Menic powerjack 48v 8000w - problém ´´napětí´´

Měniče PowerJack
pamiaxxx
Příspěvky: 5
Registrován: ned lis 15, 2015 8:44 pm

Menic powerjack 48v 8000w - problém ´´napětí´´

Příspěvek od pamiaxxx »

Dobrý den,
používám tento měnič na mém fotovoltaickém systému 4,6 kWp.
Používám akumulátory 8x v serii ROLLS 6V S 290Ah a regulátor Victron BlueSolar MPPT 150/85.
Ale vadí mi, že při odběru přes 5000W začne měnič pípat a po 5min se vypne. Dále jsem zjistil, že při poklesu napětí na 45v a odběru 230W se vypne a ´´piská´´. To samé je i při 58v začne pípat a vypne se, ale to jsem vyřešil napětovím relátkem, které při 56V zapne na hodinu bojler (2000W odběr). Vypínač jsem u tohoto měniče vyřadil a ovládám to Battery monitor Victron BMV-700. Chci se Vás zkušenějších zeptat, zda se dá dělat něco s pípáním při 45v určitě mužu jít s napětím baterii ještě níž. (Jde tedy vyřadit řídicí počítač tohoto měniče a ovládat to pouze relátkem z BMV-700.)

Děkuji za Vaše odpovědi a názory.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Menic powerjack 48v 8000w - problém ´´napětí´´

Příspěvek od ota »

To neděláte dobře s tím nabíjením, to se vám jednou vymstí.

Baterii byste neměl vybíjet pod 50V, jinak si jí záhy zničíte. Klidně za jednu letní sezonu, kdy na podzim zjistíte, že baterie najednou není v kondici a přes zimu, kdy není mnoho možností jak dobíjet, jí dorazíte.
Ověřte si u prodejce, jak se mají vybíjet, aby vám ještě platila záruka. Takových případů odmítnuté záruky jsme na tomto fóru zaznamenal vícero.

Nad 58V bych také nedoporučoval nabíjet a pokud ano, pravidelně alespoň kontrolujte hladinu elektrolytu.

Jak upravit PJ aby nepískal je několik návodů ve vlákně "Úpravy LF Powerjack"
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Menic powerjack 48v 8000w - problém ´´napětí´´

Příspěvek od sitra »

Zdravím,
ano, dle datasheetu je můžeš rvát až na 41V. Desetinásobně se tím, ALE zkrátí životnost.
Jak tu psal Ota o 50V tak to nebylo jen tak. Nejen kvůli živostnosti, ale hlavně kvůli tomu že AKU jsou více tvrdé a při zatížení 5kW vydrží proudový náraz a nebude padat měnič....
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Menic powerjack 48v 8000w - problém ´´napětí´´

Příspěvek od ota »

Prodejce uváděl u těchto baterií garanci 7 let. To je opravdu štědré a podle mne za hranicí životnosti baterie.
Tak jsem si pročetl stránky výrobce a záhada nezvykle dlouhé garance byla na světě.
Úplně na konci, bylo napsáno těmi malými písmenky, že garance se vztahuje pouze na výrobní vady. Dále je tam výslovně napsáno, že záruka se nevztahuje, kromě jiného, na opotřebení poddimenzováním systému a poškození způsobená vybitím baterie (jinými slovy sulfatace).
Takže v případě reklamace bude tato odmítnuta.

Takže pokud chcete vybíjet ROLLSy na 41V, začněte šetřit na nové.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Menic powerjack 48v 8000w - problém ´´napětí´´

Příspěvek od dracekvo »

Zdravím souhlasím s kolegama, Ty napětí jsou přehnané z obou stran. Moc nabíjíte a moc vybíjíte.

K tomu PJ 8000W. Je to čína. Takže oni sice uvádí 8000W, ale v reálu je to jinak. Stačí se podívat na tabulku doporučených max. zátěží v návodu.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Menic powerjack 48v 8000w - problém ´´napětí´´

Příspěvek od fugas »

58V je 2,41V na článek.To se mi jeví jako akorát.Také tak olovo nabíjíím a vzhledem k tomu že i tohle je ještěrkové olovo tak se snad nebude konstrukce tolik lišit.Jednou za měsíc balancuji až na 2,45V.Ale spodní hranice 41V je opravdu hodně málo.Ve stavu nejvyšší nouze bych vybíjel na spodní hranici 45,5V v zátěži.Běžně na 47V v zátěži a pokud chci baterky opravdu na sedm let tak bych se pod hodnotu 48V v zátěži nepouštěl.To znamená dělat energeticky náročné věci pokud možno pod silnou podporou ze slunce a na večer si nechat lampičky a televizi.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
pamiaxxx
Příspěvky: 5
Registrován: ned lis 15, 2015 8:44 pm

Re: Menic powerjack 48v 8000w - problém ´´napětí´´

Příspěvek od pamiaxxx »

Děkuji za Vaše názory.
Tak jsem Vás poslechl, nastavil jsem na Battery monitor Victron BMV-700 přepínání relé na:
47V měnič vypne a 52V měnič zapne. A na napěťovém relé jsem nechal - při 56V sepne bojler na 1h.
Což je tedy rozumné?
Jsem moc vděčný za Vaše zkušené názory.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek