EP solar verzus levný měnič

Diskuze o regulátorech EP Solar
sponn
Příspěvky: 21
Registrován: sob led 03, 2015 6:14 pm

EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od sponn »

Zdravím
Mám dotaz, mohu si beztrestně dovolit připojit k regulátoru Epsolar 2215BN MPPT 20A 12/24V, na svorky zátěže, nějaký levný měnič, třeba tento : http://aukro.cz/menic-napeti-220v-12v-1 ... 86094.html. Vím , že takovéto měniče nemají galvanicky oddělený DC vstup. Nerad bych odpálil regulátor.
FVP 400W, bat. 24V Li-ion 100Ah, Epsolar 2215BN
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od rottenkiwi »

Regulátor pripojiť na baterku a potom je jedno či menič pripojím na baterku alebo na svorky záťaže.
Doležité je, aby keď zájde Slnko za mrak, som mal buffer energie = baterku a tiež je doležité,
keď mi vypne menič / z xyz príčin /, aby som neodpálil regulátor.

Ak bude záťaž meniča menšia ako ochrana výstupu regulátora, bude to fungovať OK.
Ak bude záťaž vačšia, treba to pripojiť na baterku, časť energie dodá regulátor
a časť baterka.

Pri tom meniči je uvedené, aké typy spotrebičov je možné do tej zásuvky vopchať.
Ak sa jedná o spotrebiče bez dvojitej izolácie, tak je nutné menič uzemniť,
vodičom hrubším, ako je L vodič, a uzemnenie tiež musí spĺňať príslušné normy.

Preto majú meniče vyvedený zemiaci bod a v manuáli by to malo byť napísané,
že bez uzemnenia, resp. vnútorného zemiaceho relé + nastavenia v setupe meniča,
sa to nesmie používať.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
sponn
Příspěvky: 21
Registrován: sob led 03, 2015 6:14 pm

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od sponn »

Díky za vyčerpávající odpověď. Velký měnič mám přímo na baterce,a zapínám ho dle potřeby ( chata ). Trvale potřebuji jenom wifi a alarm, což je cca 30W. Ještě jednou díky.
FVP 400W, bat. 24V Li-ion 100Ah, Epsolar 2215BN
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od Frenky »

Na trvalé napájení WiFi a alarmu doporučuji použít napájení DC (třeba 12V), jsou pak minimální ztráty. Jakýkoli střídač má nějakou klidovou spotřebu a v trvalém provozu je to smrt na baterky. Skoro všechny WiFi, routery a jiné potvory mají dnes nějaký adapter (spínaný zdroj). Ten samotný (bez připojení zátěže) má klidně spotřebu 5-10W. Můj router UPC takto na DC jede již třetím rokem. K převodu DC na jiná napětí použít měniče DC/DC, buď centralizovaně (jeden DC/DC pro všechno), nebo decentralizovaně (co spotřebič to DC/DC měnič).
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
sponn
Příspěvky: 21
Registrován: sob led 03, 2015 6:14 pm

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od sponn »

Po pravdě, nad tím jsem také uvažoval, ale wifi chce 25V, alarm 15V, takže dva DC/DC měniče. Výše uvedený měnič mám a v klidu na prázdno bere 0,25A, když jsem připojil 60W žárovku tak 5,5A při 13V, což mě připadá seriozní účinnost i spotřeba. S těmi DC/DC měniči moc zkušeností nemám :cry: .
FVP 400W, bat. 24V Li-ion 100Ah, Epsolar 2215BN
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od mobilik »

Nerob to. Radsej pouzi dc/dc menice. Lepsia ucinnost bude urcite. Taktiez by som sa bal pri zapojeni co spravia kondenzatory kym sa nabiju, robi to riadne spicky, aby to neublizilo regulatoru, aj ked viem ze je to maly menic... Taktiez nahodou, nejaky skrat, alebo sa pokazi menic, nikdy nevies aky prud si pri tom vezme... :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od kodl69 »

a co máš za wifi, na 25V? jestli je to mikrotik, tak to chce dočíst do konce, 12-36V... DC/DC je vevnitř. Alarm si myslím, že přímo na 12V aku nebude protestovat, čidla jsou napájena sice 12V, ale elektronika má stabilizátor dycky na 5V, těch 15V je jenom kvůli nabíjení aku v alarmu, ale ten máš vlastně mimo alarm... Chce to trochu vědět jak věci fungují, a ne jenom slepě spojovat funkční bloky za sebe. Pokud chceš zachovat aku v alarmu, tak budeš potřebovat měnič Up-down, ale to taky není problém, jenom stojí o pár peněz víc. A ty 3A DC DC jsou dost rozežraný, berou i 50mA :-) v klidu, ale ten alarm s routerem budou dohromady brát tak 40-50W...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
sponn
Příspěvky: 21
Registrován: sob led 03, 2015 6:14 pm

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od sponn »

Wifi je NanoStation M5, je napájen PoE zdrojem 25V, alarm je celkem citlivej na externí napájení, stačí pokles v síti a už rozesílá sms o výpadku napájení. Ale jo ukecali jste mne :D , můžete mi nějaké DC/DC měniče doporučit. Díky.
FVP 400W, bat. 24V Li-ion 100Ah, Epsolar 2215BN
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od lzahradil »

sponn píše:Wifi je NanoStation M5, je napájen PoE zdrojem 25V, alarm je celkem citlivej na externí napájení, stačí pokles v síti a už rozesílá sms o výpadku napájení. Ale jo ukecali jste mne :D , můžete mi nějaké DC/DC měniče doporučit. Díky.
UBNT hracky (NS5) byly puvodne napajene pres 15V PoE a pozdeji je nahradili za 24V. Techhle zdroju tu mam asi 3 vetsi krabice protoze me wifi zivi :) Neprotestuji ani na 12V. Jen ji musis nakrmit pasivnim poe aby jsi do utp smerem k ni dostal napajeni.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od solárník »

Mám stejnou zkušenost. NanoStation funguje už od cca 12V. Když byly olověnky vybité pod 12V, tak už to občas blblo, ale už si přesně nepamatuju od kolika voltů, bylo to 11.něco. Z toho důvodu jsem tam dával buck-boost malý DC/DC měnič, protože v zimě to občas pod 12 spadlo...
sponn
Příspěvky: 21
Registrován: sob led 03, 2015 6:14 pm

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od sponn »

FVP 400W, bat. 24V Li-ion 100Ah, Epsolar 2215BN
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od solárník »

Třeba ano tento.
Většinou je beru odsud:
http://robotstore.cz/obchod/prislusenst ... -napeti-2/
To je klasické LMko s jemným nastavením výstupního napětí a cca 3A proudem. Frekvence tuším 150kHz. To je v pohodě.

Ještě se dělá pidi LMko, které běží na megahertzu (což kupodivu ani v datasheetu toho LM není běžně zmiňováno), s tím jsem ale měl problémy toho rázu, že mi to rušilo všechno možné. Bylo to toto:
http://robotstore.cz/obchod/prislusenst ... or-napeti/
Tedy tomu bych se raději vyhnul, obzvlášť při napájení wifi zařízení. Jedině to pořádně odstínit.

Pokud ale někdo má LiFe baterky, tak tam se to dávat samozřejmě nemusí. Ty by pod 12 spadnout neměly.

p.s. Koukám, že jsem vybral zrovna linky, které nejsou skladem. Většinou tam ale mají 3-4 varianty (s chladičem, bez, atd) a některá skladem je. Tedy to chce pohledat v searchu toho eshopu. Dodání bývá o dost rychlejší, než z Aukra.
sponn
Příspěvky: 21
Registrován: sob led 03, 2015 6:14 pm

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od sponn »

Problém je , že já mám 12V baterie, u toho měniče píší " Napětí lze plynule regulovat, vstupní napětí musí být o 1.5V vyšší než výstupní " . Já se potřebuji dostat nad 12V.


P.S. co třeba tento : http://aukro.cz/dc-dc-menic-step-up-3-5 ... 37137.html
FVP 400W, bat. 24V Li-ion 100Ah, Epsolar 2215BN
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od solárník »

Aj tak to se omlouvám, to jsem přehlédl. Je potřeba zvolit buď step-up nebo mají i obojetné step up/down (ty umí i nahoru i dolů). Tento link na Aukru dodává ale s velkým zpožděním (10dní i víc, objednávají to podle mne z Číny nebo bůhvíodkud).
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od solárník »

http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=ste ... =&max=&o=3

ještě zkontroluj spotřebu, některé tyto měniče mají jen 2A, jestli to stačí.

silnější tady
http://dexhal.cz/step-up-zvysuje/80-4a- ... up-02.html

ty step down výše používám na napájení Arduin z vyššího napětí, protože když se na to nacvakne ethernet shield tak to bez měniče šíleně hřeje.
Naposledy upravil(a) solárník dne stř říj 26, 2016 10:57 am, celkem upraveno 1 x.
sponn
Příspěvky: 21
Registrován: sob led 03, 2015 6:14 pm

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od sponn »

Díky, vyzkouším.
FVP 400W, bat. 24V Li-ion 100Ah, Epsolar 2215BN
Rado
Příspěvky: 56
Registrován: pon úno 13, 2017 6:38 pm

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od Rado »

Zdravím.
Má tu niekto displej MT-50 LCD? Práve som našiel, že ide pripojiť aj na EP solar. Dá sa pripojiť aj na EP solar 2210 RN? Má to aj funkciu zobrazenia energie na vstupe, čiže prichádzajúcej energie z panelov do batérie?
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od lzahradil »

Rado píše:Zdravím.
Má tu niekto displej MT-50 LCD? Práve som našiel, že ide pripojiť aj na EP solar. Dá sa pripojiť aj na EP solar 2210 RN? Má to aj funkciu zobrazenia energie na vstupe, čiže prichádzajúcej energie z panelov do batérie?

MT-50 na RN nepripojis. Funguje pouze s BN.
Na RN byla verze MT-5, pokud si to jeste pamatuju spravne. Ale moc od tehle verze necekej.
MT-50 uz toho zobrazuje o trochu vic. Napeti a proud na panelech. Napeti a proud baterie a napeti a proud na load vystupu, SOC a prepocty na Watty. Ale... sam ho tu mam k 2x epesolar 4215BN, ale aktualne to je jen prisroubovane ke zdi protoze jsou oba Epsolari nepouzivane a nekdo byl linej je sundat :)
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Rado
Příspěvky: 56
Registrován: pon úno 13, 2017 6:38 pm

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od Rado »

Dobrý večer.
Chcel by som ešte nejako vyriešiť odpájanie záťaže od bateriek. Regulátor mi to odpája pri 10,8 V (EPsolar 2210RN) a nedá sa to nastaviť vyššie,ale ja by som potreboval odpojiť záťaž už pri 12 V. Prechádzam totiž na LIFePO4. Existuje nejaký prístroj, alebo súčiastka, ktorá by sa dala zapojiť medzi regulátor a spotrebiče a vypla by odber napríklad pri tých 12 V(mám 12 V systém), najlepšie by bolo, keby to šlo nastaviť, len neviem, či niečo také je vôbec na trhu. Ďakujem za rady.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: EP solar verzus levný měnič

Příspěvek od volente »

https://forum.mypower.cz/download/file.php?id=6355&t=1
zkus mrknout sem, mě to spíná a odpojuje měnič, po malé úpravě to může spínat třeba 100A. S teplotou trošku pochoduje napětí, ale nic kritického.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek