Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát črc 10, 2020 6:16 am

Úložiště LI-ON 18650

Baterie a bateriová úložiště založená na článcích Li-ion 18650, zkušenosti, praxe, dobíjení, batery management, výroba bateriových úložišť, bezpečnost.
Předchozí

Re: Úložiště LI-ON 18650

Příspěvekod ota » ned zář 15, 2019 9:18 pm

Já mám úplně stejnou zkušenost s baterkou z vrtačky Milwaukee. A to jsem si myslel že je to vlajková loď...
5kWp + 3kW Multiplus, 15kWh LiFe
http://www.elektrarna.estranky.cz/
ota

Příspěvekod ResHacker » ned zář 15, 2019 9:26 pm

NOPARasito píše:
ResHacker píše:Oživil bych toto vlákno se svou zkušeností s vysocezátěžovými 2600mAh 18650 od Sony typ US18650VTC5. Servisoval jsem bráchovi baterku 5,2Ah/22V (6s2p) od Hilti aku nářadí. Chovala se tak, že po vybití byla prakticky po chvíli nabitá, ukazovala všechny 4 knedlíčky na LED baru a po zátěži opět hned vybitá. Bylo mi tedy jasný, že minimálně jeden článek bude v háji. Baterku jsem rozebral a teorie se mi potvrdila, jeden z "dvojčlánků" - jsou vždy 2 spojeny paralelně - měl napětí asi 180mV. Ten bude mrtvý, řikal jsem si. Další měl asi 3,8V a zbytek obvyklé napětí po nabití nabíječkou 4,15V. Přecejen jsem ale zkusil ten "mrtvý" nabít modelářskou nabíječou. Musel jsem nejdřív zvolit Ni-Cd mód, v Li módu se s článkem dle očekávání odmítla bavit. Článek se kupodivu probral a s chutí nasával elektrony, nabíjel jsem radši nižším proudem, s citem. Celkem se nakonec dobilo 5500mAh a po vybíjecím testu jsem na ní neshledal nic špatného, chovala se pod zátěží 5A úplně normálně, do napětí 3V vydala asi 4400mAh, podobně jako ty ostatní. Je tedy jasné, že elektronika pouze hlídá nízké a vysoké napětí na článcích a podle toho ukončuje nabíjení nebo odpojí zátěž, ale bohužel nebalancuje, takže se články časem rozjedou.
Co z toho pro mě plyne z hlediska baterkového je, že opravdu lithia lépe snášejí i velmi hluboké vybití, ale přebití je pro ně smrt, v horšim případě explodují..

Vypada ze HILTI ma BMS na kokos. Tzv ...itko.
Jde videt, ze vi co delaji ;-(

Bohužel, šetří se na nesprávném místě, oni jen pořešili, aby baterka nevybouchla a to je asi tak všechno. Ještě k tomu doplnim, že v sadě měl celkem 3, z toho jedna vypadala novějc s jinym švábem, ze zvědavosti jsem měřil články a na všech na setinu přesně 3,7V. Tak mě samozřejmě napadlo, jestli ta už třeba nebalancuje... no nebudu chodit kolem horký kaše, tůdle, nebalancuje :D Vybil jsem jeden článek o pár set mAh, tim padlo napětí a nic se dál nedělo ... teda snad jí nekřivdim, možná to dělá jen při dobíjení, popř. za provozu.. ale staticky se neděje nic.

@Ota: jojo vzpomněl jsem si na tebe, jak jsi právě říkal, žes takle oživoval tušim nějaký LiFePo a že se probralo ;)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, original NiCD 120V/100Ah + 9kW fastcharger
ResHacker

Příspěvekod NOPARasito » ned zář 15, 2019 9:48 pm

Je to zamer. Jinak by ti baterie vydrzela 5+ let. A to vyrobce nechce. Ale u tebe asi narazil na problem, kdyz si ji ozivis. Vetsina uzivatelu to neda. U me by zkoncila v recyklacnim FV procesu ;-D)))))))
NOPARasito

Příspěvekod volente » pon zář 16, 2019 12:06 am

Baterie u Makyty nikdo nepřekoná. Baterie zahlásí že nelze nabít a konec, nutno nová baterie. Můžete vyměnit články za nové a výsledek 0. Jediná cesta je vyřadit veškerou elektroniku v baterii a nabíjet jinak než originální nabíječkou. Aspoň taková je moje zkušenost, má někdo jinou?
4,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW.
volente

Příspěvekod zbek » pon zář 16, 2019 6:06 am

[quote="ResHacker"]Oživil bych toto vlákno se svou zkušeností s vysocezátěžovými 2600mAh 18650 od Sony typ US18650VTC5. S Bylo mi tedy jasný, že minimálně jeden článek bude v háji. Baterku jsem rozebral a teorie se mi potvrdila, jeden z "dvojčlánků" - jsou vždy 2 spojeny paralelně - měl napětí asi 180mV. Ten bude mrtvý, řikal jsem si. Další měl asi 3,8V a zbytek obvyklé napětí po nabití nabíječkou 4,15V. Přecejen jsem ale zkusil ten "mrtvý" nabít modelářskou nabíječou. Musel jsem nejdřív zvolit Ni-Cd mód, v Li módu se s článkem dle očekávání odmítla bavit.

Trošku to nechapu dva jsou spojeny paraelně a jeden ma 180mV ? a druhý ?

VTC 5A použivam 4S bez balanceru vybijím je pod 3V na članek a v pohodě . Ten članek musel byt špatný už od začatku baterky
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 3x pylontech us2000. FV 275 Wp 12V gel baterie
zbek

Příspěvekod ResHacker » pon zář 16, 2019 12:09 pm

NOPARasito píše:Je to zamer. Jinak by ti baterie vydrzela 5+ let. A to vyrobce nechce. Ale u tebe asi narazil na problem, kdyz si ji ozivis. Vetsina uzivatelu to neda. U me by zkoncila v recyklacnim FV procesu ;-D)))))))

No ono si to rozmyslíš, když ten pack potřebuješ a novej stojí 5! tisíc ;) Zajímavý je, že v mý akupilce Husqvarně je 2 tolik parametrově stejnejch článků a stojí stejně.. O cenu článků tu tedy příliš nejde ;)

volente píše:Baterie u Makyty nikdo nepřekoná. Baterie zahlásí že nelze nabít a konec, nutno nová baterie. Můžete vyměnit články za nové a výsledek 0. Jediná cesta je vyřadit veškerou elektroniku v baterii a nabíjet jinak než originální nabíječkou. Aspoň taková je moje zkušenost, má někdo jinou?

Jo, to je sviňárna nejvyššího kalibru, ale řekl bych že spíše běžná praxe..minimálně elektronika z ntb baterek tohle dělá běžně už dlouho..

zbek píše:
ResHacker píše:Oživil bych toto vlákno se svou zkušeností s vysocezátěžovými 2600mAh 18650 od Sony typ US18650VTC5. S Bylo mi tedy jasný, že minimálně jeden článek bude v háji. Baterku jsem rozebral a teorie se mi potvrdila, jeden z "dvojčlánků" - jsou vždy 2 spojeny paralelně - měl napětí asi 180mV. Ten bude mrtvý, řikal jsem si. Další měl asi 3,8V a zbytek obvyklé napětí po nabití nabíječkou 4,15V. Přecejen jsem ale zkusil ten "mrtvý" nabít modelářskou nabíječou. Musel jsem nejdřív zvolit Ni-Cd mód, v Li módu se s článkem dle očekávání odmítla bavit.

Trošku to nechapu dva jsou spojeny paraelně a jeden ma 180mV ? a druhý ?

VTC 5A použivam 4S bez balanceru vybijím je pod 3V na članek a v pohodě . Ten članek musel byt špatný už od začatku baterky

Oba samozřejmě měly 180mV - jsou spojeny paralelně, dohromady tak tvoří článek o dvojnásobné kapacitě ;) Promiň, možná jsem to zmatečně popsal.. Nevím, v jakém stavu mohl být, ono bohatě stačí, že ta elektronika třeba neni napájená přes dc-dc ze všech najednou, ale jen z části podobně, jako to třeba dělá známý Cell log, ale asi stačí i trochu odlišný vnitřní odpor apod, prostě bez balancování se těmito vlivy ty baterky časem rozjedou a skončí to takto..
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, original NiCD 120V/100Ah + 9kW fastcharger
ResHacker

Předchozí

Zpět na Li-ion 18650