Axpert

Měniče Axpert
Zamčeno
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Vitek píše:Chlapi tohle jsem probiral ve vitove chatrci zrejme jsem byl jeden z prvnich kdo na to prisel. Teoreticky staci zmenit cas a nebo jiste nastaveni. Mam tam ted jakesi nastaveni kdy to opravdu ze site pri preklopeni realneho casu nedobiji ani 2 A. Pokud chcete muzu Vam poslat moje nastaveni a muzete zkouset


Zdravi Vita...
Novejsi formware uz existuje ale nevim zda je siritelnym ja mam menic od fve mp a tady jsme domluveni ze mi udela softwareupgrade az se ks me dostane jelikoz pry jak to je v zaruce tak do toho ja nesmim hrabat... A to znamena i fw ipgrade. Pan z fvemp mi rikal ze je to jiz vyresene a ze menice poslouchaji na ten zakaz nabijeni v novem fv coz by mel byt 71.80
Zdravim vsechny Vita
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: Axpert

Příspěvek od petrd »

jenom me napadlo .. a mate vsichni tady ty svy Axperty hlaseny na CEZU / EONU / PRE ? jako mikrozdroje ?...

v podstate se nutnost prihlasit tyka i UPS s FV dobijenim jestli to chapu dobre.

https://bit.ly/2ONVcij

bohuzel me osobne panely delaji strisku na elektromer :) , takze pokud by si jich CEZak nevsiml byla by to opravdu ukazkova idiocie ...
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: Axpert

Příspěvek od petrd »

odpovím si sám, už jsem to našel,ale třeba někdo další neví ..:

Pokud jste nezískali souhlasné stanovisko od vaší lokální distribuční společnosti je možné provozovat HFVE jako UPS (záložní zdroj), laicky řečeno jako spotřebič.

Zde je ale nezbytně nutné, aby hybridní měniče měly označení CE, prohlášení o shodě s normou ČSN EN 61000-3-2/3

asi to CE budu muset zkontrolovat...
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od unicast »

Já to zase chápu tak, že musíš přihlásit zařízení, které je zdrojem z pohledu sítě, tj. do sítě distributora může dodávat energii. Axpert nebo UPS je podle mne spotřebič, úplně stejně, jako třeba trafo s USB výstupem, dobíjející powerbanku.
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: Axpert

Příspěvek od petrd »

unicast píše:Já to zase chápu tak, že musíš přihlásit zařízení, které je zdrojem z pohledu sítě, tj. do sítě distributora může dodávat energii. Axpert nebo UPS je podle mne spotřebič, úplně stejně, jako třeba trafo s USB výstupem, dobíjející powerbanku.
No a právě podle všeho tady nejde o to co si myslíme, ale o to jestli dovozce dodá "CE prohlášení" (podle mého posl. výzkumu teda).

A protože CE stojí kolem třeba 100tis (to hádám, v práci jsme nechali dělat CE na jeden náš nový elektro výrobek a nějak tak to +-bylo) je možné že to každá low cost UPS zálohovaná panely mít nebude a úředník distributora když uvidí soláry na střeše málo na elektroměru vás může s vidinou nějaké prémie za odhalení "netechnické ztráty napadnout." Teoreticky.

Nevíte jestli to třeba ostrovni-elektarny dávají ?
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

V tvem baraku nema kdo co delat. Elektromerem to konci a to dokonce v soukromem rozvadeci. Takze svinskym krokem vyhnat popr. pri telefonovani na 112 zacit volat o pomoc, at nikomu neublizuje, ze se budes branit adekvatnimi kroky a to i fyzickym a mechanickym násilím :yes:
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od unicast »

petrd píše:A protože CE stojí kolem třeba 100tis (to hádám, v práci jsme nechali dělat CE na jeden náš nový elektro výrobek a nějak tak to +-bylo) je možné že to každá low cost UPS zálohovaná panely mít nebude a úředník distributora když uvidí soláry na střeše málo na elektroměru vás může s vidinou nějaké prémie za odhalení "netechnické ztráty napadnout." Teoreticky.

Nevíte jestli to třeba ostrovni-elektarny dávají ?
Nemá šanci. Jednak obydlí je ve smyslu ustanovení čl. 12 LZPS nedotknutelné a pracovník distributora není zákonem zmocněným orgánem veřejné moci. Pokud někdo krade proud, musejí ten neměřený přívod nejdříve najít a to někde na svém kabelu, tam samozřejmě mohou hledat, jak uznají za vhodné, pak musejí podat trestní oznámení a teprve pak může přijít policie, opakuji, policie a s ní třeba přizvaný soudní znalec, ale rozhodně nikoli distributor, který je v dané věci stranou sporu a má na věci ekonomický zájem. Tohle jsou natolik zjevné a jasné věci, že žádný jiný postup nemá při případném soudním řízení, ať už trestním nebo civilním, šanci.

U plně ostrovní elektrárny je možné řešit dvě věci:

1. elektromagnetickou kompatibilitu -- zjednodušeně řečeno, aby střídač nevysílal do éteru "rádio 50 Hz" (nebo třeba 2000 Hz, to je jedno) nějakým nepřijatelně velkým výkonem. Ale to je i v tvém zájmu, protože vyzářený výkon pro tebe představuje ztráty.
2. elektrickou a mechanickou bezpečnost provedení, tedy zda to nepředstavuje hrozbu pro své okolí. Distributor s tím nesouvisí vůbec nijak a v žádném případě ho to neopravňuje vstupovat do obydlí.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Axpert

Příspěvek od xmasin »

Osobně mám měnič Axpert King 5kW přihlášený jako online UPS. Ono ne vždy stačí CE. V případě, že výkon odebíraný na fázi je vyšší než limit uvedený v PPDS příloha 6 sekce 4.1 tak se musí připojení ohlásit provozovateli DS. Třeba výkonový usměrňovač (což defakto online UPS je) by se měl hlásit od výkonu 1.3kW při zapojení L-N.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od kodl69 »

Výkonový usměrňovač hlásit? Nechápu. Tak to teda ilegálně používám invertorovou svářečku. A mikrovlnku s příkonem 1600W. A co kdybych si koupil herní PC s nějakým extra zdrojem? Všechny kriminalizovat.
A pak to v případě potřeby použít. Hnus.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od jahodovák »

Když jsem dělal smlouvu s čezem,to bylo hodně dávno tak jsem nahlásil tolik spotřebičů,že by mi na to nestacilo i 5 krát silnější měnič,takže mám rezervováno 3 krát 25 ampér a pokud najdou tu smlouvu tak nemají šanci...třeba byla nahlášena rotační svářečka triodyn která má příkon 3 krát 21 ampér,nemyslím si,že mám doma nějaký jiný spotřebič s větším odběrem...navíc platím si přípoj a ten nelze překročit takže mi to nedává smysl,nebo snad ten jistič platím jen tak a nemohu ho plně využít....prostě jsem nahlásil o mnoho víc a snad mám pokoj...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Axpert

Příspěvek od xmasin »

kodl69 píše:Výkonový usměrňovač hlásit? Nechápu. Tak to teda ilegálně používám invertorovou svářečku. A mikrovlnku s příkonem 1600W. A co kdybych si koupil herní PC s nějakým extra zdrojem? Všechny kriminalizovat.
A pak to v případě potřeby použít. Hnus.
Mikrovlnka má CE a proud do 16A/fázi, takže ta se nepočítá a pro svářečku platí limit 2kVA.
Je dobré si projít tu přílohu 6 PPDS sekce 4.1 a dál, tam je přesně specifikováno od jakého výkonu je třeba provozovateli DS nahlásit daný spotřebič.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Axpert

Příspěvek od xmasin »

jahodovák píše:Když jsem dělal smlouvu s čezem,to bylo hodně dávno tak jsem nahlásil tolik spotřebičů,že by mi na to nestacilo i 5 krát silnější měnič,takže mám rezervováno 3 krát 25 ampér a pokud najdou tu smlouvu tak nemají šanci...třeba byla nahlášena rotační svářečka triodyn která má příkon 3 krát 21 ampér,nemyslím si,že mám doma nějaký jiný spotřebič s větším odběrem...navíc platím si přípoj a ten nelze překročit takže mi to nedává smysl,nebo snad ten jistič platím jen tak a nemohu ho plně využít....prostě jsem nahlásil o mnoho víc a snad mám pokoj...
U specifických spotřebičů nejde ani tak o jejich příkon, ale o vliv na síť. Typicky motory, výkonová elektronika, nabíjení elektromobilu atd.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Vliv na síť usměrňovačem? usč je cosFí 1 takže z hlediska zatížení uplně supr. otázka je jak to funguje uvnitř resp on muže ze sinusovky vodřezávat jen co chce a to už nebude tak supr ale na to tam jsou filtry na harmonicé ve svářečkách. Neblbněte..... vliv na síť je nesymetrie to jasně.. to rádi distributoři... ale stejně tak i kdybys měl celý barák napojen jednofázově a 3f přívod tak jim je do toho leda prd a nemužou ti přikazovat to "rozházet do symetrie" … o to se snaží projektant při návrhu.

jinak 1f invertory svářečky uplně běžně maj 160A a při 20V oblouku to máte krásných 3,2 kW a taky pěkných 14A …
zdraví V.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert

Příspěvek od lzahradil »

Vitek píše:Chlapi tohle jsem probiral ve vitove chatrci zrejme jsem byl jeden z prvnich kdo na to prisel. Teoreticky staci zmenit cas a nebo jiste nastaveni. Mam tam ted jakesi nastaveni kdy to opravdu ze site pri preklopeni realneho casu nedobiji ani 2 A. Pokud chcete muzu Vam poslat moje nastaveni a muzete zkouset


Zdravi Vita...
Dotazoval jsem se teda primo MPPSolaru ohledne neustaleho nabijeni. Pokud MK nekdo premluvil, necht napise JAK protoze doslovna odpoved v originale je zde..


Hello Sir

It is normal. The operation of MK inverter is different from our other off-grid inverters. While program 16 is set as "UDC" (utility charging disabled), the inverter will still provide a minimum charging current of no more than 2A max from either PV or grid sources to charge battery. It is a protection mechanism to avoid excessive battery discharging due to system consumption over night or when under low temperature which may cause battery damage or reduce the battery life. The minimum charging current is a special hidden setting unrelated to program 11(max AC charging current). If the battery is discharging faster than the minimum charging, the unit will then apply setting in program 11 to "normally" charge the battery.

I hope it helps you.

Thank you.

Best regards,
Andy Y. ¦ Support Team, MPP Solar Inc.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Ahoj izahradil neznam tve jmeno tak zkus zmenit typ baterky z olova na use radek 05 pak nekdo referujte me to s timhle nastavenim funguje bez nocniho dobijeni
01 sbu
02 60A
05 use
06 lte
07 tte
09 50
10 onl
11 uti 10
12 46
13 54
16 slb udc
18 bof
19 tep
20 lon
22 aof
23 bye
25 fen
26 cu 57.0
27 flu 54.4
28 sig
29 cou 45.0
32 aut
33 een
34 eu 59.0
35 60
36 120
37 30d
39 ads
40 ntt
93 ntt
94 60
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert

Příspěvek od lzahradil »

Vitek píše:Ahoj izahradil neznam tve jmeno tak zkus zmenit typ baterky z olova na use radek 05 pak nekdo referujte me to s timhle nastavenim funguje bez nocniho dobijeni
94 60
Samozřejmě že tam mám USE. Bez toho nenastavim vlastní nabíjecí napětí.
Napadá mi snad jediná varianta kdy by ti to nemuselo spustit dobíjení ze sítě. Máš např panely instalované někde blízko pouličního osvětlení a v noci teda nedojde k vypnutí PV dobíjení ačkoliv to z těch panelů nic nedává..
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Ahoj ne, panely jsou spíš v absolutní tmě mrkni do trendů, i kontrolka a relé v axpertu po setmění cvakne a měnič pípne když je nastaven beep on....
Takže zde to není
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Pak mě napadá ještě jedna varianta ale to nemám ověřeno.... třeba závisí na stavu vybití. vim že axpert neumí správně zjistit kolik je SOC, proto mám BMV napojený do ICC,
můžeš ověřit že sítové nabíjení probíhá po dobu 1 hodiny a 2A?
Dáš mi do PM link na tvůj ICC system že bych mrknul do tvých trendu? zda se to chovalo podobně?
jinak vim že ekvalizace s tim nemá nic společného... to jsem zkoušel ze začátku..
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert

Příspěvek od lzahradil »

Tak píšu znovu. Zastihla mě nemoc tohohle fóra a to ztráta rozepsaného při příchozí PM...

Nabíjení začne hned po odepnutí panelů. Žádný čas na to vliv nemá.
ICC nemám a ani nechci. Nepotřebuju aby mi někdo nebo něco prenastavovalo systém. Mám vlastní řešení a tak nad tím mám plnou kontrolu a vím že mi to nezmění nic co nechci.

Na první pohled vidím rozdíl v nastavení logiky pod menu 10.
Ve výsledku jsem nechal na auto protože ostatní volby měli mouchy ale už nevím jaké.
Já to svalně až budu doma namackam stejně a uvidíme.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

Mne mk dodržuje nastavení a to že nenabiji v režimu sbu to že to někomu jede hodinu po půlnoci sem zatím nekontroloval. Pokud je v režimu sub nabíjí permanentně a to když svítí slunce

Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek