Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

mám právě dvou-fázový měnič , AC1 přes Fíčko přímo na zem DS a AC2 do přepínače DS / měnič .
Za přepínačem je podružný hlavní jistič , následuje Fíčo (vstup 3 fáze + zem z DS - výstop 3 fáze + nulák) a konečně
kýbl jističů :-) . V tomto zapojení vše funguje naprosto normálně včetně všech ochran (Fíčko u měniče i domovní Fíčko).
Z DS vedou vždy jen fáze + zem , nula "vzniká" za Fíčkem .
Výše zmíněný měnič bych nejspíš zapojil takto :
1. nejbezpečnější - za měnič dát 1-f Fíčko (L a N z měniče do fí , zem měniče připojit za Fí na nulu) , takto ošetřenou
"PEN" natvrdo spojit se zemí z DS a přepínat jen fázi . Následně přes domovní Fí vytvořit nulu + L + zem .
2. nulu z měniče natvrdo spojit es zemí z DS a opět přepínat jen fázi + domovní Fí ............ .

Přerušování zěmě z DS považuji za hazardní , když se něco stane , tak ať má ten proud kam utéct .

To PavelR podle Vašeho návrhu by proud tekl z L měniče do přepínače pak bla bla bal zpět přez Fí do N měniče :uh: :!: .
Dyť tento stav by okamžitě vyhodil Fíčko :eek2: , né ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od abrams »

vata píše: Aha :o
Musím to namalovat. Ono tam totiž těch okruhů je více a i těch chráničů...
Z mého měniče mimochodem vedou dráty 3, je tam taková ta německá zásuvka s PE vodičem. Ale jasně, rozumím, že použiju jen ty dva pracovní, a jeden z nich prohlásím za PEN (ten vpravo z pohledu od zástrčky).
V podstatě tedy jde o vzor nakreslený zde: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/t ... 469.0.html, je to tak?
Myslíte tu rozmazanou fotku náčrtu na čtverečkovaným papíru ? Je pěkné že autor vytvořil nulu ostatním spotřebičům
před fíčkem :uh: . Žárovky jsou chráněny , ale zbytek má jen fázi + dvě země :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od vata »

Bože, já si to snad hodím... :cry:
Teď už nerozumím vůbec ničemu.
Ten čverečkovaný papír: ty vodorovné čáry v náčrtu nahoře jsem pochopila jako sběrnice v rozvaděči, pak mi to sedlo na to co psal PavelR.

Jak povídám, namaluju to, nejdřív zjistím, co mi tu vlastně leze do baráku, zda TN-S nebo TN-C. Skříň s hodinama je totiž asi dvěstě metrů daleko odsud, takže nevylučuju, že k vytvoření PE došlo už tam, a kabel do baráku je třížílový. Nezapomeňte taky na to, že tady nemám žádné fíčko, je tu starý napěťový chránič.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od PavelR »

vata píše:Bože, já si to snad hodím... :cry:
Teď už nerozumím vůbec ničemu.
Ten čverečkovaný papír: ty vodorovné čáry v náčrtu nahoře jsem pochopila jako sběrnice v rozvaděči, pak mi to sedlo na to co psal PavelR.

Jak povídám, namaluju to, nejdřív zjistím, co mi tu vlastně leze do baráku, zda TN-S nebo TN-C. Skříň s hodinama je totiž asi dvěstě metrů daleko odsud, takže nevylučuju, že k vytvoření PE došlo už tam, a kabel do baráku je třížílový. Nezapomeňte taky na to, že tady nemám žádné fíčko, je tu starý napěťový chránič.
pokud chces muzu ti to namalovat. pred tydnem jsem delal komplet novej elektromernej aji domovni rozvadec. me jde do baraku 3xL a jeden PEN. Teoreticky lze proudovej chranic zapojit kdekoli on pouze detekuje zda proud fazi prichazejici odchazi pracovnim vodicem N zpet. Pokud je to v rovnovaze je vse ok paklize proud zacne tect i vodicem PE (pruraz na kostru) tzv poruchovy proud tak prodovy chranic vybavi.
Muzu ti to zitra k veceru namalovat a poslat nafocene. pokud chces napis mi sz.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od tomas »

PEN (PE) vodič nikdy neodpojovat, nerozpojovat a nevypínat. S L a N vodičem si dělejte co "chcete".
Místo rozdělení PEN na PE a N (tedy přechod sítě TNC na TNS) je velmi vhodné uzemnit, což se většinou dělá v hlavní domovní skříni. Výjimka je v bytových domech a jejich rozvodnicích, ale i tak se tam tahá zvlášť většinou i minimálně CY6 a pospojování ve stoupačkách. El. přístroje které mají ochranou (zemnící) svorku (spotřebiče třídy I) musí mít vždy zapojen ochranný vodič.
http://www.edunet.souepl.cz/~weisz/diln ... ridysp.php
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?a ... 7053;image
Pokud těmto základním bezpečnostním věcem někdo nerozumí, tak vzhledem nejen k vlastní bezpečnosti, ať na to raději nesahá. Nikdo z nás snad nestojí o to, aby naši "nezkorumpovaní" zákonodárci nezačali pod záminkou bezpečí občanů, zakazovat vlastní instalace ostrovních FVE. Pokud se někde stane nějaký průser, tak to v současné době bude voda na jejich mlýn a k tomu další zmanipulované srdcervoucí reportáže v TV o tom, jak jsou OZE nebezpečné.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od vata »

Děkuji za jasné slovo.
Chci tomu ovšem porozumět: dejme tomu, že místo rozdělení PEN je fyzicky daleko před mým rozvaděčem (skříň s hodinama a hlavním jističem je na sloupku stovky metrů od baráku) a do domu mi vstupuje třížílový vodič (mám 1f přípojku). Bude potom v pořádku, pokud jeden domovní okruh bude pevně připojen k DS a druhý bude přepínat L a N, přičemž PE bude pro oba tyto okruhy společný (a pevně tedy propojen k DS N skrze místo rozdělení)?
To je totiž ta moje původní otázka.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od tomas »

Ano PE musí být společný pro všechny přístroje. Nesmí nastat situace, kdy umístíte vedle sebe dva spotřebiče které budou mít různé vzájemně oddělené ochranné uzemňovací systémy. Jinak by mezi přístroji mohlo dojít k rozdílu potenciálů (například při úderu blesku i hodně vzdáleném by mohlo dojít i k výboji mezi přístroji) a také k rušení.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od vata »

Zdravím,

takhle?
přepínání-a-chrániče.jpg
Okruh 1: nepřepínaný okruh (budou tam pouze spotřebiče třídy 2)
Okruh 2: běžné zásuvkové okruhy, vnitřní rozvody
Okruh 3: vyhřívání studny a čerpadlo

Především - je správně to rozdělení "PEN" výstupu měniče alla PavelR? - znamená to totiž, že de facto se skutečně přepíná pouze fáze, nulák měniče je přes PE propojen s nulákem DS... - tohle nechápu, jak to že to nevadí, když máme být galvanicky oddělení.

Ten otazník tam mám proto, že pořád mi není jasné, proč to v tom budě musí být natvrdo propojené, proč okruhy 2 a 3 nemohou být v tomto místě stejně přepínané jako L a N.
Jsem zapomněla dodat, že ten nepřepínaný okruh1 je ve sklepě a stabilně je k němu připojen výhradně spínaný záložní zdroj v rozvaděči, a příležitostně nějaké výkonné nářadí jako motorová pila.


Díky za revize :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od PavelR »

...
Přílohy
2012-03-01 21.14.25.jpg
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od PavelR »

Na tvym obrazku je to ok pouze pri pripojeni na DS jestli spravne chapu ten prepinac. Pokud prepnes na FV tak mas vsechny pe vodice "v lufte" a tij padem nemuze proudovy chranic fungovat protoze pres PE by nemohl protekat pripadny poruchovy proud

edit. k tomu galvanickemu oddeleni i kdybys prepinala PE vodic tak to na obrazku bude vypadat oddelene. ale v realu vse co ma kostru uzemnenou je teoreticky spojeno s PE resptektive PEN v DS

PEN se vzdy deli v na PE a N v jednom bode v rozvadeci.

edit2 Vato v cem jsi to malovala?
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od vata »

Díky za reakci.
Já to blbě (nesrozumitelně) namalovala - ten přepínač měničového PE je jeden z pólů třípólového přepínače sítí a při přepnutí na FV spojí PE s vytvořeným PE měniče.
Až na ty chrániče a na to, že já (zbytečně?) odpojuju taky měničové PE, to tedy máme stejně.
Otázka: pokud neodpojuješ měničové PE, proč přepínáš N (proč pak není N zkrátka natvrdo propojené, když stejně skrze PEN můstky dokolečka je)?
A ještě: je nějaký klíč při volbě fáze z měniče? Resp. mám nějakou šanci rozeznat fázi od měničového N?

Jo, to s tím spojením přes zem mi došlo, jenže já bych to tím pádem při provozu na měnič uzemněné neměla vůbec, což asi není dobrý nápad...
Jako malovátko používám Proficad (http://www.proficad.cz/pracovni-plocha-ukazky.htm). Dá se na to zvyknout. Což o to, takové ideové schémátko je rychlejší od ruky, ale v detailech je pak už výhodnější to držet elektronicky.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Cossman
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 27, 2011 1:22 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Cossman »

Vato: U Vašeho zapojení bych se bál o měnič. Nejprve změřte, jestli není mezi L měniče a zemnícím kolíkem měniče 115VAC, stejně tak mezi PEN a kolíkem. Pokud ano, tak při uzemnění PEN měniče a případném uzemnění regulátoru nebo akumulátoru by došlo ke zkratu jedné "polofáze" a měnič by téměř jistě odešel.
Já bych proměřil ohmetrem, jestli je plechový kryt měniče spojený se zemnícím kolíkem zásuvky měniče, případně s + nebo - akumulátoru. Pokud nebud nic s ničím propojené, připojil bych vodič PE "na tvrdo" na plechový kryt měniče a přepínal pouze L a N.
Prepinani.jpg
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od vata »

Zdravím, díky Cossmane. Ano, že odbouchnu drahý měnič se obávám dost.
Budou i v tomto případě (že bych tedy nevytvořila PEN měniče, přepínala pouze L a N a PE bych připojila jen na kryt měniče) funkční proudové chrániče?
Jaký důvod má mimochodem uzemnění krytu měniče, pokud ten není s ničím propojený?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Cossman
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 27, 2011 1:22 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Cossman »

Chrániče funkční budou. Ty kontrolují rozdíl proudu mezi pracovními vodiči L a N. Jinými slovy, co do chrániče vtéká vodičem L z DS nebo měniče, pokračuje do spotřebiče a vrací se vodičem N zpět do DS nebo měniče. Pokud by se na spotřebiči nebo cestou "ztratilo" více než 15-30 mA (podle typu chrániče), chránič by rozepnul, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Proudov%C3 ... A1ni%C4%8D .
Uzemnění krytu měniče je z důvodu bezpečnosti, aby v případě poruchy měniče Vás tento měnič nepokopal. Pokud by byl kryt spojen například s - akumulátoru, je potřeba zkontrolovat i uzemění regulátoru, aby v připadě, že by bylo na něm zemněné + (jak často bývá) nedošlo takto ke zkratu akumulátoru.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od avatar »

osobně si myslím že by se měl přepínat i PE vodič protože v tomto zapojeni nejsou galvanicky oddělené sítě. Samozrejme to znamena si udelat vlastní zem
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od MilanK »

PE vodič nikdy neodpínat. Já mám udělanou svoji zem a distributor ji stejně připojíl ke svému PE vodiči. To je základ fungování zemění.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od avatar »

MilanK píše:PE vodič nikdy neodpínat. Já mám udělanou svoji zem a distributor ji stejně připojíl ke svému PE vodiči. To je základ fungování zemění.
takze myslis ze PE nikdy neprepinat ? i kdz je spojen v rozvodovce s N ??. Vzdy sem si myslel ze kdyz mam druhy zdroj a mam to galvanicky oddelit tak prepinam vse L N PE tim padem musim vytvorit vlasni PE. Protoze nikdy nezajistim vse bude oddeleno
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od MilanK »

Neodpínat. PE je spojeno v rozvodné skříni s N ale defakto N je Zem. Já jsem si udělal svoji pořádnou zem kvůli fíčkám a stejně to elektrikář spojil s N v hodinách. Když jsem se ptal proč to tak dělá tak kvůli bezpečnosti že se může vrátit fáze přes nějaký poškozenýspotřebič a fíčko by neodstavilo. Jinak N od distributora je vlastně střed cívek generátoru.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od vata »

Díky :) Toto je úplný souboj titánů :) Prozatím nehrozí, že bych si vyráběla vlastní zem, ale jak jsem už psala, do bouřek mě to stejně nemine kvůli bleskojistkám, které bych aspoň na AC straně chtěla mít. Myslíte, že se dá nějak ověřit funkce chráničů - tedy jinak, než jen testovacím tlačítkem? Ověření dobrovolným pokopáním vylučuji - už jsem to jednou kdysi koupila a mám z toho menší trauma doteď :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

funkčtnost Fíča se dá ověřit jednoduše :idea: . Přišel jsem na to náhodou , spojte kdekoliv N a PE (nulu a zem) ,
mělo by to spadnout bez sebemenšího výboje :yes: . Tahal sem na zahradě dráty , fáze vypnutá jističem ale nulák a zem
byly zapojené . Došlo k náhodnému spojení a vypadlo Fíčko :uh: . Od té doby si už hlídám všechny dráty :D .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek