Studer informacie

Regulátory Studer
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Studer informacie

Příspěvek od marsal64 »

Samé dobré zprávy, díky!
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Dotazy začínajícího studeristy

Příspěvek od marsal64 »

Ahoj, dovolím si pár dotazů ke Studeru:

1. Pokud bych chtěl koupit originální Studer Variotracky, RCC-02, Xcom-CAN, Xcom-LAN apod. - máte tip na obchod?
2. Pokud zamýšlím kompletní infrastrukturu Studer(ev. Fangpsun) s Variotracky, je potřebné mít i BSP pro co nejlepší stanovení SOC nebo je to už zbytečné?
3. Pylontech a Studer komunikují přes Xcom-CAN?
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3338
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Studer informacie

Příspěvek od marko250 »

Jak tedy máte konkrétně nastavený ten smartboost a kolik % jede minimálně stále ze sítě?Jak jste pořešili tu jednu fázi s omezením jističe z DS a přetížení nad jistič ,kdy baterka je na nule? Samozřejmě mám na mysli domy s 3f a typicky 3x25A u 1f 25A je to ošetřeno přirozeně automaticky.Mě tak nějak uniká pointa ,proč to tak provozovat,když nemám energii z FVE tak jedu DS a když ji nasbírám tak jedu FVE.Mám menší ztráty,protože je měnič během nedostatku vyplý,nepřetěžuji tu jednu fázi,která je zapojená pro tu hybridnost.A energie pomalu nasbíraná je celkem efektivně(98%) uložená v baterce a neuteče.Jediný neduh je okamžik přepnutí na DS a zpět,protože to je většinou na základě zatížení končící baterky,typicky vodárna a její náběh špičky.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Dotazy začínajícího studeristy

Příspěvek od Kobra23 »

marsal64 píše:Ahoj, dovolím si pár dotazů ke Studeru:

1. Pokud bych chtěl koupit originální Studer Variotracky, RCC-02, Xcom-CAN, Xcom-LAN apod. - máte tip na obchod?
2. Pokud zamýšlím kompletní infrastrukturu Studer(ev. Fangpsun) s Variotracky, je potřebné mít i BSP pro co nejlepší stanovení SOC nebo je to už zbytečné?
3. Pylontech a Studer komunikují přes Xcom-CAN?
1) buď německé eshopy (nejlevnější zboží Studer v celé Evropě) nebo nákup v Číně, popř. připravuje se hromadný nákup zde na fóru (Čína neumí VT a ani VS)
3) Pylontech komunikuje se Studerem přes Xcom-Can
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3338
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Studer informacie

Příspěvek od marko250 »

1.RCC-02 u fangu není jen RCC-03,ale je to to samé po funkční stránce.Na druhou stranu jej nepotřebuješ,když bereš ten zbytek a dostaneš se k nastavování přez PC.Ty displeje jsou jen pro přímé ruční zadávání a mají sběrnou kartu historie,kde se ukládájí data.
2. BSP je potřeba,když toužíš po komplexním systému.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: Studer informacie

Příspěvek od netko »

marko250 píše:Jak tedy máte konkrétně nastavený ten smartboost a kolik % jede minimálně stále ze sítě?Jak jste pořešili tu jednu fázi s omezením jističe z DS a přetížení nad jistič ,kdy baterka je na nule? Samozřejmě mám na mysli domy s 3f a typicky 3x25A u 1f 25A je to ošetřeno přirozeně automaticky.Mě tak nějak uniká pointa ,proč to tak provozovat,když nemám energii z FVE tak jedu DS a když ji nasbírám tak jedu FVE.Mám menší ztráty,protože je měnič během nedostatku vyplý,nepřetěžuji tu jednu fázi,která je zapojená pro tu hybridnost.A energie pomalu nasbíraná je celkem efektivně(98%) uložená v baterce a neuteče.Jediný neduh je okamžik přepnutí na DS a zpět,protože to je většinou na základě zatížení končící baterky,typicky vodárna a její náběh špičky.
mrkni tu https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 634#p21634 mozno nieco vycitas.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Studer informacie

Příspěvek od Kobra23 »

marko250 píše:1.Na druhou stranu jej nepotřebuješ,když bereš ten zbytek a dostaneš se k nastavování přez PC.
Pokud používáš Studer manažer v Excelu, tak se bez karty a RCC neobejdeš. Nebo se pletu?
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Studer informacie

Příspěvek od milhaus »

1597433553958.jpg
AC coupling jsem opravdu neměl na mysli. Šlo mi o paralelní spojení tří XTM 4000-48, zapojení výstupu tří měničů do jedné fáze, baterie ze společného DC rozvodu, na všechny tři XTM připojeno AC in z DS. Do baterií pak VarioTracky.
Ověřovací dotaz zněl, zda takovéto hybridní připojení (i jednoho kusu, tj. bez ohledu na zamýšlený paralelismus) má či nemá přetoky (milhaus potvrzoval, že nemá). Nevím ovšem, zda byl či nebyl použit SmartBoost - mohl by milhaus prosím toto více komentovat?[/quote]

Přetoky nemám .SmartBoost samozřejmě používám .
Aktuálně jedu taky 2x XTM 4000 , ale zatím nemám data . Nevidím důvod proč by ale měl paralelní provoz mít vliv na přetoky . Zkoušel jsem i připojit síť (přes AUX1) a normálně funguje bat.priority (BP). :yes:
Nepoužívám ale ani AC coupling ani DC coupling. U toho DC couplingu opravdu přetok hrozí (pokud je měniič přifázován na síť) dle manuálu Studer-je to i logické .
Prostě jsem vyhodil stávající SMA měnič z bývalé síťové FVE a nahradil ho VS-120 od Studeru .
Nemusel jem překabelovat panely a jen zapojil svorky z panelů do toho VS-120. Přišlo mi to v té době jako nejlepší řešení a nelituji.
VS-120 byl docela hlavní důvod proč Studer. Původně jsem byl více nakloněn pro Victron. :))
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Studer informacie

Příspěvek od milhaus »

GED1McJaLXs-BoqlnySm10i3onONhV0CkFV_tvLbiEKaSK44-SJeabKh9Ku-LQA3-7kMw5U.png
Kobra23 píše:
marko250 píše:1.Na druhou stranu jej nepotřebuješ,když bereš ten zbytek a dostaneš se k nastavování přez PC.
Pokud používáš Studer manažer v Excelu, tak se bez karty a RCC neobejdeš. Nebo se pletu?
Taky myslím že bez RCC to nepůjde nastavit. Aktualizovat soft atd...
V paralelu je nutné mít stejnou verzi Software.
Přes https://portal.studer-innotec.com/Rcc lze také vše nastavit, je ale potřeba Xcom-lan. Pořád ale mozek je RCC a bez něj nepojede ani ten Xcom . Nebo se pletu? ::rolleyes::
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Studer informacie

Příspěvek od Kobra23 »

Osobně si myslím, že už jen z důvodu bezpečnosti by tam mělo nějaké lokální zobrazovací zařízení být. Prošel jsem za poslední 2 měsíce mnoho Studer schémat a vždy na sběrnici min. jedno RCC bylo. Z tohoto důvodu mne ani nenapadlo, že bych ho nekupoval.
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: Studer informacie

Příspěvek od netko »

Kobra23 píše:Osobně si myslím, že už jen z důvodu bezpečnosti by tam mělo nějaké lokální zobrazovací zařízení být. Prošel jsem za poslední 2 měsíce mnoho Studer schémat a vždy na sběrnici min. jedno RCC bylo. Z tohoto důvodu mne ani nenapadlo, že bych ho nekupoval.
Suhlas, da sa to nastavit cez pc s xcom lan ale rcc je vhodne mat tam vidis zmenis co potrebujes a hned
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Studer informacie

Příspěvek od marsal64 »

milhaus píše: Přetoky nemám .SmartBoost samozřejmě používám .
Aktuálně jedu taky 2x XTM 4000 , ale zatím nemám data . Nevidím důvod proč by ale měl paralelní provoz mít vliv na přetoky . Zkoušel jsem i připojit síť (přes AUX1) a normálně funguje bat.priority (BP). :yes:
Nepoužívám ale ani AC coupling ani DC coupling. U toho DC couplingu opravdu přetok hrozí (pokud je měniič přifázován na síť) dle manuálu Studer-je to i logické .
Díky moc za tuto diskuzi, mám v tom ale poněkud hokej. Nejprve terminologie. Pod "DC couplingem" (á la kybos) já rozumím, že jede zvlášť nabíječka (z AC DS) do baterií a k baterií je pak připojen měnič. Tedy AC DS není vůbec na měnič připojena a přetoky stoprocentně žádné. Ty zřejmě myslíš pod "DC coupling" něco jiného?
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: Studer informacie

Příspěvek od netko »

marsal64 píše:
milhaus píše: Přetoky nemám .SmartBoost samozřejmě používám .
Aktuálně jedu taky 2x XTM 4000 , ale zatím nemám data . Nevidím důvod proč by ale měl paralelní provoz mít vliv na přetoky . Zkoušel jsem i připojit síť (přes AUX1) a normálně funguje bat.priority (BP). :yes:
Nepoužívám ale ani AC coupling ani DC coupling. U toho DC couplingu opravdu přetok hrozí (pokud je měniič přifázován na síť) dle manuálu Studer-je to i logické .
Díky moc za tuto diskuzi, mám v tom ale poněkud hokej. Nejprve terminologie. Pod "DC couplingem" (á la kybos) já rozumím, že jede zvlášť nabíječka (z AC DS) do baterií a k baterií je pak připojen měnič. Tedy AC DS není vůbec na měnič připojena a přetoky stoprocentně žádné. Ty zřejmě myslíš pod "DC coupling" něco jiného?
Napis co presne potrebujes a ako to chces zapojit.
Ja mam 2ks-VT80 do bateriek, 3ks XTM4000-48 pararelne na jednu fazu v hybrid režime. V lete odpajam relatkom na tvrdo AC-IN podla kapacity baterie, v zime idem na smartboost a pritahujem zo siete podla potreby. Uroven kedy zacnes pritahovat je cez U priority. Po zapnuti sa nafazuju a maju stale odber zo siete cca 5-15percent zo spotreby, preto ked je v lete dost slnka tak natvrdo odpajam AC-IN a 3xXTM bohate staci na spotrebu.
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Studer informacie

Příspěvek od milhaus »

iB8LPmfPv7mxdZgsC5iLYLXEF3yEVpK52iwz7dPZnRxRVYIgDFEGz99yYbRrfu3Axop5zMA.png
marsal64 píše:
milhaus píše: Přetoky nemám .SmartBoost samozřejmě používám .
Aktuálně jedu taky 2x XTM 4000 , ale zatím nemám data . Nevidím důvod proč by ale měl paralelní provoz mít vliv na přetoky . Zkoušel jsem i připojit síť (přes AUX1) a normálně funguje bat.priority (BP). :yes:
Nepoužívám ale ani AC coupling ani DC coupling. U toho DC couplingu opravdu přetok hrozí (pokud je měniič přifázován na síť) dle manuálu Studer-je to i logické .
Díky moc za tuto diskuzi, mám v tom ale poněkud hokej. Nejprve terminologie. Pod "DC couplingem" (á la kybos) já rozumím, že jede zvlášť nabíječka (z AC DS) do baterií a k baterií je pak připojen měnič. Tedy AC DS není vůbec na měnič připojena a přetoky stoprocentně žádné. Ty zřejmě myslíš pod "DC coupling" něco jiného?

Omlouvám se jsem se v tom taky zamotal ... :oops:
DC couplin jsem zaměnil za AC coupling připojený na AC OUT měniče viz obrázek...
AC coupling jsem bral automaticky , že síťový měnič je na straně AC IN.
Samozřejmě jedu normálně DC copling :uh: .
Ani na vstupu , ani na výstupu měniče nepoužívám síťový měnič.
Pochopil jsem špatně , že marsal64 chce právě použít AC coupling na svůj návrh. ::facepalm::
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Studer informacie

Příspěvek od marsal64 »

netko píše: Ja mam 2ks-VT80 do bateriek, 3ks XTM4000-48 pararelne na jednu fazu v hybrid režime. V lete odpajam relatkom na tvrdo AC-IN podla kapacity baterie, v zime idem na smartboost a pritahujem zo siete podla potreby. Uroven kedy zacnes pritahovat je cez U priority. Po zapnuti sa nafazuju a maju stale odber zo siete cca 5-15percent zo spotreby, preto ked je v lete dost slnka tak natvrdo odpajam AC-IN a 3xXTM bohate staci na spotrebu.
netko, díky, to je vlastně přesně to, co mám v úmyslu, paráda.
Teď už mám pocit, že vnímám "big picture" a budu muset více studovat, abych se tu neptal na vyložené blbosti, snad tedy ještě: to odpojování AC-IN tedy nastavuješ přímo ve Studeru, předpokládám?
(pro milhause k terminologii - nemám úmyslu "AC-coupling", ale prostě takovéto hybridní zapojení ;-))
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Studer informacie

Příspěvek od RRR »

marsal64 píše: Takže nemusím dělat DC coupling,
Takže MUSÍ dělat DC coupling! Jinak přetok hrozí!
Souhlas?
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: Studer informacie

Příspěvek od Tomanjan »

PavelR píše:Co vím já tak u Victronu ( u studeru to bude určitě obdobně protože to snad i jinak nelze) lze AC coupling dělat jak na vstupu tak na výstupu.

Na vstupu je třeba elměr na patu domu podle kterého systém nabíjí (protože střídač nevidí výrobu ongridu a zátěž toto je u victronu ale studer to předpokládám má podobně). Není potřeba a ani není možné řídít výkon frekvenčním šiftem. Prostě to poteče do DS ale tam kde je instalován ongrid tak přetoky do sítě nemohou být problém páč to musí být ofic FVE. Když lehne síť tak ongrid se vypne a hybrid je na baterkách. Toto je právě nevýhoda této topologie. Ale zase stačí jednoduchá kabeláž.

Pokud je ongrid na výstupu a jde to do offgridu je potřeba řídít výkon ongridu buď datově, nebo frekvencí. SMA sunnyboy to podporuje od určité verze FW. Bez této funkce při přebytku výkonu ongrid pravidelně chcípe protože jak začne moc tlačit tak si vyrobí přepětí. Victron to ustojí bez blackoutu ale ty napěťový špičky asi nejsou nic moc.

Má někdo vyzkoušen ten frekvenční šift výkonu u SMA ? Potřebuji to právě na dvou instalacích rozchodit a než bádat rád bych si nechal poradit. Umí to i SMC?

Prostě AC coupling je samej problém a komplikace kam se podíváš. Jenže jak jinak retrofitovat původní ongrid.
Já AC coupling používám. Mám Sunny Island 5048 a dva síťové Sunny Boy střídače. Výhodou je oravdu jednoduché drátování, dobrá účinnost hlavně při okamžitém využití energie. Na Sunny Island 5kw lze pověsit podle manuálu 10kw okamžitého výkonu střídačů. Mám na svém pozemku několik různě orietovaných střech, které již nešlo propojit DC kabelem ( bagrovat zámkovku se mi nechce ). Nevím ale jestli to umí i SMC.
Problém nastane pokud je plná baterie a odpadne nějaký větší spotřebič. To schodí síťový měnič a ten se po chvilce zase znovu připojí. Taky by byl problém pokud by se úplně v noci vybila baterie a nebude nastavené nabíjení ze sítě. SB měniče se prostě nerozběhnou bez sítě SI. SMA proto dříve prodávalo speciální zátěž Sunny Load, která podle frekvence sítě odváděla energii do oprorové zátěže. Tu by mělo jít nahradit použitím Greenbono se snímačem frekvence. Nebo prostě baterku nenabíjet na 100 %, aby byla rezerva pro tu špičku při odpojení větší zátěže.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Studer informacie

Příspěvek od Kobra23 »

Secondsol zdražil XTM 4000-40 o 50 Euro a má jich posledních 14 ks.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Studer informacie

Příspěvek od marsal64 »

Včera jich ještě bylo za původní cenu 39. Mně už dorazily dva (zítra by měl přijít třetí, který jsem blbec objednával kvůli váhavosti zvlášť, ale dali mi aspoň lepší cenu za dopravu) a od prvního pohledu vypadají opravdu, jak tu psali kolegové, "málo používané".

Ještě FYI:
Díky tipu kobry na německé eshopy zůstanu snad dokonce u originálů:
RCC-02 jsem objednal na https://www.esomatic.de/studer/rcc-02.html
A koukám, že cena za VT taky není marná: https://www.esomatic.de/studer/variotrack.html
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Studer informacie

Příspěvek od redcrown »

Chtěl bych se vrátit k tématu, které se tu několikrát zvířilo, ovšem nevzpomínám si, že bych četl nějaké konkrétní a použitelné rozuzlení.
Obecně komunikace vlastního zařízení se Studer sběrnicí. Možností je hodně, jednak na straně uživatelských zařízení a na druhé straně možných rozhraní Studer. Předem se omlouvám, nejsem ani programátor a ani elektrotechnik.
Mě konkrétně jde o to, jak parametry Studer (výkony, proudy, SOC baterie,apod.) dostat na vnitřní TCPIP síti do nadřazeného systému, který buď jen loguje/informuje, nebo přímo realtimově řídí. Mě jde spíše o dohled, případně nějaké jednoduché pomalé řízení.
Na straně Studer tedy připadá v úvahu Xcom 232, který mnozí již máme na komunikaci s jejich portálem, případně pak Xcom CAN, který taky mnozí již mají pro komunikaci s BMS.
Nedávno v některém vlákně zaznělo, že protokol na CAN je lepší, rychlejší.
Já, protože nyní začínám používat Homeassistant (spínání závlahy, logování do db ve vnitřní síti, zobrazovat do Grafany apod), moc by se mi líbilo se Studer sběrnicí komunikovat. Nenarazil jste někdo na nějak předžvýkané řešení, které by i neprogramátor byl schopen aplikovat?
Mě např. napadá jako řešení použít MQTT protokol, který se začíná hojně používat a je asi dost univerzální. Jen by musel existovat HW mezičlánek, který by takovou komunikaci zprostředkoval. V době Raspberry nebo Arduina to jistě není problém.
Můžete prosím někdo poradit, odkázat, navést správným směrem? GitHub sice zná repositáře jako např. xcomcan, to je ale na mě stále moc, s tím si definitivně neporadím.
díky
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek