Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Chalani,nie,nerobte si starosti,to,že sa snažim všecko využiť ako sa len da,neznamena,že nemam financie. Ja mam na žitie dosť,však keby som nemal,tak neprerabam kotolňu,nemam solarnu elektrareň,nemam 2 auta. To že to robim tak lacno,ako sa len da je normalne.
Však pozrite. Človek,čo zaraba 350€ ako fakt len preživa ,aj keď dosť na hrane,ale ma malo,teda potrebuje viac.
Človek čo ma 500€ plat,tak tiež preživa,ale je na tom o dosť lepšie,no stale ma malo.
Človek,čo ma plat 750€ je na tom viac ako slušne,dokaže si kupiť aj nove auto raz za život,ale stale ma malo.
Človek,čo ma plat 1000€ je na tom tak skvelo,že by mal pomahať inym,ale sa rozhadzuje tak,že ma malo.
Takto dokažem pokračovať do nekonečna a vždy to bude malo. Ide fakt len o charakter človeka,lebo Ja aj keď viem,že si nemožem kopec veci dovoliť tak sa zariadim,aby som mal dosť a ešte niečo ušetril na horšie obdobie. Poučil som sa jak bola kriza v 2008r,vtedy som dostal poriadne po ušoch.

Ale vratim sa k problemu. Mam ešte kondenzačny kotol,len takto ušetrim skoro 1000€ ročne na plyne,už aj uvažujem o zmene tarify,lebo paušalne platim 10€ mesačne. Toto som chcel ako zalohu a na koniec je to už druhy rok hlavne kurenie.
Inak nesmejte sa,ale nemal problem ani pri vonkajšej teplote -25°C a vnutornej teplote 21°C . Môj odhad straty domu je 16-17kW pri tomto rozdiele a v pohode mam aj rezervu. Len to chce každu hodinu a pol priložiť.
Jedine čo potrebujem je dovolenka. Ale taka prava v stane uprostred lesa de Mi telefon nezazvoni,že musim niečo spraviť. Však prave som doma na dovolenke piaty deň a ešte som si nestihol ani oddychnuť. Už ani fušky žiadne neprijmam,lebo doma ma toho čaka fura,ale môžte znamemu,alebo rodine povedať NIE!,to sa neda.

Tak chalani naozaj vam veľmi pekne ďakujem,ale naozaj nepotrebujem takuto pomoc. Vlastne jednu pomoc budem potrebovať. Zdedil som dajake veci,čo chcem podarovať,len ich musim všecke podovažať,potriediť a nafotiť. Keď to budem mať hodim to tu na bazar. V železe by som za to dostal dajake drobne,alebo piecka to dokaže tepelne spracovať,ale budem račej,ak sa dakomu spridaju. Nemam toho mnoho na rozdavanie,ale som tomuto foru naozaj mnoho dlžny,hlavne Otovi a musim to aspoň takto splacať,keď inač sa už neda.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak na koniec youda sa dopatral k mojemu čislu učtu,aj bez mojho pričinenia a poslal Mi nie mali obnos peňazi. Aby som bol ferovi,tak tu aj zverejnim,že idem kupovať celu kotolňu z jednej chaty aj keď ma dajaky vek za sebov,konkretne 11rokov. Kotol bude drevosplinujuci 20kW,ladomat,500l akumulačka,200l obojživelnik,50l expanzka,dvojokruhove riadenie a pri obhliadke uvidim čo ešte bude k tomu. Je to ešte namontovane,funkčne,tak zatiaľ pôjdem pozrieť v akom je to stave,ale už teraz viem,že budem musieť totalne prestavať celu kotolňu,bo použijem to,čo sa Mi najviac hodi a musim to rozumne porozkladať,nie ako to mam teraz.
Teda po prestavbe darujem môj doterajši kotol,teda sporakokotol. Teraz to mam taketo v kotolni.
A aby som nezabudol.
Ďakujem Ondrovi za jeho finančny prispevok.
Přílohy
15736715816661944136454.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Je toto možne,mam doma polovične zdedene drevo postupne sušene 5-10 rokov,skôr ešte viac a mam tu asi pol roka sušene obrezky. Prvotne som kuril suchym drevom a za mesiac ani nie mrazov,skôr chladu som skuril 2,3metra dreva. Jak som začal obzerať iny kotol,tak sa ukazala možnosť lacno drevosplinujuci kotol. Tak reku pošetrim sucheho dreva,kym nezapojim druhy kotol,bo tam treba totalne preschnute drevo a tak už zopar dni hadžem do sporakokotla 4-5 ku 1 obrezky a suche drevo Normalne asi o 30-35% klesla spotreba dreva a hori to o dosť dlhšie. Je pravda,že musim držať v dome teplo,aspoň 23°C,bo mame v dome prirastok a dostanem po ušoch,ak to nedodržim,ale toto ma prekvapilo. No nič,zajtra idem pozrieť kotolňu,čo idem odkupiť,tak som zvedavy,ako funguje a v akom je stave.
Prosim ešte o radu. Jak dokažem skontrolovať hrubku plechu v kotli,keď je napusteny vodou. Bez vody sa da poklopanim,ale to je všetko,čo viem.

Riadne som posledne komenty odbočil od solarnej elektrarne,ale tak hadam nevadi.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od diablo007 »

S tloušťkou plechu ti neporadím ale zásadní věc je pokud kotel nebyl provozovány s 3 čestným ventilem který udržoval teplotu zpatecky dost často tam pracuje nízkoteplotní koroze takže může být kotel kde je připojené zpátečka nacatej. Jinak pokud jde o to preschle dřevo tak pozor na to protože pak už nefunguje pořádně ani to zplyňování a to je pak celkem rozdíl ve výhřevnosti. Já mám dokonce v návodu u kotle poznámku že moc suché dřevo kombinovat s vlhčím
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od brumlaj »

a jak se prosím Tě diablo007 pozná čestný ventil od nečestného?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od volente »

To jsou při pátku zase dobré debaty. :lol: :D :shock: :mrgreen:
nechte si to na silvestra.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od diablo007 »

3 cestny hold mobil si to automaticky poupravil.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od volente »

To je ta mladá generace co se spoléhá na různé procesory a procesy a potom z toho vyjdou ptákoviny. Ale u diabla už jsem si zvykl, i když občas taky nevím, v první chvíli, co chtěl napsat. :lol: :lol:
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak vraj je tam ladomat 21. Ten sa podla patrony a internetu da meniť z 60 do 72°C a dotyčny kotol ma požiadavku na 65°C. Teda presne sa to dozviem,jak Mi to pan ukaže a nahajcuje.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od josse »

volente píše:To je ta mladá generace co se spoléhá na různé procesory a procesy a potom z toho vyjdou ptákoviny. Ale u diabla už jsem si zvykl, i když občas taky nevím, v první chvíli, co chtěl napsat. :lol: :lol:
My co si tu Swype+T9 klávesnici po sobě čteme a opravujeme, to po Diablovi čteme napoprvé :-) ale baví nás to stejně:-)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od diablo007 »

Co bych pro vaše pobavení klucííí neudělal
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Chalani,tak ste sa bali,že budem doma mrznuť,keď mam tu smiešnu piecku a Ja som prave dostal darček. Skoro 3 prm koksu. Zobral som na skušku paru vrecka,bo nikdy som takym dačim nekuril a jedno vrecko,asi 25kg horelo 12-14 hodin a nabilo aj 750l akumulačku z polovice na 60°C. Ako je to riadna kopa popola,ale ta pec sa uplne inač sprava. Vôbec nevre,žiaden dym a žiadne pravidelne 1-2 hodinove prikladanie.
Ako mam vonka pred domom čakajuceho 300kg staršieho,teda 11 ročneho atmosa,čo budem montovať,ale až po spotrebovani koksu. Lenže musim ho dostať dneska po schodoch do kotolne a dufam,že sa nam to doma podari. Ak sa už neozvem,tak ma dade pritislo a som na are.
Přílohy
15751198986781775341537.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od gupa »

Koks je asi jedno z nejdražších paliv. Při spalování vyžaduje u stěny kotle v ohništi třídu někde kolem 15 nebo nějakou k tomu určenou třídu litiny. Kvůli propalování. Se šamotem se slučuje a prakticky po prvním zatopení dojde k odpálení povrchu šamotové části přímo u spalování (žhnutí koksu).
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

gupa píše:Koks je asi jedno z nejdražších paliv. Při spalování vyžaduje u stěny kotle v ohništi třídu někde kolem 15 nebo nějakou k tomu určenou třídu litiny. Kvůli propalování. Se šamotem se slučuje a prakticky po prvním zatopení dojde k odpálení povrchu šamotové části přímo u spalování (žhnutí koksu).
No však prave pre to,že je tak drahy a ešte stale mam napojeny sporakokotol,čo je určeny len na koks (podla internetu),aj keď v ňom kurim drevom,tak som suhlasil,že si ho zoberiem a aspoň ušetrim spustu dreva. A hlavne,že je zadarmo,len ho musim skoro odpratať z domu,de zavadza,lebo sa preraba dom a koks už nepoužiju.

Inak atmos je už dole v kotolni. Drobne poranenia su,ale chvala bohu iba na mňe. Už nikdy viac take hebedo dole po schodoch nechcem davať. To bola adrenalinova jazda a hlavne keď Mi ušla noha o 2 schody.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Aby som nezabudol,tak v piatok v robote som dostal ponuku ziskať 16v - 8 člankov opzs bateriu. Kapacitu som sa zabudol pozrieť,ale viem,že važi 130kg a rok vyroby ma 2013. Mam isť do toho,bo ma bude stať asi 20€ a mam stale kopec veci na 12v,ktore momentalne odpočivaju.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Bateriu som odpratal na bezpečne miesto,ale po merani som zistil,že članky maju napätie do 1v a jeden ma uplnu nulu. Prave ju celu pomaličky od 0,2A nabijam a odpor postupne stupa. Len som pozrel na štitok a je 210Ah,tak preberať sa bude naozaj dlho. Hadam obživne,inak ostane v robote a pôjde na zošrotovanie. Aj som ju poriadne poprezeral a vyzera to tak,že sa naozaj malo,možno vôbec nepouživala,len sa odložila do kuta a zabudlo sa na ňu. Ale v čom sa mohla použivať,keď ma take neštandardne napätie 16v.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Bydliště: Trencin

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od svango »

neviem k comu konkretnemu bude tato, ale 16V sa objavilo na zvysenie zivotnosti oproti 12V olovu. A tiez niektore specificke paliva pouzite v beznom spalovacom motore sa dali pouzivat po nahradeni 12V za 16V bateriu (vznika iskra s "vyssou teplotou").
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Našiel sa surodenec,teda druha bateria a v tej su 4 članky. Teda je to 24v baterka z ručne vedeneho paletoveho vozika. Aj tu som prihodil na oživenie,lebo tak isto je na dne a bez reakcie. Zajtra skontrolujem ako sa maju,lebo už je badať,ako tvrdnu. Keby aspoň 6 člankov bolo v poriadku,že 12v baterka bude.
Přílohy
IMG_20191203_120617.jpg
IMG_20191203_120633.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od ota »

Tyhle baterie docela určitě oživíš. Guru na revitalizaci OPzS je Jozef51
Měl jsem podobní 2V články 375Ah, ležely vybité několik let. Nebyla v nich kyselina ale jen voda, Všechen síran byl na deskách. Plováček v hustoměru ukazoval čistou vodu a dokonce, když jsem dal kapku kyseliny na jazyk, nebyla kyselá, prostě voda.
Tyhle články se povedlo pomocí chemických, mechanických a elektrických pomůcek (Peroxid, karboxylceluloza, alkohol, dřevěná špachtle, filtr na elektrolyt, upravený desulfátor), probrat k životu, nyní už běhají v jedné elektrárně, kapacita je na 95%.

takhle lze ale zachránit pouze OPzS a jen některé. POkud se udělá můstek ze sulfátu, občas se na něj naváže i olovo které způsobuje samovybíjení a taková závada se odstraňuje velmi těžko.

Takže klid, opravíme všechny.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Len taka mini sprava. Olovena bateria v praci sa začala krasne preberať,už aj jej tvrdosť a napätie sa začalo stabilizovať. Lenže sviatky ma donutili zanechať bateriu v praci,ale už je iste,že ju donesiem domov a bude makať.

Drucha potešujuca vec,dneska som prekročil 1,9MWh za meničom do domu a 840kWh za meničom do bojlera.
Trocha som dufal,že preskočim 2M,no mala baterka a nie najlepšie koncoročne počasie spravilo škrt. Na rok sa bude rozširovať,tak dufam naskaču lepšie čisla.

Ešte taky postreh u lionkovej baterii. Držim ju v teplote 1-5°C,aby nezamrzla,ale jaka je mäkka,tak to je neskutočne. Normalne napätie poskakuje aj o 4v a to mam kratkodobo maximalnu zaťaž 0,2C ,prevažne do 0,05C. Podobne zmäkla aj LiFečka.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh