
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Axpert

Příspěvek od Majkl »

Potvrzuju. Baterky mám tvrdý jako šutr, ale i tak při plně nabitých bateriích a odepnutí zátěže napětí na baterce na chvilku vyskočí, než to MPPT doreguluje. Nastavené max je 60,7 a BMS na baterce má v logu zaznamenaný max 60,98V. Myslím, že to baterkám ale nemůže moc vadit (s mým nastavení už vůbec ne - vychází to na 4,065V na článek). Je to jen na chvilku a hned se to vybije.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Axpert

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím. Téma nachvíli zamykám dokud nenajdu čas na roztřídění. Je absolutní nesmysl psát neustále nové dotazy do jednoho a toho samého tématu. Nikdo se v tom pak nevyzná. Na to je tu celé fórum Axpert a ne jedno jediné téma.

Na váš problém s Axpertem založte vždy nové téma, i kdyby mělo být duplicitní.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek