Axpert

Měniče Axpert
Zamčeno
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

mobilik píše:Ako sa axpert v režime UTI odpina od DS? Veď vtedy ide v kuse na DS, ci?

Alebo odpina DS externe?
Který axpert tě zajímá? king to celou dobu v sub tahá přes interní nabíječku jako hybrid ale když ho vypnes hodí bypas relé a jen dobíjí baterku panelama to teď momentálně praktikují já jelikož sem doma a kdykoliv můžu jít a nahodit ho podlembaterek
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Axpert

Příspěvek od mobilik »

To je jasne. Mňa zaujíma len režim UTI. Vtedy co viem drží stále na DS až do výpadku, ale tu sa tvrdí niečo iné..
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: Axpert nove nastavení

Příspěvek od Kamil l »

Dobrý den jak pripojujete poprve na baterie axpert co pouzít za odpor ?
A jak nastavit axpert aby pracoval z baterie a kdy se manualne prepina na centralu?
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

používám na první zapnutí 2 žárovky. paralelně k pojistkám. tzn odpojovač vypnutý ( pojistky v něm ) připojíš plus z baterek, a víš že baterky jdou do měniče přes žárovky... no napočítáš do 30 a zavřeš odpojovač. pak už to nechaš pořád zaplý a jen vyšroubuješ žárovky z objímek.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od jahodovák »

Já jsem použil dvě halogenové žárovky z auta zapojené každá na 24v a připojil přez ně,nemohl jsem najít žádný vhodný odpor....jde jen o to nabít kondenzátory.na centrálu jsem zatím nepřipojoval ale myslím,že stačí připojit místo sítě na vstup a podle potřeby nastavit nabíjení akumulátoru tak aby nedošlo k přetížení centrály
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: Axpert

Příspěvek od Kamil l »

Vitek píše:používám na první zapnutí 2 žárovky. paralelně k pojistkám. tzn odpojovač vypnutý ( pojistky v něm ) připojíš plus z baterek, a víš že baterky jdou do měniče přes žárovky... no napočítáš do 30 a zavřeš odpojovač. pak už to nechaš pořád zaplý a jen vyšroubuješ žárovky z objímek.
KOUPIL KLASICKOU ŽAROVKU SE SPIRALOU NA 24V E27 60W BUDE TO STACIT KDYŽ TO PROPPOJIM K PRVNIMU ZAPOJENI? PAK SUNDAM Z BATERKY A PRES POJISTKU NAPOJIM ZPET MENIC NA TERMINAL BATERIE?
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od jahodovák »

samozřejmě to stačit bude,jde jen o prvotní nabití kondenzátorů,pokud bys to zapojil bez nabití přez žárovky došlo by k pořádnému jiskření a někdy i k opálení kontaktů vysokým proudem.Po pomalém nabití přez žárovku k tomuto nedojde...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Smyslem je prednabit kondy. Respektive naformatoval elektrolyt uvnitr. 1. Proud pres zarovky do menice DC strana. 2. Po urcite dobe napr az pohasnou zarovky tak vyndat a napojit pojistky a zdar. S jahodovakem jsme to napsali srozumitelne...
rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

Žádné přednabíjení kondenzátorů nedělám. Cvaknu stykačem 125A a Axpert je připojen.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

jahodovák píše:samozřejmě to stačit bude,jde jen o prvotní nabití kondenzátorů,pokud bys to zapojil bez nabití přez žárovky došlo by k pořádnému jiskření a někdy i k opálení kontaktů vysokým proudem.Po pomalém nabití přez žárovku k tomuto nedojde...
Nejde uplne o odpojovac a jeho kontakty primarne jde o to ze kondy se s nulovym napetim chovaji jako zkrat.... No a sleha toho brutalniho proudu skrz draty a dps neni a nemuze byt likvidacni ale urcite tem kondum neublizis kdyz to prednabiti udelas.
V minule praci jsem takto ozivoval frekvencni stridace siemens RG3 T4 a tam se formatovaly usmernenim 400Ac na tech 690 nebo kolik to je a pres seriovy zarovky se omezil proud.... Opet stejne. Trvalo to hodinu a jeste zvysenym napetim prave aby se naformatoval elektrolyt a spravne napolarizoval... Tot moje zkusenost... At si z toho kazdy vezme co uzna za vhodne...
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

rva píše:Žádné přednabíjení kondenzátorů nedělám. Cvaknu stykačem 125A a Axpert je připojen.
Jen dodam ze za predpokladu ze axpert lezi 3 roky na sklade je to vhodne formatovat....
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: Axpert

Příspěvek od Kamil l »

TAK TO UDELAM SNAD BUDE STACIT TECH 60W
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Zapni to tam a stejne ti proud klesne z 2A k nule a pak to je nabite... Zarovka trosku zasviti pak zhasne... Staci 1 minuta a mas to.. Pak odpojit zarovku naladovat pojistky a svihnout to tam.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: Axpert

Příspěvek od Kamil l »

ok je to banalita a jak uzemnit staci ta tyc zadnyho revizaka volat nebudu jelikož to není k uzivani ale jen rekreacne ?
to uzemeni nechat jen nasroubovat na obal a z menice jdou hned tri draty i s timto uzemenim ?
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od jahodovák »

rva píše:Žádné přednabíjení kondenzátorů nedělám. Cvaknu stykačem 125A a Axpert je připojen.
Pokud ho jen odpojím tak jen vložím nožovky a je to ale pokud montuješ nový tak je zbytečné opalovat kontakty velkým proudem.Myslím,že málokdo má připojení přez stykače... :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Kamil l píše:ok je to banalita a jak uzemnit staci ta tyc zadnyho revizaka volat nebudu jelikož to není k uzivani ale jen rekreacne ?
to uzemeni nechat jen nasroubovat na obal a z menice jdou hned tri draty i s timto uzemenim ?
S timto nechci mit nic spolecneho ! Uzemneni zna kodl ale obavam se ze ani ten nebude chtit navadet... Pokud nevis jak co a kde uzemnit nehraj si na elektrikare... Proslehnuta faze bojleru bez zapojeneho ochranneho neni dobry napad....
Uzemni poradne ochranny vodic zakopej neco do zeme nejaky zemnivi pasky atd. Nicmene nez to zapnes uzemni to poradne... A stejne tak spotrebic... Na stejnej potencial nebo dojde k maleru
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: Axpert

Příspěvek od Kamil l »

Já vím že to není jen tak to uzemění mám připrven kabel 16mm2 o delce 3M k meniči jen nevim jestli je propojene na Axpertu kostrici PE šroub obalu menice a ten je propojen s PE jak vstupem tak s vystupem? nebo mam zvlášť tahnout na svorkovnici uzemeni na šroub 16mm2 kabelu ? tento kabel bych připojil na pozinkovanou tyč. ještě by me zajímalo jak se meri ten odpor mam klestak ale nevim co proti cemu mam merit, vím ze zem ale proti cemu se ma merit ten odpor 60ohm? dik za odpověď ?
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Pe primarne pripojit na svorkovnici napajeci. Na plechu je dalsi svorka na uzemneni plechoveho krytu. Dat oko kabel 4mm2 a napojit na PE. Uzemneni neboli ochranny vodice na axpertu spojit s PE co mas nachystany v rozvadeci a radne uzemnene.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Axpert

Příspěvek od fugas »

mobilik píše:To je jasne. Mňa zaujíma len režim UTI. Vtedy co viem drží stále na DS až do výpadku, ale tu sa tvrdí niečo iné..
Mám VM .Spotřebiče AC jedou stále na síť-UTI.Baterie jsou udržovány na 27,2V z panelů a po setmění ze sítě 27,2V.Pokud přes den spadne napětí pod jistou hranici ,Axpert po setměni nabíjí.V případě výpadku se AC připojí na baterky-záloha.Je to v zimě asi nejefektivnější využití.SBU bude cyklovat baterky a neefektivně dobíjet ze sítě.Slunečných dnů je tak málo ,že to nemá žádný smysl.Proto je výhodné mít maximum spotřeby na DC.Využívá se tak maximálně denního světla.Pokud výkon převýší DC spotřebu ,je dobré mít DC vytížení do bojleru.Třeba dnes je slunečno a mohl bych manuálně přejít na SBU.Ale pro těch pár hodin to nemá efekt.Vyžaduje to ještě jeden regulátor který nabije na absorbční napětí ,jinak řízení neví že má spotřebovávat přebytky.Axpert nemá v tomto režimu potřebu nabíjet ,jen udržuje napětí float.Pak už si navyšuje spotřebu z panelů aby udržel napětí na baterkách a vyrovnal DC spotřebu.Důvod proč Axpert běží i v zimě je právě spolupráce se sítí a jistota nabitých baterek.Zimní AC provoz je s mým instalovaným výkonem utopie.
Je to prostě nastavené tak ,aby denní světlo i v zimě bylo využité na maximum a baterky stále nabité.Víc se pro to dělat nedá.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: Axpert

Příspěvek od Kamil l »

Je to normalní spojit zem s nulovym pred proudový chranič a z proudoveho chranice vyvest nulu a fazi. Axpert kdyz neni pripojenn na distribucni síť tak se ma z meniče spojit zemeni s kostrou axpertu nulou vystupu menice a zemí dyt vuci zemi by mel axpert delat 230?

Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek