Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rottenkiwi »

U Jančiho by sa mohol konať SVK Zraz mladých/starých fotovoltaikov Slovenska s medzinárodnou účasťou.
/ Ak COVID dovolí /.
KAždý z nás má doma nejaký panel št. rozmerov, nejaký rezervný menič či regl čo nepotrebuje.

Keby sme mu to tam doniesli, urobilo by sa všetko za pár dní, my by sme mali
kopu fotiek a videí / ako čo robiť či nerobiť / a jemu by ostala FVE.

Len nejako nasporiť na poriadne baterky.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Chalani,mal som teraz posledne obdobie brutal rušno,už som sa skoro stahoval kusok od kiwiho,roboty som mal,až Mi bolo plano a ani upozornenie Mi neprišlo,že niekto pisal do môjho vlakna,tak tetaz to musim dať do poriadku.
Prepinače 1-0-2 mam rovno v rozvadzači a su riadne označene spolu s 16A ističom,čo odpoji elektrareň od rozvadzača. Je to aj niekde v začiatkoch tohto vlakna. Každy doma je poučeny,čo ma spraviť,ak solarko skolabuje,ostatok doriešim,jak pridem domov. No ale jak solarko funguje viac ako pol roka bez zavahania,tak evidentne každy zabuda,ako prepnuť 4 pačky na polohu VEREJNA SIEŤ. Ako uvažoval som nad automatickym prepnutim pri vypadku solarka,ale ešte som sa ani nedostal k vynoveniu rozvadzača,bo mam tam ešte rozpadajuci sa starobinec z čias komunizmu a postupne davam hladam potrebne komponenty.

A teraz k dnešnemu dianiu. Panele pracuju ako maju a viac už ani nechcem. Posledne upršane obdobie ukazalo zavady na solarnej streche a mam tam zopar priesakov,ale to mam za to,že som sa nechal polskym vyrobkom nachytať,čo ma nazou klampiarsky tmel. Ale to je na dlho,lebo vôbec nema vlastnosti,ako su v navode. Proste sa rozpušta vo vode,aj po zaschnuti.
Ďalej,tyždeň do zadu bolo celkom premenlive počasie,ale panele aj tak v tychto kratkych a zamračenych dňoch dokazali 2x preskočiť 20kWh do dňa. Je pravda,že už to nizke slko nema taku silu,lebo som ani v tom najlepšom čase nevidel,aby z panelou tieklo viac ako 3,3kW,ale v konečnom zhrnuti je to na chod viac ako dosť. Problem je iba kapacita baterie pri preklenuti zamračeneho obdobia.
Napriklad dneska. Panele dodali iba 2kWh a už trištvte domu ide na DS.
Uvažujem dať najmenej 1000Ah použitelnych v 48v olove,čo je chod na 4 dni + deň v litiu. A ako Mi tu bolo poradene,zakopem,alebo zašijem niekde luhovky,lebo predať ich ozaj nema cenu a v nich bude havarijna zaloha ešte na jeden deň. Iba tak dokažem využiť potencial namontovanych panelov.
Po nadobudnuti baterii uvažujem aj zmeniť menič za silnejši,aj keď do teraz som nadmieru spokojny s 6kW,ale nik nevie,čo bude treba dlhodobo ťahať do buducna a PJ toho dlhodobo vela nezvlada. Tuto zimu sa pustim do prestavby oboch PJ,aby sa lepšie chladili trafa,bo toto je boj na dlhu trať,tak to bude dajaky rok trvať a tak PJ musia ešte dačo zvladnuť.
To je taky suhrn.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od lubomirz »

50kWh olova ?? Bacha na efektivitu nabijania a samovybijanie. Minies obrovske kvantum energie len na to, aby si olovo udrzal v kondicii.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

lubomirz píše:50kWh olova ?? Bacha na efektivitu nabijania a samovybijanie. Minies obrovske kvantum energie len na to, aby si olovo udrzal v kondicii.
Ach jo. Mam 30 kwh cca a efektivita procesu je 83 procent ke dnesku po roce a pul a 1.4 Mwh z baterek

Kolik ma liion

Kolik ma life

Kolik prebijeni snese life a lion. Jak to dopadne... jaka je hodnota baterie po skonceni zivota v elektrarne...
Olovo je jako sporeni.. jako bys mel cihlu z olova v regalu....
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od josse »

Vitek píše:
lubomirz píše:50kWh olova ?? Bacha na efektivitu nabijania a samovybijanie. Minies obrovske kvantum energie len na to, aby si olovo udrzal v kondicii.
Ach jo. Mam 30 kwh cca a efektivita procesu je 83 procent ke dnesku po roce a pul a 1.4 Mwh z baterek

Kolik ma liion

Kolik ma life

Kolik prebijeni snese life a lion. Jak to dopadne... jaka je hodnota baterie po skonceni zivota v elektrarne...
Olovo je jako sporeni.. jako bys mel cihlu z olova v regalu....
Když se bavíme o efektivitě, psát o přebíjení ?? Pointa je, nic navíc nepotřebovat, takže olovo ve větších kapacitách vyžaduje přebytek panelů, pokud někdo nemá místo na panely, není pro něj olovo vhodné.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Reputace: 21
Bydliště: Vychod SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rege »

Vitek píše:
lubomirz píše:50kWh olova ?? Bacha na efektivitu nabijania a samovybijanie. Minies obrovske kvantum energie len na to, aby si olovo udrzal v kondicii.
Ach jo. Mam 30 kwh cca a efektivita procesu je 83 procent ke dnesku po roce a pul a 1.4 Mwh z baterek

Kolik ma liion

Kolik ma life

Kolik prebijeni snese life a lion. Jak to dopadne... jaka je hodnota baterie po skonceni zivota v elektrarne...
Olovo je jako sporeni.. jako bys mel cihlu z olova v regalu....
moje samsung SDI podla BMV-712 maju efektivitu 98,4%
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

lubomirz píše:50kWh olova ?? Bacha na efektivitu nabijania a samovybijanie. Minies obrovske kvantum energie len na to, aby si olovo udrzal v kondicii.
Lubo dokážeš to vyčíslit? kolik stojí obrovské kvantum energie na 50kWh baterii?
chci vidět o kolik měsíčně přicházim a po kolika letech se vrátí investice do lithiovýchh technologií... děkuju... dej konkrétní čísla na trakční baterie 2V články např 775 Ah :-)
nezapomen započítat desulfataci, ekvalizaci, demi vodu....

a u liion napočítej zase výhřev baterií nebot nemaj rády mráz........

udělej nám tabulečku prosím !
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

rege píše:
Vitek píše:
lubomirz píše:50kWh olova ?? Bacha na efektivitu nabijania a samovybijanie. Minies obrovske kvantum energie len na to, aby si olovo udrzal v kondicii.
Ach jo. Mam 30 kwh cca a efektivita procesu je 83 procent ke dnesku po roce a pul a 1.4 Mwh z baterek

Kolik ma liion

Kolik ma life

Kolik prebijeni snese life a lion. Jak to dopadne... jaka je hodnota baterie po skonceni zivota v elektrarne...
Olovo je jako sporeni.. jako bys mel cihlu z olova v regalu....
moje samsung SDI podla BMV-712 maju efektivitu 98,4%
děkuju, to je krásná hodnota. respektive z 10 kwh uložených můžes použít 9,84, tak to já jen 8,3 kwh.
rozdíl je 1,54 kwh z 10 kWh....

na tuto hodnotu jsem čekal :-) děkuju moc. ted už jen najít vhodné baterie na 10 kw výkon čili nějakých 200 A po dobu alespon 2 hodin....

a to už se trošku prohneme....
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Reputace: 21
Bydliště: Vychod SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rege »

samsung SID 94Ah ma trvaly vybijaci prud 150A, takze dva packy maju 300 A a kapacitu necelych 10kWh
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

rege píše:samsung SID 94Ah ma trvaly vybijaci prud 150A, takze dva packy maju 300 A a kapacitu necelych 10kWh
Díky, dle ceníku 5 tisíc za kus, to máme 10 tisíc za 188Ah, je jich kolik 14S ? takže nádherných 144 tisíc....
lithium vybíjení o 8kWh tzn SOC po vybití 20%

a ted olovo..
45 tisíc za 30 kWh, počítám že vybíjet 8 kwh není nic resp dělám to pořád. takže v procentech vybíjím na SOC 75

životnost? nevim. ale vim že za 20 tisíc ji zahodim na šroták... tzn reálná cena v olovu je 25 tisíc ....

kolik bateriá s životností 5 let koupim za svuj život než dosahnu kupní ceny lithia? cca 6 kusů.
no jenže trakční olovo vydrží 20 let. té jakési návratnosti se nedá ani dožít v případě lithia..... pokud muj výpočet neklame.
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Reputace: 21
Bydliště: Vychod SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rege »

neviem kde si zobral tu cenu 5 tisic, na fore sa predavaju po cca 70e/ks
to tvoje olovo asi tiez nebola uplne nova bateria, ale uz nieco pouzite...
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

rege píše:neviem kde si zobral tu cenu 5 tisic, na fore sa predavaju po cca 70e/ks
to tvoje olovo asi tiez nebola uplne nova bateria, ale uz nieco pouzite...
Ano máš pravdu. nová nebyla. nicméně je to vpodstatě uplně jedno.. diskuze o prdu vychvaluju olovo, zbytečný. Je to sračka která smrdí a proto si to prosím nekupujte. olovo chce strojníka. lithium zase něco jiného. je to fuk
hlavně at jsou lidi zdraví a spokojený se svým systémem. krafat na foru to mi jde....

třeba jednou mě něco donutí nakoupit lithium....

Tož mějte se fajn V.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

klame.
1.) dají se ty baterky sehnat levněji.
2.) životnost je podstatně vyšší, mám lifepo4 z r 2007-2008 a mají pořád 80% kapacity a účinnost jistě přes 90%. Jenom drobek změkly, tj klesla účinnost.
3.) skutečný parametry toho olova bych chtěl po 20 ti letech vidět.
4.) pokud počítám samovybíjení 0.2% denně (v praxi to bude horší) tak mi z 30kWh denně zmizí 60Wh, z lithia prakticky nic. zdá se to málo, ale za 10 let je to 219kWh. pokud budu počítat s tvojí účinností 83% tak je to vlastně 264kWh. a pokud baterkou ročně projdou 4MWh tak 800kWh je jenom ztráta!!?
Mám obavy, že v zimě bych neměl ani dost elektriky na udržení nabitejch baterek, natož aby něco zbylo na spotřebu.
5.) návratnost, díky ztrátám, neexistuje ani u olova za plnou cenu, nedejbože u NiCd.

Co potvrdím, že olovo je "důchodový spoření" a podobně k tomu přistupuju, olověný baterky nedávám do sběru ale dobře je skladuju. A pozor na to, není to čistý olovo, je v tom antimon, leckde vápník a další přísady. Ale v hlavni by to nemělo vadit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od lubomirz »

jezisi, clovek vas tu necha tri hodiny bez dozoru a skonci to krvavymi päsťami :)
takto, keby lithium malo mensiu cenu... to je jediny problem pre domace pouzitie.

Lithium neznasa mrazy, ano, preto ho zavres v akejkolvek technickej miestnosti co mas v dome. 20kWh lithia zmestis do dvoch "kufrikov" na stenu, kdezto 50kWh olova je trosicku vacsich. Mimochodom ani to olovko zrovna nemiluje -20 teploty, aku ma tam efektivitu ? Ano lithium znicis zvlast ked sa budes snazit nabijat pri -20, ale ani olovo nefunguje zrovna idealne ; je fajn ze prezije ale s ucinnostou ~60% a kapacitou/prudmi zmensenymi o polovicu oproti +20 teplotam co chceme riesit.


Cele to zacalo tam ze Jonas rozmysla k sucasnym ~10kWh co ma v podpise pricapit dalsich 50kWh v olove. Kolko stoji to olovo ? Kolkokrat ROCNE dokaze vyuzit tu 50kWh kapacitu ? Desat ? Dvanastkrat ? Dvanastkrat za rok je taka situacia ze musis 4-5 dni tahat barak z baterky a potom za dalsi den alebo dva uplne doplna nabijes 50kWh ? Aaaaale prdlajz. Okrem ineho by to ziadalo MRTE MRTE dalsich panelov aby nabil 50kWh olova, vymenit menice atd !! To bude zadarmo ?

Naco je taka investicia ktoru realne vyuzije mozno aj desatkrat za rok ? Nebolo by nahodou lacnejsie / efektivnejsie dokupit napr. 10kWh k tomu co ma namiesto toho aby jednu celu miestnost zadrbal skoro DVOMI TONAMI olova ?

9kWp panelov v zimnych mesiacoch prdne len okolo 180-250kWh za cely mesiac ked to ide blbo, ked to ide moc dobre tak 350-400kWh. Kdeze z toho chceme cyklovat 50kWh v olove ?? Jonas pise v podpise 5.6kWp skutocnych...


Viem zratat ze zozrat 1MWh zo siete pocas zimnych mesiacov a ostatne vykryt vlastnymi zdrojmi ma cenovku ~140eur a to bez tepelneho cerpadla, elektroauta a zvyhodnenych taríf ktore by cenu kusok zrazili dole. Oplati sa mu vyvalit 2000 az 2500 eur za 50kWh olovo, dalsiu tisicovku za menice a dalsiu tisicovku za panely ? Neviem kolko zerete elektriky v zime. A bacha na prevadzkove naklady olova, uz aj ta destilka nie je zadarmo, uz aj ten cas co clovek-strojnik stravi okolo olova ma cenu, aj desulfatacia neni zadarmo raz za X rokov...

Kazda technologia ma svoje vyhody aj nevyhody. Aj olovo, aj lithium.
Olovo nie je pre kazdeho, ani lithium nie je pre kazdeho a za kazdych okolnosti.



edit : Jonas pisal 1000Ah 48V pouzitelnych, tak to bude 1500Ah kapacita. To za 2000 eur "asi" nebude ani v olove... pise ze 50kWh z olova mu vydrzi na 4 dni takze jeho spotreba je 10-12kWh denne. Ked si zoberem ze 120 dni su zimne mesiace november, december, januar, februar, a nech sfleku 50% z toho isiel na distrib. siet, tak to mame 60 dni x 12kWh = 720kWh cize 100 eur rocne.

Kvoli tomuto ma vyvalit tri litre za olovo, dalsie za menice a dalsie za panely ktore uz mimochodom nechce kupovat, lebo pise ze nechce ? Ufff. Za tie usetrene prachy radsej kupit mix akcii Tesla, Google, Microsoft, AMD :)
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

a proto píšu kdo na to nemá koule at si olovo nekupuje, kumu smrdí dolejt přes aquamatik trochu destilky at se na to vysere a koho kurva sere že olovo je těžký at si našroubuje na strop lithium to jsou prostě debaty o hovně.

Prosím admina aby moje vlákno uzavřel a již se s váma loučím tohle nemá smysl.... kolegové bylo to fajn.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

No zbohom,diskusia olovo vz litium sa opakuje.
Takto chalani. Ak budem chcieť litium,tak za 10kWh zaplatim o dosť viac ako za 40kWh olova. Prave pred chviľou som dostal odpoveď,že za 930Ah olovo chce ista česka firma 1990€. Ako da sa aj za lacnejšie,ale chcel som tak informačne vedieť do čoho sa puštam. A učinnosť, to je to najmenej,čo ma trapi,ak je rozdiel 10-15%. Životnosť, tak to ma zaujima,ale ani litium,ani olovo na tom niesu celkovo super,lebo zaleži na použivani. O čo najviac ide je kapacita a to je olovo neprekonatelne.
Proste,ročne elektrareň na seba zarobi 400-500€,no pri panelovom rozšireni ktore teraz mam,tak na rok to bude o dosť viac ako 500€,už len z toho dôvodu,že cena elektriny atakuje 0,18€ za kWh. Teda potrebujem 4roky na zaplatenie olovenej baterie,ktora ale skutočne pomôže preklenuť tyždeň temna. 10kWh litia je stale len jeden deň. Ako da sa povedať,že DS je lacnejšia varianta, a o dosť lacnejšia,ale Ja už mam dajaky odpor voči elektrine z verejnej siete.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Reputace: 21
Bydliště: Vychod SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rege »

Vitek píše:a proto píšu kdo na to nemá koule at si olovo nekupuje, kumu smrdí dolejt přes aquamatik trochu destilky at se na to vysere a koho kurva sere že olovo je těžký at si našroubuje na strop lithium to jsou prostě debaty o hovně.

Prosím admina aby moje vlákno uzavřel a již se s váma loučím tohle nemá smysl.... kolegové bylo to fajn.
ale ved sa nehnevaj, len som reportoval ako je to s lion, aby si ostatny vedeli porovnat. nebolo to nic v zlom.

sam som nad olovom uvazoval, zvolil som si drahsiu a pohodlnejsiu cestu - teda lion, kazdy nech si vyberie podla seba.
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Reputace: 52
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Joskob »

Vitek píše:a proto píšu kdo na to nemá koule at si olovo nekupuje, kumu smrdí dolejt přes aquamatik trochu destilky at se na to vysere a koho kurva sere že olovo je těžký at si našroubuje na strop lithium to jsou prostě debaty o hovně.

Prosím admina aby moje vlákno uzavřel a již se s váma loučím tohle nemá smysl.... kolegové bylo to fajn.
Ono to nieje len o destilke. Najhoršia kľúčová vlastnosť olova - zabezpečiť, aby bolo vždy dobité pri nejakých slabých za sebou idúcich dňoch , nehovoriac o zime . A to sa dá len dobíjaním z centrály ,alebo DS. A to podľa mňa vyvracia celý zmysel FVE.
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od goodbie »

olovo ve FVE lze provozovat bez problémů,a bez popsaných katastrofických scenářů o kterých se zde mluví,a co se týká dobíjení olova??budete ho dobíjet přes zimu uplně stejně jako to litium aby to nepochcípalo,protože když někdo zjistí ,že si jedna jeho litiová baterka prdla o 0,00prd voltu už je oheň na streše,nebo mi tady chce někdo tvrdit,že kdo ma litium,ho vlétě nabije a celou zmu si ho nevšimne a jen ho do jara vybíjí??se vsadím,že ko lem toho litia přes zimu všichni skáčou tikrát tolik než u olova,mám doma cca 4000Ah olova je to velká neskladná těžká baterka to ano ale plně provozu schopná a jen letos přes ní proteklo 1800Kwh s údržbou dvakrát dolití vody,a přes zimu se udržuje v rozmezí 80-100% buď ze soláru když se daří a pomáhá centrála a DS s nízkým tarifem.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

goodbie píše:olovo ve FVE lze provozovat bez problémů,a bez popsaných katastrofických scenářů o kterých se zde mluví,a co se týká dobíjení olova??budete ho dobíjet přes zimu uplně stejně jako to litium aby to nepochcípalo,protože když někdo zjistí ,že si jedna jeho litiová baterka prdla o 0,00prd voltu už je oheň na streše,nebo mi tady chce někdo tvrdit,že kdo ma litium,ho vlétě nabije a celou zmu si ho nevšimne a jen ho do jara vybíjí??se vsadím,že ko lem toho litia přes zimu všichni skáčou tikrát tolik než u olova,mám doma cca 4000Ah olova je to velká neskladná těžká baterka to ano ale plně provozu schopná a jen letos přes ní proteklo 1800Kwh s údržbou dvakrát dolití vody,a přes zimu se udržuje v rozmezí 80-100% buď ze soláru když se daří a pomáhá centrála a DS s nízkým tarifem.
Problém je že většina místních to nechápe protože olovo neměli a když tak automotive který se opravdu podělá. Je třeba si uvědomit že PZS a OPZS nebo PZB jsou průmyslové záležitosti s pancířem, potlačenou možností sulfatace a o rozpadu desek po 10 letech není absolutně řeč.
Muj servis je 4 x ročně destilka a 4 x ročně ekvalizace. tot vše. při ekvalizaci změřím články napětově, případně refraktoměrem hustotu.

A slouží tahám z ní až 120 A jak kdy většinou do 100A

Jen je duležite si uvedomit robustnost a nesmrtelnost olova. a na ty zktráty případně samovybíjení jo tak s tím se počítá na začátku. v autě to taky víc jak měsíc nevydrží a už hledáte kabely...

co se týká teplot provozuju vše do -10 stupnu. nevšiml jsem si že by něco bylo špatně, naopak za mrazu je menší to samovybíjení, paradoxně.

Odpovědět