Axpert

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert

Příspěvek od shuty »

diablo007 píše:MK ma ten filtr s tak velkej na dirama že tím musí projít hromadu prachu dál koukal sem na to a je vidět bez problémů durch
mas pravdu. MK co som mal aj MSXE co mam teraz maju take iste riedke filtre. rozmyslam ci ho nenahradit napriklad filtrom pre vysavace, len ci sa potom neznizi prietok vzduchu a axpert sa bude prehrievat.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Axpert

Příspěvek od lemra79 »

Vitek píše:
lemra79 píše:jj, je v technickej, ale mam nonstop otevřenou ventilačku, ve dne by se upekl. V noci tam bude do 20 °C, ve dne o něco víc. Vsázim na to, že ty stroje mají jinak umístěný čidlo teploty, vzhledem k tomu, že RPi mají teplotu podobnou.
Teplota rpi je teplota v raspberry nema to nic spolecneho s menici. Ale urcite je potreba porovnavat hrusky s hruskama a ne 2 odlisne stridace

;) no samo, ale chtěl jsem tím naznačit, že teplota mého a tvého okolí bude podobná, když máme podobný stupně na RPi
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Axpert

Příspěvek od rasto1 »

Mozes este skusit filtracnu tkaninu, co sa pouziva na rekuperacie.
Kupis to na m2 a nastrihad na pozadovany rozmer
pricom to budes len vymienat a nemusis sa s tym trtosit s cistenim.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Tom_007
Příspěvky: 71
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm

Re: Axpert

Příspěvek od Tom_007 »

Jelikož mám experta umístěného v garáži, kde je možnost zvýšené prašnosti, tak o této filtraci taky uvažuji. Uvažoval jsem ještě, že bych na boky našrouboval nějaké stříšky z plechu, aby zabránily aspoň viřívému prachu. Což by asi trochu zpomalilo proudění vzduchu. Nevím, jaké přesně tam budou teploty, ale zkusím nejspíš vymyslet něco s tou filtrační tkaninou. Minimálně natáhnout silonku by tam chtělo. Až postoupím, dám sem třeba foto nebo kdyby někdo něco takového měl.
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Axpert King a uzemění

Příspěvek od xmasin »

Testuju Axpert King s přepínačem sítí a zjistil jsem, že pokud mám na Axperta připojené jen okruhy, které jsou na něm trvale, tak je vše v pořádku. Okruhy jsou připojené přes 30mA chránič a mají zem z Axperta. Problém nastane, když pomocí přepínače sítí připojím i okruhy, které normálně jedou na DS a tudíž mají zem z DS, tak ihned po přepnutí vypadne chránič na výstupu z Axperta, přičemž přepínám jak fázi tak nulu. Neřešil někdo podobný problém? Začínám mit pocit, že ta zem z Axperta (je vyvedená jen na krytu) je pouze pro uzavření poruchové smyčky při průrazu izolace, aby vybavil jistič do zkratu. U předchozího Axperta (PWM s přepínáním) jsem tenhle problém neměl.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od kodl69 »

spíš by to chtělo schéma, a případně měření izolačních stavů, jestli někde nedochází k "blízkému setkání třetího druhu" tj zelenožlutej s modrým drátem za chráničem...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Axpert

Příspěvek od camel1cz »

Nebo to dělá to relátko, které někdy rozpíná výstupní N od PE... řeším stejnou situaci na stejném axpertu, ale zatím teoreticky (ještě sem neuhnal pokrývače na instalaci panelů).

Můj plán je, připojit IN axperta na síť mimo fíčko, címž by se měla vyřešit ta potřeba odpínání vnitřního relé a pak bych chtěl spojit všechny IN i OUT PE s N dohromady a až za axpertem zapojit fíčko.
Manuální přepínání okruhů mezi čistou sítí a axpertem chci dělat v místě za axpertem a před fičkem a přepínat jen L a N... PE bude všude propojené. Nějak se mi nelíbí přepínání PE. Má to akorát nevýhodu, že ty přepínatelné okruhy musí mít svůj proudový chránič.

Samozřejmě to neberte jako návod, tohle zapojení nemám ověřené a je nutné ho pečlivě otestovat!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert King a uzemění

Příspěvek od Vitek »

xmasin píše:Testuju Axpert King s přepínačem sítí a zjistil jsem, že pokud mám na Axperta připojené jen okruhy, které jsou na něm trvale, tak je vše v pořádku. Okruhy jsou připojené přes 30mA chránič a mají zem z Axperta. Problém nastane, když pomocí přepínače sítí připojím i okruhy, které normálně jedou na DS a tudíž mají zem z DS, tak ihned po přepnutí vypadne chránič na výstupu z Axperta, přičemž přepínám jak fázi tak nulu. Neřešil někdo podobný problém? Začínám mit pocit, že ta zem z Axperta (je vyvedená jen na krytu) je pouze pro uzavření poruchové smyčky při průrazu izolace, aby vybavil jistič do zkratu. U předchozího Axperta (PWM s přepínáním) jsem tenhle problém neměl.
čau chová se mi to stejně.... mám něco trvale na DS, a když přepnu okruhy z DS ( přepinatelne přes hager přepínač včetně nuly, chránič vybaví.

Je to asi tim že mám několik elektronickejch zdroju typu UPS a PC, a tam je to částečně přes vstupní filtr spojene uvnitř těch zařízení. naučil sem se s tim žít. to jedno přepnutí za zimu je zároven zkouška funkčnosti FI
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Axpert King a uzemění

Příspěvek od xmasin »

kodl69 píše:spíš by to chtělo schéma, a případně měření izolačních stavů, jestli někde nedochází k "blízkému setkání třetího druhu" tj zelenožlutej s modrým drátem za chráničem...
Budu to muset projít, z hlavy teď schéma nedám a nejsem v místě instalace.
Naposledy upravil(a) xmasin dne ned kvě 24, 2020 11:46 am, celkem upraveno 1 x.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Axpert King a uzemění

Příspěvek od xmasin »

camel1cz píše:Nebo to dělá to relátko, které někdy rozpíná výstupní N od PE... řeším stejnou situaci na stejném axpertu, ale zatím teoreticky (ještě sem neuhnal pokrývače na instalaci panelů).

Můj plán je, připojit IN axperta na síť mimo fíčko, címž by se měla vyřešit ta potřeba odpínání vnitřního relé a pak bych chtěl spojit všechny IN i OUT PE s N dohromady a až za axpertem zapojit fíčko.
Manuální přepínání okruhů mezi čistou sítí a axpertem chci dělat v místě za axpertem a před fičkem a přepínat jen L a N... PE bude všude propojené. Nějak se mi nelíbí přepínání PE. Má to akorát nevýhodu, že ty přepínatelné okruhy musí mít svůj proudový chránič.

Samozřejmě to neberte jako návod, tohle zapojení nemám ověřené a je nutné ho pečlivě otestovat!
To je přesně to, čeho se bojím.
Já mám Axperta připojeného před centrálním chráničem celého domu (300mA), protože jsem zjistil, že ve vypnutém stavu má spojený vstupní PE a výstupní PE a N. Teď ještě potřebuju zjistit, jak to má v zapnutém stavu.
Naposledy upravil(a) xmasin dne ned kvě 24, 2020 11:46 am, celkem upraveno 1 x.
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King a uzemění

Příspěvek od Kostěj »

xmasin píše:přičemž přepínám jak fázi tak nulu. Neřešil někdo podobný problém?
Jednoduchý test: Odpojit tu větev (pokud nemá přepínač střední polohu, tak podložit kontakty) a přes žárovku 230V (25-100W) připojit na modrý drát odpojené větve 230V z distribuce. Žárovka se nesmí rozsvítit, modrá musí "být ve vzduchu".
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Axpert King a uzemění

Příspěvek od xmasin »

Vitek píše: čau chová se mi to stejně.... mám něco trvale na DS, a když přepnu okruhy z DS ( přepinatelne přes hager přepínač včetně nuly, chránič vybaví.

Je to asi tim že mám několik elektronickejch zdroju typu UPS a PC, a tam je to částečně přes vstupní filtr spojene uvnitř těch zařízení. naučil sem se s tim žít. to jedno přepnutí za zimu je zároven zkouška funkčnosti FI
Jenže mě ten chránič vybavuje trvale.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

pak tam máš něco někde špatně a spojene N a PE na jednom ze spotřebičů a nebo v některé zásuvce...
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Axpert King a uzemění

Příspěvek od xmasin »

Vitek píše:pak tam máš něco někde špatně a spojene N a PE na jednom ze spotřebičů a nebo v některé zásuvce...
Ale proč potom nevybavují chrániče, když jedou okruhy na síť? Zkusim udělat nějaké schéma, ať se bavíme konkrétně.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Axpert

Příspěvek od hurvayz »

Napíšu zde jeden poznatek, třeba se bude někomu hodit:
Verze PIP MK. Řešil jsem, proc me nevybavuje chranic za pipem. Zjisteno zem/nula okolo 50V. Dumal jsem jak je mozne, ze kdyz pripojim DS na vstup pipu, po cvaknuti rele je vse ok. Rozborkou zjisteno, ze pip po privedeni DS propojuje N/DS a N/Invertor. Po vypnuti DS propoji N/Inv a zem svorku menice, kde mame privedenou PE. Cinani udelali propoj Zem(šasi)/relé jednim pitomým šroubkem i když jinde jsou fastony a tady byla potíž. Šroub neměl dobry spoj. Stacilo ocistit a dotahnout. Propojenim N/DS a N/Inv se nic nestane v zadnem rezimu, logicky ani nemůže. Pořad je to ta stejna N defakto Zem.
Jeste bych doplnil, ze chyba byla na moji strane, pri montazi desky kdysi davno. Spatne jsem ten sroubek dotahl. Kazdopadne ja bych udelal ten propoj taky na faston.
Přílohy
20200531_122910.jpg
IMG-20200530-WA0000.jpeg
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od kodl69 »

Z podobnýho aksperta jsem si kousek desky metodou "gheto style" odřízl jako výstupní filtr pro svůj bastl, a zrovna těch šroubků jsem si všiml, dokonce jsou dva, jeden je pro to relé a varistor od N, a druhej je pro varistor od přívodu L ze sítě...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

hurvayz píše:Napíšu zde jeden poznatek, třeba se bude někomu hodit:
Verze PIP MK. Řešil jsem, proc me nevybavuje chranic za pipem. Zjisteno zem/nula okolo 50V. Dumal jsem jak je mozne, ze kdyz pripojim DS na vstup pipu, po cvaknuti rele je vse ok. Rozborkou zjisteno, ze pip po privedeni DS propojuje N/DS a N/Invertor. Po vypnuti DS propoji N/Inv a zem svorku menice, kde mame privedenou PE. Cinani udelali propoj Zem(šasi)/relé jednim pitomým šroubkem i když jinde jsou fastony a tady byla potíž. Šroub neměl dobry spoj. Stacilo ocistit a dotahnout. Propojenim N/DS a N/Inv se nic nestane v zadnem rezimu, logicky ani nemůže. Pořad je to ta stejna N defakto Zem.
Jeste bych doplnil, ze chyba byla na moji strane, pri montazi desky kdysi davno. Spatne jsem ten sroubek dotahl. Kazdopadne ja bych udelal ten propoj taky na faston.
Přátelé,
kolega Hurvayz je zbytečně skromný a nepochlubil se, že nám k tomu natočil i instruktážní video. Popisuje, co vše je připojeno přes fastony, a co naopak konstruktér Axperta vyřešil šroubkem přes základní desku.

Nutno pustit ze zvukem:
https://youtu.be/N7FjD8NIIas
thmbnl.png
thmbnl.png (110.75 KiB) Zobrazeno 746 x
PS: Když jsem to video viděl poprvé, trochu mi připomnělo legendární nahrávku: "Oprava traktoru Lakatoš".
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2537
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

To mi neco pripomina :yes:
https://youtu.be/TgJn0JhlKis
Tom_007
Příspěvky: 71
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm

Re: Axpert

Příspěvek od Tom_007 »

Chlapi, určitě se už to tady řešilo, tak nepotřebuji dlouhou slohovou práci, jen trochu popopichnout. Jak máte vyřešeno automatické zapinaní a vypinaní měniče PF1? Defakto by mi stačilo na noc vypnout a ráno zapnout. Napadlo mě akorát použít časovač, který má zvlášť svorky na spinání a propojit to s vypínačem na měniči. Je ještě nějaké jiné řešení? Jaké je na vypínači napětí?
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Tom_007 píše:Chlapi, určitě se už to tady řešilo, tak nepotřebuji dlouhou slohovou práci, jen trochu popopichnout. Jak máte vyřešeno automatické zapinaní a vypinaní měniče PF1? Defakto by mi stačilo na noc vypnout a ráno zapnout. Napadlo mě akorát použít časovač, který má zvlášť svorky na spinání a propojit to s vypínačem na měniči. Je ještě nějaké jiné řešení? Jaké je na vypínači napětí?
čau spínám to externím relé - z nadřazené regulace. v noci jede jeden měnič, přes den jeddou 2, po ránu se přifázuje a po západu vypne.
pokud v noci tahám víc než 4,5 kW po dobu 5 minut vyplý měnič zapne automaticky a pomuže tomu chudáčkovi který musí pořádně makat.


Pokud máš single měnič, tak kolega hurvayz zapíná a vypíná dle spínacích hodin.

můj patentovaný postup jsem sdílel s hurvayzem který to realizoval jako první oficiální tvor - testovací režim.

stačí na pochopení?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek