Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od mirekcafa »

Na stykače přejdu až budu mít nějakou praxi, zatím jsem fungování stykačů moc nepochopil :mrgreen:
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od eman »

Tyhle přepínače jsou hodně diskuzované jihoafrickém foru o FVE. Teď nevím link, ale zahoření je u nich primární funkce. Buď se ulomí packa, nebo upadne ta falešná měď na kontaktu, nebo to má špatný kontakt a je tam oblouk, prostě čínský luxus. Fascinuje mě snaha, kupovat luxusní panely, drahé střídače, ale ojebávat bezpečnostní prvky.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od PetrDubi »

Jasně, fungovat to bude líp než ten motorovej.
Jedna z věcí co mi ještě vadilo byla udávaná elektrická životnost 1000 přepnutí, zatímco ty stykače mají stovky tisíc, takže mi nevadí, že v tomhle počasí přepne na FV a zpátky třeba 2x za den. U té číny bych se obával, že mi do dvou let odejde - když číňan napíše 1000, tak bůh ví jaká bude realita..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od FrantisekCa »

Čisto teoreticky není problém to doplniť o výkonné stykače.
Verzia od ABB stojí cca 600-800€.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od PetrDubi »

Tak takový pemíze byxh za to zase nedal, mě ty dva nepoužitý stykače na 63A stály na Aukru 7 stovek i s poštovným, ale je pravda, že na eshopech je cena od asi 2200 do cca. 3500 za kus - holt to chce hledat a mít i štěstí..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Soban »

Problém je že ten kontakt je sice velký, ale nerovný takže styčná plocha je malá, proto když se píše 100A tak tam mám 25A jističe a 3.2kW měnič takže tam teče ještě menší proud.

Prostě jak to shoří tak tam pak pořídím stykače a bude.

Jak někdo píše že používáme čínské přepínače, tak já jsem nic jiného nenašel, jedině od ABB ruční a nebo motorový, což pomalu přepíná, a nebo pak jiné dalo by se říci profi za desítky tisíc.

Takže pro malé FVE je řešení pokud nechceš čínu pouze mechanický přepínač a nebo stykače s blokováním.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od mirekcafa »

Kluci mohli by jste mi jako laikovi trochu přiblížit jak fungují ty stykače?
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro přepínání používám výkonové relé RELPOL, 40A a má uvedené životnost elektrická 1milion cyklů, životnost
mechanická 10milionů cyklů . 1ks výk. relé na fázi, 1ks na nulák. Zapojení na měnič ve smyslu řízená vlečná regulace.
O ochranu kontaktů a napětové špičky se navíc starají varistory a stav kontaktů je zobrazovaný LED diodami. Přepínání je rychlé. Zástavba na DIN lištu v krabičce pro 4 moduly. V mém případě byly spotřebiče max. 2kW.
Mám to popsané v domovském tématu. 9 roků byla jedna taková jednotka na DIN lištu v provozu bez jediného problému.
Po prvním roce provozu jsem jedno pracovní výkonové relé rozdělal, tedy zničil abych se podíval na stav kontaktů. Kontakty byly jako nové.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Soban »

mirekcafa píše:Kluci mohli by jste mi jako laikovi trochu přiblížit jak fungují ty stykače?
Hledat neumíme? https://cs.wikipedia.org/wiki/Styka%C4%8D

Jinak pokud chceš vědět něco konkrétnějšího musíš napsat co nechápeš.

Jinak ty čínské mají přepínací kontakty takže na jeden je přivedebo napětí z DS na druhý napětí od měniče a společný je veden do skříně k pojistkám a spotřebičům a podle toho v jaké je to poloze tak se napájí spotřebiče z DS nebo FVE.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od FrantisekCa »

Taký som na seba nasratý...
Kvantum výkonových stykacom mi prešlo rukami, čo sa vyhadzovali a pritom boli v prevádzke 4-6 rokov.
Človek si to neuvedomuje keď je toho veľa a akú cenu to má.
Už si na to dám pozor a tak snáď aspoň pre členov fóra budem môcť pomôcť s stykacmi, odpojovacmi, atď.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od mirekcafa »

Soban: wiki a googla nepoužívám páč moje žena všechno ví :D :D :D
Ale vážně...číňan to přepínání má v sobě, takže neřeším. Zajímají mě ty dva stykače, když je jeden chápu, impuls od HDO přepne, to mám doma, není mi jasné čím se ovládá ten druhý aby to přeplo a to přepnutí bylo skoro nepoznatelné, prostě ta spolupráce dvou stykačů. Mám asi tři staré doma které řídilo HDO na přímotopy, možná by se daly využít
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
alextccz
Příspěvky: 67
Registrován: úte led 16, 2018 2:28 pm
Lokalita: okr. Tachov
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: okr.Tachov

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od alextccz »

K přepínání používám reverzační stykače. Mechanicky a elektricky blokované plus možnost nastavení zpoždění přepnutí. Možnost volby nadřazeného zdroje, v případě jeho výpadku automatické přepnutí na druhý. Plus možnost přepnutí na síť v případě nízkého tarifu.
Obrázek Obrázek
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od PetrDubi »

Mám dva stykače, každý má 3 spínací a 1 rozpínací kontakt. Fáze na cívku jde vždycky přes rozpínací kontakt toho druhého stykače. Fáze na cívku je braná z toho obvodu, na který ten stykač přepíná (DS/FV). Nuly z cívek jdou na přepínací kontakt relé, které pouští nulu do jedné nebo druhé cívky a v klidu je připojená DS. Cívka relé je napájená z FV, takže když běží měnič, tak je relé sepnuté a zapíná stykač pro FV. Ještě tam mám časově relé, pro zpožděné sepnutí rele při nájezdu měniče, avy to neblbnulo kvůli softstartu měniče.
Na spínací kontakty jednoho měniče je připojená DS (a odvod do baráku) a na druhý stykač je připojený na všechny tři kontakty FV a idvod zasedo baráku -idvody obiu stykačů jsou propojené.
Takže celé to obsahuje dva stykače, jedno přepínací relé, jedno zpožďovací relé a dva jističe pro napájení cívek.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od mirekcafa »

Petře díky, tohle musím nějak vstřebat :)
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od ladik »

Ahoj, taky bych se pripojil s dotazem na schema s temi stykaci 3F +N s automatickym prepnutim, ktere se navzajem blokuji, jestli bude cena 10x vetsi misto toho Cinskeho, klidne do toho investuju, elektrarna stejne stala 50x vice.
Ten cinsky prepinac funguje prave uplne jednoduse a nechci do toho michat zadnou slozitou elektroniku.
Prosel jsem forum a nikde jsem to schema, ktere to jednoduse popisuje nenasel.
Dekuji za nakopnuti s pravnym smerem.
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od FrantisekCa »

Nič nebráni k tomu čínskemu prepínače použiť výkonné stykače.
Teda, čínsky ATS bude použitý na ovládanie externých stykacov, čím sa jeho kontakty odľahčia.
Čínsky ATS použiť na spinacie cievok stykacov.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od mirekcafa »

Franto to je možná dobrý nápad....:) kdyby se ta čína rozsypala tak se nic nestane
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Soban »

Je to hovadina!

Snížíš spolehlivost.
Jednoduší je tam dát jedno relé a máš to spolehlivější.

V tom čínském je taky jedno relé které spíná ty přepínací cívky.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od ladik »

Tak jsem nasel toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=rcTzfqe ... l=TimVisio
Asi neco takoveho mate kluci namysli.
Ted jak se dostat k takovymto prvkum do programu, aby s nimi mohl clovek pracovat takto pekne ve Visiu.
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od FrantisekCa »

Ibaže 2 relé viem vyblokovať medzi sebou, ale aj kôli prepnutiu FVE 1f, DS 3f.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek