Gridfree menič novinka

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od Killingman »

Zdravím všechny, jelikož jsem nováček a nechci zakládat nová témata tak to zkusím tady, nicméně jsem něco málo již načetl - tudíž o co mi jde:
Snížení útraty za elektřinu při odběru akvária s odběrem cca 0.5MW za měsíc. Nechci řešit a ani nemusím akumulaci, 500W světla mi svítí od 9-21hod, čerpadla 200W mi jedou 24/7, stejně tak další věci ve filtraci /dalších 200W). Na stejné fázi mám celý obývák, takže nějaký zařízení ve standby, router, notebook atd.
Je můj předpoklad ideálního snížení Gridfree 1KW s cca 4mi panely 270Wp? Kolik to je schopno reálně-průměrně vyrobit denně?

Moc díky
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od rva »

Ahoj, v zimě to nevyrobí (skoro) nic a jindy dle počasí. 1 kW v panelech, které jsou umístěny optimálně, vyrobí za rok asi 800 kWh. No a v průběhu dne ráno skoro nic, v poledne maximum a večer skoro nic. Takže jesti máš možnost rozhodit panely JV + JZ, bude to v průběhu dne lepší. Místo normálního gridfree můžeš zvážit (tady se to taky probíralo) gridfree s limiterem (jsou verze 1 a 2 kW) a dát třeba 8, nebo 12 panelů. Pak to bude něco dávat i když bude pod mrakem a naopak - když bude plné slunce, tak s limiterem odebere měnič jen tolik, abys nedodával do sítě. Vše je o penězích.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od Jardat »

Ten Gridfree měníč má zásadní nevýhodu, nemá žádný datový výstup. Takže skoro nepoužitelná novinka.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od rva »

To taková baterie taky žádný datový výstup nemá a používáme ji skoro všichni.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od ota »

Taky si říkám k čemu datový výstup.
Mě osobně by koukání do tabulek a grafů akorát bralo čas.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vla »

Nechci dělat chytrého, ale podle mě vzhledem k časům zapnutí jednotlivých spotřebičů, se bez baterky neobejdeš. Začal bych regulátorem na 100 V, nebo 150 V , to ti umožní používat monopanely po 2,nebo 3 kusech ve stringu. (mono, nebo poly), proudy dle případného plánovaného rozšiřování (nešel bych pod 30A) a pak s tím do baterky na 24 V a přes měnič na spotřebiče. 24 V proto, že umožní maximální využití regulátoru. Baterky budou asi cenově problém, ale pokud ušetříš na panelech zvládne nové zaplavené olovo, případně by se určitě podařilo sehnat starší Li-cokoliv, počítám na ně cca 8000 Kč, což je cena dvou panelů. Vím, že si myslíš, že baterie pro svůj provoz nepotřebuješ, ale to je zásadní omyl. Nevím jaká máš světla, ale chce to i pokusit se optimalizovat spotřebu, takže pokud nemáš ledky, je čas.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od rottenkiwi »

Treba si uvedomiť, že on-grid systém funguje OK, len keď je jasno. Keď sú mraky, tak účinnosť klesá.
Tu je graf výkonnosti 2040 Wp na trackeroch, takže vyrábajú teraz od 5:30 do 19:20.
Ak dáte panely len na JUH, tak budete mať úzke hrby, nie široké, ako sú na grafe.
Přílohy
pocasie_07-2017.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od ota »

Ano a proto je třeba do systému vložit úložiště aby se energie akumulovala na dobu kdy je potřeba.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od PapoS »

Aj vtedy, ked nie je realna finacna navratnost baterie ?
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od ota »

Podle mě je reálná návratnost baterie. Díky velkému pracovnímu rozsahu by bylo možné použít levné NiCd připojené "na hulváta" bez regulátoru na panely a minimální napětí aby se zabránilo podbití se nastaví na GTI.
Můj systém bude běhat s LiFePO4 z druhé ruky a i tak se bude za čas rentovat.
Bez úložiště jde o využití náhodné shody odběru energie a slunečního svitu, tedy nic moc.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vla »

Když si dáš špatné zadání nemůže ti vyjít správný výsledek. Pokud kolega chce provozovat bez baterií s nároky jaké má, tak si může koupit třeba 50 panelů, aby mu po většinu doby pokryly potřebnou spotřebu a taky po většinu doby měly obrovské nevyužité přebytky, nebo baterie a několik málo panelů, nebo od systému upustit, protože se mu nevyplatí a nechce část nákladů přesunout do oblasti zábava, která zpravidla taky něco stojí a jsou to náklady nevratné. A ohledně baterek, dost často se zde nabízejí prakticky za cenu šrotu, takže ztráty lze takto minimalizovat. Pro mě osobně byl přínos i v tom, že jsem se spoustu věcí naučil. Další přínos pro mě je, že v době kdy mám peníze postavím systém, který mi v důchodu a omezených příjmech sníží životní náklady. Pokud mi panely vydrží 20 let, tak už mě jejich další osud a asi ani můj opravdu trápit nebudou.
Nemám rád tenhle stát.
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od Killingman »

Děkuji moc za odpovědi - nicméně:
Jde mi opravu o snížení spotřeby na fázi u akvária. Mám tu 2x25A jističe a se spotřebou jsem skutečně kolem 1MW/měsíc. Než řešit za statisíce 3 fázovou akumulaci a solární elektrárnu na baráku, jsem přesvědčen o tom, že mi skutečně bude stačit pokrýt spotřebu mezi 09-21 hod, kdy mi svítí 600W-800W v LED světlech + filtrace a další systémy, nehledě na nároky na prostor na baterie, jejich údržbu a výměnu.
Možnost umístit panely mám prakticky ve všech směrech, dům je čtvercový bungalov v orientaci S-J-V-Z.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

Ak ste chceli povedať, že máte spotrebu 1 MWh za mesiac, potom pre priemerný denný zisk v lete 33 kWh by ste potrebovali asi 8 kWp v paneloch ( 32 kusov ). A bolo by málo dní, kedy by ste mali dostatok energie z priameho svitu po dobu 12 hodín. Nevyhnutne by ste potrebovali určitú kapacitu v batériach. Je to na projekt a je to o veľkých peniazoch...... Projekt by Vám asi povedal, že za súmraku a v noci je lepšie prepnúť na DS.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od gupa »

FVE energie je nejdražší energie pod Sluncem. Vzhledem k pořizovací ceně, ceně instalací, ceně údržby atd. bych volil rozumnou cestu bedlivého sledování cen el. energie v porovnávačích cen na internetu a pravidelně podle smlouvy za energii bombardoval telefonáty obchodníka, proč musím platit víc když konkurence je levnější. V tomto směru se může ušetřit více než si někdo může myslet.

Nějaký string a nafázovaný gridfree při takové nepřetržité spotřebě klidně i bez baterií. To by mohlo být cca okolo 100tKč když by to dělal někdo kdo to umí a bylo co kčemu. A cca za 10 - 20 let se to vrátí. Když by šlo o bateriový poloostrov nebo hybrid, tak to je řádově asi čtyřikrát dražší a návratnost je spíš delší než 15 let když se nic nepodělá a neshoří. Což bývá problém, stejně tak i u levných gridfree.

Ideální by byla pro takový byznys lokalita s vodní elektrárnou. Něco jak když chov prasat vedle vývařoven a kuchyní, nebo chov lišek vedle jatek atp.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vla »

V tom případě bych si změřil minimální příkon příkon sestavy během dne a podle toho bych nadimenzoval toto: https://www.i4wifi.cz/Mikroinvertory-Gr ... -500W.html, bude to dotovat síť a zároveň nebudou přetoky. Nějaká úspora bude a zároveň začnou přibývat zkušenosti, které ukáží jak postupovat dál.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od fugas »

vla píše:V tom případě bych si změřil minimální příkon příkon sestavy během dne a podle toho bych nadimenzoval toto: https://www.i4wifi.cz/Mikroinvertory-Gr ... -500W.html, bude to dotovat síť a zároveň nebudou přetoky. Nějaká úspora bude a zároveň začnou přibývat zkušenosti, které ukáží jak postupovat dál.
Souhlas.Pro takové využití je to jednoznačně nejsnažší a nejlevnější cesta.Dvě tyto sestavy.Strop výroby slunce 1kW.V obobí květen-září to s trochou dobré vůle pokryje v průměru polovinu a více spotřeby ,bez obav že něco přeteče do sítě.Od listopadu do března to tam bude spíš na okrasu.Ale bez další nutné automatizace.Další rozšiřování přes hranu příkonu ze sítě by vyžadovalo hlídání přetoků a výnos by asi za ty komplikace a riziko přetoků nestál.V létě nutnost hlídání přetoků ,spojená s případnou nepříjemnou pokutou a v zimě je jedno ,jestli to dodá 500Wh nebo 700Wh za den.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
gupa píše:FVE energie je nejdražší energie pod Sluncem. Vzhledem k pořizovací ceně, ceně instalací, ceně údržby atd.
to mě zvedlo z židle :shock: ... který zdroje el. sou podle Tebe levnější než FVE ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vla »

když budeš porovnávat na zcela stejných podmínkách tak je to tak. Ukaž mi solární elektrárnu, která ti dodá energii v zimě v léte pod mrakem atd., zkus si ji nacenit a budeš na reálné ceně FV elektřiny. Jinak si z toho do svých výpočtů bereš jen to co se ti hodí a je levné. Pokud to nefunguje jako funkční celek nemůžeš relevantně spočítat náklady.
Nemám rád tenhle stát.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od solárník »

Z mé praktické zkušenosti 1,5 kWp na JJZ, ideálně využité bez přebytků, mají roční výnos až cca 8000,- Kč (porovnáno s jednotarifem, v porovnání s dvoutarifem to bude méně. Například letos je to od začátku roku do dneška 3700,- Kč). Podle toho lze celkem slušně vypočítat návratnost.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vla »

A zvládáš to ideálně bez přebytků? A počítáš do nákladů i to, že si musíš platit zálohu v podobě připojení k veřejné síti? Já např. přes léto neodeberu ze společné teplé vody ani litr, jenže stejně za to, že jsem připojen zaplatím cca 3500 kč. Takže to je třeba od té úspory odečíst, abych byl v reálné úspoře. U elektřiny je to obecně stejné od teoretické úspory třeba odečíst cenu za zálohování, kterou prostě platit musíme, pokud zůstáváme připojeni, abychom v solární nouzi mohli cucnout ze sítě..
Nemám rád tenhle stát.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek