Studer informacie

Regulátory Studer
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Studer informacie

Příspěvek od marsal64 »

Děkuji, pánové.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Studer informacie

Příspěvek od beethowen »

Nemáš nastavený max. nabíjecí proud v BSP? Vypadá, že jede nějakým max výkonem, nebo může být už omezováno nabíjení, protože je baterka nabitá. On vždy jeden VT jede normál výkonem a druhý jenom doplňuje zbytek, když už nelze, aby oba jely naplno.
Jsou k tomu další grafy? SOC, Ubat, Ibat, atd.?
Naposledy upravil(a) beethowen dne stř úno 24, 2021 6:21 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Studer informacie

Příspěvek od redcrown »

marsal64 píše:Jojo, já věděl, že se mi to PLC i k Studeru bude hodit..., cooo, redcrown?
No je pořád věřím, že ho nebudu potřebovat:)
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Studer informacie

Příspěvek od beethowen »

redcrown píše:
marsal64 píše:Jojo, já věděl, že se mi to PLC i k Studeru bude hodit..., cooo, redcrown?
No je pořád věřím, že ho nebudu potřebovat:)
To jsem nějak vůbec nikdy neuvažoval, že by to bylo třeba. Jednak to neumím programovat a zatím všechno, co jsem potřeboval, tak jsem v tom Studeru vždy nějak nastavil.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Studer informacie

Příspěvek od redcrown »

Ale však jo, on si marsal64 jenom rád hraje:). Ale jo, kdo na to má hlavu a čas, tak tomu rozumím.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Studer - dva variotracky a dva různé průběhy výroby?

Příspěvek od Martin P »

marsal64 píše:Mám dva identické stringy, každý na jeden Variotrack. Stringy téměř čistě na západ a východ, sklon 16 stupňů, bez zastínění, takže rozdíl ve výkonu, viz obr., mi nedává smysl a působí to na mne buď HW problémem nebo že jsou VT nastaveny každý jinak.

Než vytáhnu scom.exe a začnu zkoumat pojistky, dráty, atd., zeptám se z lenosti tady, jestli se s tímto někdo zkušenější nepotkal resp. jestli to nejde ověřit jednodušeji: když nastavím jánevím 10005 pomoci remote console na portálu, tak to zapíše pro oba Variotracky, které by měly být pak sesynchronizované, ne?

A přečíst hodnoty z jednotlivých Variotracků pomocí remote control na portálu tedy jde nebo to můžu jen pomocí scom ev. PLC apod. posazeného na XCOM nebo přes backup?

Měl jsem původně nabíjení sesynchronizované s XTM, pak jsem to rozpojoval (10037) - nemohlo by to souviset?
U mne se pcm60x chovají hodně podobně. Na měření napětí na jejich displejich je vidět rozdíl naměřeného napětí cca 0,2V. Regulátory, co měří vyšší napětí při dosažení nastavené hranice začnou ubírat a ti s nižším napětím se na ně postupně dotahují. Při udržování napětí primárně táhnou regly s nižším namerenym napětím a ostatní se přidají až po poklesu napětí (jedno jestli je to způsobeno vyšší spotřebou, nebo slabým osvětlením panelů).
U Tebe předpokládám to samé. Regulátor, co měří nižší napětí táhne více a druhý dorovnáva zbytek.

Edit: oprava gramatiky.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1225
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Studer informacie

Příspěvek od Lui »

presne tak sa chovajú 4 studery ako popísal Martin P a tiež sú prepojené komunikačným káblom.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Studer informacie

Příspěvek od redcrown »

tak zkus v době sníženého výkonu nabíječů zapnout silný spotřebič. Uvidíš, jak je rozdělený výkon mezi nabíječe v omezení a jak to dopadne po odšpuntování. Doufám, že to je vidět na RCC pro jednotlivé nabíječe. Já mam zatím jen jeden, tak to nemůžu potvrdit.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Studer informacie

Příspěvek od marsal64 »

Věc je jasná, díky znovu všem, zase trochu dalších zkušeností...

Přesto ještě si dovolím zopakovat doprovodný dotaz: když chci zjistit parametry nastavení jednotlivých variotracků atd., toto tedy nelze přímo z portálu, kde mohu zadat jen skupinové id? Chápu, že to lze přes scom.exe nebo XCOM nebo pomocí backupu do .CSV. Ale přes portál a Remote Control tedy nikoli?
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Studer informacie

Příspěvek od beethowen »

marsal64 píše:Věc je jasná, díky znovu všem, zase trochu dalších zkušeností...

Přesto ještě si dovolím zopakovat doprovodný dotaz: když chci zjistit parametry nastavení jednotlivých variotracků atd., toto tedy nelze přímo z portálu, kde mohu zadat jen skupinové id? Chápu, že to lze přes scom.exe nebo XCOM nebo pomocí backupu do .CSV. Ale přes portál a Remote Control tedy nikoli?
Úplně nechápu, jak to přesně myslíš.
Ale přes portál a remote control můžeš ovládat systém jako by jsi byl u RCC displeje, nebo přímo zadáváním a čtením parametrů, pokud znáš čísla. Pokud jsou Variotracky synchronizované, což předpokládám, tak ty parametry jsou stejné.
Výpis nastavení přes portál neuděláš. respektive uděláš, ale jenom na SD kartu v RCC nebo XCOM.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Studer a overload...

Příspěvek od marsal64 »

Pokud by někdo zkušenější měl čas a chuť, komentář uvítám:

Mám nastaveno spínání transfer relé, pokud SOC je níže než 30% a vypínání, pokud je SOC výše než 80%.
Dále mám nastaveno spínání transfer relé podle výkonu:
1258 Inverter power level 1 activate (AUX 1) Yes
1259 Power level 1 120%
1260 Time delay 0

Ráno v 10:41:58 se tedy vypíná transfer relé a přepíná na baterky.

V 21:48:26 se peče kolem 4kW, do toho se zapíná na stejné fázi varná konvice, což XTM vzdá a transfer relé spíná. Ale nevím bohužel, jestli se to stalo na základě detekce výkonu (1259, 1258) nebo na základě overloadu. Autorestart dioda nebliká.

Protože SOC je někde kolem 50%, po odeznění výkonové špičky v 22:02:49 (parametry 1267 a 1268 nezměněny) se znovu rozepíná transfer relé a všechny tři fáze jedou znovu na baterie.

Funkčnost kolem času overloadu je tedy zachována, v domě nikdo nic nepozoruje, ale vlastně nejsem schopen poznat, jestli to způsobila dobrá funkce detekce přetížení (pak nevím, proč je tam Halted zpráva) nebo zabral až automatický přepínač na výstupu, který za Studerem mám a je řízený právě L1, která se přetížila (ale pak nevím, proč nebliká Autorestart dioda).

Není lepší použít pro požadovanou funkčnost detekce overload a přepnutí na transfer relé 1228 místo 1259+1258?
Přílohy
overload.jpg
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Studer informacie

Příspěvek od DanoP »

Ak je pripojene RCC alebo XCom a povolone logovanie na SD kartu, tak na karte v adresari CSVFILES\LOG su csv subory (stlpce oddelene ciarkou - treba do excelu importovat z textoveho suboru) tak v tych logoch su udaje pominute, vratane parametrov ako Mode, Transfer rele, Aux1, Aux2
Studer_log.PNG
Myslim ze bola k tomu aj "aplikacia" pre Excel Xtender Data Analysis Tool 1.6.40.xlsm, kde sa daju tie csv nacitat a potom to vyzera takto
DataAnalysisTools.PNG
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Studer komunikace - asynchronní nebo synchronní?

Příspěvek od marsal64 »

Když pošlu Studeru přes XCOM příkaz, musím čekat na odezvu (s doporučovaným timeoutem 2s) a až pak poslat další příkaz nebo je možné komunikovat asynchronně?
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Studer informacie

Příspěvek od DanoP »

Záleží ako sa má vyhodnocovať timeout. Ja to robím synchrónne aby som jednoducho odchytil timeout s možnosťou zopakovania príkazu. Skúsenosť mám takú, že príkazy zo skupiny info sú bez timeoutu, na rozdiel od čítania registrov XTM. BSP tiež málokedy hodí timeout. Inak timeout som skrátil, už si nepamätám presne hodnotu , ale určite je niečo okolo 500ms. Pokiaľ nepríde odozva do toho času, už nepríde. Môžem ešte pozrieť do zdrojaku.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Studer informacie

Příspěvek od marsal64 »

Díky, takže zůstanu u synchronního cyklu dotaz-odezva. Čím Ty XCOM ovládáš?
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Studer informacie

Příspěvek od DanoP »

marsal64 píše:Díky, takže zůstanu u synchronního cyklu dotaz-odezva. Čím Ty XCOM ovládáš?
Napisany program v c#, odladene na windows a hodene na orange pi - armbian (debian pre ARM).
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Studer - měření SOC pomocí BSP?

Příspěvek od marsal64 »

V měření SOC buď plave BSP nebo já.
Měl jsem nastaveno přepnutí podle SOC na síť při 30% a to jsem si dal, viz obr., ráno z toho bylo práskání toho automatického přepínače sítí, který mám za Studerem.
Takže měním nastavení přepínání na síť podle napětí baterie a doufám, že časem se ten BSP srovná?
Přílohy
SOCmereni.jpg
SOCmereni.jpg (36.84 KiB) Zobrazeno 464 x
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Studer - měření SOC pomocí BSP?

Příspěvek od Frenky »

marsal64 píše:V měření SOC buď plave BSP nebo já.
Měl jsem nastaveno přepnutí podle SOC na síť při 30% a to jsem si dal, viz obr., ráno z toho bylo práskání toho automatického přepínače sítí, který mám za Studerem.
Takže měním nastavení přepínání na síť podle napětí baterie a doufám, že časem se ten BSP srovná?
Nesrovná, mě to BSP ukazuje blbě od začátku. Cca v roce 2016 jsem kupoval první měnič a blblo to pořád stejně. BSP ukazuje správně pouze máš li Pb baterie u ostatních baterií to ukazuje zhovadilosti. Nikdo, ani Matěj a svého času Robert mi to nedokázali ani vysvětlit, ani nastavit. Prostě jsem si na to zvyknul a vše řídím napětím, i kdyz mi každý říká, že je to u LiFe blbost.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Studer informacie

Příspěvek od mobilik »

Potvrdzujem, to.iste bolo aj u mňa pokiaľ som mal winstony... BSP klamalo dosť.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Studer informacie

Příspěvek od milhaus »

Je to video sice od Victron Energy :yes: ale dobře vysvětleno a lze použít i pro BSP Studer.
Rozdíly v měření SOC jsou větší , pokud není vždy po nějaké době dosaženo 100%. Jak je řečeno ve videu. ::rolleyes::

https://youtu.be/mEN15Z_S4kE

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek