LiFeYPO4 balancéry

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Bydliště: Jizni Cechy

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od RadekS »

Nabíjím na konečných 54,4V,což je 3,4V na článek.Někomu se to může zdát málo,ale mojí preferencí je co nejdelší životnost mých žlutých miláčků.Údržba 48 článků (16x20Ah,16x40Ah a 16x100Ah) spočívá v pouze následující činnosti:Jednou za 14 dní je při ustáleném napětí na těch 54,4V změřím voltmetrem.Ty slabší dobiju malou modelářskou nabíječkou,ty co mají přes 3,40V na chvilku potrápím obyčejnou H4 žárovkou.Čas nabíjení/vybíjení neměřím,už to tak mám nějak ve voku,v každém případě se jedná o minuty.Články,které jsem takto "balancoval" si označím malou samolepkou-abych měl příště přehled.Po roce a půl provozu jsem měl největší rozdíly od 3,38V do 3,43V.Dokonce mám i články,kterých jsem se ještě nemusel dotknout-nejvíce jich je mezi těmi 100Ah.:).Pravda je ta,že se články snažím moc neždímat,úpravou spotřeby/řízení přebytků se nabíjecí/vybíjecí proudy pohybují do cca 30A.
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od dracekvo »

Dokázal by někdo říci jaký poměr výkonu balancérů k nabíjecímu napětí je potřeba, aby udržel baterie v rozumném napětí?

Balancéry jsou drahé jak aktivní, tak ty sranda balancéry za 100kč 1,7A. Stavím v ceně okolo 120kč klasický pasivní odporovný balancér 10A s nastavitelným napětím. Balancovat chci na 3,45V po dobu 5min. Myslíte, že to je dostatečné na nabíjecí proud 50A, nebo mám odpory ještě přidat? Teoreticky můžu jít až na 40A, to vydrží mosfet co tam mám, ale jestli to není zbytečné.
Uživatelský avatar
donacielo
Příspěvky: 75
Registrován: ned bře 10, 2013 9:00 am
Bydliště: Praha

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od donacielo »

dracekvo píše:Dokázal by někdo říci jaký poměr výkonu balancérů k nabíjecímu napětí je potřeba, aby udržel baterie v rozumném napětí?

Balancéry jsou drahé jak aktivní, tak ty sranda balancéry za 100kč 1,7A. Stavím v ceně okolo 120kč klasický pasivní odporovný balancér 10A s nastavitelným napětím. Balancovat chci na 3,45V po dobu 5min. Myslíte, že to je dostatečné na nabíjecí proud 50A, nebo mám odpory ještě přidat? Teoreticky můžu jít až na 40A, to vydrží mosfet co tam mám, ale jestli to není zbytečné.
Prosim te, zajímalo by mi jakej pouzivas mosfet .. já tam mám 3x lm317....ty daj tak kolem 7 amper díky za odpověď..
off grid se zálohování sítí ,4.8KW, outback FM80, akspert KS 4KW ,optisolar SP8000, 300 AH/48V LIFE, SDS micro E - monitoring a přepínání přebytků do bojlerů.:)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

mě tranzistor IRLZ34N s cca 50cm 1,5mm2 vodiči na LiFe článku při 3,2V bere 11 až 13A :D .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od dracekvo »

http://www.gme.cz/unipolarni-tranzistor ... 0-p213-335

Je na 40A, ale podle datasheetu by měl na 3,5V zvládnout propustit cca 30A jestli jsem to teda z papíru dobře pochopil. Zkušební desku mám ještě ve vývoji, čekám na některé součástky z číny. Spínám s ním 0,68ohmu 20W odpory.
Jestli je to dobrá cesta, to poznám až časem :D
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od kodl69 »

pokud nabíjíš 50A, tak by balancer měl zvládnout 50A..... A nebo pokud balancer začne balancovat, snížit nabíjecí proud.
To Abrams: zajímavý, to máš k těm balancerům cos ukazoval? Tohle by mi strach nedovolil, hlavně bych to nedokázal uchladit... Je fakt, že při 3.3V Ugs ten fet bude mít tak 0,1 ohm Rdson.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od dracekvo »

tak samozřejmě nejlepší je mít v balancérech ten samý výkon jako v nabíjení, ale co mám zkušenost, tak to není potřeba. Rychleji nabíjené baterie stačí jen přibrzdit. Myslel jsem jestli už to někdo nezkoumal jaký zhruba je potřeba poměr. Nabíjecí proud právě snižovat nechci, když svítí, tak je potřeba prát do baterek co to dá.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od kodl69 »

když už jseš na napětí balanceru, tak těch pár Ah navíc tě nespasí... To je ta chvíle, když balancer zasáhne, tak zapnout nějaké řízení přebytků, a baterku v klidu, omezeným proudem vybalancovat. Zatím všechny pokusy udělat to nějak jinak dopadly bídně, s výjimkou "přelévacích" balancerů. Pokud sleduju moje winstony různého stáří a kapacity, tak do 90% SOC se napětí drží pod 3,4V na článek, a balancery začínají něco dělat tak při 95%SOC, a to už je nabíjecí proud omezen nastaveným max. napětím na regulátoru, a pokud nezapnu nějakou spotřebu, tak zůstane elektrika na střeše...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od marko250 »

Mě by nejvíc vyhovovaly dvakrát výkonnější přelévačky(15A),toho pálení by mi bylo líto do absorbce a přechodu na Float.Proč hřát v dnech teplý vzduch u baterek?Už by bylo lepší spínání nějakého spotřebiče na principu signálu z jednotlivých článků,který okamžitě srazí ty překlopené více.U našich kapacit baterek tak (700-1500W),nějaké čerpadlo,spirála,vzduchotechnika,dle toho co doma máte§Každopádně 2x a více jištěný systém hlídání článků je vždy žádoucí.
Jinak dracekvo máš ho odzkoušený simulovaně,nějaké foto vzhledu a zapojení na článek,30A na článek snad ani nelze přemoct ne?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
donacielo
Příspěvky: 75
Registrován: ned bře 10, 2013 9:00 am
Bydliště: Praha

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od donacielo »

abrams píše:Zdravím ,

mě tranzistor IRLZ34N s cca 50cm 1,5mm2 vodiči na LiFe článku při 3,2V bere 11 až 13A :D .

Elektronům zdar *cloud*
Díky za tip. Zatím to stačí, pac to balancuje aktivně.
off grid se zálohování sítí ,4.8KW, outback FM80, akspert KS 4KW ,optisolar SP8000, 300 AH/48V LIFE, SDS micro E - monitoring a přepínání přebytků do bojlerů.:)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

donacielo píše:
abrams píše:Zdravím ,

mě tranzistor IRLZ34N s cca 50cm 1,5mm2 vodiči na LiFe článku při 3,2V bere 11 až 13A :D .

Elektronům zdar *cloud*
Díky za tip. Zatím to stačí, pac to balancuje aktivně.
Zdravím ,

OK , výše popsané je dvou-minutový bastl z věcí v dosahu bez zvednutí zadku :lol: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od dracekvo »

Tak už sem se konečně dokopal k tomu udělat prototyp balancéru na 3,45V.
Tady jsou jen 2 ledky, ale bude 3 ledkový s dvěma výstupy přes optický oddělovač. Led 1 - balancuje se, Led 2 + výstup - napětí pod 3,0V, led 3 + výstup napětí nad 3,6V.
Řídí to PIC, ještě mám dvě volné nohy, tak přemýšlím, že je časem využiju na programování napětí uživatelem.
IMG_20160327_125907.jpg
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od kodl69 »

tak to tam zrovna můžeš dát optočleny, ty zapojit do série a posílat data od jednoho ke druhýmu až na poslední, kde bude třeba displej, sd karta.....ale to už se dá koupit, tak proč to dělat znovu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od dracekvo »

Koupit se to sice dá, ale ta cena. Data by sice bylo možné posílat, ale nepotřebuji to. Stačí mi jen informace o tom, že některý z článků je pod 3V (pípák) a nebo informace o tom, že balancéry nestíhají (připnu přímotop).
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od brumlaj »

Fajn, připneš přímotop, a co o půlnoci? Až Ti pípák řekne, že máš jít ten přímotop vypnout...... potom půjdeš potmě spát? Já vím, je to přehnané, ale buď to nebude tak jednoduché jak píšeš, nebo budeš mít velmi zřídka dobalancováno (limita k nule).
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od kodl69 »

taky jsem měl takový balancery, co se na nich rozsvítila ledka, ale rád trávím čas jinak, než sledovat jaký je napětí na kterým článku, to stačí omrknout na voltmetrech jednou za pár dní, ale když si natáhnu do excelu CSV a udělám graf, tak je hned vidět, jestli některej článek nedělá něco špatně, a to je ta cena za komfort. Když už to vyvíjíš...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od dracekvo »

Asi sem to blbě napsal. Jeden výstup mi spustí alarm při napětí článku pod 3V (pípák, volání, sms, vypnutí měniče, prostě co mě napadne). Druhý výstup zapne přímotop v případě, že nebudou balancéry stíhat, aby se někde zmrařil výkon co zrovna půjde do baterií, prostě havarijní stav. Až napětí klesne na normální mez, tak se zase odepne. Automaticky, nic ručně dělat nebudu.

A potřebuju to dodělat co nejdřív na sezónu, abych mohl solár pustit na plný kule. Až zas bude přes zimu čas, můžu si hrát s věcma jako posílání aktuálního napětí po společné sběrnici a tak podobně. Ale teď jen základní funkce.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od brumlaj »

dracekvo píše:Asi sem to blbě napsal. Jeden výstup mi spustí alarm při napětí článku pod 3V (pípák, volání, sms, prostě co mě napadne). Druhý výstup zapne přímotop v případě, že nebudou balancéry stíhat, aby se někde zmrařil výkon co zrovna půjde do baterií, prostě havarijní stav. Až napětí klesne na normální mez, tak se zase odepne. Automaticky, nic ručně dělat nebudu.
No je to na mně moc binární ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od honzaL »

dracekvo píše:............... Druhý výstup zapne přímotop v případě, že nebudou balancéry stíhat, aby se někde zmrařil výkon co zrovna půjde do baterií, prostě havarijní stav. ..........................
To považuji za chybnou filozofii. Balancér je na to, aby článek, který se první dostal na nejvyšší napětí si první "upšoukl" trochu energie (a pak případně postupně další). Maximální hladinu napětí musí hlídat regulátor dobíjení. Jako havarijní řešení při chybě regulátoru pak radši používám vypnutí FV panelů přes vyrážecí cívku v kombinaci s jističem od Bonegy.
Zapínání spotřebičů používám spíše jako provozní řízení při očekávaném přebytku energie a odvozuji to od napětí akumulátoru.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od kodl69 »

to honzaL: tvůj regulátor dobíjení umí v průběhu dobíjení měnit proud/napětí podle požadavků bms? jak už píšu mnohokrát dokola: nastaveno 3,45V na článek, tj 55,2V na 16 čl. 14čl. po 3,4V=47,6V, 2čl po 3,8V, to je jako v pořádku?
Tohle se snadno stane, pokud se nabíjí co slunko dá od prázdné baterky do plné, prostě 60A nabíjecího proudu balancer stáhnout nedokáže...
- a tohle nemusí být výjimečná situace, sice jsem se nikdy nedostal přes 3,6V na článek, ale s 6A balancery...
Takže to odpojení dobíjení - maření výkonu nebo tak něco, musí vycházet z napětí jednotlivých článků, ne z celkovýho!!!!
A jestli to zapne boiler nebo přímotop, a nebo vypne nabíjení, to už je o koncepci každýho systému.
Možná proto jsme viděli obrázky vypálenýho článku....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek