FV v novostavbě

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am
Reputace: 7

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od zajo »

kybos píše:
josse píše: Chápu to správně, že tyto čísla vypadají, že s klesajícím výkonem COP stoupá? To vypadá na něco poddimenzovaného?
Vypadá to na klasický případ poddimenzovaného výparníku. Mám to podobně. Venkovní jednotka má značku Fujitsu. Jsou to zřejmě kusy určené pro anglické podnebí, kde teploty moc pod 10°C neklesají díky Golfskému proudu ale vozí se k nám, kde pracují převážně v teplotách kolem nuly. Pak to vypadá takhle:
DSC_8153m.jpg
To není jednotka určená pro Anglii, v Anglii je v zimě vlhčí podnebí než u nás ve vnitrozemí + teploty vhodné k její kondenzaci a "namrzlý" výměník je jen díky fyzice, kdy na výparníku při určitém rozmezí teplot a vlhkosti vzduchu kondenzuje vlhkost obsažená ve vzduchu. Kdo nosí brýle, tak to velmi dobře zná :lol:
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am
Reputace: 7

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od zajo »

dracekvo píše:Co jsem četl článek o výběru TČ, tak tam psali že raději sáhnout po takových, které maji lamely dál od sebe. Že jednak to tak nenamrzá a druhak jsou prý tišší.
to je pěkná blbost, tohle hlásají výrobci a dovozci TČ, kteří na výparníku šetří, čím hustší lamely, tím vyšší teplosměnná plocha a tím pádem vyšší COP, SCOP a sezónní energetická účinnost vytápění ηS (%), ale také vyšší cena výparníku, když se podíváte na výměníky výrobců TČ které se na ně specializují a nevyrábí klimošky, tak zjistíte že mají lamely hustější než u výrobců klimošek, kteří mají TČ jako "přidruženou výrobu" a jako výparník používají upravený kondenzátor z klimajednotek popř dovozců TČ se značkou CCC, kteří jdou pouze po ceně. Hluk TČ je závislý hlavně na kvalitě ventilátorů, jeho otáčkách, řízení otáček vent. a minimálne šířkou mezi lamelami, u lamel hluk ovlivňuje hlavně jejich deformace a tloušťka samotných lamel.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am
Reputace: 7

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od zajo »

dumi píše:
100% vykon:
Prikon: 3740W
TCJ: 36C
Tout: 41.9C
Tin: 36.8C
Tvenku: -0.5C
Tvyparnik: -0.5C
tzn.dT je 5.1, pri prikonu 3740W ==> 5.1/3740W * 1000 = 1.36 - toto neni COP, ale pouze pomer. protoze realne COP nevim, protoze neznam prutok.

vykon 30%
1854W
TCJ: 36.4C
Tout: 43.5
Tin: 40.5
Tvenku: 0.5C
Tvyparnik: -2.5
tzn dT je 3, pri prikonu 1854W ==> 3/1854W * 1000 = 1.6 opet pouze pomer a ne COP.
Ten poměr nic neukazuje, naprostá většina TČ s invertorem má i řízené otáčky oběhového čerpadla neboť si otáčkami řídí dT mezi výtlakem a zpátečkou a pochybuji, že u 30% a 100% výkonů TČ byly stejné otáčky čerpadla a tím pádem i průtok.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od beethowen »

Co jsem se díval, tak scroll kompresory v nižších otáčkách opravdu jdou s COP docela dolů. Moc scroll kompresorů ani není určeno pro provoz s invertorem. U dvojitých rotačních kompresorů je to celkem vyrovnané v celém rozsahu otáček, navíc můžou pracovat v celkem velkém rozpětí (u mě konkrétně 12-120Hz), takže se ten výkon dá dost v pohodě dávkovat a je celkem v pohodě když se stroj předimenzuje hlavně kvůli výparníku.
Co je samozřejmě problém je konstrukce výparníků, která vzhledem k ceně a původnímu návrhu jednotek spíše pro chlazení není úplně ideální pro naše podmínky (100% RH a teploty kolem 0°C).
U mě to teď vypadá zhruba takto. Teplota venku je -0,5°C,teplota výparníku -2°C, kondenzace cca 25°C, výstup topné vody 23°C (mám celkem předimenzovanou podlahu, takže chodím na dost nízkých teplotách a teplotním spádu klidně kolem 1-2°C).
Momentálně neměřím el. příkon a výkon do vody, mám odmontovaný průtokoměr.
Foceno těsně před odmražováním. Pokud bych ohříval TUV a jel na plný výkon, tak to bude totálně zamrzlé.
Momentálně to jede na odpočinkových 19Hz.
Přílohy
IMG_0007.JPG
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am
Reputace: 7

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od zajo »

beethowen píše:Co jsem se díval, tak scroll kompresory v nižších otáčkách opravdu jdou s COP docela dolů. Moc scroll kompresorů ani není určeno pro provoz s invertorem. U dvojitých rotačních kompresorů je to celkem vyrovnané v celém rozsahu otáček, navíc můžou pracovat v celkem velkém rozpětí (u mě konkrétně 12-120Hz), takže se ten výkon dá dost v pohodě dávkovat a je celkem v pohodě když se stroj předimenzuje hlavně kvůli výparníku.
Co je samozřejmě problém je konstrukce výparníků, která vzhledem k ceně a původnímu návrhu jednotek spíše pro chlazení není úplně ideální pro naše podmínky (100% RH a teploty kolem 0°C).
U mě to teď vypadá zhruba takto. Teplota venku je -0,5°C,teplota výparníku -2°C, kondenzace cca 25°C, výstup topné vody 23°C (mám celkem předimenzovanou podlahu, takže chodím na dost nízkých teplotách a teplotním spádu klidně kolem 1-2°C).
Momentálně neměřím el. příkon a výkon do vody, mám odmontovaný průtokoměr.
Foceno těsně před odmražováním. Pokud bych ohříval TUV a jel na plný výkon, tak to bude totálně zamrzlé.
Momentálně to jede na odpočinkových 19Hz.
Máme Nibe F2040-8 s rotačákem a ten rozsah otáček je opravdu "obrovský" oproti scrollu který je použit u Nibe F2120, ale to je určeno tím, že u scrollu je při malých otáčkách velký "profuk" mezi spirálou statoru a rotoru, kde se používá jako "těsnění"olej.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od Matess »

kdybych řešil TČ oslovím regulus. Mám tam kamaráda a mají vlastní zkušebnu a každý kus hodně týrají než ho začnou prodávat. Testují snad vše co je na trhu a jedou hodně čerpadla ze Švédska - proč asi?
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od beethowen »

zajo píše:
beethowen píše:Co jsem se díval, tak scroll kompresory v nižších otáčkách opravdu jdou s COP docela dolů. Moc scroll kompresorů ani není určeno pro provoz s invertorem. U dvojitých rotačních kompresorů je to celkem vyrovnané v celém rozsahu otáček, navíc můžou pracovat v celkem velkém rozpětí (u mě konkrétně 12-120Hz), takže se ten výkon dá dost v pohodě dávkovat a je celkem v pohodě když se stroj předimenzuje hlavně kvůli výparníku.
Co je samozřejmě problém je konstrukce výparníků, která vzhledem k ceně a původnímu návrhu jednotek spíše pro chlazení není úplně ideální pro naše podmínky (100% RH a teploty kolem 0°C).
U mě to teď vypadá zhruba takto. Teplota venku je -0,5°C,teplota výparníku -2°C, kondenzace cca 25°C, výstup topné vody 23°C (mám celkem předimenzovanou podlahu, takže chodím na dost nízkých teplotách a teplotním spádu klidně kolem 1-2°C).
Momentálně neměřím el. příkon a výkon do vody, mám odmontovaný průtokoměr.
Foceno těsně před odmražováním. Pokud bych ohříval TUV a jel na plný výkon, tak to bude totálně zamrzlé.
Momentálně to jede na odpočinkových 19Hz.
Máme Nibe F2040-8 s rotačákem a ten rozsah otáček je opravdu "obrovský" oproti scrollu který je použit u Nibe F2120, ale to je určeno tím, že u scrollu je při malých otáčkách velký "profuk" mezi spirálou statoru a rotoru, kde se používá jako "těsnění"olej.
Už dříve jsem četl nějaké pojednání, že scroll je prakticky výhodnější používat se zásobníkem v režimu on/off a většina výrobců ty kompresory ani nevyráběla pro práci s invertorem.
Mě se u toho rotačního kompresoru líbí, že většinu času jede kolem 20Hz s rozumným COP a když je potřeba může vyjet až na těch 120Hz (většinou stejně zapracuje ochrana proti přehřátí a frekvence skončí třeba kolem 90Hz). Ale jelikož je invertor, tak nejsou žádné proudové rázy, jede to na 230V s rozumným příkonem kolem 500-800W.
Když jsem se rozmýšlel, tak jsem celkem řešil pro a proti a chtěl jsem původně 3f scroll. To jsem ještě nevěděl, že na střeše bude FVE. Teď jsem rád, že jsem se rozhodnul takto.
Kolem Nového roku když bylo venku hezky a svítilo pěkně slunce, tak jsem schopen výkrýt celou spotřebu včetně topení z 6,4kWp. Chci ještě přihodit tak 1,6kWp a 15kWh baterky a budu spokojený.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od jahodovák »

Zemní registr nemusí být drahý,ale záleží jaké máš podloží,mám návod na jeho zhotovení svépomocí,je to spíš zemní akumulátor,který v zimě používáte na topení a v létě na chlazení,takže část energie vrátite zpět,předpokládá to ale v místě zeminu a poté je možno vrtat do hloubky 10 m sám v domácích podmínkách...já mám smůlu hlíny jen 0,5 metrů a pak skálu,takže bych to jen tak nezvládl...je tam popis i výměníků a i jiné způsoby rešení...jelikož je to trochu složitější a tím pádem možná i možnost poruchy větší,zůstal jsem u osvedčeného způsobu topení dřevem a postupném snižování dobrým zateplením,nejlevnější energie je ta,kterou nepotřebujete.... :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od josse »

Matess píše:...jedou hodně čerpadla ze Švédska - proč asi?
No to je přeci jednoduché: sami to neumí, tak si to koupí a doufají, že to je zákazníkovi jedno :-)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od beethowen »

Ono to je skoro u každého výrobce. Já mám Viessmann, nějakou levnější řadu a venkovní jednotka je stejně převlečená Toshiba nebo Airwell, nebo něco takového. Ty dražší čerpadla si už vyrábějí sami. Testují je v Brně v Honeywellu, tak to vím určitě.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od hurvayz »

[quote="dracekvo"]Pokud má člověk u baráku potůček, tak by to šlo. Ale kdo to má.

To se ale nebere z potucku, to by nefungovalo. V zime i potucek zamrzne. Delaji si bud vrty nebo studna- studna.
Zemni kolektor je taky hodne v pohode. Jak jsem psal. Zadba vrcici skatula u baraku, zadne zamrzani, zadne pritapeni patronou kdyz hodne mrzne. I kdyz u nas uz ani nemrzne. Mam vydatnou studnu 8m hlubokou a v ni nautilu a funguje to. Do druhe studny zpet vodu vratim. Soused me kolektor a nestezuje si, vyhoda je ze muze mrznout jak chce nam to SCOP nezměni
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od beethowen »

Jenom tu vydatnou studnu, teda 2 studny. To je třeba u mě problém. Navíc by se to mělo taky nějak pořešit na úřadě, ale co si budem. Pozemek na kolektor mám malý, takže pro mě byl vzduch/voda v podstatě jediná možnost. Teda mohl jsem vrtat, ale to je cenově nic moc a zase úřad.
Já jsem byl zase spokojený hodně v létě když jsem ještě neměl FVE. To byla jedna báseň ohřívat TUV čerpadlem. Teď už to řeší přebytky z FVE a asi by to chtělo dávat i sousedům.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od dumi »

zajo píše:
dumi píše:
100% vykon:
Prikon: 3740W
TCJ: 36C
Tout: 41.9C
Tin: 36.8C
Tvenku: -0.5C
Tvyparnik: -0.5C
tzn.dT je 5.1, pri prikonu 3740W ==> 5.1/3740W * 1000 = 1.36 - toto neni COP, ale pouze pomer. protoze realne COP nevim, protoze neznam prutok.

vykon 30%
1854W
TCJ: 36.4C
Tout: 43.5
Tin: 40.5
Tvenku: 0.5C
Tvyparnik: -2.5
tzn dT je 3, pri prikonu 1854W ==> 3/1854W * 1000 = 1.6 opet pouze pomer a ne COP.
Ten poměr nic neukazuje, naprostá většina TČ s invertorem má i řízené otáčky oběhového čerpadla neboť si otáčkami řídí dT mezi výtlakem a zpátečkou a pochybuji, že u 30% a 100% výkonů TČ byly stejné otáčky čerpadla a tím pádem i průtok.
Ano byly. obehove cerpadlo jede na max bez rizeni.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am
Reputace: 7

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od zajo »

[/quote]Ano byly. obehove cerpadlo jede na max bez rizeni.[/quote]

Co to máš za invertor, co jsem obhlížel TČ s invertorem tak všechny jely i s řízením oběhovky, bez řízené oběhovky nejde TČ řídit v optimálních otáčkách, jedeš ekvitermně podle teplotní křivky, nebo podle termostatu?
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od diablo007 »

Vypadá to že by TČ asi zasloužilo vlastní vlákno trošku to tu začalo žít svým životem
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od hurvayz »

[quote="beethowen"]Jenom tu vydatnou studnu, teda 2 studny. To je třeba u mě problém. Navíc by se to mělo taky

Jj já vím. U nás v některých krajích je spíš problém mít vodu ve studně, natož mít vydatnou. Zase na druhou stranu, pokud někdo nežije v horských oblastech tak postačí i vzduch-voda. Šak není aní sníh, natož pořádný mráz. Já si to bral, že tu vodu mám, tak jsem si řekl proč ne.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od hurvayz »

diablo007 píše:Vypadá to že by TČ asi zasloužilo vlastní vlákno trošku to tu začalo žít svým životem
o

Buď v klídku, už zmlknu.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od beethowen »

zajo píše:
Ano byly. obehove cerpadlo jede na max bez rizeni.[/quote]

Co to máš za invertor, co jsem obhlížel TČ s invertorem tak všechny jely i s řízením oběhovky, bez řízené oběhovky nejde TČ řídit v optimálních otáčkách, jedeš ekvitermně podle teplotní křivky, nebo podle termostatu?[/quote]
Mě to taky jede bez řízení. Sice je to připojené na PWM signál, ale ve firmware to není dodělané a jelo by to na 100%. Tak jsem si tam PWM signál dobastlil a řídím to zatím alespoň ručně (stáhnul jsem si to na minimální požadovaný průtok od výrobce a bohatě to stačí a ušetřím cca 70% energie čerpadla).
Ono to čerpadlo si podle ekvitermy řídí výkon do kondenzátoru (výměníku) a teplotní spád na straně topné vody ho moc nezajímá. Zajímá ho teplota topné vody do podlahy. Stejně nezná průtok do systému, tak výkon do vody nespočítá.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od beethowen »

Též už přestanu, řekl jsem asi už vše. Ale je pravda, že téma o TČ by se asi hodilo a bylo by o čem psát.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: FV v novostavbě

Příspěvek od rasto1 »

ja momentalne pouzivam voda/voda 7-9kW podla teploty vstupnej vody a kedze mam teplotu studnicnej vody 12C i teraz :-) takze to asi bude valit na 9kW pri kureni ma prikon 2kW a pri TUV az 2.5kW cize ide na max.
Je invertorove jednofazove a nadherne sa rozbieha z nuly na 1kW i 30-50s.
Vody mam nekonecno a je len mechanicky filtrovana.
Prietok cez TC mam nastaveny na 22l/min a v pohode stiha oteplovat vyparnik na 6-8C.
Uz sa tesim ako pobezi na slnko :-)
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.

Odpovědět