Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
richmach
Příspěvky: 30
Registrován: pát kvě 19, 2017 8:26 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od richmach »

Tak jsem vyštrachal nějaké foto z osciloskopu.měnič síť měnič
Přílohy
mn_sit_mn.jpg
mn_sit_mn.jpg (24.73 KiB) Zobrazeno 1597 x
richmach
Příspěvky: 30
Registrován: pát kvě 19, 2017 8:26 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od richmach »

Dvakrát přepnutí za sebou
Přílohy
2_krat_pre.jpg
2_krat_pre.jpg (25.84 KiB) Zobrazeno 1597 x
richmach
Příspěvky: 30
Registrován: pát kvě 19, 2017 8:26 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od richmach »

A ještě jednou měnič síť měnič jindy.
Ještě zkusím najít odezvu přítahu stykače.
Přílohy
mn_sit_mn1.jpg
mn_sit_mn1.jpg (24.3 KiB) Zobrazeno 1591 x
kiksa
Příspěvky: 80
Registrován: ned říj 15, 2017 11:50 am
Lokalita: Benešov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11900
Kapacita baterie [kWh]: 19,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od kiksa »

Tom_007 píše:Tady ten https://www.aliexpress.com/item/3299263 ... 4c4dqnEmoJ No ale když jsem dal nahoru L a N z DS, tak to normálně fungovalo, tudiž bych řekl, že to je tim zapojením uvnitř měniče, že na N není 0V. Ve střídavém proudu trochu plavu. Číňan taky psal, že to je ok, když jsem mu to poslal schématicky.
Ahoj,
podařilo se problém nějak vyřešit? Mám podobnej přepínač a několik měsíců fungoval = přepínal OK, teď přestal z ničeho nic přepínat z DS zpět na FV, v manuálu funguje, z FV na DS taky bez problému.
11,9 kWp (J+JZ+SV), AKU Lion 14s -385 Ah (19,6 kWh).
MPP Solar PIP 5048MS, 2 x Epever Ipower Plus 5000.
Vytěžování: kaskáda 3 x Kybosův vytěžovač + Athom Homey (smart home).
Monitoring FVE pomocí Athom Homey Pro.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od dumi »

Co rikate na tohle?
https://www.elima.cz/obchod/2cca703040r ... 31012.html

zda se to bejt mensi nez 1DIN, 16A staci, nema nulovou polohu tu ma az tento:
https://www.elima.cz/obchod/2cca703025r ... 31014.html

cena je rekl bych lidova.

Nejaky duvod proc to nepouzit na prepinani DS/FVE?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od rottenkiwi »

A nevyjde lacnejšie predlžovačka ? Dosť dobre nechápem zmysel prepínania.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od dumi »

Smys je takovy, ze bych mel v rozvadeci k danym okruhum tenhle prepinac a tim padem mohl volit jestli dana vec jede z DS nebo FVE. na leto bych prepnul vic na FVE, v zime kdyz bude hodne svitit tak taky a v dobe temna tam treba nechal jen svetla. jinak bych musel pokazdy rozdelavat rozvadec.

Dneska zrovna sviti jak blazen a zbytecne by to slo do bojleru, a celej barak by jel DS, takze sem to pres prodluzovacku napojil, ale je to opruz a neni to flexibilni
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1225
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Lui »

radšej ten čo má 1-0-2 ...predsa len vylúčíš možné krátkodobé stretnutie siete s meničom,a výsledok by bol hned viditelný :( (aj počutelný)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od xmasin »

Akorát by to chtělo dvoukontaktovou verzi. Je dobré přepínat i nulák (platí pro síť TN-S)
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od kodl69 »

a co přepínání N vodiče, to není potřeba? už se na tohle téma napsalo dost a leckerej akspert to kvůli tomu zabalil. To máš na každým okruhu samostatnej chránič, nebo máš jenom jeden na výstupu z měniče? Pokud je B správně, tak je to další důvod, proč přepínat i N vodič. Dopručuju nepřepínat jednotlivý okruhy, ale skupiny okruhů, který mají svoje proudový chrániče.
Mám odzkoušenej HAGER SFT440, stejně bude fungovat dvojpól. Po letech provozu jsem zjistil, že nějaký přepínání nějaké části je stejně k ničemu. Přes den je zaplej měnič a jede z něj všechno, a večer, jak jsou baterky k 50% SOC, tak to přepnu na síť. Aspoň se ušetří zbytečná spotřeba měniče přes noc, ostatně světla a spol jsou přímo na DC...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od dumi »

nuly u axperta mam spojeny, takze celej system ma "jednu" nulu. Fyzicky jsou proklemovane AC IN N a AC OUT N. Nic nevybuchlo.

Chranic na vystupu menice neni. nemam je ani DS, jedine co je pres chranic jsou koupelny, ty maj jeden dohromady, a zahradni domek, kde je sauna a vyrivka, ta ma pak jeste svuj na privodnim kabelu.

Pokud bych nejakou vetev dava na chranic, tak nulu te vetve prozenu chranicem a tim padem nemusim nulu prepinat, protoze by se prepinala jeste pred chranicem.

Pristroje co pouzivame maji bud zemnenou kostru a nebo dvojitou izolaci.

Momentalne nemam vykon FVE tak abych si mohl dovolit jet cely dum na FVE, a proto chci dle potreby mit moznost volit co na DS jede a co ne.

svetla se 100W zarovkama tezko pojedou na DC.... musel bych dat vsude ledky a to fakt nechci.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
rva
Příspěvky: 3510
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od rva »

Já používám na manuální přepínání tento typ: https://www.aliexpress.com/item/32786846749.html.
Snad je to zároveň i jistič, ale zatím jsem ho nepřetížil. Doporučil bych ho jen tomu, kdo si je jistý, že u ručního přepínání nejprve jeden vypne a pak druhý zapne. Ony ty páčky jsou sice navzájem spřažené, takže když se snažím dát jednu nahoru, tak druhá spadne dolů, ale na to bych nespoléhal.
A používám to třeba v zimní nouzi, kdy v době NT běží vše na DS a dobíjí se baterie, tak tímto přepínačem přepnu část kuchyně na jinou (méně zatíženou) fázi.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jkl2n
Příspěvky: 33
Registrován: úte dub 24, 2018 9:56 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od jkl2n »

ja pouzivam:
https://sk.traconelectric.com/product/S ... ac-2P--16A
Mam ich pouzite na tri vetvy, dovod ako popisuje dumi ;-)
richmach
Příspěvky: 30
Registrován: pát kvě 19, 2017 8:26 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od richmach »

Já používám automatiku podle napětí baterek(časem dodám schema zapojení které používám cca 2 roky).V rozvaděči jsem musel vybrat okruhy které nemají velké dlouhodobé odeběry.Světelné okruhy všechny,jen jsem musel v zářivkách(2*40W)odpojit kondenzátory.Ty dělaj měniči docela problémi.Mám 4Kw měnič a podle něj jsem se rozhodoval.Přepínám samozřejmě dvoupólově.Proudový chrániče až za přepínáním v některých okruhách.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od pezizka »

Nechci zakládat nové vlákno, můj dotaz souvisí s tímto tématem tak se ptám tady :) Zase míním do elektrárny šťourat a zvažuji různé možnosti :roll:
Budu patrně potřebovat řešit přepínání sítí jiným způsobem jak jej provozuji dnes a ač jsem zde pročetl už docela dost, jednoznačný náhled jsem si neudělal :(
Jde mi o rychlost přepnutí, ale bez rizika nějakého průšvihu. První otázka se týká rychlosti. U některých přepínačů co jsou zde zmíněny je přepnutí do 50ms. Co na to spotřebiče? Ledničky, indukce, mikrovlnky a tak. Přejdou to a nebo ne? Chtěl bych vědět jestli nějaká šance je a nebo ne. Když tak nějaký objednám a vyzkouším, ale nechci aby to byla bezpředmětná snaha :uh:
Jako další dotaz co použít :dontknow:
Jsou tu hodně zmiňované a dobře hodnocené:
var 1.jpg
var 1.jpg (2.13 KiB) Zobrazeno 1206 x
Jenže ta doba přepnutí je velká :(

Z podobného ranku pochází i (foto kontaktů sem dal MareC3k, dík):
var 2.jpg
var 2.jpg (29.38 KiB) Zobrazeno 1206 x
Tento se mi hodně líbí, ta mezera mezi kontakty ve mně vzbuzuje důvěru a taky prý do 50ms 8-)

A nebo:
var 3.jpg
var 3.jpg (1.47 KiB) Zobrazeno 1206 x
U kterého píšou, že dokonce jen 30 ms...

Taky přicházejí v úvahu mechanicky blokovaná relé, tam ale nevím jak jsou rychlé (jistě záleží na typu) a taky jestli je třeba zpoždění např. kvůli uhasnutí potenciálního oblouku.
Přepínání by bylo realizováno v plné zátěži, takže na prase ::mute::
No a nakonec opatrně zmíním ještě variantu kterou si asi schytám a to SSR... Předimenzované jak se dá. 75-100A, 600-660VAC. Ta rychlost by byla bezkonkurenční, spínání v nule ale nebezpečí :hell: podstatně větší jak u kontaktů. Vím, že to tu bylo několikrát zavrženo, berte to spíš jako dotaz jestli dostal někdo odvahu to provozovat a s jakým výsledkem.
Děkuji všem co jsou ochotni sdělit svoji zkušenost, popř. zopakovat zopakované :P
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od pezizka »

No tak dobře SSR beru zpět :( Ani jsem si neuvědomil, že 600V je pořád málo a taky je fakt, že něco málo pustí... Patrně vyberu typ 2 a nebo 3. Vícero lidí se zmínilo že je používají, fungují ke spokojenosti? Taky zmínku o tom jak reagují spotřebiče bych uvítal. Dík
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od youda »

Ahoj,

Nedavno jsem namontoval typ 3:
- Funguje
- Jsou to rany jako prase
- TV i lednicka bezi bez preruseni, svetla ani nemrknou
- UPS jedina, prepnuti pozna a zareaguje

Nevyhody:
- Vnitrni elektronika ma nejaky maly trvaly odber - teplota prepinace je vyssi nez teplota okoli.
- Podle mne to urcite nema zadnou EU/CZ certifikaci a diky tomu, jak je to realizovano (bez nulove polohy) by to ani schvaleno byt nemohlo.

No ale chodi to, tak asi dobry.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od kvako1 »

https://www.aliexpress.com/item/3295738 ... 4c4dueL7ST

ja mam dva tyhle. světla občas bliknou , ale spotřebiče to nepoznaji..

je tam teť paradnisleva
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od pezizka »

Díky za reakce, jsem moc rád že píšete a ještě raději co :P Že to není schválené je mi jasné. Youdo dík za upozornění na kravál, zmiňoval to i kodl69, ale ten naštěstí řešit nemusím :) Velice mně potěšilo, že spotřebiče z toho nechytají psotník, mně delší doba přepnutí a reakce spotřebičů zas tak nevadí, ale lachtani kvičí :lol:
Prozatím u mne vede:
var 2.jpg
var 2.jpg (29.38 KiB) Zobrazeno 1084 x
To asi proto že díky MareC3k a luge co jej kochli vidím co je uvnitř:
1.jpg
2.jpg
2.jpg (48.17 KiB) Zobrazeno 1084 x
Kontakty a vzduchová mezera budí důvěru, jen nevím jestli je nějaká pojistka při slepení kontaktu :roll: Jsou k mání verze 100A i když předpokládám, že čínských :? ale i tak. No a pohled zezadu mne ubezpečuje, že originální automatiku patrně udolám, proto že si to chci ovládat sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od youda »

Osobně jsem vzal tu 100A verzi, provedení se třemi přepínacími kontakty (R,S,T). Je to totiž přesně tak, jak tušíš: těch štítkových 100A je čínských, takže rozhodně nemá smysl šetřit tam, kde už jednou šetřil číňan. 3x32A, které mi tam jdou, to zatím utáhlo.

Originální automatika není vůbec špatná, je to kombinace elektroniky + relátek a celá pracuje na základě přivedení napětí 230V mezi ovládací svorky AR+AN respektive mezi BR+BN:
- AR+AN má prioritu, pokud je zde napětí, tak přepínač vždy přepne na A.
- Na vstup B přepínač switchne pouze v případě, kdy ovládací svorky A jsou bez napětí a zároveň na BR+BN napětí je.
- Jsou-li všechny ovládací svorky bez napětí, přepínač zůstává tam, kde zrovna je.

Díky tomu, že ovládací a silové svorky nejsou uvnitř bazmeku nijak propojeny, není problém, aby si člověk přepínání řídil nějakým nadřazeným systémem sám tak, že prostě přivede napětí tam, kam chce přepnout. Po přepnutí lze napětí z ovládacích svorek odstavit a tak zcela eliminovat vlastní spotřebu bazmeku.

Ještě pozor na jednu věc:
Na mnoha produktových fotkách je nakresleno připojení ovládacích svorek přímo na silové pomocí tenkých drátků. Z bezpečnostního hlediska je to však cesta do pekel: pokud se do jedné silové svorky upevní zároveň 0.5mm2 lanko a 6mm2 vodič, tak kontakt nikdy nebude pevný, vznikne přechodový odpor, spoj se bude zahřívat a za rok to může i shořet. Mnohem bezpečnější je, připojit ovládací drátky někam jinam. Ideálně přes nějakou "rozbočovací svorkovnici" tak, aby silový drátek měl na takové svorkovnici vlastní šroubek.

PS: bazmeky, které mi dorazily, měly oproti produktovým fotkám jeden rozdíl - místo anglických popisů jsou všude jen čínské znaky, což v rozvaděči vypadá dost strašidelně :?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek