Termodynamický systém

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od JiříK »

Nene, použil jsem extrém. Občas, když u nás neteče voda, v rámci hygieny použiju 12 l kýbl postavený na okno a šlaušek na gořalku. Opravdu se dá ,,osprchovat" šesti litry vody. Kdysi jsem uvažoval o kolektorech na vodu. Spočítal náklady, vzal v úvahu cenu elektřiny v nízkém tarifu a pak jsem docela zíral, když mi návratnost vyšla na 35 let. Takže...nemůžu si pomoct, toto je přepych, zbytečný.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Mirek »

Martin píše:Přesná odpověď na otázku 2: ohřátí 12l vody z 15 na 55°C spotřebuje 0,4877kWh, s 90% účinností ohřívače tedy 0,542 kWh, v korunách při VT cca 2,70Kč, při NT 1,10Kč. Pokud tedy 1.osoba spotřebuje za měsíc 1,2 m³ teplé vody na mytí sprchování a mytí nádobí (což stačí i pro dva) a bude ji ohřívat bojlerem zapojeným na NT, zaplatí měsíčně 110 Kč Návratnost systému za 90000 Kč je v tomto případě přes 68 let.

Pro Mirka: odkud vím co? Že plast vede teplo hůře než hliník? Ze sedmé třídy z fyziky.
No, běžně se počítá s 50 l teplé vody na osobu a den, někteří mají dokonce větší. :D
O jakém plastu zde mluvíte? Vy o nějakém víte?
Jaromír Bednář
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Mirek »

JiříK píše:Nene, použil jsem extrém. Občas, když u nás neteče voda, v rámci hygieny použiju 12 l kýbl postavený na okno a šlaušek na gořalku. Opravdu se dá ,,osprchovat" šesti litry vody. Kdysi jsem uvažoval o kolektorech na vodu. Spočítal náklady, vzal v úvahu cenu elektřiny v nízkém tarifu a pak jsem docela zíral, když mi návratnost vyšla na 35 let. Takže...nemůžu si pomoct, toto je přepych, zbytečný.
Nezoufejte, jednou vás dají do domova důchodců a tam ty kolektory třeba mít budou, dejte tomu čas. :lol:
Jaromír Bednář
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od JiříK »

Mirek píše:
JiříK píše: Nezoufejte, jednou vás dají do domova důchodců a tam ty kolektory třeba mít budou, dejte tomu čas. :lol:
Inu, co na to říct...jdu konati něco užitečnějšího :-)
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od mypower.cz »

JiříK píše: Inu, co na to říct...jdu konati něco užitečnějšího :-)
Hele ty znas neco uzitecnejsiho nez brouzdani po mypower.cz ? :D
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od JiříK »

No jistě! Právě jsem se domazlil s louhovýma baterkama.:-) Žena neny doma, koupelna byla moje! Ruce od toho mám jak pan farář!
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od JiříK »

mypower.cz píše:
JiříK píše: Inu, co na to říct...jdu konati něco užitečnějšího :-)
Hele ty znas neco uzitecnejsiho nez brouzdani po mypower.cz ? :D
Hele a neměl bys jít náhodou startovat? Máš tam 11,2V !!!
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Martin »

Mirek píše:No, běžně se počítá s 50 l teplé vody na osobu a den, někteří mají dokonce větší. :D
O jakém plastu zde mluvíte? Vy o nějakém víte?
Vidím, že se musím vyjádřit srozumitelněji: Ať už je krycím materiálem solárního kolektoru plast nebo sklo, zadní stěna je samozřejmě tepelně izolovaná, jinak by neměl kolektor účinnost při tom, pro co byl primárně vyroben - při ohřevu vody sluncem a získané teplo by ohřívalo střechu a okolí. Ale i kdyby nebyl izolovaný, určitě bude mít nižší schopnost výměny tepla, než hliníkový hustě žebrovaný výměník tepelného čerpadla, přes který díky ventilátoru nuceně proudí vzduch.
Ale i nejdokonalejší tepelná čerpadla vzduch/voda jsou účinné tak do -5 stupňů, při větších mrazech se jejich provoz nevyplatí. Možná, kdybyste navrhl jejich výrobcům místo výměníku používat solární kolektor, hned by fungovaly lépe.
Co se týče spotřeby TUV, vyjadřuje se paušálně spotřebou energie na osobu za rok, norma činí 550 kW/osobu za rok. Já jsem počítal se zhruba 650 kW/osobu za rok. 50 litrů TUV za den snad spotřebuje jen ten, kdo se denně koupe v napuštěné vaně.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od mypower.cz »

JiříK píše:Hele a neměl bys jít náhodou startovat? Máš tam 11,2V !!!
pujdu, ale prvne to vyšťavím na 10.5 :) Delam pokus. Detekce kapacity baterii podle prubehu nabijeni od uplneho vybiti. Pruser bude, kdyz mi zacne haprovat centrala, doufam ze nebude.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od JiříK »

mypower.cz píše:pujdu, ale prvne to vyšťavím na 10.5 :) Delam pokus. Detekce kapacity baterii podle prubehu nabijeni od uplneho vybiti. Pruser bude, kdyz mi zacne haprovat centrala, doufam ze nebude.
Tak kdyby něco, zavoley, přivezu ti pixlu petroleje a lampu. :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od mypower.cz »

JiříK píše: Tak kdyby něco, zavoley, přivezu ti pixlu petroleje a lampu. :mrgreen:
oukej, jakmile mi dojdou svicky, a dohori kamna, cinknu .. :yes:
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od drama »

JiříK píše:Odpovím sám: 6 (slovy šest) litrů, s mytím hlavy 12 litrů.

Otázka 2: Kolik kWh potřebuju na ohřev šesti litrů vody na 50 stupňů? Nechce se mi to počítat, ani hledat, plácnu 800Wh. Vyjádřeno v korunách cca. čtyři kačky.

Otázka 3: Kolikrát se osprchuju tímto způsobem za 90 000korun??? 22 500krát, to jest 61 let a 235 dní.



A O TOM TO JE!!!!!
Tak zase tak jednoduché to také není. Počítáte jen přímé náklady bez externalit. To také není správné.

Průměrná domácnost použije 5000 kWh ročně na ohřev teplé vody.
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Mirek »

Martin píše:
Mirek píše:No, běžně se počítá s 50 l teplé vody na osobu a den, někteří mají dokonce větší. :D
O jakém plastu zde mluvíte? Vy o nějakém víte?
Vidím, že se musím vyjádřit srozumitelněji: Ať už je krycím materiálem solárního kolektoru plast nebo sklo, zadní stěna je samozřejmě tepelně izolovaná, jinak by neměl kolektor účinnost při tom, pro co byl primárně vyroben - při ohřevu vody sluncem a získané teplo by ohřívalo střechu a okolí. Ale i kdyby nebyl izolovaný, určitě bude mít nižší schopnost výměny tepla, než hliníkový hustě žebrovaný výměník tepelného čerpadla, přes který díky ventilátoru nuceně proudí vzduch.
Ale i nejdokonalejší tepelná čerpadla vzduch/voda jsou účinné tak do -5 stupňů, při větších mrazech se jejich provoz nevyplatí. Možná, kdybyste navrhl jejich výrobcům místo výměníku používat solární kolektor, hned by fungovaly lépe.
Co se týče spotřeby TUV, vyjadřuje se paušálně spotřebou energie na osobu za rok, norma činí 550 kW/osobu za rok. Já jsem počítal se zhruba 650 kW/osobu za rok. 50 litrů TUV za den snad spotřebuje jen ten, kdo se denně koupe v napuštěné vaně.
Martine neuražte se, ale to je jen spekulace. Samozřejmě může být některý typ panelů vhodnější a některý méně - to ale dnes nikdo neví. Výrobce jednotek toto otestované má a dokud nebude mít někdo jiné měření, budu brát za pravdivé že to funguje. Asi také budete souhlasit že výkon bude záviset na ploše asorbéru panelů a pokud není toto upřesněno, nemůžeme se dopracovat ke konkrétnímu výkonu a nemůžeme jej ani porovnávat.
S účinností tepelných čerpadel také máte pravdu a ani tady to asi nebude jiné. S klesající teplotou topný faktor klesá, o kolik ale klesne když mu pomůžeme vnitřním výměníkem? Přesně to nevíme, záleží na instalaci a místních podmínkách, o něco lepší už z principu to být musí jinak by tam nebyl.
Jaromír Bednář
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Martin »

Co přesně myslíte vnitřním výměníkem? Pár kubíků vzduchu někde v technické místnosti opravdu žádnou tepelnou kapacitu nemá. Možná v Madridu na překlenutí noci, kdy je venku jen +18 stupňů, tak není na škodu vychladit technickou místnost, která se přes den nahřála. Ale u nás na překlenutí zimy je to nedostačující. A bohužel musím říci, že je pro mě nepochopitelné, že si něco takového můžete myslet.
Mirek píše:Pro upřesnění dodávám, že v Madridu byl naměřen roční COP 12.74, porovnejte průměrné teploty i dobu sl. svitu u nás a úměrně upravte výkon, ale troufám si říct, že mnoho konkurenčínch systémů asi nebude - pokud nejaký,a to ani v Madridu
No a tím se dostávám k odpovědi na Vaši původní otázku: jaká je účinnost tohoto systému v našich podmínkách? Ve Španělsku mají v létě den asi o hodinu a půl kratší než my, zato v zimě náš den trvá jen 8 hodin, zato španělský 10,5 hodiny. Což je samozřejmě další nevýhoda pro nás.
Průměrná teplota v ČR je okolo 9°C, v centrálním Španělsku okolo 15°C, takže pokud by šlo jen o tepelné čerpadlo, byla by podle rozdílu teplot mezi nosným médiem a okolním vzduchem účinnost 76% oproti Španělsku. Jenže ještě je tu Slunce - ve Španělsku svítí 2800 hodin ročně a u nás jen 1200 hodin, což je 42% a to ještě pokud zanedbám rozdíl výkonu slunečního záření dopadající na Zemi u nás a v Madridu. Celkem mi to teda vychází 32% španělské účinnosti, tedy COP=4,07. To je můj laický a neodborný tip. Musím ale dodat, že v létě to určitě bude mít bezkonkurenční parametry, ale v zimě to bude u nás (oproti Španělsku) téměř nepoužitelné.
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Mirek »

Martine, to co jste napsal je přece jasné a hádat se o tom s vámi nikdo nebude. To, že v Madridu jsou jiné podmínky ví každý, nechápu proč vůbec to chcete srovnávat. Proč tedy ThermBoil nesrovnáváte s klasickými panely u nás, kde jejich využití je jen cca 1200 hdin? Proč neporovnávate s tepleným čerpadlem které sluneční záření nevyužívá a spotřebovává elektřinu i v létě? Pokud vám jde o to aby jste řekl, že si myslíte , že to nefunguje a nemáte žádnou zkušenost, tak mě to mrzí. Dokážu pochopit nedůvěru v něco nového, přijmu věcné otázky, ale odsuzovat bez znalosti mi přijde nefér. Po republice běhají desítky ThermBoilů i v klasickém provedení a protože jsme lidem na rovinu řekli co mohou očekávat, nikdo si stěžovat nechodí - ono to totiž funguje. Nevím odkud jste, ale pokud by vás tato technologie zajímala, doporučuji najít si příležitost vidět vše na vlastní oči. Možná tomu dejte ještě čas.
Jaromír Bednář
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Martin »

Srovnával jsem to na Vaše vlastní přání ve třetím příspěvku, ostatně v předchozím mém příspěvku je i Vaše citace. Jestli to funguje, nebo ne, je mi vcelku jedno, jen jsem napsal, že si myslím, že to v zimě nebude efektivně fungovat, protože ani tepelné čerpadlo vzduch/voda s výměníkem s maximální efektivitou výměny tepla v naší zimě moc nefunguje. A hlavně jsem nepochopil Váš úžas nad takovým kočkopsem z teplých krajin.
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Mirek »

Takže se pokusím o shrnutí předešlých námitek:
ThermBoil FX má také nevýhody.
1. Nevýhodou je jiné klima než ve Španělsku - to ale platí pro všechny systémy
2. Nevýhodou také jsou horší parametry v zimních měsících - obávám se že opět to samé platí i u solárních systémů a tepelných čerpadel.
S obojím souhlasím!
Nesouhlaím ale s konstatováním o skvělých výsledcích a velkém přínosu jen v létě. To dokážou ohřívat vodu i klasické solární systémy. Hlavní přednost je tam kde solární panely svým výkonem končí, tedy v přechodném období které přechází až do zimních měsíců podle konkrétní instalace. I menší výkon v tomto období je lepší než přímý ohřev elektřinou nebo jiným zdrojem produkujícím CO2. Neděláme vše přece jen pro peníze, nebo se pletu a jsem na tomto fóru špatně?
Martine, píšete že vám je jedno jestli to funguje nebo ne, přesto vás tato diskuze zaujala a musím uznat, že jste reagoval se znalostí věci a zájmem. Jsem si jistý, že i další čtenáři mají podobné námitky a díky vám jsem je mohl zodpovědět. Děkuji.
Jaromír Bednář
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od tomas »

Domnívám se, že tento systém by měl větší užitek pokud by nepoužíval solárních teplovodních kolektorů, ale výparníků které by byly pokryty fotovoltaickou vrstvou. Tuto vrstvu by tepelné čerpadlo ochlazovalo a tím by vrstva vyráběla více elektřiny a také tepla. Fotovoltaické výparníky by se museli vhodně nadimenzovat aby na nich neklesla teplota pod rosný bod a aby neomrzaly. To už jsem ale asi předběhl dobu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Mirek »

Omlouvám se že jsem nereagoval již dříve.Stejnou myšlenku jsem měl také. Pokud se podíváte na základní jednotky ThermBoil E nebo E+I, tak ty používají EnergyPanel a to je vlastně výparník. Proč jím tedy fotovoltaický panel ze spodu neochlazovat, zní to logicky. Na druhou stranu je ale potřeba brát v úvahu to, že jeden panel o plše 2 m2 stačí pro 300 l bojler. Obávám se, že na ty dva metry čtverečné se nevejde tak velká fotovoltaika aby její výkon byl nějak významný a tudíž zisk ze snížení teploty něco přinesl. U jednotek GTX na vytápění je těch panelů minimálně 6 ks, pak už by to smysl mít mohlo, jenže se topí v zimě a to chladit zase tolik nepotřebujeme. Třeba se mýlím, chtělo by to asi nějaký propčet. Pokud ale si někdo takovouto instalaci bude přát, technicky podle mě tomu nic nebrání, snad jen mě napadá srážení vlhkosti na panelu. To se ale asi řešit nechá. Nic proti tomu když se vám podaří něco takového vymyslet, troufnete si to nějak spočítat?.
Jaromír Bednář
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Termodynamický systém

Příspěvek od Mirek »

JiříK píše:Odpovím sám: 6 (slovy šest) litrů, s mytím hlavy 12 litrů.

Otázka 2: Kolik kWh potřebuju na ohřev šesti litrů vody na 50 stupňů? Nechce se mi to počítat, ani hledat, plácnu 800Wh. Vyjádřeno v korunách cca. čtyři kačky.

Otázka 3: Kolikrát se osprchuju tímto způsobem za 90 000korun??? 22 500krát, to jest 61 let a 235 dní.



A O TOM TO JE!!!!!
Průměrná denní spotřeba vody na osobu
Odhady o průměrné denní spotřebě vody na osobu se liší. Zatímco jedna statistika pojednává o úrovni 90–103 litrů (což má být jen 60 % úrovně z konce 80. let), další hovoří o 120, 150 či dokonce o 200 litrech na osobu denně, z čehož je jen 5–10 litrů určeno pro naše základní přežití, tedy na přípravu jídla a pití....
http://www.cenyenergie.cz/voda/clanky-2 ... etrit.aspx
Jaromír Bednář

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek