FV v novostavbě

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od zajo »

beethowen píše:
zajo píše:
beethowen píše:Co jsem se díval, tak scroll kompresory v nižších otáčkách opravdu jdou s COP docela dolů. Moc scroll kompresorů ani není určeno pro provoz s invertorem. U dvojitých rotačních kompresorů je to celkem vyrovnané v celém rozsahu otáček, navíc můžou pracovat v celkem velkém rozpětí (u mě konkrétně 12-120Hz), takže se ten výkon dá dost v pohodě dávkovat a je celkem v pohodě když se stroj předimenzuje hlavně kvůli výparníku.
Co je samozřejmě problém je konstrukce výparníků, která vzhledem k ceně a původnímu návrhu jednotek spíše pro chlazení není úplně ideální pro naše podmínky (100% RH a teploty kolem 0°C).
U mě to teď vypadá zhruba takto. Teplota venku je -0,5°C,teplota výparníku -2°C, kondenzace cca 25°C, výstup topné vody 23°C (mám celkem předimenzovanou podlahu, takže chodím na dost nízkých teplotách a teplotním spádu klidně kolem 1-2°C).
Momentálně neměřím el. příkon a výkon do vody, mám odmontovaný průtokoměr.
Foceno těsně před odmražováním. Pokud bych ohříval TUV a jel na plný výkon, tak to bude totálně zamrzlé.
Momentálně to jede na odpočinkových 19Hz.
Máme Nibe F2040-8 s rotačákem a ten rozsah otáček je opravdu "obrovský" oproti scrollu který je použit u Nibe F2120, ale to je určeno tím, že u scrollu je při malých otáčkách velký "profuk" mezi spirálou statoru a rotoru, kde se používá jako "těsnění"olej.
Už dříve jsem četl nějaké pojednání, že scroll je prakticky výhodnější používat se zásobníkem v režimu on/off a většina výrobců ty kompresory ani nevyráběla pro práci s invertorem.
Mě se u toho rotačního kompresoru líbí, že většinu času jede kolem 20Hz s rozumným COP a když je potřeba může vyjet až na těch 120Hz (většinou stejně zapracuje ochrana proti přehřátí a frekvence skončí třeba kolem 90Hz). Ale jelikož je invertor, tak nejsou žádné proudové rázy, jede to na 230V s rozumným příkonem kolem 500-800W.
Když jsem se rozmýšlel, tak jsem celkem řešil pro a proti a chtěl jsem původně 3f scroll. To jsem ještě nevěděl, že na střeše bude FVE. Teď jsem rád, že jsem se rozhodnul takto.
Kolem Nového roku když bylo venku hezky a svítilo pěkně slunce, tak jsem schopen výkrýt celou spotřebu včetně topení z 6,4kWp. Chci ještě přihodit tak 1,6kWp a 15kWh baterky a budu spokojený.
Scroll se používá už nějakou dobu i v invertorech a je pravda jedou od nějakých, jestli se nemýlím, od 30Hz, ale má plošší vykonový průběh (není propad okolo 0°C), jinak také naprostá spokojenost rotačkou, ale chtělo by to na zimu větší pole panelů, stávajících 2,2kwp a k tomu v Beskydech je žalostně málo a snad se něco nahodí na tu naši 300m2 střechu :lol: .Jinak to naše TČ ma nejmenší příkon, co jsem zaregistroval 1,9A tj. cca 450W a to i při cca 5-7°C venku.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od dumi »

zajo píše:
Ano byly. obehove cerpadlo jede na max bez rizeni.[/quote]

Co to máš za invertor, co jsem obhlížel TČ s invertorem tak všechny jely i s řízením oběhovky, bez řízené oběhovky nejde TČ řídit v optimálních otáčkách, jedeš ekvitermně podle teplotní křivky, nebo podle termostatu?[/quote]

Ono je to slozitejsi. Dneska uz se nerizeny cerpadla nesmi vyrabet a mozna ani prodavat. To ale neznamena, ze kdyz mas v jednotce rizeny cerpadlo, ze nemuze jet naplno.

Ridim ekvitermne s vlivem prostoru, v kazde mistnosti. Mam TC od jednoho ze tri nejvetsich ceskych vyrobcu. Na konkretnim bych rekl ze nezalezi.
beethowen píše: Mě to taky jede bez řízení. Sice je to připojené na PWM signál, ale ve firmware to není dodělané a jelo by to na 100%. Tak jsem si tam PWM signál dobastlil a řídím to zatím alespoň ručně (stáhnul jsem si to na minimální požadovaný průtok od výrobce a bohatě to stačí a ušetřím cca 70% energie čerpadla).
Ono to čerpadlo si podle ekvitermy řídí výkon do kondenzátoru (výměníku) a teplotní spád na straně topné vody ho moc nezajímá. Zajímá ho teplota topné vody do podlahy. Stejně nezná průtok do systému, tak výkon do vody nespočítá.
Trosku bych si dovolil oponovat. Na prutoku zalezi a to dost. Tim ze snizis vykon cerpadl ausetris par watu na jeho spotrebe, ale snizis si COP. Proc? Protoze COP je hodne zavisle na kondenzacni teplote, a souvis s prutokem vymenikem. vetsi prutok-> nizsi kondenzacni teplota -> vyssi COP.

Jak je zmineno, scroll s invertorem neni tak vhodny jako rotacni, protoze se blbe maze v nizkych otacka, proto ma posunute minimum. A stejne tak ma vetsi uniky komprese pri nizsim vykonu, jak bylo zmineno.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2700
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od kybos »

zajo píše: To není jednotka určená pro Anglii, v Anglii je v zimě vlhčí podnebí než u nás ve vnitrozemí + teploty vhodné k její kondenzaci a "namrzlý" výměník je jen díky fyzice, kdy na výparníku při určitém rozmezí teplot a vlhkosti vzduchu kondenzuje vlhkost obsažená ve vzduchu. Kdo nosí brýle, tak to velmi dobře zná :lol:
Nevím, odkud bereš informaci o teplotách, ale pokud se podívám na aktuální stav, je teď v Londýně +11°C a já mám za oknem -1°C. Kde to asi bude více namrzat? Při 11°C mi kondenzát stéká po lamelách a kondenzační teplo dodá výměníku extra porci energie. Takže při této teplotě platí že čím vlhčí vzduch, tím lépe pro TČ.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od zajo »

kybos píše:
zajo píše: To není jednotka určená pro Anglii, v Anglii je v zimě vlhčí podnebí než u nás ve vnitrozemí + teploty vhodné k její kondenzaci a "namrzlý" výměník je jen díky fyzice, kdy na výparníku při určitém rozmezí teplot a vlhkosti vzduchu kondenzuje vlhkost obsažená ve vzduchu. Kdo nosí brýle, tak to velmi dobře zná :lol:
Nevím, odkud bereš informaci o teplotách, ale pokud se podívám na aktuální stav, je teď v Londýně +11°C a já mám za oknem -1°C. Kde to asi bude více namrzat? Při 11°C mi kondenzát stéká po lamelách a kondenzační teplo dodá výměníku extra porci energie. Takže při této teplotě platí že čím vlhčí vzduch, tím lépe pro TČ.
Ve Stockholmu je také aktuálně 5°C a ja jsem musel škrabat auto a nedělám z toho závěry :lol: Jinak souhlasím, že skupenské teplo přeměny je vynikající zdroj tepla, krásným příkladem může být "perpetum mobile ;) " kondenzační kotel s účinnosti 110% :lol: , ale pořád mi to nevysvětluje proč by v Anglii měly být jiné výparníky než v Čechách a proč naše Nibe a kamarádovo IVT má tenčí a hustější lamely na výparníku, než výrobci TČ jejichž výrobky vycházejí z klimajednotek.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od dracekvo »

Mě spíš teď zajímá ta varianta aktivní rekuperace.
Tj. teplo se bere ze vzduchu, který vychází z domu. Myslíte, že to má cenu?
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od jahodovák »

To záleží kolik energie se ztratí větráním,pokud je to menší domek tak se spíš vyplatí pasivní rekuperace a pokud možno i správně navržená,dá se to i bez použití přídavné energie.Ono aktivní může dát pouze takový výkon,který jde větráním ven...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2700
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od kybos »

zajo píše: Ve Stockholmu je také aktuálně 5°C a ja jsem musel škrabat auto a nedělám z toho závěry :lol:
To je podle mého názoru chyba. Já z toho závěr dělám. Podle mne je potom značný rozdíl v efektifitě použití jinak stejných venkovních jednotek.Dimenzování výparníku, které postačuje pro oblast golfského proudu se pak může jevit u nás jako nedostatečné. Je nutno samozřejmě srovnávat průměrné teploty v topné sezóně, případně histogramy výskytu jednotlivých teplot.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od NOPARasito »

dracekvo píše:Mě spíš teď zajímá ta varianta aktivní rekuperace.
Tj. teplo se bere ze vzduchu, který vychází z domu. Myslíte, že to má cenu?
http://www.rekuperace-cofa.cz/
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od dumi »

Prupadne Nilan.
Http://www.nilan.cz

Maji aktivni rekuperaci a ojrevem TUV odpadnim teplem v lete pri chlazeni.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od zajo »

kybos píše:
zajo píše: Ve Stockholmu je také aktuálně 5°C a ja jsem musel škrabat auto a nedělám z toho závěry :lol:
To je podle mého názoru chyba. Já z toho závěr dělám. Podle mne je potom značný rozdíl v efektifitě použití jinak stejných venkovních jednotek.Dimenzování výparníku, které postačuje pro oblast golfského proudu se pak může jevit u nás jako nedostatečné. Je nutno samozřejmě srovnávat průměrné teploty v topné sezóně, případně histogramy výskytu jednotlivých teplot.
To že Anglii omývá Golfský proud ještě neznamená, že nemají problémy s namrzáním výparníku (i tam jsou v zimě teploty vhodné pro tento jev 0±5°C a k tomu díky G, proudu i větší vlhkost) a není důvod, že by se pro ně měly vyrábět jinak dimenzované výparníky. Žádný výrobce TČ nevyrábí různé vyparníky pro - teplé klima - studené klima - mírné klima a jen pro dané oblasti vydává technické údaje vyráběných čerpadel. Instalační firma musí pro dimenzování TČ a určení bodu bivalence brát v úvahu tepelnou ztrátu a klimatickou zónu ve které se budova nachází (proto jsem si nechal udělat před instalací TČ PENB s výpočtem TZ), dokonce jsem někde četl (škoda že to nemohu teď najít), že na jižní Moravě mohou TČ vykazovat vyšší SCOP než v Anglii a to jižní Moravu neomývá GP a já blbec musím bydlet pod ochranou pohanského boha války, úrody, plodnosti, který nad námi bdí mezi Pustevnami a Radhoštěm ;)
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od zajo »

dumi píše:Prupadne Nilan.
Http://www.nilan.cz

Maji aktivni rekuperaci a ojrevem TUV odpadnim teplem v lete pri chlazeni.
i Nibe má něco podobného https://www.nibe.cz/ventilacni-tepelna- ... -informaci
a nebo i pro podlahovku a radiátor https://www.nibe.cz/ventilacni-tepelna- ... -nibe-f730
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2700
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od kybos »

zajo píše:Žádný výrobce TČ nevyrábí různé vyparníky pro - teplé klima - studené klima - mírné klima a jen pro dané oblasti vydává technické údaje vyráběných čerpadel.
Zkus si přečíst něco o klimatických třídách.
Třeba tepelná čerpadla pro chlazení se dělí do čtyř klimatických tříd:

Název třídy Rozsah okolních teplot
SN Subnormální 10 - 32 °C
N Normální 16 - 32 °C
ST Subtropická 18 - 38 °C
T Tropická 18 - 43 °C

Tepelná čerpadla se podle klimatických tříd liší svou konstrukcí. Kromě plochy výparníku se mohou tato tepelná čerpadla lišit i v použité olejové náplni a dalších parametrech. Některá tepelná čerpadla mohou fungovat ve více klimatických třídách. Klimatická třída, pro kterou je tepelné čerpadlo určeno by na tepelném čerpadle měla být uvedena.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012