Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od vata »

Zdravím, když to takhle poslouchám, nebylo by nakonec rozumnější investovat do malé větrné turbínky? Dávala by sice málo, ale skoro pořád, a bez benzínu... U mě tady to aspoň tak většinou funguje - nesvítí, zato fouká.

admin edit: Rozdělil jsem toto téma od původního Měření: 1kW 2takt. centrála, 10L benzínu, 30A dobíjení, téma přešlo k větrným turbínám.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od mypower.cz »

urcite ano, ale ja mam s temi investicemi ted trosku problem posledni dobou .. :? Jak mi ta centrala prestala davat proud, tak v noci foukalo .. sem si rikat tyblaho .. mit na strese vrtulu tak me to tak ani nestresuje.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od JiříK »

Vrtulu...to by mě sousedi asi vynesli v zubech! No, a trnky taky nehodlám kácet...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od vata »

Vsadím se, že centrála řve víc :)
Viděla jsem kdesi turbínku za cca 10k, což je jako dvě šuntové centrály. Nebo jako jedna a pár kanystrů benzínu.
Mě ta vrtula taky láká, jediné, co mě pořád odrazuje, je stožár... To chce už trochu zručnosti to postavit.
Ta nejlevnější by měla mít výkon 100W, ale asi při dost silném větru, tak počítám dejme tomu pětinu, to máme za zimní den takových 50Ah, což není mnoho, ale baterky to může udržet při životě. Nevím jak šťastlivci s MPPT, mě poslední dny ukazuje můj slavný CXN jenom samé nuly, zato fučí a fučí.
Mimochodem - když fouká vítr, je tu dost hlučno samo o sobě, to se nějaká ta vrtula ztratí, ne?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od JiříK »

No jo, ale postav deseti-dvanáctimetrový stožár mezi barákama! Sousedovi čtyři metry od okna. Mezi stromama. V mém případě asi neprůchodné. Nebo jen nějakou minišmrdlačku, nad hřeben garáže. To jsou zas větrné podmínky na kočku.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od vata »

já vím. Já to směřovala spíš na Filipa a na sebe - oba prakticky na samotě a vlastní pozemky kolem. Na barák bych si to taky nedala - to by můj celodřevěný domeček taky nemusel přežít :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od tomas »

Co rozřezat dva sudy na Savoniuse? http://www.youtube.com/watch?v=RZJ7tWRQ ... re=related
Pokud se to dobře udělá a nebude to nikde vrzat, tak to není skoro slyšet.
http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/470
nebo Lenz turbína http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/544 ta je také celkem jednoduchá na výrobu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od JiříK »

Jo jo. Znám. Jsem větrysta theoretik. To chce savonia, odzkoušeného, s generátorem buď od wawtu, nebo aspoň z kutila (Udělej/Urob si sám). Jenže 200l sud též cosi váží, konstrukce kolem také a tak zručný se železem nejsem. A dobré nápady, dotažené k plné funkčnosti, si každý nechá zatraceně dobře zaplatit, což je pochopitelné. A vzhledem k tomu, že naše nemovitost je připojena k DS, tak tuto investici u správce financí neobhájím... :-)
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od soooc »

Viděl jsem na vlastní oči tuhle věc - http://i4wifi.cz/300-w-vetrna-elektrarn ... d2551.html.

je to teda jasná čína :) O tom žádná, ale i kdyby to dáválo 1/10 toho uváděného výkonu kontinuálně, tak na doplnění prázdných baterek úplný ideál. A na podzim a v zimě fouká celkem dost, takže by to třeba i těch 100W dalo.

A stožar na to nemusí být žádna špica - krov, pokud je aspon trochu pevný, to unese. Normálně 48mm silnostěná roura 3 - 3,5 metru - 1 - 1,5 metru pod střechu a 2 nad a už vyrábíme :) A že jsem takových stožárů už pro 65 a 90cm paraboly na internet udělal a žádný ještě nespadl :)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od abrams »

JiříK píše:Ne, není to z bláta do louže. Běžná, drobná závada v rámci běhu záruky. Kdyby se všechno kazilo tak, jak tato centrála, tak obchody zkrachují, bo nemají komu prodávat. S tím sekačkovým čmoudem to se spotřebou vyjde na stejno. Sekačka 0,7-1,3kW. Spotřeba tak 0,5-0,6 za hodinu. Altík to utáhne, pro jistotu s rezervou, tak 40-45A. Aby to nabilo tolik, co je třeba, budou nutné 2h provozu. Proč? Protože alternátor má charakteristiku U, ke konci tam bude nabíjecí proud už dost malý. Takže 2 krát 0,6l.....
Zdravím ,

z bláta do louže jsem myslel spotřebu a účinnost . 10L benálu = cca 83kWh tepla :arrow: centrála :arrow: *batt* 4,8kWh
= celková účinnost cca 5,8 % :eek2: :eek2: :eek2: :uh: .
Zbastlit čmouda z křoviňáku s altíkem si myslím že by mohlo dosahovat lepší učínnosti , né ? Jasně , řády to nebudou ,
ale proč to nezkusit :repair: . Nějek mi nejde na můj selský rozum proč by měl "ke konci klesat proud" ? Mě to nedává
smysl , dyť je tam regulátor co ovládá buzení rotoru a tím výstupní napětí a proud je závislý na otáčkách , né ?

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od avatar »

ja si budu davat vrtuli na strechu. Budu kupovat z USA cca kolem 20tis . Kdy to nevim zatim sem nezjistoval plne parametry ale melo by to davat az 1600Wattu. u nas stale fouka na vysocine treba ted plne svítí a do toho lehce fouka.

Vetrnik je dobrej hlavne v noci kdy dost fouka v zime. Jen musim vymyslet upevneni na strechu preci jen to nesmi upadnout )))
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od avatar »

avatar píše:ja si budu davat vrtuli na strechu. Budu kupovat z USA cca kolem 20tis . Kdy to nevim zatim sem nezjistoval plne parametry ale melo by to davat az 1600Wattu. u nas stale fouka na vysocine treba ted plne svítí a do toho lehce fouka.

Vetrnik je dobrej hlavne v noci kdy dost fouka v zime. Jen musim vymyslet upevneni na strechu preci jen to nesmi upadnout )))

jinak za posledni tyden sem nenabil temer nic furt zatazeno panely nedavali nic. Dneska to vypada ze to vse dozenem)))
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od JiříK »

abrams píše:
JiříK píše:Ne, není to z bláta do louže. Běžná, drobná závada v rámci běhu záruky. Kdyby se všechno kazilo tak, jak tato centrála, tak obchody zkrachují, bo nemají komu prodávat. S tím sekačkovým čmoudem to se spotřebou vyjde na stejno. Sekačka 0,7-1,3kW. Spotřeba tak 0,5-0,6 za hodinu. Altík to utáhne, pro jistotu s rezervou, tak 40-45A. Aby to nabilo tolik, co je třeba, budou nutné 2h provozu. Proč? Protože alternátor má charakteristiku U, ke konci tam bude nabíjecí proud už dost malý. Takže 2 krát 0,6l.....
Zdravím ,

z bláta do louže jsem myslel spotřebu a účinnost . 10L benálu = cca 83kWh tepla :arrow: centrála :arrow: *batt* 4,8kWh
= celková účinnost cca 5,8 % :eek2: :eek2: :eek2: :uh: .
Zbastlit čmouda z křoviňáku s altíkem si myslím že by mohlo dosahovat lepší učínnosti , né ? Jasně , řády to nebudou ,
ale proč to nezkusit :repair: . Nějek mi nejde na můj selský rozum proč by měl "ke konci klesat proud" ? Mě to nedává
smysl , dyť je tam regulátor co ovládá buzení rotoru a tím výstupní napětí a proud je závislý na otáčkách , né ?

Elektronům zdar
Proud sice je závislý na otáčkách, ale pouze do určité míry, pokud ten proud je kam cpát. Takže vycuclá baterka má 12V, je kam cpát, protože regulátor altíku je nastaven cca. na 14-14,5V. Baterka téměř nabitá má 14V, regulátor je na 14,5V, takže proud je už úplně někde jinde (dole). Ale baterka ještě pořád není plně nabitá. Proud už je nízký, doba do plného nabití se prodlužuje. Delší čas=více paliva+malý dodávaný výkon=účinnost v kopru. Takže z kaluže do blata... Navíc účinnost spalovacího motoru je sama o sobě žalostná, nevím přesně kolik, ale z těch tebou psaných 83kWh tepla v palivu se nejméně 60kWh v teplo skutečně promění-ale v motoru samotném...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

vždyť toto omezování nab. proudu dělají všechny nabíječky ;) . Neodvažuji se tvrdit že by taková "centrála" lámala
rekordy , ale mohla by mít trochu lepší "ekonomiku" oproti větším agregátům které jedou na částečný výkon .

Mám v hlavě rozpracovaný parní stroj a jen co seženu potřebné díly a materiál tak jej zkusím vyrobit 8-) .
Na kotel asi padne starej papiňák a el. generátor použiji modelářský 3-f motor :yes: .
Sám jsem zvědavej co z to bude :idea: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od bert »

soooc píše:Viděl jsem na vlastní oči tuhle věc - http://i4wifi.cz/300-w-vetrna-elektrarn ... d2551.html.
To je drahé aj zadarmo! Slušný výrobca veterníkov udáva nominálny výkon pri rýchlosti vetra okolo 10m/s :!: Keď toto má pri 29m/s (104,4km/h) 300W, je to nepoužitelné. Pri polovičnej rýchlosti vetra 52km/h(čo je už dobrý fukot), bude výkon tretia odmocnina cca 6,7W :cry: . To lež príde po kábloch k batérke, nezostane z toho nič :( .
A čo sa hlučnosti týka, spýtajte sa LUI-a prečo svoju vrtuľu odpojil(vraj vrčala ako motorka). Ono to tiež nie je jen akustický hluk. Ak je chytená takáto vrtuľa o ktov, prenášajú sa tiež nepríjemné vibrácie. Ak niekedy vrtulku, tak jedine vertikálnu. Napriek menšej účinnosti, je tichšia a "šlape" aj pri menšom vetre. No ja mám veľmi slabé veterné podmienky na energetické zhodnotenie. U mňa je výhoda, že mám aj DS. Inak by som posledné mesiace nemal elektrinu(december len 9kWh slnečných). Zostáva len veriť, že táto slnečná mizéria čoskoro skončí.
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od soooc »

bert píše:
soooc píše:Viděl jsem na vlastní oči tuhle věc - http://i4wifi.cz/300-w-vetrna-elektrarn ... d2551.html.
To je drahé aj zadarmo! Slušný výrobca veterníkov udáva nominálny výkon pri rýchlosti vetra okolo 10m/s :!: Keď toto má pri 29m/s (104,4km/h) 300W, je to nepoužitelné. Pri polovičnej rýchlosti vetra 52km/h(čo je už dobrý fukot), bude výkon tretia odmocnina cca 6,7W :cry: . To lež príde po kábloch k batérke, nezostane z toho nič :( .
A čo sa hlučnosti týka, spýtajte sa LUI-a prečo svoju vrtuľu odpojil(vraj vrčala ako motorka). Ono to tiež nie je jen akustický hluk. Ak je chytená takáto vrtuľa o ktov, prenášajú sa tiež nepríjemné vibrácie. Ak niekedy vrtulku, tak jedine vertikálnu. Napriek menšej účinnosti, je tichšia a "šlape" aj pri menšom vetre. No ja mám veľmi slabé veterné podmienky na energetické zhodnotenie. U mňa je výhoda, že mám aj DS. Inak by som posledné mesiace nemal elektrinu(december len 9kWh slnečných). Zostáva len veriť, že táto slnečná mizéria čoskoro skončí.
By me zajimalo, kde jsi prisel na tech 6,7W - tady je graf prubehu a vypada trochu jinak :)

Obrázek
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od JiříK »

Z grafu jest patrno, že při 10m/s, což je čerstvý vítr, je to s bídou 40W.... Dost slabota. Stovkou u nás fouká tak 2x do roka.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od bert »

soooc píše: By me zajimalo, kde jsi prisel na tech 6,7W - tady je graf prubehu a vypada trochu jinak :)
Vychádzal som z energie vetra:
Energia vetra vychádza zo vzťahu: E = 0.5 * S * ρ *
S - plocha [ m² ]; ρ - hustota vzduchu [ kg/m³]; v - rýchlosť vetra [m/s]
Viac na stránke:http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/605.

Už tak neštandartne udávaná nominálna rýchlosť vetra výrobcom je chyták na kupujúceho a vzbudzuje pochybnosti aj o pravdivosti toho grafu. Ako píše JiříK, možno 2x za rok je možné, že niekde takto zafúka. No ako tvrdí Beaufortova stupnica:
28,5 - 32,6 m/s - Mohutná víchrica - rozsiahle škody a pustošenie, vo vnútrozemí strednej Európy sa v nižších polohách nevyskytuje.
Viac na: http://www.windpower.sk/?a=article&idd=1 . Ak niekto na takúto veternú smršť čaká aby dobil batérie, asi má smolu :shock: . Ale kto chce, nech si kúpi! Len nech nečaká zďaleka 300W.
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od soooc »

Nerikam, ze to zarizeni je nejaka bomba :) Ale tedka budu instalovat na barak vetrometr, tak uvidime, jak moc by nejaka minielektrarna vyrobila.

Jinak na i4wifi prodavaji 400W a 600W mrchu a ty maji udavany ten vykon uz pri vami uvadenych hodnotach vetru 10 m/s. Ale cena je taky dvojnasobna a velikost uz je mozna pro mne nepouzitelne.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Větrná elektrárna místo elektrocentrály

Příspěvek od bert »

soooc píše:Ale tedka budu instalovat na barak vetrometr, tak uvidime, jak moc by nejaka minielektrarna vyrobila.
To schvalujem :!: Je to určite lepšie ako odhad. Ešte keby to malo dataloger. No a optimálne je merať dlhodobo.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek