Jančiho podtatranske solarka.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tom_007 píše:To Jonas PP: Jak jsi dopadl?
Tak u nas sa vypadok len tak nestava,ale elektrina nabehla okolo 21:30,viem iba podla pouličneho osvetlenia. Teda elektrina nešla asi 3:30 hodin.
Susedka na koniec asi ostala pri sviečke,lebo aj keď som ju čakal,bol nachystany a chvilku po spadnuti siete sme sa dohodli na predlžovačke,ak to bude dlho trvať,tak už nevišla vonka. Rano ešte ostalo nad 2KWh v bateriach,aspoň lionkach,bo luhovky sa nedaju odhadnuť,keď su paralerne napojene k lionkam.
Teda pohoda,len na druhy deň sa kopec ľudi spitovalo,jak to,že nam šla elektrina,keď nikomu inemu nešla. Ta reku mam stado škrečkov v bežeckych kolesach a pohaňaju generator. Ty čo pozeravali dextrove laboratorium,tak jedna scenka tam bola taka. :lol:
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Tak od rana Mi svietilo slnko,žiaľ už tu mam mrak,ale pozorujem,že dajak malo davaju solarka. Nedalo Mi a tak patram,až som sa dopatral k volne stojacim panelom. Maju asi konštrukčnu vadu,lebo znova som našiel zopar panelov,čo maju pajkovane kontakty pod eva foliou prepalene,až nebol na nich kontakt. Fotil som až po oprave,ale naraz išlo o 9A viac do baterie.
Přílohy
IMG_20190824_141745.jpg
IMG_20190824_141921.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Neviem čim to je,ale lionkove použite a dosť stare baterie použivanim v elektrarni dajak oživaju. Na fotke je vidieť,že z baterii cuclo 159Ah,teda 8KWh a baterie maju stale energiu. Nemam založene meranie jednotlivych člankov,nech to nerozbalancuva packy,ale po prepočte to je dajakych 3,59v na članok.
Je to dosť zaujimave zistenie,lebo počiatočny kapacitny test sa nedostal ani na 7KWh a napätie už padalo pod 49v,kedy som to stopol. Vrchna hranica nabijania je trocha zle zmeratelna,lebo tam už sa ozve vyťažovač od +-55,8v ,pri +-56,2v ide na plno a napätie poskakuje o desatiny,teda sa neda presne zmerať. Balancere su nastavene na +-4,03-4,05v članok a regulator(axpert) ma nastavenu hodnotu 49-57v.

Hej a na fotke je aj meranie spotrebovanej energie zo solarka(1435KWh),ktora už prekročila celkovu minuloročnu spotrebu zo solarka(1417KWh). Je to badať,že tohto roku sa sezona začala skôr.

Inak pre upresnenie ta nezrovnalosť,priamej spotreby a energie tečucej z lionkovej baterie zapričiňuje luhova bateria.
Staviam jednu perfektnu lionkovu bateriu,vždy jak si najdem čas,tak vratenie luhoviek na 24v vetvu odkladam až po dokončeni a napojeni lionky. Po tom sem hodim fotečky.
Přílohy
IMG_20190909_061406.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Dneska som ziskal 20ročnu nepoužitu 5kW topnu špiralu,tak som fest rad,lebo musim prerobiť kotolňu a v lete sa stalo,že dajaka energia ostala nespotrebovana na streche. To ešte ma čaka osadiť 8 poškodenych panelov,momentalne neznamych parametrov,teda bude ešte viac energie,ktoru nechcem nechať na streche. Potrebujem ešte zohnať akumulačnu nadrž,tak,aby jej rozmer bol do 205x79cm,inak ju nedostanem do kotolne a tam osadim tuto špiralu.
Ak niekto ma lacnejšiu akumulačku a chce sa jej zbaviť,tak sa hlasim ako pripadny zaujemca. Preca len nova stoji fakt hrbu penazi,ktorych niet na rozhadzovanie a zopar pokusov o bazarovu kupu sa nezdarilo,bo som dlho vahal,alebo to bol fakt prastary a hrdzavy kus železa.

Už len take zhrnutie. Posledne tyždne su dosť chladne a na slnko nepredvidateľne. No jak svieti cely deň,tak je zisk taky,že nabije tych par kWh do baterie,potiahne celkovu spotrebu domu a ešte aj zohreje 150l bojler. Stalo sa,že boli taketo 3 slnečne dni po sebe a aj keď nas je doma už 5,5 ,tak sa tepla voda nezužitkuje v dany deň a na druhy deň sa bojler už do obedu sam odpaja,lebo dosiahne 90°C.
Inak zas ako vždy nič nestiham a prepajanie luhoviek na 24v vetvu ostalo skompletovane na 30% a montaž 2,5kWh lionkovej baterie stoji asi na 65% . Nema niekto klonovaci stroj,potrebujem sa nakolovať ešte aspoň 2x,vlastne 3x,lebo aj manželke sa treba povenovať.
Přílohy
IMG_20190927_081102.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Neviem de sa mam posťažovať,lebo sa to tyka mojej faktury za elektrinu u nas na slovensku a nech si to každy,čo môže skontroluje.
Teda takto. Rano som pozrel na mail a pozeram faktura za elektrinu a nedoplatok skoro 70€. Len tak ma zatriaslo,ale pozeram celu fakturu.
(Pre objasnenie,v januari,aj februari šla cena elektriny hore a poriadne,teda sa to tyka každeho.)
Tak pozeram prepočty,fixne položky,hluposti okolo siete a tak reku si to porovnam proti mojim odpočtom.
Pozeram dobre a elektrarne ma ofukli o viac ako 220kwh,keď bola elektrina lacnejšia a presunuli ich do druheho obdobia,kedy stoji asi o 12€-Mwh viac.
Ako je to rozdiel asi 2€,ale platiť ich dajakemu monopolu,čo ani nepatri slovensku,tak Mi navrela žilka na čele a poriešil som to cez telefon. Nadyktoval som slušne pani čisla,ake mam v mojom odpise a ona podala reklamaciu. Ešte som sa jej dotazal,na zmenu tarify a ukony tym spojene,lebo platiť ročne za fix,teda prenajom hodiny 103,34€ je ina brutalita. No ale ona Mi povedala,že zaplatim iba za vyjazd technika,čo zablokuje v hodine počitadlo jedneho tarifu a nič viac. Žiadna montaž,demontaž hodiny,revizak,ani nič ine,ako Mi to bolo povedane v pobočke. Tak evidentne čo najskôr poriešim,aj toto.

Prišiel eše niekto na taketo nezakonne obohacovanie monopolov??
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od brumlaj »

Nechápu Tvé rozhořčení kdy v době tržního hospodářství kde základním zákonem trhu je utrhnout druhému co největší množství peněz pro sebe samotného se odvoláváš na nějaké stupidní, zastaralé a ještě k tomu nepodstatné zákony. Ty přeci slouží pro udržení pořádku u malých rybek a nikoli finančních predátorů. U těch zákon trhnout přebije jakékoli jiné zákony.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

[quote="brumlaj"][/quote]
Ako chapem,odrbava sa na každom kroku,len ma to rozčulilo,lebo to som bol iba Ja. No keď takuto zaležitosť spravia u 100 000 odberateloch,čo si neodpisuju stav,tak to je 200 000€ len na hluposti ľudi a na rok ide dalšie zdražovanie,teda znova bude odrbavka. Toto sa raz musi skončiť,za to obhanam aj banku,keď Mi stiahne 1,50€ za neznamu činnosť,ktoru nedokazali objasniť ani na môj podnet,vraj musim isť na pobočku. Všade je boj na dlhe lakte,ale nik si neuvedomuje,že to sa nejedna len o jedneho človeka,ale o miliony ľudi. Po tom pride dajaky ....(napriklad aj moja mama,sestra) a povie,že sa musim zmieriť,že je to už tak. No Ja sa nezmierim,nie nadarmo som v znameni barana.

Ale inak reklamacia je podana,tak som strašne zvedavy,čo pride za odpoveď.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rottenkiwi »

Existuje možnosť ignorovať banky, dodávateĹov el. a plynu, aj vody.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Mam zopar dni voľno v praci,tak sa krutim okolo domu,hlavne v kotolni,lebo som spravil bazarovu prerabku kotolne. Od ruky som zohnal dosť stare komponenty,až som mal strach,či niečo nebude pretekať,ale (kolop-klop na drevo) drži to,aj 16ročna elektronicka regulacia funguje a netečie. Čo ma ale nepotešilo,bola spotreba elektriny. Riadenie a 2x obehove čerpadlo si cucne skoro 2kWh denne. To je škrt cez elektrareň a hlavne v tomto počasi. Skoro som daval do hromady luhove baterie,ale nepomohlo,lebo aj to bolo prazdne. Presne teraz som bol nuteny odstaviť aj posledny menič a digitalna hodina na posledy ukazala 1750kWh. Ešte jak kukne slnko a dotlači baterie,tak pobežia svetla a kotolňa na solarko,ale veľa energie už isto neutiahne.
Chce to ešte pomerať kapacitu luhoviek prepojenych na 24v,bo mam prirastok od omeho. Zatiaľ pri trištvrte zapojenych člankoch som dostal cez 7kWh,tak hadam všecke daju viac ako 10kWh.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od diablo007 »

Pokud máš staré oběhové čerpadlo tak ty byli více rozezrane ale ty nové elektronické zase moc levné v bazaru nenajdeš jelikož se vyhazuje až umře zatím.neni novější technologie za kterou by to někdo nahrazoval jako upgrade takže se použité moc neprodávají.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od Vitek »

Mam 4 kusy alpha1 nejmensi vykon maj 4W najvetsi 25w mam verzi 25 40 myslim.
15723817438942134028779.jpg
Topim cely barak 2 poschodi jednim cirkulacnim a jednim topnym cerpadlem s odberem 25W ;) coz je slusne.... Respektive topit jsem jeste nezacal poradne....stary pikoly braly 75 a vice W. No a pokud mas cosi stareho aj s zeleznejma trubkama muze bejt zarostly vic nez je zdravo a z coulovky mas pulcoulku jen to fikne....
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od ota »

Taky bych se podíval na spotřebu řízení MaR.
Možná má ve zdroji rozežraný transformátor a žhavý chladič se stabilizátorem 7815
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

mě kdysi překvapila spotřeba elektriky od oběhovýho čerpadla soláru. Byl to klasickej grundfoss, 40-60-80W, a na první stupeň měl problém stáhnout teplou vodu z panelů dolů k boileru, na druhej tak akorát, regulace brala celkem 3W, se sepnutým relé 4.5W, ale to čerpadlo, vzhledem k počtu motohodin za sezónu sežralo 100-150kWh energie. V posledních letech mě to moc netrápí, protože čerpadlo jede, když svítí slunko...
U regulace může být spotřeba 50W a více, dost často si s tím nikdo nehrál, viz otův příspěvek.
Přemejšlel jsem teď z hlediska spotřeby o nasazní Sonoff wifi, a nevychází mi to dobře, krámek s ESP8266 musí mít spotřebu přes 1W, a když spíná 6W LED žárovku, tak úspora energie je nepatrná, naopak sonoff žere furt, žárovka jenom když svítí (a to je u nás na záchodě a v koupelně pořád, tam jenom zhasínám :) Když si takovejch krámů nasadím do baráku 20, k tomu RB pi, tak se nebudu stačit divit, že klidová spotřeba baráku narostla ze 120W na 150W... Jedině to vzít jako daň z luxusu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od dumi »

jojo obehovky jsou mrchy.

Mam doma tohle:
IMG_20191030_065757.jpg
IMG_20191030_065810.jpg
Ty tri odshora 84, 132, 60W a elektronicka 40W.

Jenze nez by se vratila investive do 3 elektronickych tak umrou :-)

premyslel sem.nechat TC na DS ale obehovky a regulaci tahnout ze solaru. Mozna by to slo, ale v zime to bude problem je to pak kWh denne :-/
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše:mě kdysi překvapila spotřeba elektriky od oběhovýho čerpadla soláru. Byl to klasickej grundfoss, 40-60-80W, a na první stupeň měl problém stáhnout teplou vodu z panelů dolů k boileru, na druhej tak akorát, regulace brala celkem 3W, se sepnutým relé 4.5W, ale to čerpadlo, vzhledem k počtu motohodin za sezónu sežralo 100-150kWh energie. V posledních letech mě to moc netrápí, protože čerpadlo jede, když svítí slunko...
U regulace může být spotřeba 50W a více, dost často si s tím nikdo nehrál, viz otův příspěvek.
Také jsem u fototermiky tento problém před lety řešil a volba padla na DC 8-24V LAING ecocirc D5 Solar. Vyhodil jsem regulaci, záložní baterky, střídač a přidal 40W solární panýlek a bylo vyřešeno. Čerpadlo bez problému utáhne 30m2 fototermiky o výkonu 17kW a je to řešení bez starostí s regulací a zálohováním energie. Celý HW se skládá z panýlku čerpadla a dvou drátů. Už to takto pár pětiletek běží. Čerpadlo v té době stálo kolem 3500 Kč a 40W panel byl z výprodeje.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od JonasPP »

Ta keď vam poviem,že za 750l akumulačku,100l expanzku,servom pohanany trojcestak,riadenie ADEX COMFORT 03, 2ks obehove čerpadla,jeden termospinač,termoregulačny ventil vratnej vody do kotla,huf spetnych klapiek,dajake spajacie železo,pex trubky,izolaciu a ine drobnosti,som dal asi 400€ + par dni mojej roboty,tak isto neuverite. Najviac stal termoregulačny ventil vratnej vody do kotla,bo ten som kupoval ako novy za 56€.
Odfotil by som to,ale zapojenie som fakt riešil,čo dom dal a iba provizorne,lebo musim zohnať dajaky normalny kotol. To čo mam je super,ale neda sa v tom poriadne zahajcovať,lebo začne vreť na dajakych hluchych miestach,aj keď ma iba 60°C. Vlastne je to dačo ako kotlosporak z platnov na varenie a na internete som našiel,že je na koks. Po tom,ak dakomu sa hodi,tak ho podarujem,lebo inak nema problem poriadny dom prekuriť a aj napriek tomu,že ma asi 30 rokov,tak vyzera,že ešte 30 bude fungovať. Je to poriadne tlste železo.
Přílohy
1572436385658986541928.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od kodl69 »

tímhle vytápíš tak velkej barák? to asi letos nebude moct být žádná zima, abyste neumrzli, nebo se sestěhovat do jedné místnosti. Tohle je max na byt 3+1...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od brumlaj »

A to ještě není jisté zda jsi v obraze v jaké nadmořské výšce žije a co mu narostlo při posledním vrásnění za zadkem. Ale zas je to tvrdý chlap ;-) to se musí nechat. Nebo spíš smeknout.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od rottenkiwi »

Je nás tu cez 2200 userov. Keby každý poslal 2 €, janči by mal na poriadny kotol.
Ale viem akí sú ľudia, takže ak by 100 userov poslalo po 20 € aj tak by sa niečo našetrilo.

A keby len 20 userov poslalo po 50 €, aj tak by bolo na kotol.

A preto, ja tu dávam sľub, že keď mi Janči pošle IBAN,
tak mu tých 50 € do 17.12.2019 pošlem.

Kto chce, može ma nasledovať.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jančiho podtatranske solarka.

Příspěvek od youda »

Ahoj Jonas,
dej sem ten IBAN. Já ti něco přispěji také, ať v zimě neumrzneš.
:wood: :home:

EDIT: Tak odesláno do ČSOB SK.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz