PowerJack 5000w LF - Zapojení

Měniče PowerJack
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od burda »

Zdravím,

včera mi dorazil PowerJack 5000w LF12V/230V, provizorně jsem ho připojil a NERUšÍ https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... ack#p50221mé kruhy, tedy moji automatizaci!!

Hurá, rychlý dotaz zní, mohu ho při-zemnit ? (neodpálím si tranzistory v měniči ?
Mám rozvody udělané v TN-S s proudovým chráničem na vstupu a vybrané okruhy se mi za pomoci relátek přepínají na síť/měnič.

Díky, za odpovědi. Ještě jsem měnič nekuchal ale asi budu muset, neb klidová spotřeba je 1,7A. Zkusím se podívat jestli je ferit a pár závitů drátu před trafem;) Jo a číňan asi vymyslel nějakou novou verzi, teď jede ventilátor bud pořád, nebo asi vůbec páčkovej přepínač kouká z přední strany. To bude asi taky potřeba předělat na řízení termistorem. :roll:
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od kodl69 »

já mám 8kW přizemněn, pro první pokus se strachem přes žárovku... S feritama je celkem laborace, žlutobílý toroidy se dost hřejí, ku podivu mi nejlíp vyšel toroid z nějakýho nf feritu, co by se teoreticky měl přesycovat a vlastně to nemá fungovat, ale u 48V jsem se dostal od 1,5A na 0,7A. Ale tohle všechno už se tady řešilo jinde:https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... ava#p32686
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od fugas »

Mám ten svůj též přizmněn.Nevěděl jsem a tak jsem se optal mobilika,který už to tak měl a maká.Mám za ním proudový chránič,který jsem tedy zatím naštěstí neměl šanci vyzkoušet,ale na test funguje.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od kodl69 »

na test ti bude chránič fungovat i když bude v neuzeměné soustavě(IT síť), to jenom testuje funkci chrániče, ne jeho zapojení v instalaci. Pokud je to chránič 30mA, tak stačí žárovka z trouby nebo ledničky, připojit mezi fázi a kolík a musí vybavit. A nebo při odběru spotřebiče za chráničem víc než 30mA spojit nulu s kolíkem, a musí vybavit taky.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od burda »

Takže PJ přizeměn, všechno se zdá být v pohodě.
TO kodl69: Vubec netusim co se mi snazis sdelit. Chranic samozrejme nebude fungovat pro PJ, pro instalaci ano. Aby fungoval pro oba stavy musel bych provést změny v zapojení, ale to vubec nebylo predmetem dotazu... Nicmene diky za snahu.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od pezizka »

kodl69 patrně nepochopil situaci a podle toho se k tomu vyjádřil ;) Ono přizemnit jej vlastně nemá cenu pokud si PJ jede na svém potenciálu, tudíž ne vůči zemi. K čemu je to vlastě dobré? Dle mne k ničemu. Pokud ale ale uzemním jeden z vývodů PJ potom vytvořím potenciál a tento je vhodné chránit chráničem. Co Vás "kopne"? Jasně napětí někde vytvořené, ale hlavně vůči něčemu, většinou zemi. Pokud chybí napětí zdroje nemá co kopat a pokud chybí zem? No to samé. Argument blesků je asi o ničem, to jde spát vše, tak vlastně proč? Možná něco pomíjím, ale nemyslím si to. Osobně jsem použil chránič pro měnič a "zem" zdá se mi to lepší a kompaktibilnější se stávající soustavou..
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od PavelR »

prizmenit na PEN by se urcite mel jeden vystupni vodic z PJ druhy se tim padem chova jako L vznikne tim sit TNC.
Pak je zapojeni zcela stejne jak pripojeni z DS ta je taky TNC ... bod rozdeleni na PE a N prizemnen na uzemneni domu, chranic ....
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od fugas »

Přesně tak to mám já.Ten chránič schválně prubnu tou žárovkou.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od Matess »

nektere menice, ale nemaji rady prizemneni vystupu. Uz jsem videl nakolik UPS, ktere mely N proti L 230V, ale napriklad N proti PE 80V a PE proti L 150V. Pokud takovyto menic prizemnite, tak po kratke dobe odejde (otestovano). Nicmene pokud jej pouzivate ciste v ostrovnim rezimu, kostra k nemu pripojena neni a je to cele ve vzduchu, tak potom by to asi problem delat nemelo.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od kodl69 »

to pezizka:
Ano, IT síť používají v rusku - nas mnogo - dokud to funguje jak píšeš, je to ok, ale nikdo ti nezaručí, že vlivem poruchy se některý z vodičů neuzemní - a pak je to síť nebezpečná, protože nikdo neví, kde je jakž potenciál - tohle řeší hlídače izolačního stavu (např pro život udržující přístroje na ARO) - zařízení řádově dražší než proudový chránič. Navíc většina z nás má přepínání ostrov- DS- kde DS je téměř určitě TNC, málokdy TT, takže vždy uzemněný uzel zdroje. Jak tohle potom korektně řešit nevím, protože při přepnutí instalace na DS by hlídač izolace signalizoval poruchu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od PavelR »

Matess píše:nektere menice, ale nemaji rady prizemneni vystupu. Uz jsem videl nakolik UPS, ktere mely N proti L 230V, ale napriklad N proti PE 80V a PE proti L 150V. Pokud takovyto menic prizemnite, tak po kratke dobe odejde (otestovano). Nicmene pokud jej pouzivate ciste v ostrovnim rezimu, kostra k nemu pripojena neni a je to cele ve vzduchu, tak potom by to asi problem delat nemelo.
mam dojem ze takovy pripady se tykaly nejakych HF menicu. Dle me jsou menice tohoto tipu nevhodne.
Aspon dle me logiky jeden vystupni pol musi byt uzemen na PEN svorku - tam kde je pripojeno uzemneni domu.
Ze site taky vede PEN na stejnou svorku - prepinat jen faze.

Jedine tak muze byt zabezpecena funkce chranice. Aby vybavil jak pri prekroceni rezidualniho proudu nejakym spotrebicem, tak i pri proudu tekoucim pres cokoli do zeme.

Nevim jak je mysleno ve vzduchu. Kolik u menicu je jaksi k nicemu obecne protoze nikam nevede. Na menic je treba se divat jako na sit TNC se vsemi riziky ( preruseni PEN). Nekomplikoval bych to IT siti s hlidacem iz.stavu. Optimalni je vytvorit z teto site sit TNS kde PE vodic zajistuje ochranu pred dotykovym napetim svedenim na stejny potencial. A znovu se opakuji bod rozdeleni je nutno prizemnit.

Proste uplne stejne jako by to byla jednofazova pripojka z DS. K tomuto bylo uz vse vymysleno... normy, schemata...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od ota »

kodl69 píše: Ano, IT síť používají v rusku - nas mnogo ...
Omlouvám se za OT, ale aby bylo jasné o čem kodl píše, dávám ukázku skutečného domovního rozvaděče na divokém východě:
141120151447[1].jpg
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od mopadzi »

šak to má dobře..jeden jistič zásuvkový a jeden světelný.....To jsem předělával i pradědovi od ženy před pár lety...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od burda »

No v takovém baráku bych si nenechal rodinu bydlet;) Pánové díky za OT příspěvky tak jak to mám to považuji za dostatečné. Moje sít s chráničem na vstupu z DS a přepínání okruhů až za chráničem mi přijde dostatečná, vzhledem k okruhům, které přepínám... Howg. Další téma.;)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od kodl69 »

hele každýho věc. někdo si barák podpálí sám, někomu ho podpálí někdo cizí, nic nenaděláš.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od ResHacker »

Ahoj, dorazil mi PowerJack 5000 LF na 12V, idle spotřeba je 2A, takže to asi řešit nebudu. Co ale řeším je obvod přepojování mezi DS a měničem. Vím, že se to tu řešilo už xkrát, ale přesto bych se zeptal, jaké řešení bude pro tento měnič nej? Měřil jsem výstup na "čokoládě", je tam na L proti N 230V, dále pak t (asi země) proti N 60V. Jak to správně zapojit? Rád bych též celý systém nějakým způsobem uzemnil, jak by toto mělo být provedeno, abych neudělal nějakou botu nebyl pak systém nebezpečný? Jinak vypínání měniče hodlám řídit externě bistabilním relátkem na základě hlídání napětí nejslabšího článku, takže přepínání sítí chci řešit dle aktivního výstupu měniče.. Za všechny rady předem dík!
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od volente »

Obvod který používám k zapínání a vypínání PJ mám ve svém vlákně PJ 3000. Úprava na 12V je jednoduchá. Obvod mi spínal PJ celý rok bez problémů podle napětí na baterce a zároveň posílal napětí na stykač pro přepínání sítě. Přepínání sítí mám se spožďovacími relátkami a mech. i elektricky blokovanými průmyslovými stykači 25A. Trošku co dům dal. Ještě tam mám proudové relé které zajišťuje aby se sítě přeply dřív než se vypne měnič na přetížení, protože se sám znovu nezapne.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od kodl69 »

Já mám přepínání sítí řešeno až přítomností napětí z měniče - pokud měnič z nějakýho důvodu vypne, tak se to automaticky přepne na DS, každý řešení má svoje pro a proti. Pokud vypadne na přetížení, tak holt reset dělám ručně. Doporučuju dodržet základní podmínky pro provoz náhradního zdroje dle požadavků provozovatele DS - přepínání všech prac. vodičů, při přepínání musí být "nulová" poloha (ruční přepínač 1-0-2, ne 1-2) - takže dva stykače s mech. blokováním, ne jenom jeden se spínacími a rozpínacími kontakty. Jak bude provedeno ovládání je na vkusu každého uživatele. Já třeba používám stykače se "západkami" - s nulovou spotřebou v sepnutém stavu, obdoba monostabilních relé.
U PJ bys měl jeden vývod měniče připojit k PE, jinak nebude funkční základní ochrana při poruše, ať už FI nebo jistič, to už se tady probíralo mnohokrát.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, jen mi vrtá hlavou, k čemu je dobrý měnič na 12V 5kW, on sice nedá ten výkon jako jiné měniče, ale i tak je to nelogické tak velký měnič na 12V. I na 24V systém je to už tak na hraně dle proudu z aku (200A). Přepínání sítí nebudu komentovat, o tom se tu psalo opravdu hodně a věcně. :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PowerJack 5000w LF - Zapojení

Příspěvek od ResHacker »

Díky za reakce pánové - líbila by se mi volenteho varianta s použitím stykačů s mech, blokováním a západkami, umíte mi doporučit nějaký vhodný typ řekněme alespoň na 20A? Pak předpokládám stačí asi schematkood Vaty a nějak do něho ještě zapracovat to proudové relé - nechci asi kvuli každýmu přetížení běhat do sklepa resetovat měnič.

@kodl: který vývod? Předpokládám, že ten TE, nikoli N? Ještě jsem se do měniče neměl možnost podívat, tak nevím, jak je zapojen výstup, popř. jak je provedeno oddělení vstupu a výstupu - někdo du totiž zemní minus baterek a to by pak mohl být problem...

@FRSO: Je to pro mě dočasné řešení, než došetřím na 48V systém a nesmyslné mi to nepřijde. Prostě jen potřebuju zaprve sinusový měnič, protože ten stávající trapez si nerozumí se spínaným zdrojem PC, zadruhe potřebuju něčim vykrýt chvilkové až 3kW odběry (rychlovarka + další nastálo připojené spotřebiče jako lednice, mrazák ..), s nějakým 5kW výkonem samozřejmě nepočítám, ani ho nepotřebuji. A to si myslím jak měnič, tak 200Ah LiFePO musí hravě zvládnout, ne? ;)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek