Axpert

Měniče Axpert
Zamčeno
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

Tušil jsem, že to nebude jen tak.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Axpert

Příspěvek od xmasin »

U mě stále vede Axpert King kvůli jeho možnosti spolupráce s DS a možnostmi nastavení. Nevýhodou je vyšší cena a volnoběžná spotřeba.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

Když já sítě bojím, bojím. Smlouvu s distributorem nemám, ani jsem nic neoznamoval, a jak jsem se dočetl na fóru, člověk by měl mít vlastně vybudouvanou paralelní ostrovní síť. Axpert by neměl být připojený k síti, ani když nedovoluje přetoky. Dokonce i uzemnění by měl mít vlastní.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert

Příspěvek od Matess »

já jsem nad tímto přemýšlel a došel jsem k závěru, že nejjednodušší řešení je mít axperta v módu priorita sítě (jako UPS) s vyplou nabíječkou a na základě měření napětí na baterii jej mít od sítě odpojeného (například pro olovo připojit síť při 24V a odpojit síť při 27V) Odpojovat jak N tak L, na zem nemá distributor výhradní právo - je to prostě zem.

V tomto zapojení je to UPS, kterou prostě můžete vypnout z elektriky a ihned po zapnutí do elektriky je to spotřebič. Baterii nabíjí jen solár. K přetoku nemůže dojít, pokud by ostrovní měnič měl fungovat do bypassu, tak to je myslím poslední věc co by ten axpert udělal.

K přetoku může dojít a dochází jen u měničů, které jsou přifázované a vyrábí takové množství energie aby uspokojily spotřebu v domě. Pokud spotřeba prudce zmizí, trvá nějakou tu minimálně půlvlnu než na to měnič zareaguje.

Pokud nechci riskovat přetoky nemůžu mít online systém, musím mít správně dimenzovanou baterii. Může to být olovo, ale nesmím s ním chodit pod nominální napětí. S proudem 0,1C si nejsem jistý... to bych pro 100A do zátěže jako potřeboval 1000Ah baterku? Osobně bych se 1C nebál, ale hlavně moc nevybíjet. (toto se ale přiznávám, že neznám a tipuji - brát s rezervou)
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert

Příspěvek od Matess »

Nautilus píše:
kodl69 píše:... A vodík se snad z hermetickejch baterek neuvolňuje...
Samozřejmě, chtěl jsem jen trochu postrašit... zdůraznit že:
Matess píše:...pokud spojuji ... nikdy jsem neměl problém....
tak dlouho se chodí se džbánem, než se ucho utrhne...
Prostě jen zbytečně nedráždit hada. To je podle mě zásadní princip.

Člověk je tvor omylný. Ruku na srdce. Kolikrát už jste něco zadrátovali obráceně, nebo špatně změřili a pod. Potom nějaká ta pojistka není úplně k zahození.
pojistky na bateriích jsou základ!
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

A řekl bych, že odpojovač někde poblíž Axperta taky nebude k zahození. Z měniče se čoudí, pojistka nezabrala, zbývá odpojovač nebo sekera. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

josse píše:
volente píše:josse, pokud máš tu zkušenost, tak ji předej chatařovi, já ji nemám, a proto jsem psal že mu to vyzkouším až budou podmínky. Já to nikdy nepotřeboval a proto ani nezkoušel, i když tuším že by tak mělo být.
Blbý je, že mám většinu panelů do toho Axperta, který většinou spí a jen 900Wp do toho mastera... Uvidíme jestli v sobotu/neděli bude svítit dost.
Taky se na to chystam o vikendu. Omezim oba v paralelu na 10A nabijeni coz bude 1kW do baterek a naperu mu 3-4,5kW zatez. A uvidime. Spicku obcas mam k 9kW z panelu :roll: . To by na test mohlo stacit???
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Axpert

Příspěvek od volente »

Taky čekám jak bude o víkendu, jinak to nemám možnost zkusit. Odpo když přijdu z práce tak i když svítí tak už to na tuto zkoušku nemá výkon.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

Matess píše:já jsem nad tímto přemýšlel a došel jsem k závěru, že nejjednodušší řešení je mít axperta v módu priorita sítě (jako UPS) s vyplou nabíječkou a na základě měření napětí na baterii jej mít od sítě odpojeného (například pro olovo připojit síť při 24V a odpojit síť při 27V) Odpojovat jak N tak L, na zem nemá distributor výhradní právo - je to prostě zem.

V tomto zapojení je to UPS, kterou prostě můžete vypnout z elektriky a ihned po zapnutí do elektriky je to spotřebič. Baterii nabíjí jen solár. K přetoku nemůže dojít, pokud by ostrovní měnič měl fungovat do bypassu, tak to je myslím poslední věc co by ten axpert udělal.

K přetoku může dojít a dochází jen u měničů, které jsou přifázované a vyrábí takové množství energie aby uspokojily spotřebu v domě. Pokud spotřeba prudce zmizí, trvá nějakou tu minimálně půlvlnu než na to měnič zareaguje.

Pokud nechci riskovat přetoky nemůžu mít online systém, musím mít správně dimenzovanou baterii. Může to být olovo, ale nesmím s ním chodit pod nominální napětí. S proudem 0,1C si nejsem jistý... to bych pro 100A do zátěže jako potřeboval 1000Ah baterku? Osobně bych se 1C nebál, ale hlavně moc nevybíjet. (toto se ale přiznávám, že neznám a tipuji - brát s rezervou)
Pokud jde o ty pretoky není to úplně tak jak to uvadis. Pretoky dělají jen hybridní měniče. kombinovaný měnič i když je přiřazovány se sítí kvůli možnému přepnutí bypasu stejně pretok nedělá
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert

Příspěvek od Matess »

ano, pokud je to měnič, který přepíná s relé. Pokud je to měnič který má být schopen fungovat bez baterie, tak tam to hrozí. SUB i SBU mód u Axperta přetoky pokud vím hrozí a běžně se dějí.

Je to podle mě logické, viz youdův příspěvek
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =20#p96666
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

Matess píše:ano, pokud je to měnič, který přepíná s relé. Pokud je to měnič který má být schopen fungovat bez baterie, tak tam to hrozí. SUB i SBU mód u Axperta přetoky pokud vím hrozí a běžně se dějí.

Je to podle mě logické, viz youdův příspěvek
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =20#p96666
Měnič bez baterie je vždy s přetoky o tom žádná to je ověřené
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

Když už jde o ty přetoky, jdou vůbec zjistit při běžném odečtu? Pokud vím, odečet se dělá tak, že ženská od Eonu přijde ke dvířkům skříňky s elektroměrem, přiloží jakousi čtečku a za pár vteřin jde k sousedovi. Ani otevřít skříňku nechce, prý to není třeba. Anebo jí ten bazmek za tu vteřinu načte i ty přetoky?
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Axpert

Příspěvek od beethowen »

Pokud máš nějaký chytřejší elektroměr, tak tam jsou registry i pro dodávku. Nevím, co jim ta čtečka vyčítá, ale divil bych kdyby si ten registr mohli vyčítat, že by to neudělali.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Axpert

Příspěvek od josse »

Já mám asi měsíc nový elektroměr A jsou na něm tři čísla:
NT, VT, P!
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

josse píše:Já mám asi měsíc nový elektroměr A jsou na něm tři čísla:
NT, VT, P!
slušné P! bude zřejmě přetok jen aby mohli snadno sankciovat. no naštěstí mám měnič s malou účinnosti ostrovní pip 5048MK. Tam přetok teoreticky nelze. radši na jistotu menší účinnost než riskovat dohadování kvůli pár Wh nebo kWh.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

Já pro jistotu Axperta k síti připojovat vůbec nebudu. A na nouzové dobíjení baterek v zimě si koupím nabíječku. Mám jen vysoký tarif, no ale kvůli dvaceti, třiceti korunám nenechám zasulfátovat baterky.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

Chataři zase zbytečně komplikujes provoz správně zvolený axpert pretoky nemůže mít tak na co vymýšlíš nabíječku
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Axpert

Příspěvek od goodbie »

chatař píše:Já pro jistotu Axperta k síti připojovat vůbec nebudu. A na nouzové dobíjení baterek v zimě si koupím nabíječku. Mám jen vysoký tarif, no ale kvůli dvaceti, třiceti korunám nenechám zasulfátovat baterky.
tak na co si tedy budeš kupovat takový měnič??proč používáš věci přesně tak jak se používat nemají??co k tomu máš za důvod??
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

goodbie píše:
chatař píše:Já pro jistotu Axperta k síti připojovat vůbec nebudu. A na nouzové dobíjení baterek v zimě si koupím nabíječku. Mám jen vysoký tarif, no ale kvůli dvaceti, třiceti korunám nenechám zasulfátovat baterky.
tak na co si tedy budeš kupovat takový měnič??proč používáš věci přesně tak jak se používat nemají??co k tomu máš za důvod??
Co k tomu mám za důvod? Potřebuju měnič na vyšší PV napětí, abych mohl jednoduše použít stávající string 8 panelů pro Sitona. (Jeden panel přidám, Siton to ještě dá, Axpertu se to bude víc líbit) Sitona rušit nechci, jen chci mít další měnič, ke kterému můžu připojit i jinou, než jen ohmickou zátěž. A mít nějakou tu zálohu v bateriích. Axpert VM II je nejlevnější z nabídky všech vysokonapěťových měničů. Proč by se Axpert neměl používat bez připojení na DS? Je to možná trochu míň pohodlné, ale myslím že měnič tím trpět nebude.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

spíš na co chce axperta se sitovou nabíječkou kterou nevyužije.
Navíc další věc je ta že mluví o nouzovém dobití baterek. zatím píše o 8 kusech panelů, baterky pokud pamatuji tak 200Ah olovo trakce - no a v zimě to pojede s timle tak 8 měsíců na síti a 4 měsíce možná dá soběstačnost.....
A to jsem asi ještě optimista.
Já mám 10 kWp 2x měnič a ještě ted si občas přidobiju baterku a bojler mi jede zatím ze sítě protože vytěžuju ne do vody ale do klimatizace …. tzn topím z přebytků.

Ale je to už OT. vysvětlete někdo chatařovi at si založí svoje nové téma například chatařova chata to je originální...… at si tohle fakt píše k sobě. pak vznikaj 20 strankový témata s 5 stránkovou vsuvkou u kteréhokoliv solarnika….

Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek