rozvodný blok

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

rozvodný blok

Příspěvek od mopadzi »

Ahojte
potřebuji vyřešit rozvodný blok
kabely: 3x50mm baterka a 2 měniče
3x 35mm2 (MPTT)
a nějaké měřící 1,5mm2
udělat to z mosazi a jaké?
nebo je něco hotového?
díky
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: rozvodný blok

Příspěvek od mobilik »

Kup si stupackovu svorkovnicu. V kazdom dobrom elektre to maju. :wink: vijde ta to do 10€.

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: rozvodný blok

Příspěvek od lzahradil »

mopadzi píše:Ahojte
potřebuji vyřešit rozvodný blok
kabely: 3x50mm baterka a 2 měniče
3x 35mm2 (MPTT)
a nějaké měřící 1,5mm2
udělat to z mosazi a jaké?
nebo je něco hotového?
díky
Ja pouzivam tohle. Sice to k tomu neni uplne urcene ale ucel to splnuje.

http://eshop.elfetex.cz/modal/10-494-37 ... otencialni
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: rozvodný blok

Příspěvek od kodl69 »

Já mám kousek měděné pásoviny přímo na držácích nožovek PN000, stejně je to potřeba jistit, tak proč to neudělat jednoduše, a tak jak se to dělá skoro sto let... na vývodech nalisovaný kabelový oka a je to na M8 na druhé straně pojistkového držáku. A jestli nemáš rozvodnou skříň, tak jedna 60x60x20cm mi tady ještě leží.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: rozvodný blok

Příspěvek od mopadzi »

kodl69 píše:Já mám kousek měděné pásoviny přímo na držácích nožovek PN000, stejně je to potřeba jistit, tak proč to neudělat jednoduše, a tak jak se to dělá skoro sto let... na vývodech nalisovaný kabelový oka a je to na M8 na druhé straně pojistkového držáku. A jestli nemáš rozvodnou skříň, tak jedna 60x60x20cm mi tady ještě leží.
mam trošku strach, že Cu teče...takže bych měl kontrolovat a dotahovat. proto jsem myslel na mosaz
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: rozvodný blok

Příspěvek od PavelR »

cu teče? jeste jsem se s tim nesetkal. Mam taky nozovky a cu pasoviny. Jako hlavni sbernici jsem pouzil cu hranol cca 30x10
vyvrtal diry vyrezal zavity. zatim jsem nepozoroval zadny vymackavani ci to ze by se mi cokoli povolilo a to tam nemam perovky.

Co si pamatuju ze skoly kdyz jsme prochazeli fabricky rozvadece tak hlavni siny byly pasoviny bud cu nebo al cca 5mm tlusty. Nevim co rikaji normy ale pochybuju ze by nekdo chodil a pretahoval srouby...
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: rozvodný blok

Příspěvek od mopadzi »

PavelR píše:cu teče? jeste jsem se s tim nesetkal. Mam taky nozovky a cu pasoviny. Jako hlavni sbernici jsem pouzil cu hranol cca 30x10
vyvrtal diry vyrezal zavity. zatim jsem nepozoroval zadny vymackavani ci to ze by se mi cokoli povolilo a to tam nemam perovky.

Co si pamatuju ze skoly kdyz jsme prochazeli fabricky rozvadece tak hlavni siny byly pasoviny bud cu nebo al cca 5mm tlusty. Nevim co rikaji normy ale pochybuju ze by nekdo chodil a pretahoval srouby...
OK...díky, tak to udělám z Cu
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
xxtt

Re: rozvodný blok

Příspěvek od xxtt »

Cu je ok. Ms také, pokud nejde o moc vlhké nebo agresivní prostredí.

Hliník teče, ale predevším je problém s jeho oxidací, podobne, jako Ni.

Všechny niklové kontakty jsou dusledkem práce idiotu. Ni podobne, jako Al vytvárí nevodivý mezioxid, proto se pálí niklované pojistky (nekdy se ale už stríbrí), pouzdra pojistek, a také FF koncovky/konektory 400V. Byl to jeden debil, který normou umožnil niklovat kontakty, včetne 230VAC vidlic.

Na tyhle veci by bylo treba používat výlučne Cu, Ms, Bz, Ag, Au .... prípadne neco další overené.
Cu apod jsou dobré proto, že oxidy a sirníky Cu jsou víceméne/pomerne dobre vodivé, na rozdíl od nevodivých Al,Ni...

Zase jednou dizajn preválcoval kvalitu. Dneska se už ale delají i hezké Ms, které tolik nenabíhají.
Takže všechni Al a Ni kontakty vyházet do recyklace.
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: rozvodný blok

Příspěvek od kodl69 »

s tím přetahováním: 1.) je tam vždy pérovka podložka, 2.) pracovníci eonu při pravidelných odstávkách to dotahují, ve fabrikách o celozávodce lepší údržbáři taky...
Měl jsem kousek hliníkové pásovinky co byl cca 8 let na držáku pojistek PN000 a ten držák se do něho moc pěkně obtiskl, odhadem 1mm hluboko.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: rozvodný blok

Příspěvek od mobilik »

Potvrdzujem. U nas v zeleziarniach sa taktiez raz za polrok pri odstavkach povinne dotahuju spoje na vsetkych listach. :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: rozvodný blok

Příspěvek od dracekvo »

Měď nevím jak moc teče, ale hliník se vymačkává určitě a je potřeba hliníkový propojky na baterkách jednou za čas dotáhnout.
V práci používáme na kontakty spešl vodivou vazelínu jako ochranu proti oxidaci. Máme agresivní prostředí. Po dlouhém zkoušení nakonec berem tuto. http://eshop.maxtrade.cz/elektricka-kon ... 0g-k19-p47 sice moc levná není, ale funguje nejlépe.
xxtt

Re: rozvodný blok

Příspěvek od xxtt »

kodl69 píše:s tím přetahováním: 1.) je tam vždy pérovka podložka, 2.)
Pérovka je primárne určená na "zabrždení" matice pri otrasech apod, a i když neco je schopna dokompenzovat elektricky, tak nemá jak zamezit difuzi kyslíku do mezivrstvy spoje a povrchové oxidaci. Sama osobe nestačí. Možná ve spojení s barvou, ochrannou vrstvou, vazelínou...
Hliník oxiduje a hydroxiduje velice ochotne a rád. Zvlášte, pokud jsou v prostredí stopy rtuti.
Nikl také oxiduje velmi ochotne, a tvorí polovodivou až izolační vrstvu oxidu, co je príčinou pálení 3F 400V vidlic, nebo i 1F 230V zásuvek pri vetších odberech. Vrstva oxidu na niklu je pomerne čirá, že je povrch kovu lesklý ješte neznamená že i dobre vodivý. Nerez a chrom jsou nekdy podobne citlivé. Mírne oxidovaný povrch prudce zvetšuje prechodový odpor.
...V dobách krystalek by šlo použít místo galenitu, pyritu.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: rozvodný blok

Příspěvek od PavelR »

omlouvam se za mystifikaci ze jsem pochyboval ze se spoje nepretahuji opak je dle reakci pravdou.
Naivne jsem se domnival ze spoje ve velke energetice jsou delany poradne, jako bezudrbove a nafurt.

Kazdopadne Cu sbernice jsou spravny reseni.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: rozvodný blok

Příspěvek od ota »

Zeptal bych se na názor na použití pocínované měděné pásoviny.
Jak se bude vrstvička cínu chovat?
Je lépe jí tam nechat nebo jí mám pro zatěžované spoje (100A a více) odstranit?
Podotýkám, že používám měděná, pocínovaná, lisovaná nebo šroubovaná kabelová oka.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am

Re: rozvodný blok

Příspěvek od jarinox »

ota píše:Zeptal bych se na názor na použití pocínované měděné pásoviny.
Jak se bude vrstvička cínu chovat?
Je lépe jí tam nechat nebo jí mám pro zatěžované spoje (100A a více) odstranit?
Podotýkám, že používám měděná, pocínovaná, lisovaná nebo šroubovaná kabelová oka.
Záleží samozrejme od zloženia pájky. Ak ide o pájku s vysokým obsahom cínu bez Pb, je lepšie cín odstrániť, nedochádza tak k masívnej oxidácií cínu na vzduchu a jeho premene na oxid ciničitý. Cín totiž nemá rád opakované striedanie nízkych a vysokých teplôt za prístupu vzduchu predovšetkým na prúdovo zaťažovaných miestach - napr. v starších CO2 (mig) odbočkových zváračkách sa dá občas občas vidieť uvoľnené skrutky na vinutí z medených pásov (masívne pocínovaných) v sekundári transformátora, kde sa stráca dokonalý spoj, práve vďaka oxidácií cínu...
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: rozvodný blok

Příspěvek od kodl69 »

Oto, ten galvanickej cín na propojkách bych asi neřešil, pokud je druhý materiál měď, mosaz, nebo něco pocínovaného, je možné, že se to tlakem a procházejícím proudem spojí do jednoho kusu, že by těch pár um mohlo nějak ohrozit kontakt si ani nedokážu představit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: rozvodný blok

Příspěvek od ota »

Je to galvanický cín, pár um troušťka. Je naprosto lesklý a nehřeje se natolik aby oxidoval. Tak to nechám jak to je.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
xxtt

Re: rozvodný blok

Příspěvek od xxtt »

Hrubší vrstva PbSn teče ješte víc, než Al. Zrejme to je primární duvod ztráty kontaktu. Cín s olovem ale také dobre oxidují, oxid cínu je nevodivý.
Do agresivního prostredí pocínování ztrácí smysl. Kdysi jsem konce Cu vodiču do svorkovnic, nebo spoje Cu vodiču poctive cínoval, dnes to už nedelám, silne zkroucené zkroutím, prehnu a zamotám pvc izolepou. Jak jsem po 20 letech zjistil, tyhle spoje Cu-Cu jsou odolnejší. Cu vodiče pájím jenom na plošák, apod., kde nemusím pájet, a mužu využít prímo Cu-Cu, tam to nedelám.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: rozvodný blok

Příspěvek od rottenkiwi »

Ak chcem na nejaký rozvodný blok ( Cu lišta, stupačková svorkovnica atď. ), upevniť 50 mm2 Cu
kábel, s 512 vláknami a chcem to istiť poistkou, aká kombinácia z nasledujúcich upevňovacích
prvkov a poistiek je vhodná a ktorá nie, z hľadiska prechodového odporu a strát na poistke, oku/svorke
a upenení ? A ako to upevniť na baterku s Pb elektródami, aký postup zvoliť ? Podobne ako na to s LiFe ?
Predpokladajme 1. prúd 100 A a 2. 200 A.

Označme oká a svorky zľava-doprava A1 A2 ... A6
a poistky zľava-doprava B1 B2 ... B4.
Přílohy
svorky_I.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: rozvodný blok

Příspěvek od dracekvo »

Osobně bych volil šroubovací oko. Na ty velký lisovací oka jsou potřeba spešl kleště.
Na olověnou baterku pokud má vývody jako v autě, tu klasickou auto objímku.
No a na jištění 100A a víc jedině nožovku. Ty pojistky na pásku jsou na prd, protože je nelze využít jako odpínací prvek, pokud chci třeba od rozvodného bloku kompletně odpojit baterku.
Válcový pojistky používám vel.10x38 na odpíníní jednotlivých stringů (10A). A vel. 22x58 na jištění regulátoru (80A).
A i nožovky mají velikosti. Na 100A bych volil PN00 a na 200A už PN1.