Gridfree menič novinka

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
Killingman píše:Děkuji moc za odpovědi - nicméně:
Jde mi opravu o snížení spotřeby na fázi u akvária. Mám tu 2x25A jističe a se spotřebou jsem skutečně kolem 1MW/měsíc. Než řešit za statisíce 3 fázovou akumulaci a solární elektrárnu na baráku, jsem přesvědčen o tom, že mi skutečně bude stačit pokrýt spotřebu mezi 09-21 hod, kdy mi svítí 600W-800W v LED světlech + filtrace a další systémy, nehledě na nároky na prostor na baterie, jejich údržbu a výměnu.
Možnost umístit panely mám prakticky ve všech směrech, dům je čtvercový bungalov v orientaci S-J-V-Z.
nemám osobní zkušenost se zde diskutovaným GTI s limiterem , ale řekl bych že pro popsanou spotřebu b byl to nejlepší :yes: . Rozhodně bych neriskoval s GTI-čkem bez limiteru .
Vzhledem k rovnoměrnosti a trvání spotřeby mě napadlo dát polovinu panelů na východ a druhou polovinu a západ , popřípadně posílit přidáním ::pv:: reálně slabší stranu :idea: . *batt* by umožnili větší pokrytí spotřeby v průběhu dne , ale jak napsali rychlejší , značně by pořizovací náklady - proto by bylo vhodnější "rozházet" ::pv:: a tím docílit délšího a plošího velblouda :D .

Edit : nebyla tu zmíňka o případném požadavku záložní funkci při případném výpadku el. z DS :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

Tak jest !
Musi byt nejake optimum v kapacite baterii, ktore vzhladom na prepanelovanie zhodnoti investiciu tak, ze nezahodi prebytky. Pre jednotlive druhy baterii a ich dosiahnutelnu cenu navrhnut a pocitat, pocitat, pocitat.

Tiez nie je na zahodenie zhodnotit system tym, ze vyrobi z prebytkov TUV pre domacnost. Takze dalsia zasadna otazka pre projektovanie - kolko prepanelovat ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

Abrams, v prvom momente by som suhlasil s roztiahnutim panelov na V + Z. Dokonca si myslim, ze by pre leto ( dnesne dni ) to bolo dostatocne riesenie. Smerom k zime by panely museli byt natacane k juhu, aby vyhoveli okamzitej spotrebe. Pretoze nechceme investovat vela a zbytocne, ziadne trackery budovat nebudeme. Zistujeme teda, ze uz roztahovanim velblouda vyhadzujeme peniaze ( s kazdym panelom aj za GTI ).
GTI pre dane pouzitie je najvacsia haluz, aka sa tu na fore objavila. S polutovanim sa zahodili vyhody akumulacie zachytenej energie, ktoru standardny system s bateriami ponuka.
Forum by sa nemalo podielat na podpore zleho riesenia a pritakavat poziadavke tazatela. Mohlo by snad aj presviedcat.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
vlkazajac píše:Abrams, v prvom momente by som suhlasil s roztiahnutim panelov na V + Z. Dokonca si myslim, ze by pre leto ( dnesne dni ) to bolo dostatocne riesenie. Smerom k zime by panely museli byt natacane k juhu, aby vyhoveli okamzitej spotrebe. Pretoze nechceme investovat vela a zbytocne, ziadne trackery budovat nebudeme. Zistujeme teda, ze uz roztahovanim velblouda vyhadzujeme peniaze ( s kazdym panelom aj za GTI ).
GTI pre dane pouzitie je najvacsia haluz, aka sa tu na fore objavila. S polutovanim sa zahodili vyhody akumulacie zachytenej energie, ktoru standardny system s bateriami ponuka.
Forum by sa nemalo podielat na podpore zleho riesenia a pritakavat poziadavke tazatela. Mohlo by snad aj presviedcat.
Slovensky moc neumím , ale vážně píšeš o přemlouvání zájemce o úspory el. (tazatele) ? :shock: .
Za druhé , tazatel má stabilní spotřebu převážně za dne - přímé upotřebení el. z ::pv:: je mnohem efektivnější než mnohých nás - přes den v práci a cvakání vypínačů až v podvečer - to se bez *batt* neobejde .
Zatřetí , každý začátek s ::pv:: časem vede k rozšiřování dle nabitých zkušeností a potenciálu místa :mrgreen: . Kolik lidí začalo s Oplockým a dnes už mají komplexní FVE systémy :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od fugas »

Já sám ostrovník chápu myšlenku.Ale podle výše napsaných příspěvků tazatele má odběr přes den cca 1,4kW a v noci o něco méně než polovinu.Navíc uvádí že primárním důvodem k myšlence na fotovoltaiku je snížení spotřeby.Takže nepředpokládám, že by chtěl abychom mu vyprojektovali temelín za čtvrt milionu a víc.Pokud by ryby opravdu byly tolik náchylné na okamžitou ztrátu osvětlení, nebo dočasnou ztrátu vzduchování, řešil bych to menší baterií a generátorem s automatickým startem.Pokud je i v noci stálý odběr 600W, pak by to chtělo minimálně 48V/200Ah.To je poměrně dosti nákladná UPS pro případ, že dvakrát nebo třikrát do roka na půl hodiny vypnou proud.Ostrovní provoz by vyžadoval cyklování na úroveň 40% kapacity.A to samozřejmě mluvíme o Lithiu.NiCd nebo olova by na takový stálý odběr musela být plná stodola.Pak je tu třeba opravdu výkonný a spolehlivý měnič a prostě celou elektrárnu.Pro koho to není koníček, ten nikdy takovou investici nepodnikne.A to pominu že zdaleka ne vždycky bude přes den dost energie, aby se to na noc vůbec nabilo a nemusela to dotovat síť i se ztrátami v přeměně a akumulaci.
GTI by v tomto případě snížila spotřebu ze sítě, měla by reálnou návratnost a instalaci udělají dva chlapi za sobotu.Přetoky nehrozí, vzhledem k velkému stálému odběru.Samozřejmě posichrovat proudovým relé a výstup připojit za vypínač spotřebičů.Do toho by možná šel i laik, kterého fotovoltaika jako taková ani moc nezajímá.Nic neprojektuje a nic nepředělává.Prostě mu ze střechy vede kabel.Na světě by přibyly čtyři panely a vše tak nějak k obecné spokojenosti.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

“ Jde mi opravu o snížení spotřeby na fázi u akvária. Mám tu 2x25A jističe a se spotřebou jsem skutečně kolem 1MW/měsíc. Než řešit za statisíce 3 fázovou akumulaci a solární elektrárnu na baráku, jsem přesvědčen o tom, že mi skutečně bude stačit pokrýt spotřebu mezi 09-21 hod, kdy mi svítí 600W-800W v LED světlech + filtrace a další systémy, nehledě na nároky na prostor na baterie, jejich údržbu a výměnu. “

1/ Áno, treba sa pokúsiť o vysvetlenie toho, ako FV pracuje a o okolnostiach. Nepochybujem, že každý sa o to pokúša v dobrej vôli. Prehovárať = přemlouvat –prečo nie ?
2/ Medzi 9 – 21 hodinou žiadne GTI monštrum neuspokojí predpoklad tazateľa, jedine systém s akumuláciou. Nanajvýš tak uprostred leta medzi 10-16 hod s cca 2500 Wp a to len pri dobrom počasí.
Druhou krajnosťou je zima, kedy sa len výnimočne dá počítať s pokrytím medzi 11-15 hod ( stále LEČ ).
Keďže denná spotreba v zime i v lete je 33 kWh, aký zmysel má hovoriť o pokrývaní potrieb s pár panelmi a zázračným GTI ?

Minimalistický GTI systém efektívne pokryje špičkové hodiny, ale nestačí na ostatný čas. Logickou potrebou je potom prepanelovanie, ale v tom prípade sa zahadzujú prebytky počas uvedeného časového rámca. Takže tamtá stabilná denná spotreba a efektivita je zrazu parametrom k ničomu, je nerelevantná.

3/ Pravda je, ale škoda každej práce aj peňazí naviac. Pripúšťam rád, že aj môj systém prešiel klasickým vývojom, ale možno by aj celá chalupa vyzerala prívetivejšie, keby som použil hneď ten správny koncept.... Preto hovorím o projekte. Všetko treba napočítať a mať šťastie – moc sa nemýliť.

( Čísla v tomto príspevku sú od stola, sú ilustračné pre zhotoviteľa )


To fugas : Lenže tazatel má na krku 33 kWh a nie 4 panely, z ktorých by nepokryl ani LEDky " on line " cez deň.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od fugas »

fugas píše:Tak pokud lze uvažovat, že 1000Wp udělá ročně 1MWh, pak se investice 25 000Kč majiteli akvárek vrátí za 5-6 let.Pak pokud budou ceny energií stejné-jako že nebudou, 5-6tkč ušetří.Provozní starosti jsou tam nijaké, protože tam v podstatě nic není.To není nejhorší bilance.Tazatel asi nechce ani tolik hrát, jako snížit náklady.
Tak to vidím já.Pokud uvedená čísla souhlasí, platí uvedená návratnost/úspora bez dalších starostí.Pokud GTI vydrží, pak i bez investic.Takže máme reálnou návratnost a následnou úsporu plus snížení uhlíkové stopy, cestou nejmenšího ekonomického a konstrukčního odporu.Bez dotací,bez odávek do sítě a bez nákladné akumulace.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

Tak proti tomu žiadne námietky. Vybrali ste šikovne parametre pod tazateľovou požiadavkou na okamžitý výkon, ale aj hlboko pod jeho predstavami a potrebami. Tam to ekonomicky vychádza.

Systém s vyššími výkonmi, ktorý sa blíži jeho potrebám, vyžaduje iný prístup a viac investovania.

Pravda je na stole.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od fugas »

Řekl bych že každý systém pro konkrétní aplikaci vyžaduje kompromis.Tohle je kompromis se zanedbatelnými riziky přetoků do sítě.Ekonomicky přijatelný s vidinou reálného cíle v návratnosti.Z hlediska složitosti nejednodušší jaký může být.Sám bych to řešil jinak.Ale to bude tím, že jsem více nadšený fotovoltaik než akvarista :D
Laikovi bude trvat rok jen nastudovat a zkušeností dojít k poznání, co vlastně takový systém obsahuje a jak se chová.Nemluvě o tom, že pro tuto konkrétní aplikaci je to už opravdu Temelín.
Nemohu laika přesvědčovat, že vzít 300tKč a tisíce hodin času a vložit je do systému, je pro něj nejlepší volba. když zadání zní něco ušetřit.Takhle ušetří životní prostředí a za pět až šest let snad i nějaké prostředky.Nebo se začne o věc zajímat a přikoupit komponenty a prodat GTI je do budoucna to nejmenší.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od Nicholas »

vlkazajac píše:Lenže tazatel má na krku 33 kWh a nie 4 panely, z ktorých by nepokryl ani LEDky " on line " cez deň.
Spotřeba 9-21 je 900 W = 0,9 kWh za hodinu = celkem v intervalu 10,8 kWh, spotřeba 21-9 je 400 W = 0,4 kWh za hodinu = celkem v intervalu 4,8 kWh. Celkem tedy 15,6 kWh denně, 0,475 MWh měsíčně a 5,7 MWh ročně, ze kterých se chce uspořit.

Vzhledem k trvalému výkonu a rozložení ve dni se lze celkem směle domnívat, že veškerá produkce 1 kWp z panelů bude v domě využita. Dle http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php je roční produkce cca 0.9-1 MWh.

Roční úspora je tedy 17,5%. Bez baterií nebo s bateriemi.
Pokud by se mělo uspořit víc, je potřeba víc panelů a baterie, což investici násobně prodraží, ale úspora nebude násobena stejně. Pokud to není koníček, tak je potřeba důkladně propočítat ekonomickou stránku věci. Můžete dát odhady systémů a jejich úspory, bez toho nemá smysl se hádat :)

Můžem jen závidět Nizozemsku, Dánsku nebo Austrálii jejich net-metering...
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

Čítal som od Killingmana o 1 MWh mesačne, to je pre mňa 33 kWh denne. Svieti 600-800 W LEDiek plus čerpadlá ( filtrácia ) a ďalšie systémy.
15,6 kWh denne je asi polovica.
Ročná úspora bude teda tiež polovičná, snáď 9 %.
S ďalším, čo píšete, súhlasím, predsa sa nehádam. Tvrdím, že treba počítať - projektovať. Len predstava o pokrytí spotreby bola falošná, preto som dal svoj komentár.

Len odhadom a s určitou mierou tolerancie k efektivite systému, možno by bolo prijateľných do 2 kWp s GTI, nech je tá uhlíková stopa predsa len menšia...................( Ona je tam totiž ešte na rovnakej fáze aj domácnosť, časť. )
To by možno aj na jestvujúcej streche nestrašilo.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od fugas »

2kWp by určitě bylo lepších :D Taktéž pravda s dvojnásobně delší návratností pořizovací ceny.Jenže s tím přichází strašák přetoků do sítě.Pak v období největší hojnosti bude systém zahálet v případě GTI, pokud nebude spotřeba přesahovat výrobu.Ale téma je v prvopočátku o Gridfree měniči, novince o které nevím téměř nic.Tedy jak funguje a na kolik by věc prodražila.Pokud zabrání přetokům spolehlivě,tak by dle mého názoru 2kWp bylo stále v toleranci kompromisu.Ale nejlépe pak využívat přebytky do TUV a máme další komponenty a už se staví :D Jak říkám, chápu,zcela chápu :D Ale snažil jsem se najít ten správný kompromis pro tazatele.

EDIT: Tazatel myslím uvedl dva panely 270Wp.Jen já sám jsem už na dvojnásobku a můžeme tedy počítat roční úsporu 10%.Tak znějí čísla, kolik lze zhruba uspořit.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od vlkazajac »

Tak to ja s GTI skúsenosti nemám, vôbec už nie s novinkami. Len dúfam, že nešťastné pretoky nenastanú, to aby čert vzal celé GTI sersamy.
Tá návratnosť by nebola dvojnásobne dlhšia, lebo čas " podvýkonu " ju nenásobí. Myslím tým, že v čase, kým sa nedosiahne z panelov požadovaný výkon ( zhruba 2 x 800 W ), investícia sa zhodnocuje. Znehodnocuje sa až od okamihu, kedy by to dávalo viac a nie je kam.
Myslím teda čas okolo svitania a súmraku a myslím stále aj na vplyv odberu do domácnosti, že hrá do karát efektívnosti.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od fugas »

vlkazajac píše: Tá návratnosť by nebola dvojnásobne dlhšia, lebo čas " podvýkonu " ju nenásobí. Myslím tým, že v čase, kým sa nedosiahne z panelov požadovaný výkon ( zhruba 2 x 800 W ), investícia sa zhodnocuje. Znehodnocuje sa až od okamihu, kedy by to dávalo viac a nie je kam.
Myslím teda čas okolo svitania a súmraku a myslím stále aj na vplyv odberu do domácnosti, že hrá do karát efektívnosti.
Ano, pravda.Hrubý omyl z mojí strany :idea: :oops:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od Killingman »

fugas píše:Tak pokud lze uvažovat, že 1000Wp udělá ročně 1MWh, pak se investice 25 000Kč majiteli akvárek vrátí za 5-6 let.Pak pokud budou ceny energií stejné-jako že nebudou, 5-6tkč ušetří.Provozní starosti jsou tam nijaké, protože tam v podstatě nic není.To není nejhorší bilance.Tazatel asi nechce ani tolik hrát, jako snížit náklady.
Hura ;-)
akvarium mam jen jedno a nejsem chovatel nybrz to mam jen jako konicek - 1200l more. 7xled 120w 09-21hod, 2x 100w cerpadlo a proudove cerpadla 200w + nejaky dalsi 200w balast 24/7. Spotreba 1MW/mesic je celeho domu, sazbu mam D57d. Akumulaci fakt resit nechci, jen snizit naklady a to,tak, aby to bylo ve vyhledu v case zajimave. Uspora po 20ti letech je nesmysl. Uvazoval jsem jen o "par" panelech a 1KW (2KW) gridfree udelatoru...
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od ikovlabs »

Panove -zapominate na to ze se dnes daji pretoky prodat.Ano je potřeba se prihlasit k distrbotorovy o povoleni ale pak se da za 1Mw dostat 550Kc.Je to malo ale je to takovy netmetering - pak ma smysl prepanelovat aby se co nejvíce pokryla spotřeba přes den a noc bude zadotovana aspoň tema 550/Mw.Pak tady mame ještě moznost dotaci az 60000 na ongrid... :twisted:
Baterky jsou pekne -lakave ale pak zacne detailnejsi rozbor a uz tu mame - BMS ,nabijece,menice ,rozvadece,kam umistit ,jak odvětrat ,jak zabezpecit před pozarem...Osobne obdivuji kolegy co tady daji foto svoji elektrarny - udrzba takových systemu je plnouvazkovy konicek - nejen fyzicky ale hlavne logisticky.No a pak to spočítáme a ekonomicky to není nic moc....
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od solárník »

Tak pokud jde o ten konkrétní dotaz pána s rybičkami - já osobně tedy rybičkám světlo v noci vypínám, ať si pospí :) (já osobně ne, samozřejmě 12V automatické spínací hodiny ;)) Tedy v noci asi běží jen nějaký centrál kompresorek na vzduchování, který asi žere 00 nic .

Ad dotace - no já jsem ještě na podmínky (radši) moc nekoukal, ale jak je známo v našich českých končinách - za dotace se musí platit :lol:
Jinými slovy - musí vám to udělat pověřená firma, která si za to řekne tolik, že vás to vyjde dráž, než bez dotací :lol: :lol: (Samozřejmě bych byl rád, kdyby se našla nějaká výjimka v dotačních podmínkách v tomto případě, aby to tak nemuselo být, jak říkám, nečetl jsem, to je jen zkušenost s jinými dotačními programy).

Nu a v neposlední řadě - už dnes probíhají hádky na úřadech - kdo že si to za úředníka dovolil vyjmout malé dodavatele z podnikatelských řad a že to teda né, že to se zruší, že takhle by to teda nešlo. Pokud se tak stane, ztratí to i to málo výhod, co to mělo (když pominu tu cenu 550,- za MWh, která je vskutku symbolická, to dcera prožere za týden za nanuky :lol:)
Naposledy upravil(a) solárník dne pát črc 14, 2017 9:00 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od fugas »

Což on pán světlo taky vypíná.Ale má tam 800W v ledkách.Takové akvárko asi nemáš.Já tam mám asi 11W :D
Na dotace jsem ani nevzpomněl, jelikož to jde mimo mě.A výkup se mi tak nějak rýmuje s výsměch.Nehledě na to, že za nějaký čas bude ševče už máš zaplacené daně na příští rok...Čili s tou zločineckou organizací jménem stát mám raději společného co možná nejméně.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od solárník »

No - pak je situace jasná:
a) v noci to nic nežere, tedy nejsou potřeba baterie, stačí čistý ongrid
b) vzhledem k tomu, že světla žerou stále stejný příkon celý den, není potřeba v nejjednodušší verzi ani nějak řešit přetoky. Prostě se ongrid nadimenzuje na ten stálý odběr a hotovo.
Myslím, že pánovi šlo v prvním přiblížení a takto jednoduchou odpověď a řešení.

Samozřejmě to má nedostatky v podobě zimních zasněžených panelů, které nedávají nic, atd. Ale i tak by to pro něj bylo podstatným přínosem a ušetřilo mu nemalou kačku. Tu zimu by nějak přežil, stejně jako ji přežije teď.

Navíc klasické ongridy 300W z Ebay
a) mají interní limiter výkonu, tedy jdou připojit klidně na 2kW pole a tedy jdou libovolně přepanelovat a stále pojedou svých 300W (umím je vydráždit malou úpravou bez problémů až na 450W/kus)
b) jde jich paralelně naskládat třeba 100 kusů.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Gridfree menič novinka

Příspěvek od ikovlabs »

No tak samozrejme - nanuky jsou dnes drahe,s tim je také potřeba pocitat při FVE :-)
A ano je to samozrejme o srovnani realne nabídky ale ty si dnes muze clovek zadat a porovnat.
Navíc pokud stat bude do toho somrovat lze prebytky prestat prodávat a stat se neviditelnym v siti.....
Jde jen o to ze tech 550 dostanu za skoro 0 nakladu-respektive 1 zadost u distributora a revizi-kolik stoji obstojna baterka s prisluskem - 200-300 Tkc?
Navíc ta udrzba kolem....
SRy jen moje uvaha

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek