Ahoj, rád bych oživil toto téma o důležité postřehy. Moje čísla se týkají 18650, pro pytlíky se musí přepočítat dle kapacity.
Stavět z použitých LiIon AKU smysl Má! Před pár lety jsem jich tak 5% vyhazoval, dnes je to ještě méně a jsou to přitom články vyrobené ve stejné době jako jsem kdysi vyhazoval, i více než 10 let staré články.
1. Důležitá informace. Článek který má 0V není po smrti!
2. Když má malé napětí, pod 1 V, na začátku potřebuje trochu péče. Max 50-100mA, zvednout nad 2,5 V a pak šup s ním do nabíječky. Dále s ním zacházet jako s ostatními.
3. Když se ohřívá na 4,2 V a proud neklesne pod 100 mA, nebo za dlouho, bude mít velké samovybíjení, napětí rychle klesne pod 3,9 V - Nevím proč se ohřívá, nevím proč jsem to viděl jen u SANYO. Do PowerWall se nehodí, ve speciální aplikaci se sníženým napětím může dál sloužit. Mě se zahřívali pouze SANYO články a těch jsem procentuelně vyhazoval nejvíce.
4. Měřit všechny na stejných parametrech a skládat je aby všechny sekce měli stejnou kapacitu. - potom skoro nepotřebují balancovat. Nerozlišovat jestli Samsung byl určen do 4,35 V a LG do 4,25 a Panasonic od 1,75 V. Ty co chci spojit, měřit na stejných parametrech.
5. Když změřím velmi nízké kapacity, 700 mAh například (z původních 2600 mAh), bude mít pravděpodobně velký vnitřní odpor, ale při proudu menším než 0,1 C bude využitelná kapacita větší. - > i tyto články má smysl používat v PowerWall pokud je pro ně dost místa. (viz dlohodobé měření se špatným, opravdu špatným zacházením
viewtopic.php?f=16&t=3659&start=60#p64652 , cyklů už má 182, teď 2 měsíce odpočívá, až bude volná nabíječka dostane ještě co proto.) I mizerné 700 mAh v 14S systému ostatním trochu uleví, když už jsou změřený a když už je mám ... je škoda jich vyhodit.
6. LG, Samsung, Panasonic (původně SANYO) jsou vždy cca 2x lepší než čínské značky - neznačky.
7. Čím více práce věnuje člověk do roztřídění na stejnou kapacitu v sekcích, tím déle se obejde bez balancování. Myslím, že toto bude platit i u nových kusů.
8. Samovybíjení kontrolovat dvakrát. a) při 0,5C nabíjení a 0,2C vybíjení, by měla být Ah kapacita dodané a odebrané energie velmi podobná, pokud se liší o více než 10% je to divné. Já mám nejčastěji dvě stejná čísla, když se liší tak byla jiná teplota. Klidně se pak stane, že kapacita dodaná do článku je malinko menší než odebraná. Energie ve Wh musí být vždy při nabíjení vyšší. b) nechat články po nabití odstát a pak musí mít více než 4V, pokud jsou úplně v pořádku budou mít napětí 4,1V a více i po měsíci.
9. Při očišťování pozor na porušení obalu, na několika (asi 3 kusech) se mi protrhl obal na - elektrodě, při odstraňování pásku. Něco zasyčelo, ihned jsem se článků zbavil, šli ven na volné prostranství. Takových se bojím, ale zatím se nic jiného, než zasyčení nestalo.
Moje průměrná kapacita je někde kolem 1,7 Ah, z článků 2 - 3 Ah, Všech dobrých výrobců i nějaké sračky NO-name, i nějaké čínské značky. Rekordmana mám od Panasonicu >2550 mAh ze štítkových 2600 mAh (při 3V-4,2V, 0,5CA/0,2CA). Vždy je dobré měřit a porovnávat vybíjecí kapacitu. Měřit vnitřní odpor pro PowerWall nemá příliš cenu. Pro elektrokolo a podobné aplikace je zase škoda váhy a prostoru, na tyto aplikace je lepší koupit články nové. Kusů pod 1400 mAh jsem zatím měl opravdu málo < 5%. Až budou překážet tak se jich zbavím.
Data z aktuální várky na zpracování budu publikovat zde:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... 0y/pubhtmlAktuální várka je 40 kg NB akupacků, do ruky se mi dostaly 17.08.2017, je to 728 ks 18650, 17 vyřazeno: orezlý obal i pod bužírkou.
Z této várky již změřeny články s nulovým napětím. 1x 0 V, 2x 0,05 V, 1x 0,1 V. Výsledká kapacita >1800 mAh, žádné měřitelné samovybíjení.
Fotky zpracování zde:
https://josseowncloud.trenet.org/public ... 787b912b2bhttps://josseowncloud.trenet.org/public ... 353bb15cc9Modré LG mě docela těší, dnes ráno jsem začal s růžovými a mám radost dál.
Nedávejte prosím těm barbarům co si říkají recyklační společnosti žádné 18650, ty články si zaslouží dále a dlouho žít. Oni by je namleli a poslali do kotle. Čínským dětem se dostane malá část na rozebrání:
https://www.youtube.com/watch?v=Va1-chPALxE od času 2:45.