Amorfné panely

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Amorfné panely

Příspěvek od vla »

Kolega Volente má pravdu, to je tak jednoduchá záležitost, že lze využít domácí výrobu za pár kaček. Stačí jen trocha selského rozumu. Jen na okraj: kompletní konstrukci na panely jsem si udělal sám, jsou na okraji střechy a nikdy mě ani nenapadlo, že by mohli spadnout. Stačí jen trochu (ať to nepodcenuji) technického myšlení. Budujete tady různé stožáry, pohyblivé i pojízdné držáky panelů, takže za tohle bych ani těch 50 Kč/kus nedával. :)
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kodl69 »

Ledacos si taky vytvořím sám, ale tohle chci mít tak jak má být, když to spadne dolů a třeba jenom něco rozbije, tak z toho bude průšvih větší než malý. Tohle je věc, kterou si spousta lidí neuvědomuje, že "úspora" na úchytech může znamenat třeba náhradu škody na zaparkovaným autě pod balkónem v řádu stotisíců. A žádná pojišťovna za to nedá ani korunu, to jsem si jistej. Navíc mám ověřený, že prvotní dobrej nápad na úsporu se většinou s průběhem času několikanásobně prodraží.
P.S. mám nějaký použitý panely položený na dřevěné paletě, jeden byl v rožku malinko naprasklej. Při včerejších teplotách se rozpadl na několik kusů, který drží pohromadě jenom ta fólie. A to na něj nepůsobilo jiný pnutí než jeho vnitřní, žádný úchyty, co by to nějak páčily...
Na ten balkón mám samozřejmě panely nový, ne nějakou hodně jetou bazarovku jako bylo tohle.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kyocera »

kodl69: Ledacos si taky vytvořím sám, ale tohle chci mít tak jak má být, když to spadne dolů a třeba jenom něco rozbije, tak z toho bude průšvih větší než malý. Tohle je věc, kterou si spousta lidí neuvědomuje, že "úspora" na úchytech může znamenat třeba náhradu škody na zaparkovaným autě pod balkónem v řádu stotisíců. A žádná pojišťovna za to nedá ani korunu, to jsem si jistej. konec citace
Tím spíše by bylo lepší udělat to opravdu důkladně a technicky poctivě. Nespoléhat na krátké čínské spojky.
Ve svém důsledku , když si navíc sám zajistíte úchyty po haluzii s dopravou - bedničku úchytů z číny tak, aby kus byl méně jak za 50Kč, tak k tomu nemáte ani žádný certifikát. Stejně tak nebudete mít žádný certifikát ani za použití
a realizace vlastního technického nápadu. Ale v tomto případě máte naději udělat to víc pevnější a preciznější.
Běžně by škodu pojištovna pravděpodobně škodu nehradila ani v případě použití čínských uchytů s cenou do 50Kč,
které zajistíte sám ani ve druhém případě, když vymyslíte a realizujete vlastní úchyty.
Seriozní montážní firmy mají pro takový případ jak popisujete, tedy něco spadne dolů a něco se poškodí, sjednané
pojištění proti škodě způsobené třetí osobě - tedy škoda způsobená vlastní činností. Ono to nemusí být zrovna poškození auta, jak píšete , ale stačí malá nepozornost a při takové montáži Vám upadne z výšky dolů třeba jen obyčejný utahovací klíč na hlavu procházejícího chodce. Dole sice vymezíte bezpečný prostor, ale při pádu klíč třeba někde zavadí
a doletí mimo dole vymezený bezpečný prostor .A někdy se pojištovny brání vyplatit plnění. I na to existuje možnost sjednat u spec. pojištovny právní ochranu , která za Vás jedná s danou pojištovnou , takové spec,pojištovny mají tým právníků , umí správně jednat a tlačit třeba obyčejnou pojištovnu k plnění. A sjednaná právní ochrana
nebo balíček služeb má široký záběr spektra využití a to jak pro fyzické tak pro právnické osoby.Tyto spec pojištovny
dobře jednají ve všech možných případech ve Váš prospěch. / Jen se nesmí jednat o úmyslný trestní čin. /
No a když čtu, jak se Vám bezrámový panel sám rozpadl, tak si asi nikdy bezrámový panel nekoupím.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kodl69 »

Panel byl ale použitej, už s drobnou prasklinkou v rohu, kdoví, co před tím zažil. Na střeše mám 4ks Auria 120Wp už druhou sezónu , a krom toho, že mi připadá, že se to sklo "prověsilo" tak jsou na svým místě za každýho počasí.
S pojištěním odpovědnosti mám naštěstí jenom jednu malou zkušenost, a to hodně špatnou, nechci si to ani připomínat a kdyby to měla být nějaká větší škoda, tak už bydlím na obecním úřadě. Pojišťovny jsou od toho, aby co nejvíc peněz vybraly a co nejmíň vydaly, stejně jako banky. Z toho plyne, že kvůli tomu musí stát tisknout nový a nový prachy... Ale to už je těžce off topic.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm
Reputace: 0

Re: Amorfné panely

Příspěvek od SAKO »

Dobrý den, můžu koupit relativně levně amorfní solární panely, 72W, naprázdno 90V, při zatížení 67.9V, MPP proud 1.07A, nakrátko 1.19A

Dobrý den všem, tak zapojeno 12 těchto panelů paralelně, regulátor EP Solar 150V 60A, ve stínu v bukovém lese nedávají téměř nic. Když odpoledne trošku prosvítá, tak někdy ukazuje regl. tak 5A při 12V. Jsou bohužel umístěny na západ, jinak to nejde. Ve stínu dávají tak 54V a výkon 00 nic, tak půl ampéru. Je to normální???. Děkuji.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Amorfné panely

Příspěvek od solárník »

Těžko soudit. Existuje nějaký moment, kdy jsou komplet osluněné, nebo to nenastane v lese nikdy?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kodl69 »

Je to normální. Mám 4ks amorfy 45W sice na jižní stranu, hodně zastíněno stromy, a dávají dohromady max 20W. (ani ne 0.4A do 54V aku) Na přímým slunci dávaly +- jmenovitej výkon, každej minimálně 40W, ale stačil špatný úhel nebo zastínění kraje panelu a už to šlo rapidně dolů. Regulátor je sice nejlevnější MPPT s U0 150V, ale max. výkon hledá celkem správně, nikdy co jsem si všiml, se "nezatoulal". Pověry, že amorfy dávají i při zatažené obloze by se měly vyracet upálením toho, kdo je šíří.
U takovýho množství panelů paralelně by stálo za to zkontrolovat, jestli náhodou neteče nějakej proud do panelů, já tohle sice nikdy nezjistil, i když mám měření s logováním, ale možná je to taky typ panelu od typu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Amorfné panely

Příspěvek od JonasPP »

Ja mam to iste sklamanie,že to čo sa rozpravalo o amorfoch je nepravdive.Dobra je iba cena za Wp,ak sa nezarata konštrukcia+priestor.Zhruba % porovnanie POLY a amorf technologie na rovnakom mieste pri zhruba 40 stupňovom uhle dopadu svetla.Amorfne Mi vychadza na 42% učinnosť a POLY 67%.Uvidim rozdiel za celoročne spravanie,No zatiaľ sklamanie,lebo aj MPP bod skače nie po voltoch,ale po desiatkach voltov,čo bez MPPT regulatora nema cenu ani napajať.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm
Reputace: 0

Re: Amorfné panely

Příspěvek od SAKO »

od solárník » pon zář 04, 2017 10:18 am
Těžko soudit. Existuje nějaký moment, kdy jsou komplet osluněné, nebo to nenastane v lese nikdy?
U takovýho množství panelů paralelně by stálo za to zkontrolovat, jestli náhodou neteče nějakej proud do panelů

Ahoj, komplet osluněné nebudou asi nikdy, možná v zimě, kdy nebude listí a bude jasno, tak tam bude po poledni svítit. Ale dával jsem je na trošku zastíněné slunce jednotlivě, vyskočilo to hned na 75-80 i víc Voltů, takže OK.
Ve stínu dává víc polykrystal, jednoznačně, zkoušeli jsme to. Jsem z toho zklamaný. Čekal jsem něco úplně jiného.

Pověry, že amorfy dávají i při zatažené obloze by se měly vyracet upálením toho, kdo je šíří - A s tímto souhlasím.
Jestli neteče proud do panelů, jak to zkontrolovat? Nebo dát na každý panel Schottku??? Děkuji.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Amorfné panely

Příspěvek od solárník »

Ano, správně bys tam při více jak cca 3 panelech paralelně měl mít ("Schottku") na každém panelu, alespoň u mne to píšou přímo v manuálu od amorfu (což málokdo čte).

Pokud vím, a už jsme to tu někde na fóru i řešili - zabrání to hlavně případnému požáru, kdy se jeden panel prorazí a ostatní to do něj napumpují. Tedy obzvlášť v lese bych to nepodcenil a dal je tam.

No tvrdilo se, že nejhorší na stíny jsou monokrystaly. Pro mne je to chování amorfů při zastínění, co popisujete oba, docela překvapením. Taky jsem několikrát četl ty pohádky o tom, jak dobře dávají při nepřímém osvitu. Já jich mám pár v kůlně, ale ještě jsem je nestihl vyzkoušet.
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm
Reputace: 0

Re: Amorfné panely

Příspěvek od SAKO »

Solárník - Pokud vím, a už jsme to tu někde na fóru i řešili - zabrání to hlavně případnému požáru, kdy se jeden panel prorazí a ostatní to do něj napumpují. Tedy obzvlášť v lese bych to nepodcenil a dal je tam.

Děkuji, když se ale nebudeme bavit o požáru a pod., bude tam Schottka k něčemu?
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Amorfné panely

Příspěvek od solárník »

Pokud panely mají nějaký svod, tak bude regulátor lépe pracovat, bude lépe nastavovat parametry.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Amorfné panely

Příspěvek od willcz »

Vim ze je to tema na amorfy a nechci odvadet od tematu, ale ma smysl davat diody na stringy s poly?
aktualne mam 3S6P bez diod. Je potreba je oddelovat?
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Amorfné panely

Příspěvek od Jozef51 »

Teoreticky - nakreslite si schema dva paralerne zapojene panely a spotrebic Sregulator. Ked sa jedna o identicke panely rovnako osvetlene z obidvoch tecie rovnaky prud do regulatora.
Teras zatienime jeden panel. Z tohto panela sa stane spotrebic. Prud tecuci z osvetleneho panela sa rozdeli medzi solarny regulator a zatieneny panel. Teda prikon dodavany sustavou osvetleny panel- neosvetleny panel do regulatora je mensi ako keby ste neosvetleny panel odpojili a pracovala by iba sustava osvetleny panel+ regulator.
Teda teoreticky - pokial sustavu panelov paralerne alebo serioparalerne zapojenych vybavite oddelovacimi diodami - mohla by pri zatieneni casti panelov do regulatora dodat viac energie ako ta ista sustava bez oddelovacich diod.
Pokial viem tak vo vacsine technickych manualov sa pripusta paralerne spojenie dvoch panelov bez seriovych diod. Takze kludne by asi mohli byt zapojene dva paralerne panely na jednej seriovej diode.
Teoreticky - poziar som zanedbal.
Podla mojich skusenosti s inymi obvodmi ako solarnymi - technicke manualy sa maju respektovat. Vyhne sa tak problemom ktore nemusia byt. Tych ktore nastanu aj tak je dostatocne vela a netreba ku nim pridavat to co nemusi byt. Toto ale nie je teoreticky:)
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kodl69 »

diody netřeba, stačí pojistky dle datasheetu výrobce panelů. Na pojistce je menší výkonová ztráta a jsou tam jenom kvůli zkratu v některém ze stringů.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Amorfné panely

Příspěvek od Jozef51 »

Pojistky zabrania katastrofe ale nezabrania strate vykonu na neosvetlenom paneli. Uvaha o nieco vyssie je iba mysleny pokus. Prakticky by som asi dal diody tam kde je v priebehu dna cast panelov vynutene zatienena a cast je osvetlena. Extremny pripad panely orientovane na vychod a panely orientovane na zapad zapojene na jeden regulator.
Viem, ze laborovat s kablami na streche je problem. Ale ked su jednotlive stringy stiahnute dole ku regulatoru tak by sa dokonca mohly spatne toky aj namerat. Spatny tok, pokial viem, podstatne znizuje aj zivotnost panelov, takze dioda ma viacero funkcii (napr. s vyhodou sa da vyuzit pri elektronickom odpajani jednotlivych stringov. A to uz moze byt taka vyhoda, ze diodu tam jednoznacne treba dat). Ale plati samozrejme - kazdy pripad je iny a treba sa rozhodnut podla skutocnej situacie. Ako to uz byva - univerzalne dobry navod neexistuje. A dokonca moze byt zaroven aj niekolko dobrych rieseni vedla seba:) Viem si predstavit pripad, ze pojistky budu tym najvyhodnejsim riesenim. Pre systemy 12V a ciastocne 24V to asi plati temer vzdy.
Mysleny pokus o nieco vyssie bol predovsetkym reakciou na dotaz - na co je tam ta dioda ked si odmyslime poziar. Odpoved je v tychto dvoch prispevkoch. Ked som otvoril regulator Tristar - tak na vstupe som nasiel hned tri Schottkyho diody. Takze aj profici ich pouziju ked je to vyhodne. Zalezi na tom, co chceme mat z nasej elektrarne. A variant je skutocne neurekom.
Naposledy upravil(a) Jozef51 dne úte zář 05, 2017 4:14 pm, celkem upraveno 2 x.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Amorfné panely

Příspěvek od vla »

Kolega willcz tady udělal celkem bordel, netuším teď k čemu předchozí příspěvky patří. Takže k amorfům, šel bych cestou pokus-omyl, zapojil jeden panel změřil parametry, přidal další panel a zase změřil parametry, pokud by bylo vše OK přidal bych další panel atd. V momentě, kdy se naměřené výsledky liší výrazně od předpokladu, dal bych mezi panely, které to kazí oddělovací diodu, případně je vyřadil. Všechny panely bych uzemnil na stejný potenciál a i při tom bych začal s jedním a měřil uzeměný-neuzeměný, jestli je mezi tím rozdíl. Je to opruz, ale pokud jednotlivé panely fungují dle předpokladu, musí fungovat i celek dle předpokladu. (Ovšem předpoklad musí být správný :lol: )
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Amorfné panely

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

omlouvám se za OT . Oddělovací diody používám pouze v zimě a to na větvích ze kterých sníh sleze až při oblevě . Jinak jedou 5s + 6s + 5s + 6s naprosto v pohodě , regly taky v klidu a nějakým infernu nemluvě :lol: . Svýho času sem testoval pochroumaný ::pv:: reverzním proudem - v noci kdy se dalo dobře fotit IR záření sem do ::pv:: pouštěl napětí shodné Vmp :arrow: odběr proudu byl +/- 70% Imp a žádný plameny . Při cca 200% Vmp byl proud cca 220% Imp a články už parádně svítily :shock: viditelně pouhým okem :mrgreen: , to už se začali znatelně zahřívat , ale furt žádný plameny .
::pv:: zakrytý třeba kartónem je něco úplně jinýho než stím mraku nad částí FVE :idea: . I ::pv:: čučící na západ v 8:00 má dost vysoký napětí aby "neužíral" kolegům na výslunní .
Kdo chce dávat diody , klidně , ale poblázní tím regl - potmě scházeti po neznámém schodišti s odpočinkovými plochami nevědíc zda-li je to již podlaha či sou tam ještě nějaké schody ... :sm1: .
Sériově spojovati ::pv:: o podobně skutečném Imp a paralerně spojovati ::pv:: či sestavy o podobném Vmp :yes: pak není problém :mrgreen: .
K datašítům - setkal sem se pouze s údaji určenými pro plantážové instalace .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kodl69 »

To josef51: UŽ TO PÍŠU PO 155: Mám panely na jihovýchod východ i na severozápad (v létě na ně odpoledne svítí) na jeden regulátor. Mám tam měření s logováním.
NIKDY NETEKL PROUD ZPÁTKY DO ŽÁDNÉHO STRINGU a to jsou pohromadě amorfy Umpp 85V a 3s polykrystaly Umpp 90V (teoreticky). Pojistky tam mám.
Běžně se stane, že je polovina stringů pod sněhem, amorfy na SZ i několik dní. Mám to tak víc než 2 roky. Nevím, jak líp ty informace předat, mám poslat ty CSV soubory za dva roky logování?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Amorfné panely

Příspěvek od luge »

.
Naposledy upravil(a) luge dne úte zář 05, 2017 8:40 pm, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek