NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepořídí

Nezařaditelné
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od RobertM »

:-) tak jako bavvili jsme se o starsich komponentech .. moc skrome jste tedy nezacal :-) MPPT 80A .. samozrejme mame , ale to jste trochu sahl do te vyssi kategorie nemyslite? Cenu samozrejme radi sdelime do mailu .. tady nejsme na trhu ze? Jen prozradim ze 2x MPPT 60A vas vyjde levneji nez 1x80A :-)
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od Lui »

solarni-panely.cz píše::-) tak jako bavvili jsme se o starsich komponentech .. moc skrome jste tedy nezacal :-) MPPT 80A .. samozrejme mame , ale to jste trochu sahl do te vyssi kategorie nemyslite? Cenu samozrejme radi sdelime do mailu .. tady nejsme na trhu ze? Jen prozradim ze 2x MPPT 60A vas vyjde levneji nez 1x80A :-)

No mne je uplne jedno ako stare to je...len nechc to funguje....rozumiem,ako Ste myslel to "stare"....(ako na trhu)....ale v zahranici to nie je nic nove.... ;) ...sice to sledujem len tak vyse dvoch rokov....

Ale ja som sa pytal zaroven aj na mensi,myslim amperovo....Ja radsej kupim 10 malych MPPT za malu cenu....ako jednu velku....a samozrejme za velku cenu.... ;)
A urcite mate vela skusenosti ohladom regulatorov,ale nijak ma nepresvedcite,ze nemozem spajat rozne regulatory,trebars do buducnosti spolu na jednej baterke.... ;)

Tak mi to mozete napisat aj v sukromnej sprave,mne je to jedno,ale urcite by to zaujimalo viacej ludi....myslim taketo pouzivane veci....a nielen regulatory.... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od RobertM »

.. spajat si samozrejne mozete co chcete :-) jen som povedal ze sa to standardne nerobi u vice MPPT ktore niesu synchronizovane .. mimochodom nema ta vase baterka nahodou nejaky max. nabijaci prud (treba 20A?)
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od Lui »

solarni-panely.cz píše:.. spajat si samozrejne mozete co chcete :-) jen som povedal ze sa to standardne nerobi u vice MPPT ktore niesu synchronizovane .. mimochodom nema ta vase baterka nahodou nejaky max. nabijaci prud (treba 20A?)
No neviem ci si robite zo mna srandu s tym nabijacim prudom.... :?
Nabijaci prud mam cca 100 -110A.....urcite viete aku kapacitu to znamena pri olove.... ;)

Ale stale Ste mi neposlaly ziadnu ponuku,aby som mal nad cim premyslat... :)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od vata »

já už mám vybráno a objednáno. Jdu do Tristaru MPPT60. Za kolik by byl tenhle reg. u vás k mání?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od Toul »

to vata: Možná mám hloupou otázku..ale co umí tristar co ostatní neumí? tedy mimo těch 60A?
čeká mě nákup MPPT 40-45A aby uměl 12/24V a hlavně aby uměl NiCd nebo regulaci nabíjecího napětí. NAšel jsem několik modelů, ale tristar MPPT 45 je o řád dražší.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od vata »

Řeknu to takhle: dost dlouho jsem si svou FVE vymýšlela a hledala komponenty. Do CXN jsem šla nakonec podle papírových parametrů, které se čtou dobře. První překvapení bylo mechanické provedení - podle papírů lze k CXN připojit i silné kabely, v praxi nad tím akorát tak kroutíte hlavou, protože fixace páru 16mm kabelů plastovou titerností měkkýma vrutama do plastu je teda šílenost. Druhé překvapení bylo, že papíry můžou vyložené lhát - data z CXN, to teda nefunguje ani omylem. Po roce nevím, kolik jsem vyrobila,podle CXN asi 6kAh, spotřebovala jsem asi 10kAh, a po importu logu do PC to pak jsou úplně jiná numera. Třetí překvápko - CXN přebíjí, a tohle mne už vyloženě znepokojuje.
Závěr - na papíře to může vypadat všechno slušně, ale skutečná kvalita prostě něco stojí. Takže teda to kritérium výběru u mne je očekávání kvality, vypadá to, že lidi tady jsou s Tristarem spokojení. Počítám, že ten reg by měl být nadlouho.

To co má Tristar navíc oproti konkurenci je komunikace přes síť (škoda že ne zrovna wifi - budu muset tahat kabel :( ).
To co mu podle mě chybí, je zabudovaný signál pro odpojování zátěže a aspoň nějaký display.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od Toul »

Tak jsme si to mysle že to je kvalita zpracování, funkčnost a datový výstup.

Mimochodem teď mám CX40 a mám stejný pocit jako vy. UCycení je sice celé v kovu, ale přesto je ten šroubek moc malý a jednou jsem díky němu málem vyhořel, když teklo 30A přes studenák.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od RobertM »

Tristar je už trochu legenda, to co chybí Tristaru je většinou pro naše instalace to stěžejní a to možnost nastavení výstupního relé AUX tak aby, při nabití baterek spínal zátěž (přímo 12V nebo stykač), který pak připojí některé spotřebiče (topná spirála, čerpadlo, bazén, chlazení atd.) a zajistí tak optimální využití téměř veškeré vyrobené energie z panelů a relativně velkou energetickou nezávislost. Xantrex MPPT 60 má už toto AUX relé zabudované a spínané rozmezí na něm lze nastavit s přesností na desetiny voltů. Baterky jsou tak tím pádem přes léto skoro stále nabité, nepřebíjejí se a navíc může přebytečná energie plynule odtékat a být takto smysluplně využita. Další výrobci podobných zařízení se už také objevují, takže myslím že brzy bude z čeho vybírat. Co se týká Phocos CXN, to je vpodstatě prehistorický regulátor, bez MPPT technologie a myslím, že obecně používáním regulátoru bez (Maximum Power Point Tracking) technologie dochází k výraznému plýtvání vyrobené energie z panelů, ztráty na vyrobené energii ze stejných panelů mohou jít průměrně až ke 30%. Nejvíce je to samozřejmě patrné při zataženém počasí a v zimě. Slunci zdar!
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od Lui »

A ja stale cakam na tu ponuku pouzitych regulatorov,a stale nic... :roll:

Takze zatial to beriem tak,ze kecate... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od avatar »

Tristar mam staci koupit k tristaru spinaci rele krabicku ktera snima hodnoty v tristaru a mate to same za desetinu ceny muzete nastavovat na setiny voltu na aktualnim vykonu ve watech proste podle vseho co tristar dava.

ja potrebuji 4 panely 1metr na 2 metry je jedno jake smer jih a 4 panely rozmer 1metr na cca 1300

je to na balkon jako vypln samozrejme regulovatelna na sklon leto zima

zatim to neni zas tak uplne aktualni ale urcite to tam casem bude.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od drama »

solarni-panely.cz píše:Tristar je už trochu legenda, to co chybí Tristaru je většinou pro naše instalace to stěžejní a to možnost nastavení výstupního relé AUX tak aby, při nabití baterek spínal zátěž (přímo 12V nebo stykač), který pak připojí některé spotřebiče (topná spirála, čerpadlo, bazén, chlazení atd.) a zajistí tak optimální využití téměř veškeré vyrobené energie z panelů a relativně velkou energetickou nezávislost. Xantrex MPPT 60 má už toto AUX relé zabudované a spínané rozmezí na něm lze nastavit s přesností na desetiny voltů. Baterky jsou tak tím pádem přes léto skoro stále nabité, nepřebíjejí se a navíc může přebytečná energie plynule odtékat a být takto smysluplně využita. Další výrobci podobných zařízení se už také objevují, takže myslím že brzy bude z čeho vybírat. Co se týká Phocos CXN, to je vpodstatě prehistorický regulátor, bez MPPT technologie a myslím, že obecně používáním regulátoru bez (Maximum Power Point Tracking) technologie dochází k výraznému plýtvání vyrobené energie z panelů, ztráty na vyrobené energii ze stejných panelů mohou jít průměrně až ke 30%. Nejvíce je to samozřejmě patrné při zataženém počasí a v zimě. Slunci zdar!
Tak Tristar je tak trochu legenda hlavně kvůli kvalitě. To že nemá relé přímo v sobě je pravda, ale není pravda, že by neuměl relé ovládat. A umí to řádově lépe než Xantrex či jiní. Externí ovladač čtyř nezávislých relé umožňuje spínat na základě těchto podmínek: napětí baterie, nabíjecí proud, vybíjecí proud, teplota baterií, teplota chladiče regulátoru, fáze nabíjení, napětí FV a na základě dalších varování či chybových hlášek regulátoru. To je dost dobré ne?
A jako bonus přidávám, že si u každého relé vedle podmínek sepnutí můžete nastavit libovolné zpoždění sepnutí, když je podmínka splněna.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od drama »

vata píše:já už mám vybráno a objednáno. Jdu do Tristaru MPPT60.
A kde se to dá u nás sehnat a za kolik? Ještě před rokem tu byl jen jeden subdodavatel německého zastoupení Tristaru a to byla cena téměř dvojnásobná oproti tomu za co jsem to koupil z http://www.oeko-energie.de/
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od vata »

Tady: http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... ts-mppt-60

No jasně že je to drahé jak kráva :(
O tom, že lze řídit relé skrze data z Tristaru nepochybuju, ale na jejich krabičku si asi nechám zajít chuť, možná by se to dalo zbastlit...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od drama »

Už jsem to tu psal. Není třeba nic bastlit a ještě si to na své chatce energeticky zoptimalizujete. Kupte http://wifi.aspa.cz/ubnt-routerstation-pro-z103012/ dejte do toho dvě nebo tři wifi karty, nevím teď kolik potřebujete, připojte na GPIO sedm relé, nebo něco použijte jako vstup, měřte si a zaznamenávejte tristar přes modbus a ovládejte vše jak potřebujete. Navíc Vám tam může běžet webserver, generovat grafy můžete i gnuplotem a prostě užít si pohodlí Linuxu (OpenWRT)...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od vata »

Já vím, zaznamenala jsem to. To se Vám to píše, když víte i bez gůglení co je to GPIO :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od drama »

Ale ono je to opravdu trivialni. Posudte sama. Chci pouzivat GPIO PIN 3:

Kód: Vybrat vše

echo 3 >/sys/class/gpio/export
Budu ho pouzivat jako vystup:

Kód: Vybrat vše

echo out > /sys/class/gpio/gpio3/direction
A ted vystup zapnu:

Kód: Vybrat vše

echo 1 > /sys/class/gpio/gpio3/value
A ted ho vypnu:

Kód: Vybrat vše

echo 0 > /sys/class/gpio/gpio3/value
Samozrejme se rad podelim o vsechny sve skripty, bude-li zajem.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od vata »

Jestli používáte Tristar, budeme mít prakticky tutéž konfiguraci (možná až na napájení). Jediné co teď ještě nevím, zda se mi podaří do sklepa k rozvaděči provléct síťový kabel - pokud ne, šla bych přes wifi. Takže ano, pokud mi poradíte, půjdu někdy na jaře postupně do toho :) Díky
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od soooc »

vata: Jestli to máte blízko na Vsetín, tak vám pučím svoji Boženku a kabel do sklepa zajisté protáhnete :)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: NADŠENCI, kteří si hrají a na 99% systém NA KLÍČ nepoříd

Příspěvek od vata »

Boženka je nějaká osoba se silnější argumentací?
Já tam kabeláž skrz betonovou podlahu už mám, 6x16mm, na datové kablíky jsem tehdy nemyslela, zalila jsem to pěnou... No jo, krát dvě to mělo bejt...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek