Axpert

Měniče Axpert
Zamčeno
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

diablo007 píše:Mne mk dodržuje nastavení a to že nenabiji v režimu sbu to že to někomu jede hodinu po půlnoci sem zatím nekontroloval. Pokud je v režimu sub nabíjí permanentně a to když svítí slunce
Ahoj diablo mužeš nam poskytnout tvou verzi FW? resp označení verze FW
Díky V.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

Ve watchpower v mobilu sem ho nenašel a na displeji taky nevím jak se k němu proklikat tak naved
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

diablo007 píše:Ve watchpower v mobilu sem ho nenašel a na displeji taky nevím jak se k němu proklikat tak naved
Ahoj Diablo info o mojim fw je zde na menici pip5048mk. Tvuj najdes po pripojeni v zalozce product info.
Posli to a uvidime zda to je stejne ci nikoliv
Capture+_2019-10-18-18-20-25.png
Ahoj Vita
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert

Příspěvek od lzahradil »

diablo007 píše:Mne mk dodržuje nastavení a to že nenabiji v režimu sbu to že to někomu jede hodinu po půlnoci sem zatím nekontroloval. Pokud je v režimu sub nabíjí permanentně a to když svítí slunce
Doplním zásadní věc. Já jsem myslel že se Vítek baví o režimu SUB. Teď koukám že má SBU. Já jsem psal samozřejmě o SUB. V SBU je to ok, utility je až na posledním místě a tak začne baterku krmit ze sítě až v případě že nebude mít PV a hodnota napětí bude na Cut-off.

Diablo007: v SUB nenabiji permanentně. Přestane nabíjet když hodnota ze solaru pokryje spotřebu na výstupu plus vlastní spotřebu měniče. Jinak jede pořád. A to tu řešíme. Ideální stav je takovej aby byl režim SUB vhodnej na zimu. Tzn když bude svítit tak aby šel výkon do výstupu případně baterek. A když nebude svítit tak aby to jelo z baterek než se vybijou a pak potahlo ze sítě.
Jenže režim SUB baterky chce mít stále na 100% aby to fungovalo jako UPSka se solárním dobíjením. tak dobíjí a dobíjí. A to nechceme.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert

Příspěvek od lzahradil »

Nicméně. To co psal z mppsolaru, to se dle mého týká Pb baterek. Tam bych to chápal. Pokud pouziju ale USE, předpokládá se že bych si vše mohl uživatelsky nastavit. Novej watchpower má dokonce těch výběru více. I pro Li baterky. Ale MK to nerespektuje. Možná nějaká nová verze FW už jo.
Takže znovu napíšu do mppsolaru že USE má bejt USE pro vše a ne jen pro napětí. U starších verzí vždy argumentovali že to je primárně pro Pb a celkově zaplavené baterie. Kde se vše řeší pomocí napětí. Ale teď tu mají i pylontechy a tam to taky nebude úplně žádoucí.
Nebo je tu někdo s pylonama že by potvrdil že se to v SUB nechová jináč? To by pak stalo za to udělat emulátor pylonů aby si měnič myslel že je tam skutečně má a komunikace funguje.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Ahoj jo tak to je samozrejme velmi zasadni. Dekuji za upresneni. Jelikoz ja jedu stale zatim ziju v rezimu sbu a predpokladal jsem ze i vetsina solarniku omlouvam se za nejasnosti vznikle zde.
Diky za vyjadreni. Rad se pripadne priucim tomu co me ceka za mesic
Zdravi a pekny vecer preje Vitova vyzkumna chatrc
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

lzahradil píše:
diablo007 píše:Mne mk dodržuje nastavení a to že nenabiji v režimu sbu to že to někomu jede hodinu po půlnoci sem zatím nekontroloval. Pokud je v režimu sub nabíjí permanentně a to když svítí slunce
Doplním zásadní věc. Já jsem myslel že se Vítek baví o režimu SUB. Teď koukám že má SBU. Já jsem psal samozřejmě o SUB. V SBU je to ok, utility je až na posledním místě a tak začne baterku krmit ze sítě až v případě že nebude mít PV a hodnota napětí bude na Cut-off.

Diablo007: v SUB nenabiji permanentně. Přestane nabíjet když hodnota ze solaru pokryje spotřebu na výstupu plus vlastní spotřebu měniče. Jinak jede pořád. A to tu řešíme. Ideální stav je takovej aby byl režim SUB vhodnej na zimu. Tzn když bude svítit tak aby šel výkon do výstupu případně baterek. A když nebude svítit tak aby to jelo z baterek než se vybijou a pak potahlo ze sítě.
Jenže režim SUB baterky chce mít stále na 100% aby to fungovalo jako UPSka se solárním dobíjením. tak dobíjí a dobíjí. A to nechceme.
To že v sub nabíjí jen při menším výkonu z panelů než je odběr overim tento detail sem nekontroloval.
Každopádně jediné rozumné řešení je buď napěťově relé které když by se měla baterka nabíjet zbytečně vysoko odpojí ds a tím tu baterku opět vybije na úroveň co chci a nebo rovnou využít tě interní nabíječky pro přelévání z NT do baterek takže přívod na měnič by byl ovládaný hdo a prostě by se nabíjeli přes noc baterky a přes den by se z nich jelo. Jelikož teď byl účet na nějakých 5MWh tak kdybych byl schopen aspoň 2MWh projít baterka na v zimě a zbytek v létě ze soláru tak se i ty baterky hezký zaplatí
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Diablo nápad dobrý u mě snadno realizovatelný... mám totiž BMV 712 a tam je NC a NO přepínací kontakt který mi řídí spínání napětí do vytěžovače..
Možná až přijde zima vyzkoušim... zatím jsem ale soběstačný a každý den nabit na 100 procent...
Zdraví vítek
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Axpert

Příspěvek od xmasin »

Tak mě napadlo nezkoušel někdo paralelní provoz Axpertů konkrétně Kinga s tím, že vstupy do Axpertů byly na různých fázích a výstupy do jedné? Pokud by to fungovalo, tak by tak šel udělat systém s kapacitou 15kW do jedné fáze při 3F přípojce z DS a jističem 25A.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Axpert

Příspěvek od willcz »

Vzhledem k tomu že měnič se snaží být sfázovaný se vstupem pro případ přetížení, tak nevím nevím ...
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm
Reputace: 14

Re: Axpert

Příspěvek od peater »

xmasin píše:Tak mě napadlo nezkoušel někdo paralelní provoz Axpertů konkrétně Kinga s tím, že vstupy do Axpertů byly na různých fázích a výstupy do jedné? Pokud by to fungovalo, tak by tak šel udělat systém s kapacitou 15kW do jedné fáze při 3F přípojce z DS a jističem 25A.
No, já dva Kingy používám pro každou fázi zvlášť. Jak vstup tak výstup. Taky jsem o tom uvažoval, ale strach mě to nedovolil. :D
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Axpert

Příspěvek od josse »

To se musí udělat pomocí DC vazby, žádný takový měnič nemá DC bus vyvedenou ven. Musí se použít externí zdroj 48V a pak měniče nepřifázovat.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert

Příspěvek od lzahradil »

Nemáte někdo vypozorováno jak je nastaveno fungování operační logiky u MK v případě že je zvoleno AUTo? Menu 10. Předpokládám že si měnič sám volí zda používá ECO/Bypass nebo ONLine.
V případě online totiž dobíjí. V případě eco baterku z AC nedobiji. A v módu AUTo se mi zdá že asi zůstává stále v online a do ECO se nepřepne.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Reputace: 3
Lokalita: Bratislava

Re: Axpert

Příspěvek od fatter »

Ahojte,dufam ze otazka nebude mimo misu..da sa Axpert pouzit ako klasicka nabijacka, normalne zo siete? Zimu by som vyuzil na uplne nabitie aku, ale neviem akym "prikazom" by som jej to zadal
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Ano da das rezim sub a bude ti axpert dobijet baterii a kdyz budes mit dost ze solaru tak ten ma prioritu na dodavku do spotrebicu... Solar utility battery....
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

fatter píše:Ahojte,dufam ze otazka nebude mimo misu..da sa Axpert pouzit ako klasicka nabijacka, normalne zo siete? Zimu by som vyuzil na uplne nabitie aku, ale neviem akym "prikazom" by som jej to zadal
Jaký konkrétně měnič máš každý to má trošku jinak pokud jde o fungování v daných režimech
glxs2
Příspěvky: 21
Registrován: pon úno 18, 2019 12:32 pm
Reputace: 4

Re: Axpert

Příspěvek od glxs2 »

lzahradil píše:Nemáte někdo vypozorováno jak je nastaveno fungování operační logiky u MK v případě že je zvoleno AUTo? Menu 10. Předpokládám že si měnič sám volí zda používá ECO/Bypass nebo ONLine.
V případě online totiž dobíjí. V případě eco baterku z AC nedobiji. A v módu AUTo se mi zdá že asi zůstává stále v online a do ECO se nepřepne.
Ak mam v nastaveni Axperta "Bypas function = Enabled" a "Operation Logic = Automatically (AUT)", tak pri vypnuti vypinaca zostava Axpert zapnuty v mode ECO to znamena ze prepoji DS na vystup a z baterky si zial stale taha energiu na vlastnu spotrebu menica, takze ich stale vybija. Ak Tlacitko "On/Off" zapnem, tak prepne znova do online a zacne dobijat baterie min. 2A. co je zas zbytocnych 2kwh/de z DS.
Zatial som neprisiel na to ako tento menic nastavit na zimny rezim.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

čau přečti si moje vlakno třeba tam na něco narazíš... zatím jedu plně ostrov v SBU takže ja jsem pořád nehledal zimní provoz... na zimu bych asi dal SUB a nabijení baterek na 2A a hotovo...
na plný ostrov musíš mít vhodné komponenty a ne jako já :D
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Axpert

Příspěvek od fugas »

Ahoj.
Nastavil jsem prostě UTI.Zimní provoz AC ze sítě s možností UPS v případě výpadku.Přes den se od sítě odpíná a DC spotřebiče, což je v mém případě stálých cca 100W jedou z panelů, plus případné přebytky-DC bojler, pokud je hodně slunečno.Když napětí baterek nespadne pod stanovenou mez, tak nabíječka Axpertu v noci udržuje 27,2V.Pokud je málo světla a baterky se vybijí pod stanovenou mez, tak je Axpert po setmění nabije a pak opět udržuje 27,2V.Jako zimní provoz to vidím jako nejmenší zlo.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Axpert

Příspěvek od mobilik »

Ako sa axpert v režime UTI odpina od DS? Veď vtedy ide v kuse na DS, ci?

Alebo odpina DS externe?
Čo bolo bolo, bude len horšie...

Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek