Amorfné panely

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm
Reputace: 0

Re: Amorfné panely

Příspěvek od SAKO »

Děkuji moc všem.
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm
Reputace: 0

Re: Amorfné panely

Příspěvek od SAKO »

Jenom pro zajímavost, našel jsem něco k tím amorfním panelům, lépe zasvěcení, nežli já z toho možná něco vyčtou.
http://www.elektrarnyodslunce.cz/panel_fs.html#
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kodl69 »

řeším malý systém s amorfy, asi by mi vycházely 3 ks 43Wp panelů do série, ale je to v místě kde přes to půjde hodně stínů, a v amorfních panelech nejsou antiparalelní diody, je potřeba je dát aspoň přes jednotlivé panely, nebo je to u těch amorfů zajištěno jinak, aby částečně zastíněný string něco dával?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Amorfné panely

Příspěvek od vlkazajac »

Tak to je pre mna otazka roka! Nemajuc ziadne skusenosti s amorfami, len by som odhadoval, ze prud celeho stringu bude umerny dlzke nezatienenej casti " najviac postihnuteho " clanku na amorfe, t.j. toho tenkeho pruzku na paneli. Tak som velmi zvedavy, co povedia skuseni uzivatelia amorfov.

Ak je dostatok napatia, daval by som panely paralelne. Ale o tom otazka nie je, pardon.....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kodl69 »

našel jsem jenom tohle:http://www.nexpw.com/Content/images/pro ... meless.pdf a tady píšou, že v jejich panelech jsou bypass diody 1000V 5A. Takže asi doplnit do externích krabiček, protože svorkovnice mejch panelů jsou zalitý.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Amorfné panely

Příspěvek od xmasin »

Budu řešit něco podobného s panely Avancis a na Aliexpresu jsem našel diody v MC4 konektoru, takže je asi použiji na oddělení paralelně zapojených panelů. Stačí do Aliexpresu zadat MC4 diode.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kodl69 »

Ale tady řeším diody antiparalelně s panelem, aby se při zastínění "nepřepólovalo" napětí na panelu a nebyl pryč celej výkon, ale jenom část. Paralelní spojení stringů se řeší jinde, ale znovu píšu, mám paralelně stringy s avancisy a s 3s 60čl.poly a nikdy netekl proud "do panelů", mám měření jednotlivých stringů. A to je na nich různě sníh, jsou na různých stranách střechy a nikdy ani pár mA neteklo do panelů, i ty pod sněhem a nebo ve stínu mají napětí naprázdno dost vysoké na to, aby netekl proud naopak a přispívají aspoň pár mA k celkovýmu výkonu. A proti poruše se používají pojistky. Škoda toho voltu ztraceného na diodě.
Ale k tématu:
Zkoušel jsem měřit jestli je v panelu ta dioda, ale musel bych mít panel v úplné tmě, ale to pak nevidím na měřák :lol: V datasheetu http://gruenarbeit.de/static/attm/87882.pdf to nepíšou, to by se tím asi chlubili, že tam ty diody dali. Asi nezbude nic jinýho než spojit dva panely do séria a do zkratu, dát to na slunko, jeden zastínit a měřit napětí a proud.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Amorfné panely

Příspěvek od mati »

Zdravím,

mohu tyto diody v MC4kách jen doporučit - provozuji je s mými NEXTPowery více jak rok a spokojenost.
Jen doporučuji předimenzovat.

xmasin píše:Budu řešit něco podobného s panely Avancis a na Aliexpresu jsem našel diody v MC4 konektoru, takže je asi použiji na oddělení paralelně zapojených panelů. Stačí do Aliexpresu zadat MC4 diode.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kodl69 »

a jak víš, že ty diody k něčemu, kromě úbytku napětí, jsou? Měřils to nějak, nebo si to jenom chválíš, když už to máš? Já mám měření, a jak píšu výše, snažím se něco zjistit o aniparalelních diodách v amorfních panelech, a ne o sériových zapojených v jednotlivých strinzích, o kterých nikdo přesvědčivě neví, jestli vůbec k něčemu jsou. Já tvrdím že ne.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Amorfné panely

Příspěvek od mati »

Jasný reagoval jsem na zápis o sériových diodách.
Mám výchdní a západní string , každý po 725W. A po instalaci diod se Axpert chová lépe - tzn.lépe drží MPPT napětí ( možná subjektivní pocit ) a jednou mi před instalací diod na jednom strigu vypadla 16AaR pojistka - což bylo divné ( Imax by mělo být cca 12A )- jsem to vyhodnotil tak , že se hádají pole mezi sebou!!

Ale je možné , že si to jen chválím , když už je mám..

kodl69 píše:a jak víš, že ty diody k něčemu, kromě úbytku napětí, jsou? Měřils to nějak, nebo si to jenom chválíš, když už to máš? Já mám měření, a jak píšu výše, snažím se něco zjistit o aniparalelních diodách v amorfních panelech, a ne o sériových zapojených v jednotlivých strinzích, o kterých nikdo přesvědčivě neví, jestli vůbec k něčemu jsou. Já tvrdím že ne.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Amorfné panely

Příspěvek od xmasin »

Když mně vyjde čas, tak o víkendu chci udělat test dvou paralelně zapojených panelů, kdy bude jeden na čistý východ a jeden na čistý západ bez oddělovacích diod s měřením napětí a proudu s regulátorem Victron. Zastínění panelu bude jednak přírodní (ráno/večer) a jednak ho chci simulovat kartonem z krabice ve které jsem panely přivezl. Pak uvidíme jestli mají diody pro oddělení paralelních stringů cenu. I když třeba pro panely Auria jsou v manuálu doporučovány a co jsem se ptal v Neosolaru, tak pokud je více než 6 panelů spojeno paralelně, tak je doporučují též.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kodl69 »

Trochu odjinud: našel jsem úchytky pro amorfní panely na alibaba.com, s cenovkou 0.6-0.8USD, problém je, že za dopravu 50ks chtějí 63USD, za 70ks 85USD, takže když se připočte clo a dph, tak jsme na 80Kč co stojí u nás. Nemáte někdo tip, jak to z té číny dostat levněj? 40Kč (1.5USD) za kus bych dal, ale víc mi nepřijde rozumný.
Dnes jsem rozkuchal jeden prasklej 43W amorf a v krabici antiparalelní dioda je, takže jsem si nakonec odpověděl sám.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pete
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 04, 2015 9:19 pm
Reputace: 5

Re: Amorfné panely

Příspěvek od pete »

Můžeš dát odkaz na ty úchytky na alibábě? Taky řeším jak levně uchytit amorfy (potřebuju cca 100ks) a asi nás tu takových bude víc.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Amorfné panely

Příspěvek od mobilik »

No ak by sa nasli nejake lacne aj ja by som bral na 15ks amorfov...

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kodl69 »

tady je celá stránka, s cenama pod 1 USD, ale za dopravu chtějí víc než za zboží. Jestli to někdo dokážete zorganizovat pod 50Kč v ČR, tak bych si jich 30ks vzal (10krajových a 20 středových) Celej den si dopisuju s číňanama, a že doprava lodí by byla levnější, ale musel bych toho vzít tak paletu... tak jsem to zasekl.
https://www.alibaba.com/trade/search?fs ... olar+clamp
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Amorfné panely

Příspěvek od ota »

Já myslím, že paleta by byla okamžitě pryč, vzhledem k tomu kolik bezrámovek se tu prodalo.
Pokud by to pomohlo, dokážu v Praze takovou paletu převzít a uskladnit na libovolně dlouhou dobu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kodl69 »

Asi by to mohl vyřídit někdo, kdo má s takovejma obchodama zkušenost, já si s nima sice dopisuju, ale nikam to nevede, teď mi paní napsala, že 100ks ke mně domů mi dodá za 106USD, a doprava za 130USD. Na tohle já nemám.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
objednat paletu, to už bude podléhat celnímu řízení. Jisté tedy je, že cena zboží na paletě bude navýšena
o clo a DPH. To je min. 25%. Celní řízení musí někdo vyběhat nebo si vyřídit celní zastoupení u firmy, která
umí správně položku začlenit podle celních sazebníků.Ale to je ta poslední nejmenší starost.
Malá zásilka v obálce z číny je čínskou vládou dotována a
proto se často stane, že čínský prodejce zásilky s dolarovou cenou zásilky raději posílá zásilky jednotlivě než by to sloučil
do jedné obálky - zásilky. V případě palety je to doprava na náklady kupujícího ze země původu a nikdo dopravu nedotuje.
Aby zásilka došla nepoškozená, tak je nutné zaplatit pojištění na poškození během přepravy. Kupující tedy musí v zemi původu zajistit co nejlevněji přepravu lodní dopravou do místa určení a tam dojde k překladu na kamion.
Ale oni se jednotlivé palety takhle nepřepravují, ale přepravují se celé kontejnery. Z toho je vidět, že tohle
jednotlivec ani nemůže zajistit, ale musí to zajistit přepravní firma, která by paletou vytížila kontejner.
Je tedy iluze, že by paletu někdo zaplatil a paleta by levně doputovala třeba k Otovi, jak se nabízí, že by paletu
převzal a uskladnil. Existují i přepravní služby od dveří ke dveřím ,které umí přepravit i jedinou paletu ale je naivní myslet si, že doprava vyjde levně v případě jedné jediné palety. Je to mnohem dražší jako vytížení v v kontejneru
s lodní dopravou.
Proto je lepší z číny vždy volit malé obálky s cenou, která nepodléhá clu a DPH.
A pokud se jedná o takovou mechanickou věc, dá se řešit svépomocí třeba pomocí F profilů, jak bylo prezentováno
v roce 2011 na bezrámové panely zde
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=175
Hliníkové F profily se prodávají na mnoha místech u nás.
Pokud by někdo trval na tom, že potřebuje mít nastavitelnou výšku pro bezrámové panely, použije
místo pevného F profili 2ks L profilů. kde si výšku si nastaví.
Potom by na středový profil pro 2ks bezrámových panelů potřeboval
2ks pevných F profilů nebo 4ks L profilů, kde vy vylo možno nastavit i s gumovým těsněním výšku.
Je pravda, že to bude pracnější - vše navrtat přesně.
Na druhé straně si svépomocí vyrobíme i delší držáky, ve kterých budou bezrámové panely
lépe držet a nebude to tak namáhané jako v případě těch čínských držáků . které jsou docela krátké.
A těsnících gumových profilů je všude opravdu hodně a dá se vybrat, jak obyčejné gumové, tak i tepelně
odolné , třeba silikonové.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Amorfné panely

Příspěvek od volente »

Co třeba tohle? http://www.lexan.cz/hlinikove-profily/h ... profil-h10 ,
do toho https://www.gumex.cz/mikroporezni-pryz- ... 51684.html.
Profil by bylo třeba odfrézovat nebo odříznout, aby nezakrýval funkční okraj panelu.
Potom by to bylo podobné tomu co jsem publikoval zde https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=21&t=3568 .
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfné panely

Příspěvek od kodl69 »

Nehodlám s tím nějak experimentovat, bude to zábradlí k balkónu, takže bych nerad, aby to vypadlo neřízeně někomu na hlavu. Wintech solar z odkazu už je v e-shopu nemá. Dovézt by to mohl někdo, kdo věci z číny dováží běžně a neměl by problém ke své zásilce přibalit bedýnku se spojkama. Klidně to koupím v ČR, ale jak píšu, můj limit je pod 50Kč s DPH.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek