Hybridní FVE - Fotovoltaika 2.generace

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Hybridní FVE - Fotovoltaika 2.generace

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

právě jsem slezl z půdy kde konečně dodělávám můj 125Wp sledovač aby sledoval .

Nestačím se divit jakých podob nabývají jablka a hrušky ... :uh: .

Já nemám hybrid , ale ONGRID měnič a MAXI UPS , výpadek sítě = okamžité odpojení ongrid měniče a přepnutí na
maxi UPS , která napájí jen dům a od sítě je naprosto oddělena .

Pokud by nějaký střídač (hybrid , gridtie , ongrid ...) dodával do DS i během výpadku DS , tak dlouho nebude !!!

1. potřebuje se přifázovat - bez sítě nejede , tohle umí i čínský šmejdy za pár šušňů
2. okamžitě by se POSRAL , protože celou odpojenou síť neutáhne !!!
3. takový střídač by si žádná firma nedovolila instalovat
4. taková mrcha by vůbec neprošla atestací ...

Dnes je téměř nemožné získat od distributora kladné stanovisko k přopojení FVE do DS i kdyby co já vím .... .

Proč komplikovat jednoduché fungující věci .... .
Distributore , nechceš mě připojit ? OK , seru na tě . Bude ostrov a ty jen záloha . NAZDAR .


Elektronům zdar *sun*

Edit : se dívám že ten 2,4kW klump stojí 65.700,- Kč .... za ty prachy mám 5kWh LiFe + 5kW měnič + kabeláž + kopu
dalších serepetiček kolem a ještě by mi zbylo .... . Tak fakt nevím čím si zaslouží tam vysokou cenu :sm1: :dontknow: .
Pokud neumí anténou cucat el. z vesmíru , tak fakt nevím :dontknow: :sm35: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Hybridní FVE - Fotovoltaika 2.generace

Příspěvek od Pavel.Simon »

tomas píše:
Pavel.Simon píše:tož, práve HFVE (ale ani iná FVE, iný zdroj) by nemala po vypnutí hlavního jističe tiež fungovať. Ona sa tiež musí vypnúť.
Pokud vypadne distribuční síť, tak se musí vypnout jen výstup do distribuční sítě.

Výstražné tabulky:
"Pozor, zpětný proud" umístit od pojistek přes elektroměrovou skříň až po střídač hybridní FVE.
"Pozor, zpětný proud" a "Pod napětím i při vypnutém jističi (vypínači)" umístit na rozvaděč hybridní FVE a rozvaděč kam je FVE připojená. Tak bych to řešil, jestli je to někde v normě nevím, asi ne.
Opäť miešame hrušky a jabka.
Najskôr tie hrušky:
Otázka znela "po vypnutí hlavního jističe". A to je situácia poruchová. Niekde v dome nastala "nebezpečná" situácia, kde prúdový odber prekročil štandardné bezpečné hodnoty. Alebo bol vypnutý úmyselne aby sa na domovej sieti dalo bezpečne robiť niečo (oprava, prepojenie a pod.). Kto z vás by sa chcel hrabať v sieti, ktorú predpokladá vypnutú, a môžu tam byť aj kW elektriny? A v tom "nebezpečnom" stave? Niekde v dome nastal skrat a preto hlavný istič vypol a namiesto aby elektrina v skrate prestala tiecť tak ju tam nadalej rve HFVE? To snáď je zlé, nie?
Teraz tie jablká:
ak je to štandardný režim práce a sieť dodáva potom aj HFVE má pracovať = znižovať dodávky zo siete. Štandardná HFVE, aspoň podľa definície tu zavedenej, by mala po výpadku siete začať pracovať ako ostrovný systém. Ďalej vyrábať ale nedodávať do distribučnej siete = za odberné miesto, hodiny.
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Hybridní FVE - Fotovoltaika 2.generace

Příspěvek od Pavel.Simon »

abrams píše:Zdravím ,

právě jsem slezl z půdy kde konečně dodělávám můj 125Wp sledovač aby sledoval .

Nestačím se divit jakých podob nabývají jablka a hrušky ... :uh: .

Já nemám hybrid , ale ONGRID měnič a MAXI UPS , výpadek sítě = okamžité odpojení ongrid měniče a přepnutí na
maxi UPS , která napájí jen dům a od sítě je naprosto oddělena .
...
Proč komplikovat jednoduché fungující věci .... .
Distributore , nechceš mě připojit ? OK , seru na tě . Bude ostrov a ty jen záloha . NAZDAR .


Elektronům zdar *sun*

Edit : se dívám že ten 2,4kW klump stojí 65.700,- Kč .... za ty prachy mám 5kWh LiFe + 5kW měnič + kabeláž + kopu
dalších serepetiček kolem a ještě by mi zbylo .... . Tak fakt nevím čím si zaslouží tam vysokou cenu :sm1: :dontknow: .
Pokud neumí anténou cucat el. z vesmíru , tak fakt nevím :dontknow: :sm35: .

Elektronům zdar *sun*
To je presne to čo sa snažím povedať celú dobu. Neoznačovať niečo zbytočne zložité a drahé exkluzívnym názvom (tu hybridné) aby to málo informovaní s radosťou kupovali a mysleli si akí sú borci.
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Hybridní FVE - Fotovoltaika 2.generace

Příspěvek od vata »

Zdravím, no, já bych si tam nějakou cedulku klidně dala, protože už se mi stalo, že jsem se v tom nevědomky hrabala při zapnutém měniči. Jasně že vždy poshazuju všechny chrániče, ale v určité části AC rozvaděče je napětí neustále, pokud nevyšroubuju DS pojistku a současně nevypnu měnič. Oblast vodičů pod napětím v rozvaděči záleží na poloze přepínače sítí - pokud je přepnuto na měnič, pak je tam napětí prakticky všude, a nepoučeného zvědavce se šroubovákem to nutně sejme.
Nejde mi ani tak o normy, jako o vlastní bezpečnost, jsem občasně roztržitá.
Otázka zní - kde se dají tyhle tabulky sehnat? 8-)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Hybridní FVE - Fotovoltaika 2.generace

Příspěvek od Pavel.Simon »

regalo píše:NENE

Bavme se tedy konkrétně třeba o hybridním měniči napětí Studer Innotec XTM 2400-24 - ten rozhodně ONGRID není a při vypnutí distribuční sítě určite nevypne, ale pojede dál.

Nechat vše udělat odbornou firmou je jedna z možností - ale když se podíváme na ceny, které za to požadují ...
Čo sa konkrétne na tomto meniči myslí "hybridný"?
Po tom čo som si prečítal manuál, tak pracuje v množstve režimov, ale v princípe je to podobné ako píše abrams ako veľká UPS (dobíjaná primárne z OZE a prípadne zo siete), ale je to sin wave menič = sám si robí sínus a nepotrebuje na vonkajšiu sieť.
A vie sa prifázovať, ale nie pre to aby dodával do siete, ale rýchlo nahradiť jej výpadok.
Toto sú dve zásadne odlišné činnosti: ak je to GTI (sieťovo pripojený a dodávajúci do siete) musí sieť nielen okopírovať (frekvencia) ale aj prevýšiť (dnes najmä v napätí, robili sa aj s fázovým predsunom). Inak by do tej siete nedal nič. Pracovať ako UPS (rýchle náhrada siete) stačí mať prifázovanie na frekvencii a napätie rovnaké ako sieť (alebo iba štandardné, kľudne nižšie) nakoľko do siete nechce dodávať, ale v prípade jej výpadku ju hneď zaskočiť, tak aby to spotrebiče nepoznali.

Prepáčte trošku školské vysvetľovanie, ale zdalo sa mi že sa odbočili do navzájom pomiešaných pojmov, termínov a podobne.
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Hybridní FVE - Fotovoltaika 2.generace

Příspěvek od Pavel.Simon »

vata píše:Zdravím, no, já bych si tam nějakou cedulku klidně dala, protože už se mi stalo, že jsem se v tom nevědomky hrabala při zapnutém měniči. Jasně že vždy poshazuju všechny chrániče, ale v určité části AC rozvaděče je napětí neustále, pokud nevyšroubuju DS pojistku a současně nevypnu měnič. Oblast vodičů pod napětím v rozvaděči záleží na poloze přepínače sítí - pokud je přepnuto na měnič, pak je tam napětí prakticky všude, a nepoučeného zvědavce se šroubovákem to nutně sejme.
Nejde mi ani tak o normy, jako o vlastní bezpečnost, jsem občasně roztržitá.
Otázka zní - kde se dají tyhle tabulky sehnat? 8-)
Vytlačiť: http://www.vanoku.sk/nastiahnutie/kat.bez.znac.pdf
Kúpiť: http://www.technicke-normy-csn.cz/pozor ... _0131.html
http://www.inzep.cz/bezpecnostni-tabulk ... trany.html
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek