Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak dostal som domov polovicu olovenej baterie a tak som ju skoro napojil do 12v vetvy,nech sa dotlačia članky. Žiaľ ocelove boxy nebudu,lebo dohodnuta preprava sa na mňa vykašlala,tak to nosim domov po jednom članku.
Uvidime čo z nich po paru cykloch dostanem.
Přílohy
IMG_20200319_174640.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

změř si hustotu hustoměrem, napiš na papírek, napiš i napětí počáteční. pak je nabijej alespon na 2,4 bulk a ekvalizaci pak proved při 2,5V na článek až 2,55, hlídej budou vařit pořádně větrej, a je potřeba je provařit. taky hlídej hladinu elektrolytu. při ekvalizaci resp snaž se ji dělat tak dlouho dokud ti bude stoupat hustota elektrolytu, případně napětí se musí postupně rovnat tzn články si pěkně rozdělí napětí mezi sebe od různě špatných článků až do vyrovnaných napětove. je potřeba je řádně provařit aby se i promíchal elektrolyt a měření hustoty bylo trochu objektivní...
Float bych asi prozačátek nechal na 2,25V na článek
V.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Večer som prvy krat skušal kapacitu olovenej baterie,lebo už zopar dni hlasi plny stav. Sprava sa uplne zvlaštne. Napätie člankov sa drži tesne nad 2v. Iba po uplnom nabiti a niekoľko hodinovom odpočinku presahuje 2,3v ,ale po kratkom,aj slabom zataženi padne tesne nad 2V a už iba uplne pomaly klesa.
Včera som bateriu zatažil 25A a nechal klesať až do 10v (+-1,6V članok). Z baterie som dostal 1,28kWh to je dajakych 130Ah a teda 62% pôvodnej kapacity.
Zaujimave zistenia,lebo meriam napätie,aj na jednotlivych člankoch a odchylka je 0,01v , teda to nebude zavada iba na jednom članku. Uvidime ako sa to upravi po niekoľkych cykloch.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

Ahoj jonaši. 1) baterku ihned nabij - aby nezasulfátovala.
2) měřil jsi kapacitu jak jsem tu psal? dělal jsi tu ekvalizaci? duležite je jestli se články vybíjí stejně ( zda mají stejné napětí v nabitém stavu ) a při ekvalizaci - tam to bude jak jsem psal.

Kup za 2 eura v auto kelly hustoměr na baterie, změř hustotu nabité - to je stav kdy bude baterka odebírat třeba proud pod 1/100 C u tebe mín než 2A ( pokud máš 200Ah)

a všechny články musí mít velmi podobnou hustotu. měří se většinou při 30 stupních tam to je tuším dle výrobce, mívají 1,28 až 1,30 g/ml

hustota ti řekne v jakém stavu resp jak moc sulfátů zůstalo na deskách a neúčastní se reakce při nabíjení a vybíjení.

mojí baterku si orienatčně 1x za 3 měsíce přejedu multimetrem a hustoměrem - nabitá mám všude 1,29, a vybitou jsem ještě nikdy neměl takže ani nevim kolik vydrží :D

při ekvalizaci se začínaj pomaličku srovnávat hodnoty napětí na jednotlivých článcích - začíná vařit vždy ten nejslabší !
kdyžtak napiš
Vítek
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Vitek píše:Ahoj jonaši.
Vítek
Vito,ona ta bateria dlhe roky stala a nemam ju ešte celu doma,tak som aspoň na tychto člankoch otestovať,v akom stave asi bude. Až po tom,ju budem na plno testovať,variť,oživovať. Teraz zatiaľ je iba na jednom paneliku.


No a jake prekvapko na mňa prave pozeralo z axperta. 3,3kW tlačilo zo solarok cez axpert. Spojil som všecke panele do hromady,pred tyždňom,aby prednostne plnilo litiove baterie,ale o takomto čase som v robote a tak som netušil,že pretažuje axperta. Teraz som vratil polovicu na luhovky a z panelou liezlo ešte o 200W viac. Teda moja zostava koncom marca dava maximalne 3500W + 90W na 12v vetve
Přílohy
IMG_20200328_105531.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Zopar noviniek som naškrabal,ale slnko už krasne stuplo,tak som sa prestal strachovať o prazdne baterie,teda dufam,že nebude potrebne sa znova napojiť na DS a pôjdem ozaj dlho na solarko.

Začnem od spodku. 24v 210Ah Olovena bateria je už doma cela,len sa snažim prebrať članky,ktore som nemal doma a po malom teste im spravim peroxidovu kuru (ak sa bude dať zohnať peroxid),len nemam desulfator,tak to hadam nebude vadiť.

Druha vec,rano som spravil fotku,lebo solarko dalo do domu polmegawatthodinu. To mam cez 250kWh viac,ako pred rokom o takomto čase.

Posledna vec,ktoru som nečakal,lebo u ostatnych to bude istotne opačne,tak je nas v dome o prcka viac,dokonca mame pre koronu o osobu doma viac,teda je nas v dome 6,5 ,z toho do prace chodime ešte dvaja,teda mala spotreba domu stupnuť a ona ešte klesla. Dostal som sa pod 9kWh na deň.
Přílohy
IMG_20200403_052452.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

ahoj JONASI.
Pokud se ti preci jen povede odstranit sulfataci pokud tam je
prvni udelej kapacitni test. To je dulezitejsi nez hned shanet peroxid.
Takze nabit do plna. Pak zmer hustotu v nabitym stavu. Zmer kapacitu baterie vybijej proudem c5 a pri dosazeni 1.7 na clanek skonci s vybijenim a zmer hustotu elektrolytu a nabij neponechavej ji tydny vybitou.
Stejne tam pak muzes merit energii pro nabiti. 24V a 210Ah jak pises uchova 5 kwh a pouzitelnych pro tebe bude cca 3 kwh a to maximalne.
Dej ji do kupy a sezen dalsi k tomu paralelne aby to proste tolik necyklovalo.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Vito,trocha som uvažoval,ako dopadne tato bateria,ale rozhodol som sa,že ostane na 12v vetve. Tuto vetvu použivam stale,ale iba na drobnosti,meranie a planujem aj automatizaciu,de musim mať oddeleny zdroj. Dôvod slabeho použivania bol mizerna kapacita baterie. Teraz,ale bude kapacita dobra,tak ju použijem aj ako založnu kapacitu,teda poslednu zachranu a bude tahať veškeru drobotinu v dielni. Teda bežne do 100Wh. Uvažoval som ju použiť na 24v vetvu,ale tam mam luhovky o dostatočnej kapacite a na rovnake použitie su tieto baterie nezlučitelne. Dokupovať,alebo hladať olovene baterie nechcem,tak ostala iba takato možnosť. Ale do buducna sa môže ukazať čokoľvek,veď aj tato bateria sa ukazala z nenazdajky a iba trochu usilia ma stala,aby som ju dostal domov. Keby som takuto bateriu mal skoro pred 20 rokmi,jak som začinal fotovoltaičiť,tak by som bol štastny preštastny,lebo v tedy som mal najviac zopar vyradenych olovenych baterii o žiadnej kapacite a o niečom takom ako je led svetlo sa ani nechyrovalo.
Dokonca som nedavno objavil na starom hdd fotky,ako som to mal zavesene na okne,ake baterie a regulator som mal. Škoda,že nemam celu dokumentaciu od uplnych začiatkov,len v tedy mať digitalny fotoaparat bola tiež riadna rarita.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

JonasPP píše:Vito,trocha som uvažoval,ako dopadne tato bateria,ale rozhodol som sa,že ostane na 12v vetve. Tuto vetvu použivam stale,ale iba na drobnosti,meranie a planujem aj automatizaciu,de musim mať oddeleny zdroj. Dôvod slabeho použivania bol mizerna kapacita baterie. Teraz,ale bude kapacita dobra,tak ju použijem aj ako založnu kapacitu,teda poslednu zachranu a bude tahať veškeru drobotinu v dielni. Teda bežne do 100Wh. Uvažoval som ju použiť na 24v vetvu,ale tam mam luhovky o dostatočnej kapacite a na rovnake použitie su tieto baterie nezlučitelne. Dokupovať,alebo hladať olovene baterie nechcem,tak ostala iba takato možnosť. Ale do buducna sa môže ukazať čokoľvek,veď aj tato bateria sa ukazala z nenazdajky a iba trochu usilia ma stala,aby som ju dostal domov. Keby som takuto bateriu mal skoro pred 20 rokmi,jak som začinal fotovoltaičiť,tak by som bol štastny preštastny,lebo v tedy som mal najviac zopar vyradenych olovenych baterii o žiadnej kapacite a o niečom takom ako je led svetlo sa ani nechyrovalo.
Dokonca som nedavno objavil na starom hdd fotky,ako som to mal zavesene na okne,ake baterie a regulator som mal. Škoda,že nemam celu dokumentaciu od uplnych začiatkov,len v tedy mať digitalny fotoaparat bola tiež riadna rarita.
Príma, dík za popisku tvé výzkumné činnosti. pokud zůstanou na 12V a tedy pojede na to dílna a regulace atd, no proč ne.
každopádně Ti přeji mnoho štěstí s návratem kapacity !!! určitě nám napiš jak to bylo před a jak to bylo po testech.
Díky Vítek
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Chtiac nechtiac som otestoval olovene baterie po mnoho dňoch varenia a zožratim 2,5l vody. Začnem zataženim. Zataženie je uplna katastrofa. Už pri odbere 1200W bateria do minuty padla pod 1,7v članok. Divne je,že bateria začina vrieť už pri 2,1v članok a brutalne vrie,ako HHO generator pri 2,5v članok. Ako plne nabita a odstata si drži napätie tesne nad 2v članok.
Druha vec je kapacita. Tu som použil slaby odber približne 12A na članok a z baterie som dostal 3,7kWh. To je zhruba 90-94% štitkovej kapacity. Nie zle na skoro zošrotovane baterie,ale ešte musim poriešiť to ake su mäkke.
Keby sa dakomu doma povaloval desulfator a dakedy v lete mu na 2 tyždne nebude chybať,tak mu budem vďačny za požičanie.

Mam ešte drobnosť. Dostal som sa k 5 ročnej Lionkovej 13S baterii,ktora vraj ma maximalne 10cyklov za sebov,ale sprava sa čudne (raz ide,raz nejde a dava malo kapacity zo seba). Tak som jej spravil diagnostiku a dospel som k zaveru,že ma vadnu BMSku,ktora odporovo stiahne polovicu člankov na 4,06v a druhu polovicu na 4,16v ,aj po ručnom dobalancovani. Po väčšom rozdiele ako 0,1v baterii odpoji vstup,aj vystup. Istotne zoxidovalo mnoho SMD sučiastok na plošaku,lebo aj bateriu jak som kuchol,tak prepoje boli pohrdzavene a jednu taku reklamaciu,de majitel nechal na BMSku volne padať vodu,či dažď,alebo znečistenu vodu z kaluži,tak aj tam sa BMSka uplne zblaznila. Teda ak sa dakomu doma povaluje lionkova BMSka na 13 člankov,tak sa hlasim ako kupca.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od mobilik »

Ak budeš potrebovať desulfator Matejov tak môžem ti v pohode požičať. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Joskob »

Ahoj Janči, ja mam dva kusy matejovho desulfatora. Keď chceš kľudne zapožičam.
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

Ahoj desulfator nemam, ale ještě jsi neřekl kolik máš hustotu v nabitém a ve vybitém stavu, prosím postni nám to at víme zda to fakt je na desulfataciu.

Ahoj vitek
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Joskob píše:Ahoj Janči, ja mam dva kusy matejovho desulfatora. Keď chceš kľudne zapožičam.
To by bolo super. Dokonca mam v plane isť k tebe do dediny niečo riešiť,ale prave dnes som sa dozvedel,že kolega je v karantene a hadam zajtra sa dozvieme vysledky,tak pre istotu si dam na čas.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Vitek píše:Ahoj desulfator nemam, ale ještě jsi neřekl kolik máš hustotu v nabitém a ve vybitém stavu, prosím postni nám to at víme zda to fakt je na desulfataciu.

Ahoj vitek
Hustotu nemeram,lebo čo mam merak,tak použivam na luhovky a iny som ešte nehladal. Vlastne ani ma to nenapadlo,bo mam hlavu plnu inych dôležitejšich problemov.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

JonasPP píše:
Vitek píše:Ahoj desulfator nemam, ale ještě jsi neřekl kolik máš hustotu v nabitém a ve vybitém stavu, prosím postni nám to at víme zda to fakt je na desulfataciu.

Ahoj vitek
Hustotu nemeram,lebo čo mam merak,tak použivam na luhovky a iny som ešte nehladal. Vlastne ani ma to nenapadlo,bo mam hlavu plnu inych dôležitejšich problemov.
Chapu nicméně měřák alespoň orientační koupíš všude na benzince nebo aoutodilech v ceně do 2 EUR.

No nic každopádně přeju mnoho štěstí.. baterky budeš muset odstavit a alespoň 14 dní až měsíc je nechat desulfatovat. nejlepší je měřit hustotu před a třeba po každých 2 dnech abys viděl a uměl zefektivnit funkci... - je potřeba určité napětí při desulfataci aby to fungovalo taky jsem s matějovým se nazlobil resp hrál si.....

Tak at se daří !!!
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Joskob »

Vitek píše: Chapu nicméně měřák alespoň orientační koupíš všude na benzince nebo aoutodilech v ceně do 2 EUR.
No u nás na benzínkach kúpiš tak akurát bagetu, kávu ,cigarety a tyčinky. A keď budeš mať šťastie a natrafiš na akciu ,tak dostaneš aj benzín :)
To keď som ja zháňal a behal po benzínkach či majú hustomer na Elektrolit tak na mňa pozerali ako keby som chcel kúpiť obličku na čiernom trhu.
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Joskob »

JonasPP píše:
Joskob píše:Ahoj Janči, ja mam dva kusy matejovho desulfatora. Keď chceš kľudne zapožičam.
To by bolo super. Dokonca mam v plane isť k tebe do dediny niečo riešiť,ale prave dnes som sa dozvedel,že kolega je v karantene a hadam zajtra sa dozvieme vysledky,tak pre istotu si dam na čas.
Jasné veď uvidíš, ak by si išiel daj vedieť.
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od ota »

70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Jozef51 »

A nieco podstatne kvalitnejsie
https://www.aliexpress.com/item/3238756 ... 4c4dHKqa2z
V CR za to pytaju bez mrknutia oka aj 2500Kc. Meria vynikajuco, odporucam. Treba ku tomu plastove mikropipety, plastovu chemicku stricku s dest. vodou a papierove kuchynske utierky. Zhruba 4-5krat presnejsie ako klasicke hustomery a minimalna spotreba media.