Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Kotol a každu vec,čo bola jemneho charakteru som pred tym odpojil.Ale potrubie je dade spojene z uzemnenim DS,no nemam ani ponatia de.Vlastne aj voda je dade spojena. No ale aj tak nechapem ako môže iba jeden uzemnovaci kabel natropiť šarapatu.Však žiadnu fazu som nemal spojenu,teda nechapem ako mohlo uzavrieť obluk. Je tu možnosť,že prepätie skočilo v prepinačoch 1-0-2 na fazu do PJ,ale som sa nepochvalil,že som ešte jeden prepi ač zohnal a kuchol som ho.Je tam 1mm hruby medeny plech na baze koliska a ak sa da na polohu 0,tak ma oba konce 5mm od kontaktoch a jak sa zapne na 1,alebo 2,tak medzera je 1cm od druheho kontaktu. Uplne jednoduche,ale iba takato situacia Mi navodi spojenie obluku. No nič,keby som počuvol svedomie,že mam celu elektrareň offnuť,tak som nemusel nič riešiť.
Ešte som sa nedostal k meniču,ale odpojil som trafa od chladičov a prekvapenie,lebo na oboch chladičoch je priamo + pol od baterie. Či neodstrelilo iba fety HY3810 .Na oboch chladičoch je ich po 8ks.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

vlkazajac píše:Práve doznela v TV reportáž z miesta činu so starostom, bolo to dosť sugestívne a rodina má škodu cez hlavu. Tak by som JonasPP za jeho spolupatričnosť rád poslal :handshake2:
Na Jojke,Markize,alebo TA3,lebo asi 40minut do zadu tam bolo auto TA3 a bol dvihnuty satelit.Inak zajtra sa už bude montovať krov,len sa dufa,aby nepršalo.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

vzdálenost kontaktů 10mm? to pro přepětí nic není, na to stačí 10kV. Proto je potřeba mít na přívodu od DS přepěťovky, ty to přepětí omezí na 2.5kV a potom to přes kontakty nepřeskočí. Já mám uzemněnnej i - pól aku i panelů a mám v rozvaděči přepěťovku i na 48V (tuším na 65V) a samozřejmě hned pod střechou přivedenej CY16mm2 na kterej je připojená konstrukce panelů, obal rozvaděče od panelů a zase přepěťovka tuším na 150V. A to bydlím v mezeře mezi kopcem víc než 100m výšky a z druhé strany 20m daleko víc než o 10m vyšší bytovka. Možná profesionální deformace.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rottenkiwi »

Tak teraz som pozeral archív a u nás obidva domy aj v Štrbe aj pri Prešove nemali bleskozvody.
A ten druhý dostal ranu cez komín.

Takže asi by bolo vhodné mať bleskozvod a tiež ak je blízko vykurovacieho telesa, ktoré
ústi do komína nejaká zásuvka, tak si blesk može nájsť cestu cez pomerne vodivý
komín do tej zásuvky a cez ňu do zeme, ak je napr. 50 cm od komína ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od NOPARasito »

Kodl69:deformace proti 1.000.000V a cca. 200.000A je v pohodě :-)
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No prave sa venujem PJ a som sa sekol o počte fet,lebo na chladiči je ich 5ks,nie 8ks. Ale jedna zaujimavosť,lebo mam tu 3 chladiče. 2ks su male na ktore su napojene trafa a je tam po 5ks fet a jeden velky de je napojeny + pol a 10 fet. Tak som skusil pomerať multimetrom ich prestupnosť polov,alebo ako sa to nazve.Proste .eranie usmernovacich diod. No a mam tu odlišnosť. Male chladiče maju rovnake parametre,ale oproti tomu velkemu je jedna nezrovnalosť. Na veľkom nie je otvorena jedna trasa a male tu trasu maju čiastočne pootvorenu. Fety su rovnake,teda to bude evidentne ta zavada.Potrebujem 10 fet a dajaku hodinku na pajkovanie.
Ale ešte jedna zaujimavosť. Mam 4 volne miesta de nemam fety,ale ostatne potrebne sučiastky su osadene. Ma tak len napadlo,že istotne v 8KW verzii su len 4KW trafa a na rovnakej doske su tie volne miesta obsadene.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od svango »

Pockaj, pokial su Fety stale na doske tak ich nepremeras, okolny obvod ich bude ovplyvnovat.
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od vla »

To není profesionální deformace, jen pokus minimalizace škod, stejně bací kam si zamane. Tvůj příklad č.2 9 pater dům vedle 30m 2 patra dům oba s hromem. Jen ten malý neměl propojený ant. stožár, zákazníka jsme na to upozornili a za 14 dní bum do stožáru. Druhý fakt hustý případ, dům s hromosvodem, vše přesně podle norem nikdo nenašel žádný problém. Přesto při docela častém úderu blesku do domu paní šlehali blesky z el zásuvky v obýváku a mizely po asi třech metrech v parketové podlaze. A teď babo raď co s tím.
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

"Bez měření není vědění" citát nevím od koho - bez osciloskopu a nějaké zkušenosti s měničema nemáš moc šancí to zprovoznit.
Pokud jsou fety v měniči proražený, tak je to na nich obvykle vidět pouhým okem, někdy jsou "zpuchlý" , někdy chybí kus plastu, a někdy i nožička. Pokud jsou odpojený trafa, tak se něco doměřit dá. Záleží na způsobu "smrti" tranzistorů, obvykle ssebou vezmou ještě budič (ty malý tranzistory na kraji desky) , pokud vyměníš jenom výkoňáky, tak to můžeš dělat furt dokola, a měnič fungovat nebude. No a poslední možnost je, že umřela ta deska řízení, a můžeš tu výkonovou vyměňovat klidně celou jak chceš, stejně to nepojede....
Ale dost pesimizmu, já opravoval telefon v hodnotě do 500Kč, na poprvé se s dílama za 7 USD (dotyk. sklo) nepovedlo , na podruhý s dílama za 15USD (displej + dotyk, mám jeden navíc) už jo, ale dvě půldne pryč a je to pořád krám...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Jozef51 »

to kodl69 - 'Bez spojeni neni veleni' myslim, ze to bolo jedno z hesiel pana Čepičku ministra obrany niekedy v minulom storoci v 50-tych rokoch. Bavila sa na nom cela armada ale to este nevedeli, ze za 70 rokov budu armady v Europe komandovat blondyny. Nic proti blondynam no je fakt, ze na poste MNO je ich povacsinou skoda:).

Inak mam dojem, ze PJ zachranil Jonassovi dalsie zariadenia a posluzil ako urcity druh prepatovej ochrany. Napatova spicka uz nebola velmi silna a MOSFETY v PJ to zachytili. Odporucil by som navstevu dobreho revizneho technika a prerobit pripojku k DS podla jeho odporuceni. Nechcem strasit ale mne takto kazdorocne aspon raz nieco 'vyhorelo'. Kym sme nenasli idiotsky pripojene zemnenie tam kde vobec nemalo byt pripojene, nezakopali pripojku DS do zeme (70m kabla v zemi namiesto 40m vzduchom ponad susedov pozemok), nespravili nove zemnenie spravne pripojene ku rozvodnici a nenaistalovali prepatovu ochranu. Samozrejme instalaciu spravil sused - velmi dobry a skuseny (na pribramsku je pod zemou kovov neurekom a za burky tu byva veselo) revizny technik.
Rekonstrukcia hromozvodov na nasom dome ma este iba caka a tak sa obcas pomodlim aby si to zatial naslo cestu do zeme niekde mimo nasho pozemku... asi pred mesiacom to svihlo cca 70m od nasho domu do stlpa. Pri stlpe bola jedna skrina s hodinami a zariadenim na prepinanie VT-NT. To co zostalo v skrini po blesku CEZaci vymietli a nainstalovali vsetko nove. Susedom odislo zopar pripojenych spotrebicov a povyhadzovalo vsetky pojistky od tych hlavnych pred hodinami az po tie na rozvodnici. Druhy den som nahadzoval u susedov jednoducho vsetko... a vcelku mam dojem, ze pravdepodobne ich nedobre pripojenia ku DS zachranili nas dom pred akoukolvek poruchou. Moj zapnuty pocitac ani nezresetoval, istice bez jedineho vypadku. Takze az do druheho dna, kedy ma volali susedia na pomoc, som mal dojem, ze ten blesk 'bol nejaky slaby' (uder blesku som videl, bol som vonku pri dome. Vtedy mi 'slaby' nepripadal a strachu som si v ten moment uzil tiez).
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No na podkrovi de horela strecha su uplne upečene kablovania,teda to vtiahlo do elektriny.Ale mam zujimavosť v rozvodnej skrini.Viď foto. Obluk preskočil na dvoch miestach medzy dvoma fazami a na oboch miestach sa jednalo o rovnake fazi.Na elektrickom stlpe bola odpalena 40A nožova poistka strednej fazi. Teda v DS sa musela udiať čudna vec.

Idem Ja asi demontovať tie .oje prepinače a pozriem do každeho,či aj Ja nebudem mať dajaku taku opekačku.Lebo to po tom to dava rozum.Tam to vbehlo do strednej fazi,ktora sa prerušila pri zhoreni poistky a bolo ešte dostatok enervie na preskočenie na druhu,alebo to šlo spoločne a tym ako nastal o luk upieklo jednu poistku. Teda to neputovalo po uzemneni,ale po faze. Ja mam 4ks prepinačov 1-0-2 a evidentne to bola najlepšia cesta preskočiť a vbehnuť do uzemnenia. Ako v dedine je poškodena obecna televizia,bo kopec zosimov dajak poškodilo,ale v mojom pripade to asi len preletevo meničom,no uviedlo ho do skratu a evidentne prepätia a za to je 10 fet zaseknutych. Meral som plusove napätie na chladičoch do ktorych sa napajaju trafa a ak PJ nezapnem tek na jednom ma 50,3v a po zapnuti nabehne na 53,7v až do druheho pipnutia a po tom klesne na 50,3v.
Na druhom je to iste,až v rozdiely napätia 46,7v a 53,7v. Ovšem trafo je odpojene.
Ako je možne,že na oboch je plusove napätie,ale vôbec nepreskoč nai -.???
Skusim prehodiť fety z velkeho chladiča po 2ks a dam von tych 10ks.Ak to nabehne dokupujem fety a pokračujem,ak to nenabehne,tak...........neviem. :(
Přílohy
IMG_20180905_172713.jpg
IMG_20180905_172718.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No tak PJ je evidentne kaput,alebo nad moje opravarenske schopnosti. Silova časť de su fety a chladiče je evidentne v poriadku,až na jeden odpor,čo mal mať 100 ohm mal 1738 po namerani na plošaku a po odpajkovani a opetovnom premerani mal 0 ,tak som tam dal čo som mal 120 ohm. Sranda,ale je,že ostatne 100 ohmove 3ks čo tam su a ich naslednom premerani nemal ani jeden 100 ohm,ale 1x56 ohm a 2x64 ohm. Ak nieje toto zavada,tak je to v druhej riadiacej časti a to je nad moje schopnosti. Našiel som stranku de vraj opra uju všemožne meniče a maju na obrazku dajaky PJ,tak som sa im ozval.

No a teraz menšia uprava axperta,aby mal relatko na odpojenie merania a vytažovača,jak sa prepne na DS. Na obrazku su 2ks relatok,evidentne jedno je na prepnutie sieť-menič a druhe je na uplne odpojenie. Čo je super,je to,že ovladanie relatok je 12v a tym nemam problem len zistiť na ktore napojiť ešte jedno relatko a mam plne funkčne ovladanie.
Tak skoro sa do toho pustim,lebo to potrebujem a momentalne axpert povišil na hlavny menič,tak Mi to aj ponahla,lebo doposial som to riešil iba nastavenim solar,teda menič sa zapol iba jak bolo dostatok slnka a dodaval energiu iba do bojleru(vytažovač).
Přílohy
IMG_20180909_112054.jpg
IMG_20180910_030559_542.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

jestli je to chlapík v Letovicích, tak ještě doopravdy žádnej měnič nespravil, každej fungoval jenom chvilku...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak našiel som dobru dušu,čo sa Mi na PJ pozrie a tak mam na stene pusto. Dokonca som odpojil LiFečka a nechal iba luhove baterie na axperte,de som ponastavoval uplne krajne napätia a celkom slušne fungujem. Ako nemam napojeny celkovo dom,iba moju domacnosť a svetla v dome,ale Luhovky stačia na pokrytie nočnych hodin. Sa Mi aj zda,že toto použivanie luhoviek ich celkom prebera do života,lebo každym dňom sa spravaju tvrdšie. Iba vytažovač nema rad luhovky,musel som ho nastaviť na 55,6v ,lebo nechcel spotrebovavať celu energiu z panelov. Ak som nastavil 58v tak to davalo smiešnych 800W pri čom solarka dokazali dať cez 2000W. To bude tym,že luhovka je tak mäkky zdroj.
Uvidime čo ukaže kapacitny test.
Inak každy deň mam vriacu vodu v 150l bojlery,tak axpert dostava poriadne kapky.De to cez 10kwh tlačiť i a do vody. No a mam ešte jeden postreh ohladne polovodičoveho rele napojeneho na vytažovač. Pri prerabke som chcel otestovať relatka kupene na ali za 1,30€ kus a tak som odpojil to značkove,čo som dostal do daru v robote. Parametre rovnake,okrem hmotnosti,bo čina tam nič nedava,ale svetla Mi nepulzuju,ako na značkovom rele. Rozdiel je ale v tom,že čina sa neskutočne hreje,mam to na mohutnom chladiči de je aj to značkove rele a pri značkovom ten chladič sa nikdy neohrial ani trošička,tak teraz je teply. Odhad 37-38°C.
Přílohy
1536780137459-1032786802.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Nemam kedy sa pustiť do PJ a mam ho už doma,no žial nefunkčneho. Ale spravil som nenši test. Napojil som 48v PJ na 24v a k silovej časti napojil operačnu jednotku z 24voltoveho PJ,ale len cez konektor,čo je na boku a ono to fungovalo. Teda je jasne,že je zavada v riadiacej doske. Lenže jak bol menič na prehliadke,tak sa zistilo,že jednoduche sučiastky su ok. Žial tie viacpinove švaby sa nedaju amatersky prekontrolovať,tak neviem ako ďalej. Asi spravim prerabku meniča na 24v a takto skonči moja oprava PJ. Alebo nepozna niekto niekoho,čo dokaže opraviť aj takyto problem??
Přílohy
15375690537662102553817.jpg
15375689606182033868047.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No u nas bol poriadny pred chvilkou vietor. Akurat som menil gumy na aute a zrazu narazovo začalo fukať. Na rovnej streche mam len poukladane amorfne panele,tak tie krajne,čo som nechal pretrčať cez okraj,začalo nadhadzovať a 2ks normalne dvihlo a preklopilo na druhu radu panelov. Keby som to nevidel na vlastne oči neuverim. 2ks uplne zošrotovane na drobno,2ks prasknute a 1ks poškodeny.
Zajtra hodim foto,bo dnes som nestihal,len som ostatne postahoval,aby ich nestrhlo.
Mal som tu už neskutočne fujavice,ale toto sa ani raz nestalo.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od mobilik »

Ach jaj, je mi ľúto. :-(
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od ota »

Alespon ze jsou to jen ty amorfy. Pokud nic na dvore neznicily jak letely ze strechy tak to zas takova skoda neni.
Neber si to spatne ale jak jsem je videl lezet na strese naplocho tak me hned napadlo ze je jednou ceka letecky den.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

ota píše:Alespon ze jsou to jen ty amorfy. Pokud nic na dvore neznicily jak letely ze strechy tak to zas takova skoda neni.
Neber si to spatne ale jak jsem je videl lezet na strese naplocho tak me hned napadlo ze je jednou ceka letecky den.
Otku,presne si Mi behal po rozume,jak som zachranoval ostatne,že si to vravel. :?
Inak zo strechy letelo iba zopar črepin,ktore som hladal,bo mame psa,nič ine neletelo.
A bol som teraz rano poodrezavať koncovky,aby to nahodov neskratovalo,tak ľahôdkovu fotku pridavam.
Už len spomeniem,že nesmutim,ale mam to ako ponaučenie.
Je pravda,že som prišiel o asi 150W,ale tohto roku som neštastnou nahodou prišiel o toľko veci a ľudi,že toto je len kvapka.
Přílohy
IMG_20181025_053337.jpg
IMG_20181025_053341.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od mobilik »

:-( žiaľ ono to muselo prísť, keď si to neukotvil. Verím že ďalšie panely už ukotviš. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...

Odpovědět